Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tefal aquaspeed 155 - Żelazko Tefal - przerwa przy termostacie

nowygość 04 Sty 2014 18:02 4380 4
  • #1 04 Sty 2014 18:02
    nowygość
    Poziom 9  

Kłaniam się.
    Rozebrałem niedziałające żelazko Tefal aquaspeed 155. Sprawdziłem, że grzałka nie ma przerwy.
    Na zdjęciu widać przy termostacie wystający ze stopy biały grzybek dociskający (chyba) od dołu dwie blaszki. U mnie ten grzybek jest opuszczony, przy czym po jego wysunięciu i puszczeniu grzybek cofany jest przez sprężynującą blaszkę, która opiera się na nim. Obie blaszki są od siebie odsunięte o parę milimetrów, co – jak sprawdziłem – stanowi przerwę w obwodzie.
    Chciałbym zapytać, jaką funkcję pełni ten układ, jaki jest jego prawidłowy stan i ewentualnie jak to naprawić?
    Czy spękanie białej, silikonowej uszczelki (ta obwódka w stopie) to poważna wada?

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

PS Zdjęcie z tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...rk=topic&sid=b9836613294c2fe6070c952fb7e82fed Tefal aquaspeed 155 - Żelazko Tefal - przerwa przy termostacie

0 4
  • #2 04 Sty 2014 19:01
    stanislaw1954
    Poziom 41  

nowygość napisał:
    Na zdjęciu widać przy termostacie wystający ze stopy biały grzybek dociskający (chyba) od dołu dwie blaszki. U mnie ten grzybek jest opuszczony, przy czym po jego wysunięciu i puszczeniu jakaś sprężynka cofa go. na grzybkć u opiera się dodatkowo blaszka. Obie blaszki są od siebie odsunięte o parę milimetrów, co – jak sprawdziłem – stanowi przerwę w obwodzie.
    Chciałbym zapytać, jaką funkcję pełni ten układ, jaki jest jego prawidłowy stan i ewentualnie jak to naprawić?
    j kupi
    Termostat służy do utrzymania temp. na określonym poziomie. Raczej nie do naprawienia. Lepiej kupić nowy.

0
  • #3 04 Sty 2014 19:17
    nowygość
    Poziom 9  

stanislaw1954 napisał:
    nowygość napisał:
    (...)
    Termostat służy do utrzymania temp. na określonym poziomie. Raczej nie do naprawienia. Lepiej kupić nowy.

Wiem do czego służy termostat! Chodzi mi o funkcje konkretnych elementów, które tu niekoniecznie należą do termostatu. Może to jakieś zabezpieczenie termiczne.

1
  • Pomocny post
    #4 04 Sty 2014 23:10
    nioop

Specjalista AGD

A więc juz tłumacze..
    Ów biały grzybek to bezpiecznik termiczny.. Gdy jet wszystko okey grzybek dociska obydwie blaszki i obwód jest wówczas zamkniety..
    Natomiast po przegrzaniu roztapia się taka jakby cyna pod grzybkiem, ten opada i rozłącza blaszki powodując przerwe w obwodzie..
    Raczej nie do naprawienia, niestety Tefal wymyslił taką konstrukcję by w razie takiej awarii naprawa była jak najmniej opłacalna..
    Pęknięcie uszczelnienia stopy to równiez stała przypadłość Tefali i niestety nie zapowiada nic dobrego.. :P Podczas parowania para dostaje się do elementów przewodzących prąd i w najlepszym razie powoduje zwarcie.. W najgorszym zły styk na kostce połączeniowej stopy, iskry i ew nieduży zapłon :]

1
  • #5 04 Sty 2014 23:12
    movzx
    Poziom 39  

nowygość napisał:
    Może to jakieś zabezpieczenie termiczne.
    Tak właśnie jest. A reszta się zgadza - nie do naprawienia, tak samo jak uszkodzony termostat który spowodował całe zamieszanie.
    Zamykam.

0