Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Webasto Thermo Top C benzyna - nie przechodzi procedury startowej

picia277 04 Jan 2014 19:07 2496 4
 • #1
  picia277
  Level 10  
  Witam.
  Mam problem z Webastem benzynowym Thermo Top C. Instalacja zamontowana fabrycznie w Mitsubishi Pajero. Webasto nie przechodzi procedury startowej. Dolot i wydech są drożne. Po włączeniu sterownikiem zegarowym, załącza się wiatrak, po kilkudziesięciu sek zwiększa obroty, po pewnym czasie się wyłącza. Zgodnie z instrukcją, którą gdzieś znalazłem, następna powinna startować pompka paliwa. Tak się nie dzieje. Sprawdziłem wiązkę miernikiem - jest ok. Zrobiłem test "żarówki" na zasilaniu pompki - żarówka nie mruga, sterownik nie zasila pompki - coś przerywa procedurę startową wcześniej.
  Moje podejrzenia wzbudza świeca żarowa. Sprawdziłem jej rezystancję na wtyczce X3 i wyszło 0,7 Ω. W instrukcji jest z kolei napisane, że jej rezystancja powinna być w zakresie 0.324 - 0.360 Ω. Czy to oznacza, że tu tkwi problem?

  Pozdrawiam,
  Piotr
 • #2
  sash997
  VAG & Parking heaters specialist
  zbadałeś to porządnym miernikiem który pokazuje 0,00 po zwarciu sond?są 3 możliwości, świeca, słaby akumulator albo sterownik. najczęściej jednak winny jest sterownik ... jeśli chodzi o piece analogowe lub BMW bo z cyfrowymi nie miałem jeszcze do czynienia
 • #3
  picia277
  Level 10  
  Miernik mam raczej porządny (pokazuje 0,00 po zwarciu sond), choć najmniejszy zakres pomiarowy ma 200 Ohm. Akumulator odpada na pewno, zresztą zrobiłem pomiar napięcia zasilającego na sterowniku i było 13,07 V. Wiem, że sterownik monitoruje cały czas poziom napięcia i u mnie to jest ok. Sam sterownik.. hmm wizualnie wyglądał ok. Czy jest tam jakiś element, na który szczególnie warto zwrócić uwagę?
 • #4
  sash997
  VAG & Parking heaters specialist
  są oporniki ,termistor a i czasem kondensatory
 • #5
  picia277
  Level 10  
  Ok, więc problem rozwiązany jakiś czas temu. Pomogła znacząca diagnostyka po podłączeniu do komputera. Problemem były znaczące spadki napięcia kiedy włączała się świeca żarowa. W moim egzemplarzu Webasto min. poziom napięcia zasilającego był fabrycznie ustawiony na 10,5 V. Kiedy podczas procedury startowej włączała się świeca żarowa na 100% napięcie spadało poniżej tego poziomu.
  Po wyczyszczeniu wszystkich styków, bezpieczników oraz poprawieniu masy - problem został rozwiązany.