Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FAAC , SOMMER - Sterowanie bramą i oświetleniem

04 Sty 2014 22:41 3534 6
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich. Za jakiś czas będe chciał kupić napędy do bram w domu, do bramy wjazdowej i garażowej. Oglądałem napędy firmy FAAC, ale tam gdzie kupowałem bramę namawiają mnie na napędy firmy SOMMER ( Co o nich myślicie?) i chciałem sterować nimi z jednego pilota, z tym większego problemu raczej nie będzie. Ale dodatkowo chciałem zamontować sterowanie oświetleniem z tego samego pilota co bramy. Jak to zrobić? Czy wystarczy, że sterowniki w bramach i od oświetlenia będą działały na tym samym paśmie?

Z góry dziękuje za odpowiedź.
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 17  
    Ja polecam FAAC. Przy zakupie poproś o pilot 3 kanałowy. Dodatkowy odbiornik do sterowania oświetlenia może być nie potrzeby, bo są odbiorniki 2 kanałowe. Wystarczy, że się odpowiednio podłączysz do wolnego kanału w którejś bramie.
  • Poziom 39  
    W zależnośći od koncepcji i okablowania możesz kupić atomaty (może być faac, choć D600,700 1000 nie polecam) bez odbiorników radiowych i pilotów , a za zaoszczędzona kase ( 2 radia i np 3 piloty to może być nawet 400zł) kupujesz np 4 -kanałowa radiolinię i umieszczasz ją w dobrym do odbioru miejscu i na przewodach podłączasz sterowanie bramy przesuwnej, garażowej, oświetlania, załaczania alarmu, czy fontanny...
    Często w nowo budowanych budynkach wykonuje prawie wszystkie instalacje i od razu okablowuję ( najczęściej skrętką zwykłą lub żelowaną w ziemi) wszystkie punkty typu rozdzielnia elektryczna, centrala alarmowa, miejsca automatów ( sufit, przyciski na ścianie, automat zewnętrzny przy bramie itd)
    Koszt takiej radiolinii na 24V z bardzo dobrym odbiornikiem superheterodynowym i 3 pilotów 4 kanałowych to 220 zł.
    W oryginalnych odbiornikach np faac można użyć 2 kanału i z niego sterować przez przekaźnik bistabilny np. oświetlenie, ale to z reguły wychodzi drożej niż wcześniej przemyślana instalacja.
    Jeśłi nie masz okablowania , to do oświetlenia będziesz musiał dokupić dodatkowy odbiornik uniwersalny ( najlepiej by miał funkcję pracy bistabilnej) np DTM i wpisać do niego 3 kanał z Twoich pilotów.
  • Poziom 8  
    Jeszcze jedno pytanie wybrać pasmo 434 MHz czy 868 MHz? Jaka jest różnica?
  • Użytkownik usunął konto  
  • specjalista -automatyka bramowa
    868 pewniej działa w miejscach o dużym nasyceniu urządzeniami RF - po prostu na 433 jest właściwie wszystko - od dzwonków bezprzewodowych, pilotów samochodowych po zdalne gniazdka - i przez zakłócenia twoja brma może chwilami "głuchnąć". 868 Jest dużo rzadziej używana i jest mniejsza możliwość zakłóceń. Jednak jak mieszkasz na tzw "zadupiu" to spokojnie możesz używać 433.
    Jeszcze jedno - urządzenia 868 są traktowane jako klasy premium i przeważnie są 2x droższe od odpowiedników 433 (Sommer obligatoryjnie używa 868 i zestaw startowy typu Napęd + 1 pilot jest względnie tani ale wystarczy porównać ceny ewentualnych dodatkowych zakupów : - pilot - ok. 120 zł, odbiorniki od 200 zł w górę - przy tym ceny firmowej "włoszczyzny" typu np. FAAC 433 - pilot 50 zł, odbiornik max 150 nie są duże)

Cytat:
    może być faac, choć D600,700 1000 nie polecam

Przeciwko FAAC w wersji łańcuchowej przemawiają tylko wrażenia odsłuchowe - pracuje jakby sie miał za chwilę rozpaść. Ale wytrzymałościowo bez zarzutu - na ok 30 zamontowanych D600 trafiły mi się 3 awarie - w tym dwie z powodu tzw. czynników (strzał samochodem w półotwartą bramę - urwana zębatka i uderzenie pioruna - ale po wymianie wybuchniętych diod i spalonego trafo działa dalej). A niektóre działają już ponad 6 lat.

Mam pewne wątpliwości co do SOMMERA - np Wiśniowski ma taki sam system - kabel spiralny i wózek z silnikiem - kabel notorycznie się uwala.
    Ale niech wypowiedzą się użytkownicy Sommera (NIE SPRZEDAWCY....)