Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczanie prędkości obrotowej sprężarki.

04 Sty 2014 16:47 6177 12
  • Poziom 9  
    Witam! Mam na dzieje że trafiłem w odpowiedni dział (bo jest ich sporo)
    Moim problemem jest obliczenie prędkości obrotowej sprężarki, która ma koło o średnicy 355mm. I jest połączona paskami klinowymi z silnikiem 4 kW 1430obr/min który ma koło pasowe o średnicy 135mm. I chce się dowiedziec jaką prędkośc ma spręzarka. I ewentualnie podnieść jej obroty zmianą koła pasowego na silniki o innej średnicy tak aby obroty były na poziomie 800 - 900. Dla mnie jest to wyższa matematyka ponieważ mam 11 lat. A wiecie ile mnie w szkole uczą:) Z góry dziękuje za pomoc:)
  • Poziom 33  
    W jakim celu chcesz podnieść prędkość obrotową ? Co chcesz nią napędzać?
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Obroty są proporcjonalne do przekładni. Przekładnia w tym przypadku to 135:355 czyli ok. 0,38, więc obroty na sprężarce przy 1430 na silniku to 1430*0,38=543 obr/min. Do uzyskania 800 obrotów/min. potrzeba przełożenia 0,56. Wymaga to zmiany koła na silniku do takiego o średnicy ~200mm LUB tego na sprężarce na takie o średnicy ~241mm. Należy sprawdzić jednak, czy sprężarka może pracować z takimi obrotami, zbyt wysokie mogą ją uszkodzić, oraz czy wytrzyma to silnik.
    Wszelkie prace zleciłbym jednak komuś dorosłemu, obeznanemu w temacie.
  • Poziom 17  
    Pomyśl ile razy małe koło na silniku ma się obrócić aby duże koło zrobiło jeden obrót.
  • Poziom 9  
    zibo50 takie rzeczy wiem... jak liczyłem tak jak ty to mi wyszło 520 obr. Małe sie obróciło 2 i 3/4 obr na jeden obrót duzego 1430/2.75 = 520:)

actin nie pomógł w ogóle.. tylko nabił posta.

Verter dzieki za pomoc. I spokojnie :)spręzarke zrobiłem sam od podstaw mając tylko zbiornik, kompresor, i silnik elektryczny. Ale spreżarka wiem ze pracowała na 900 obr. (bo to od znajomego) Ma ona dwa nie wielkie tłoki o średnicy bodajże 45-50 mm (na oko) a Zbiornik mam 150l (chyba) a ciśnienie jakie uzyskuje teraz to 7,5 bar. (tak ustawiłem wyłącznik) wiecej nie potrzebuje. Zależy mi jedynie aby nabijała szybciej, ponieważ teraz potrzebuje na to ponad 10 minut .

A teraz mam pytanie czy koło o średnicy 180mm i silniik taki jak wyżej da rade. Silnik - 4kW 1430 obr. Jest to Polski silnik (dość duzy jak na 4 kW) który mozna przewinąc w trójkąt gwiazde.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Brancher CB 200

Obliczanie prędkości obrotowej sprężarki. Obliczanie prędkości obrotowej sprężarki.
    Obliczanie prędkości obrotowej sprężarki.

tak na boku ta deseczka była tylko chwilowo bo nie miałem jeszcze naciągania pasków i miałem wtedy jeszcze tylko na jednym:)
  • Moderator Elektrotechnika
    Napiszę ci młody kolego że niedawno zginęło dziecko 5 lat podczas pompowania rowerka ,to w kwestii podłączenia tego kabla do silnika . Po drugie czy ta pompa sprężarkowa wytrzyma podwyższone obroty ,po trzecie czy przypadkiem zmniejszona wydajność jest przez wyrobione pierścienie czy poprzez nieszczelne zawory bo to bym podejrzewał. Zaczął bym od stwierdzenia tego a nie podwyższania prędkości,
  • Poziom 33  
    Kolega wyraźnie chce robić coś pomimo zbyt młodego wieku. Nie wiemy czy wałki wytrzymają obciążenie, oraz nie stanu uszczelnień między częściami maszyny. Apropo - masz jakieś zabezpieczanie na pasek napędowy?

Szukałem w Google tej sprężarki, ale nic nie wyrzuca.
  • Poziom 9  
    To było zdjęcie zrobione zaraz podłączeniu kabli. osłona na kable jest założona. Osłona na pasek zrobiona i przymocowana. Ale zdjęta na czas prób. Zawory trzymają idealnie bo nie ma zaworu zwrotnego przed zbiornikiem a 6 atm trzyma od czwartku. Na cylindrze są ślady honowania, progu nie ma w ogóle. Więc spręzarka jest w praktycznie idealnym stanie. Ja nie mam 5 lat żeby nie wiedziec jak to jest. A ja też szukałem informacji o tej sprezarce na google ale w ogóle wujek google nie kojarzy tego jako sprężarka.

PS. po podłączeniu węza do spręzarki (bez zbiornika) i dając na koniec manometr nabiłem 9 atm. Obracając kołem w rękach.

PS2. nie mam 11 lat:) tak napisałem bo nie wiedziałem jak to obliczyc:) bo najnormalniej w świecie nie potrafie i matematyka jest dla mnie bardzo obca:)
  • Poziom 33  
    Zasadniczo są to obliczenia z zakresu mechaniki. Poziom około 2 kl. technikum. Dostałeś obliczenia, zostaje Ci jedynie wykonanie koła lub dobór jakiegoś z norm. Podejrzewam że jakiś zbliżone się znajdzie.
  • Poziom 9  
    Nie miałem takiego przedmiotu, może gdzieś to się przewinęło ale nie pamiętam i zamiast się głowić wolałem żeby ktoś mi to zrobił:) I dzięki za to:) A koło kupie, jeszcze nie wiem jaką średnice ma wałek na silniku, ale zawsze można roztoczyć ewentualnie zrobię na tokarce.

Pytałem się dwóch sióstr i bratowej, wszystkie 3 mają mgr. A jak im tłumaczyłem co chce obliczyć to patrzyły się na mnie jak na człowieka z innej planety.
  • Poziom 33  
    Zależy z czego mają tego magistra. Rozmiary kół masz w normie PN-66/M-85202