Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JVC RX-204LBK - Jeden kanał trzeszczy, drugi milczy

etaks 05 Sty 2014 12:13 1593 17
  • #1 05 Sty 2014 12:13
    etaks
    Poziom 10  

Wczoraj podczas pomiarów nowego projektu coś stało się z moim wzmacniaczem/amplitunerem JVC RX-204LBK. Pomiary wychodziły ok, złożyłem próbną zwrotkę i zonk. Z głośników usłyszałem jedynie dziwne trzaski. Pomyślałem, że coś nie tak z połączeniem zwrotki i przełączyłem na inne kolumny i niestety to samo. Sercem tego ustrojstwa jest STK 4181V.
    Objawy pacjenta są następujące:

1. Tuner - działa, słychać dźwięk jednak jest on zniekształcony (trzeszczący) tak jak przy niedostrojonej stacji
    2. Jeden kanał praktycznie milczy, przykładając ucho do kolumny słychać że całkiem jeszcze nie zamilkł.
    3. Potencjometr głośności działa dziwnie, już przy delikatnym jego przekręceniu kolumny zaczynają grać bardzo głośno (znaczy ta nie milcząca)
    4. Po podaniu sygnału na wejścia Tape1 i Tape2 dźwięk jest podobny jak na tunerze choć być może bardziej zniekształcony.
    5. Po przełączeniu selektorem na CD (aux) jest gorzej. Wygląda to tak jakby trzeszczący dźwięk wydobywał się z głośników tylko przy wyższym lub niższym dźwięku odtwarzanego utworu tzn słychać urywki utworów np przy uderzeniu basu lub jak ktoś "zapiszczy"
    O ile dobrze pamiętam z użyciem tego wejścia były robione pomiary.
    6. Przy przełączaniu źródeł na selektorze słuchać w głośnikach stuknięcie - wcześniej tego nie było, co ciekawe słuchać je tylko w tym "milczącym" kanale. Dodatkowo przełączenie z dowolnego wejścia na CD powoduje ok sekundowy dźwięk jakby radio na falach am lub średnich
    7. Korektor barwy i balans działa.

Tyle zauważyłem na świeżo.

Słabo się znam na naprawach wzmacniaczy ale jak podpowiecie mi co sprawdzić to postaram się to zrobić.

Załączam plik z service manualem. Może pomoże.

0 17
  • #2 06 Sty 2014 08:11
    dzimi
    Moderator

Schemat nie jest kompletny - brak schematu płytki końcówki mocy. Sprawdź po podłączeniu słuchawek czy słychać cokolwiek . Sprawdzałeś napięcia zasilające STK?

0
  • #3 06 Sty 2014 09:23
    etaks
    Poziom 10  

Tylko taką serwisówkę udało mi się znaleźć. Dziś postaram się pomierzyć napięcia i podłączyć słuchawki

0
  • #4 06 Sty 2014 11:40
    Artur k.
    Admin grupy audio

Do sprawdzenia wszystkie napięcia zasilające w urządzeniu (a nie tylko samą końcówkę mocy), sprawdzić ciągłość masy i być może do wymiany układ selektora.
    Łatwo sprawdzić czy wina jest po stronie końcówki, czy po stronie przedwzmacniacza - wystarczy podać jakikolwiek sygnał na potencjometr i sprawdzić jak gra.

0
  • #5 06 Sty 2014 14:06
    dzimi
    Moderator

Artur - pod warunkiem że się rozumie o czym piszesz :) .

etaks napisał:
    Słabo się znam na naprawach wzmacniaczy ale jak podpowiecie mi co sprawdzić to postaram się to zrobić.
    - a z tym może być problem.

0
  • #6 06 Sty 2014 14:10
    etaks
    Poziom 10  

Po podłączeniu słuchawek jest to samo co w głośnikach. Stałe na wyjściach L: 4mV, R: 20mV. Po podaniu sygnału bezpośrednio na potencjometr oba kanały grają praktycznie ok.

0
  • #7 06 Sty 2014 14:25
    dzimi
    Moderator

To cofaj się do układu "Mute", przedwzmacniacza, przełącznika sygnału. Schemat str.48.

0
  • #9 06 Sty 2014 15:03
    etaks
    Poziom 10  

Ja też właśnie stawiam na selektor, a że elektronik ze mnie kiepski to sprawdzanie wszystkiego nawet mając schemat idzie jak po gruzie.

0
  • #10 06 Sty 2014 15:21
    Artur k.
    Admin grupy audio

Selektory lubiły padać od różnych anomalii, często padały np. przy podłączeniu komputera "na gorąco" w wyniku różnicy potencjałów mas.
    Wylutuj selektor, w punkty gdzie są wyjścia selektora podaj sygnał i będziesz wiedział.

0
  • #11 06 Sty 2014 15:44
    etaks
    Poziom 10  

Póki co nie pasują mi zupełnie napięcia na tym selektorze 7818. Przeleciałem powoli za schematem i wydaje mi się, że napięcie ujemne nie dochodzi w ogóle do modułu selektora tzn dochodzi ale za małe. Wg schematu powinno być -16V a mi wychodzi niewiele ponad -1V.
    Po odłączeniu tego kabelka od modułu głównego mierzone napięcie na module głównym wynosi -16V czyli ok. Po podpięciu kabelka znów spada na -1V.
    Nie wiem co to jest BACK UP ale na tym wychodzi ok 4,7V.

0
  • #12 06 Sty 2014 16:35
    Artur k.
    Admin grupy audio

Zatem sprawdź zasilacz -16V bo tam może być problem, a może też być tak że uszkodzony selektor zwiera zasilanie.
    Nie oglądałem schematu, ale jak znam życie to owe -16V potrzebne jest nie tylko do selektora, ale również do innych celów (np. zasilanie OP w przedwzmacniaczu), dlatego napisałem żebyś wylutował selektor i sprawdził jak działa całość od selektora do wyjścia głośnikowego.

Backup nie jest Ci potrzebne do szczęścia. To jest napięcie podtrzymujące ustawienia amplitunera (pamięć stacji, ostatnio wybrane źródło itp). Gdzieś tam jest kondensator podtrzymujący o pojemności kilku faradów.
    Zostaw to napięcie w spokoju. :)

0
  • #13 06 Sty 2014 16:40
    etaks
    Poziom 10  

Ja właśnie skłaniałbym się ku opcji, że selektor robi zwarcie bo na wyjściu zasilacza po odłączeniu modułu z selektorem jest normalnie -16V a po podłączeniu zasilania do selektora spada na 1V. Wylutować tego gada ciężko mając tylko zwykłą lutownicę.

0
  • #14 06 Sty 2014 16:59
    Artur k.
    Admin grupy audio

Jakbym ja się skłaniał, zamiast sprawdzić to bym grosza nie zarobił...
    Napisałem Ci jak sprawdzić. Jak nie masz narzędzi to się za to nie bierz i tyle. Jak chcesz choćby wymienić ów selektor jak nie masz czym go wylutować?

0
  • #15 06 Sty 2014 19:38
    etaks
    Poziom 10  

Ok, wylutowałem selektor i podałem sygnał na jego wyjście. Efekt jest taki, że z głośników nadal płynie trzeszczący dźwięk.

0
  • #17 09 Sty 2014 16:27
    etaks
    Poziom 10  

Problem rozwiązany, po kilku godzinach poszukiwań i pomocy kolegi z zaprzyjaźnionego forum udało się odnaleźć usterkę. Okazało się jednak, że problem leżał w linii zasilania - przepalony jeden z rezystorów "bezpiecznikowych".

0