Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Compaq presario CQ56 - Nie ładuje baterii po podmianie pakietu

Andrzej_B2 05 Sty 2014 10:17 2979 8
  • #1 05 Sty 2014 10:17
    Andrzej_B2
    Poziom 12  

Witam!
    Laptop compaq presario CQ56.Bateria była padnięta już dłuższy czas.Po rozebraniu i zmierzeniu (3 pakiety po 2szt.) okazało się że jeden ma 0V pozostałe 2 wyglądają OK
    miały po 4,15V.Po wymianie tego uszkodzonego i sprawdzeniu żarówką 21W/12V podłączoną do pierwszego i ostatniego pakietu czyli pod 12V wygląda że jest wszystko OK.Napięcia na ogniwach w normie tj.pod obciążeniem ok.4,06 i tak trzyma na wszystkich ogniwach i delikatnie spada 4,05-4,04-4,03 ale na wszystkich jednakowo.Po włożeniu do laptopa nie ładuje.Pokazuje pustą baterię.Proszę o pomoc,co może być nie tak,zablokowany sterownik?
    Z góry dziękuję!

0 8
  • #2 05 Sty 2014 11:14
    krzychu1985^
    Poziom 27  

Odłączałeś i podłączałeś elektronikę we właściwej kolejności ?
    Zastosowałeś ogniwa tego samego producenta?
    Napisz jaki masz sterownik w baterii, sprawdź bezpiecznik.

0
  • #3 05 Sty 2014 17:23
    Andrzej_B2
    Poziom 12  

Układy scalone to:BQ29330 i BQ20Z40 Bezpiecznik ma 4 pady.Patrząc na niego jak na prostokąt to między krótkimi ściankami jest przejście.Między krótkimi ściankami a jednym długim bokiem jest przejście.Między długimi bokami bezpiecznika nie ma przejścia.Nie wiem czy tak ma być.Kolejność podłączania była wymuszona tym uszkodzonym pakietem i tylko jego odłączyłem i podstawiłem inny.Jest to pakiet od głównego bieguna plusa.Stary miał i tak 0V czyli tak jakby go nie było.

0
  • #4 05 Sty 2014 19:13
    krzychu1985^
    Poziom 27  

Bezpiecznik się przepalił, sterownik do resetu. Możesz zbudować interfejs i2c i starszą wersją be2works demo odczytać dane i sprawdzić, czy jest standardowe hasło. Jeśli jest standardowe to możesz wykupić wersję za 10$ na 24h i odblokować sterownik. Jeśli jednak hasło jest niestandardowe to reset będzie trudniejszy.
    Na pewno jest tam bq20z40 ? Zamieść dokładne zdjęcia tego sterownika.

0
  • #5 06 Sty 2014 10:12
    Andrzej_B2
    Poziom 12  

Miałem kiedyś taki interfejs ale potem go komuś dałem.Zrobienie go nie jest problemem bo z tego co pamiętam był tam scalak 7405 i parę elementów ale schematu już chyba nie znajdę.Widzę że sprawa się komplikuje,jest z tą baterią dużo zachodu tym bardziej że nie jest to dla mnie.Nawet jakbym zlutował bezpiecznik i za pomocą interfejsu odczytał dane to potem jest problem nie do przejścia z tym kupowaniem za dolary - nie mam żadnych kont walutowych,PayPali ani innych tego typu wynalazków,nie można tego kupić za złotówki?Co do elektroniki w baterii to na pewno jest bq20z40,próbowałem robić zdjęcia ale moim aparatem nie uchwycę takich szczegółów jak napis na układzie,trzeba by mieć jakiś profesjonalny sprzęt dla fotografów.Podsumowując nawet najbardziej optymistyczny scenariusz to podliczając 10 dolarów to ponad 30 parę złotych,ogniwa i tak do wymiany wszystkie to jakieś ok.60zł to już prawie stówa a za 99 zł można kupić zamiennik z gwarancją w ładnej fabrycznie sklejonej obudowie a ta teraz przypomina naleśnik,męczyłem się prawie godzinę z rozebraniem,trzeba było ciąć,podwadzać,wyłamywać,piłować,kroić a potem po złożeniu i tak będzie fatalnie wyglądało.Tak więc chyba się poddam.

0
  • #7 07 Sty 2014 20:35
    Andrzej_B2
    Poziom 12  

Korzystając z okazji mam jeszcze pytanie o inną baterię którą regenerowałem jakieś 2 miesiące temu.Jest ona od laptopa ADVENT ERT2250.Tam była też jedna sekcja padnięta całkiem (2 ogniwa równolegle 0V). Podstawiłem ten jeden pakiet i bateria działa tu na szczęście nic się nie zablokowało.Elektronika oparta na bq2060A,S24cs02 i jakiś 8254AA? co do tego ostatniego to nie wiem czy te ostatnie to 4 czy A bo ciężko to odczytać,czymś zaciapane ,małe literki, układ drobny raster.
    Bateria ogólnie działa tylko po naładowaniu trzyma ok.godzinę,spada procentowo wolno i w miarę równo aż zejdzie do 6% i już nie spada niżej tylko trzyma na tych 6-ciu procentach też prawie godzinę aż nagle się wyłączy całkiem.Wszystkie wstrzymania i hibernacje specjalnie powyłączałem robiąc kalibrację.Niestety kalibracja szła już chyba kilkanaście razy i nic się nie poprawia,robiłem ją też na włączonym laptopie w biosie aż padnie.Chciałbym podłączyć pod be2works i może odczytać parametry ale nie wiem jak idzie rozkład pinów,zlokalizowałem tylko masę miernikiem.Zamieszczam zdjęcia tej baterii.

0
  • #8 08 Sty 2014 09:18
    krzychu1985^
    Poziom 27  

Pierwsza bateria.
    Masz szczęście, bo hasła są standardowe. Świadczą o tym informacje: Device is sealed -> trying default unsealkey -> device is unsealed hasło zostało ściągnięte, jest standardowe.
    Fullaccess denied -> trying default faskey -> Fullaccess allowed, oznacza to że odblokowano pełen dostęp, hasło FAS też jest standardowe. Możesz kupić wersję 2.87 rizal za 10$ i naprawisz tę baterię, ale będziesz musiał naprawić też bezpiecznik.
    Druga bateria.
    Stary kontroler z zewnętrzną pamięcią - eeprom 24c02 - to zresetuje nawet sbw w wersji demo.

0
  • #9 08 Sty 2014 20:09
    Andrzej_B2
    Poziom 12  

Odnośnie drugiej baterii (od ADVENT) jak tam idzie rozkład pinów na złączu żeby podłączyć się pod SBW? Jak to zresetuję to wskaźnik rozładowania zacznie normalnie pokazywać? Co do drugiej baterii jakbym wykupił wersję rizal na 24 godz.to jaka jest procedura odblokowania,nigdy tego nie robiłem,jest może jakiś opis na elektrodzie? Rozumiem że najpierw trzeba zlutować bezpiecznik.Ta bateria nie jest moja to muszę się skonsultować z właścicielem bo to są już koszty.Może ktoś na forum świadczy takie usługi odblokowania to ewentualnie prosiłbym o info na priva a ja bym już potem posklejał baterię i oddał działającą.

0