Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pentax k-x ciemne, nieostre zdjecia bez lampy

05 Sty 2014 01:42 3261 15
  • Poziom 7  
    Witam
    Czy moglby mnie ktos pokierowac co jest nie tak z moim aparatem?
    Problem polega na tym, ze z lampa robi ladne zdjecia pod wzgledem swiatla i ostrosci. Kiedy jednak chce zrobic zdjecie bez lampy, wtedy zaczynaja sie cuda. Probowalam na wszystkich programach i tak:
    Na auto zdjecia sa za dlugo naswietlane, wyglada to tak ze robie pstryk a zdjecie jest gotowe dopiero po ok 5-7 sekundach, wychodzi calkowicie rozmazane
    Kiedy zmieniam na tryb z wyborem migawki, i ustawiam ja na okolo 1/125 to zdjecie wychodzi calkowicie ciemne (czarny ekran caly), nawet jesli recznie otworze przeslone
    Kiedy zmieniam na tryb manualny i recznie dobieram ustawienia, efekt jest taki sam - caly ekran na czarno.
    I teraz ciekawostka - kiedy uzywam w programie "bez lampy", to uzywajac wizjera zdjecie wychodzi bardzo nieostre i rozmazane, natomiast kiedy przelaczam na LV - widok na ekranie, to zdjecie juz jest calkiem przyzwoite choc wciaz nie do zaakceptowania.
    Nic z tego nie rozumiem, czy moglby ktos poradzic co jest nie tak, lub do wymiany?
    Dziekuje z gory!
  • Poziom 18  
    maskotka1986 napisał:
    Witam

Nic z tego nie rozumiem, czy moglby ktos poradzic co jest nie tak, lub do wymiany?
    Dziekuje z gory!

Wszystko jest OK -- po prosty jest za mało światła. Nie da się zrobić zdjęcia poprawnie naświetlonego gdy jest za mało światła i nic na to nie poradzisz. Można zmienić czułość ISO na wyższą (ale zdjęcie będzie zaszumione) albo ustawić aparat na statywie. Po to właśnie wymyślono lampy błyskowe - aby dodać dodatkowe światło
    To wynika z praw fizyki i nie jest związane z tym modelem aparatu.
  • Poziom 7  
    ale w srodek pieknego slonecznego dnia jest za malo swiatla?
    zmienialam czulosc ISO ale efekt byl taki sam - czyli calkowicie czarne lub calkowicie romazane i nieostre zdjecia.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    wlasnie niestety w dzien, kiedy jest dostatecznie jasno zdjecia wychodza tak jak opisalam w pierwszym poscie :(
    czy mozesz mniej wiecej okreslic ile kosztowalaby naprawa?
    a gdzie sie znajduje czujnik pomiaru swiatla?

Dodano po 3 [minuty]:

Na manualnym ustawilam migawke na 1/160, przyslone na 6.3, ISO 400 i zdjecie wychodzi calkowicie czarne
  • Poziom 7  
    dzieki, probuje tez zrozumiec zaleznosc miedzy uzyciem wizjera a LV - bo na tym drugim zdjecia wychodza znacznie lepiej naswietlone i ostrosc jest nienajgorsza
  • Poziom 7  
    jeszcze jedno - kiedy pracuje na obiektywach manualnych, wtedy jest odwrotny problem. Bez lampy zdjecia sa ok, natomiast z lampa - calkowicie przeswietlone. Moze to rzuci dodatkowe swiatlo na moj problem ;)
  • Poziom 18  
    maskotka1986 napisał:
    dzieki, probuje tez zrozumiec zaleznosc miedzy uzyciem wizjera a LV - bo na tym drugim zdjecia wychodza znacznie lepiej naswietlone i ostrosc jest nienajgorsza

Czy to się stało nagle, z dnia na dzień? Czy wymieniałaś obiektyw? Możesz zrobić zdjęcie testowe w ciągu dnia na trybie automatycznym i napisać jakie parametry aparat dobrał?
    W starym *Ist Ds jest na dole czujnik, który zbiera światło odbite od matrycy i na podstawie tego dobierane są parametry ekspozycji. W trybie LV lustro jest chyba podniesione i ekspozycja jest dobierana na podstawie odczytu z matrycy.
    Jak zdejmiesz obiektyw i będziesz patrzyła w kierunku lustra patrząc na napis PENTAX to czujnik powinien być na dole komory z lustrem.

Dodano po 1 [minuty]:

maskotka1986 napisał:
    jeszcze jedno - kiedy pracuje na obiektywach manualnych, wtedy jest odwrotny problem. Bez lampy zdjecia sa ok, natomiast z lampa - calkowicie przeswietlone. Moze to rzuci dodatkowe swiatlo na moj problem ;)

Manualnych czyli jakich? SMC-K, SMC-A czy jakieś inne przez adapter bez styków?
  • Poziom 7  
    Tak, zmienialam obiektywy, oprocz kitowego mam jeszcze dwa manualne. Zdjecie zrobie jutro i wstawie z parametrami. Zerknelam na ten czujnik i na moje oko wyglada ok, ale profesjonalista to raczej nie jestem ;)
    Ciezko mi powiedziec, kiedy nastapila usterka bo mam ten aparat od niedawna, zostal mi przekazany "w spadku" po dziadku.

Dodano po 1 [minuty]:

Obiektywy Pentaxa SMC A 55 i SMC M 135
  • Poziom 18  
    maskotka1986 napisał:
    Tak, zmienialam obiektywy, oprocz kitowego mam jeszcze dwa manualne. Zdjecie zrobie jutro i wstawie z parametrami. Zerknelam na ten czujnik i na moje oko wyglada ok, ale profesjonalista to raczej nie jestem ;)
    Ciezko mi powiedziec, kiedy nastapila usterka bo mam ten aparat od niedawna, zostal mi przekazany "w spadku" po dziadku.

Dodano po 1 [minuty]:

Obiektywy SMC A 55 i SMC M 135

Nie wiem jak jest w K-x ale zdaje się że automatyka błysku nie działa ze starymi obiektywami -- to jest tak, że podczas robienia zdjęcia aparat mierzy natężenie odbitego światła od matrycy i jak będzie ok to daje sygnał do lampy błyskowej aby ta zakończyła błysk. To jest pomiar przez obiektyw (TTL = through the lens) i może działać tylko z obiektywami SMC-F, SMC-FA , SMC-FAJ i nowszymi. To musi być gdzieś w instrukcji wyspecyfikowane. W takim przypadku trzeba ręcznie dobrać przysłonę dzieląc wartość LP (liczba przewodnia) przez odległość w metrach od obiektu, na przykład mając lampę o LP=45 dla obiektu oddalonego o 10m trzeba ustawić f/4.5 (dla ISO 100). Czas migawki ma znaczenie drugorzędne, byle byłaby zsynchronizowana z lampą (lamelki migawki w pełni otwarte)
  • Poziom 7  
    aha, dziekuje Ci za wyjasnienie mi tej kwestii
    szczerze mowiac, to jestem zadowolona z pracy aparatu z manualnymi obiektywami, natomiast problem sie wlasnie pojawia z obiektywem kitowym kiedy nie uzywam lampy, tak jak wyzej opisywalam
    Aparat ma okolo 3 lata, wiec jeszcze mlodzian ;) stad dziwie sie, ze takie problemy
  • Poziom 18  
    maskotka1986 napisał:
    aha, dziekuje Ci za wyjasnienie mi tej kwestii
    szczerze mowiac, to jestem zadowolona z pracy aparatu z manualnymi obiektywami, natomiast problem sie wlasnie pojawia z obiektywem kitowym kiedy nie uzywam lampy, tak jak wyzej opisywalam
    Aparat ma okolo 3 lata, wiec jeszcze mlodzian ;) stad dziwie sie, ze takie problemy

Możliwe że aparat jest sprawny a użytkujesz go w nieodpowiedni sposób, możliwe że jakaś opcja jest przestawiona (np. kompensacja ekspozycji) etc.
  • Poziom 32  
    Zrób reset do ustawień fabrycznych, jeśli problem będzie nadal występował to jest jakiś problem z elektroniką sterującą migawką bądź z samym zapisem zdjęcia. Z twojego opisu trudno coś konkretnego wywnioskować , musiałby na aparat rzucić okiem fachowiec.
  • Poziom 7  
    dzieki, zaniose go do serwisu zeby ktos rzucil okiem
    jeszcze raz dzieki za odpowiedzi! :)