Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cichy ITX - podejście drugie

rzymo 05 Mar 2014 20:06 12720 71
  • #31 05 Mar 2014 20:06
    pawelr98
    Poziom 35  

rzymo napisał:
    Miałeś na myśli takie coś: http://www.overclock.net/products/alphacool-nexxxos-monsta-120 ? Gdzie ja to bym miał upchać? :)

Nie uważam tego produktu za dobrą chłodnicę. Wzrost wydajności względem cieńszych chłodnic jest nie warty pieniędzy. Zresztą na wielu forach ci powiedzą że grubość chłodnicy wcale nie ma aż tak dużego znaczenia(różnica między 30mm a 45-60mm jest dosyć mała).Za to jej rozmiar(ile ma miejsc na wentylatory) już tak.

• Szkolenia elektronika Udemy
  • #32 06 Mar 2014 01:24
    Damnian
    Poziom 34  

Akurat nie chodziło mi o gotowe zestawy. Jeśli Panowie uważają że jest kiepska to chłodnica to pewnie mają racje, akurat mam taką ale 3x120, ale zapewne prawa fizyki tutaj mają wyższą miarę. To był mój zupełnie luźny pomysł, ale myślę że warto by było to kiedyś sprawdzić. Ja osobiście za nim zbudowałem w pełni funkcjonalny zestaw miałem na początku chłodnicę 1x120 mm która zbierała ciepło z e5200 3.9 Ghz i Gf9600@845 Mhz na Gpu. Zestaw nie wysokich lotów, ale przy wiatraku puszczonym na 5 V temperatury były bardzo przyzwoite a przede wszystkim było dużo ciszej niż na powietrzu. I to na pompce EHEIM pcps z wbudowanym rezem (na prawdę cicha pompka- tak apropo małych i średnio wydajnych).

• #33 23 Mar 2014 21:36
    rzymo
    Poziom 30  

Trochę się pozmieniało (będę potrzebować drugiego peceta), tak więc ITX-a ciąg dalszy... :)

Sprawa chłodzenia procesora wydawała mi się rozwiązana, ale niestety. Spartan HE923 się zmieścił, natomiast jest za blisko k. graficznej. Przy niskim coolerze nie było tego problemu, ale teraz cpu i gpu podgrzewają się wzajemnie. I to tak, że sprzęt nie przejdzie nawet jednej pętli 3d Marka. Spowolniłem procesor i k. grafiki, nie wiesza się, ale tak nie może być...

Nie ma wyjścia - potrzebuję płytę ITX, gdzie gniazdo procesora będzie mniej więcej na środku. Jakieś pomysły poza przesiadką na 1150?

---
    Przy okazji zmienię też k. grafiki, najpewniej padnie na Zotaca GTX750 (bez Ti) za ~400. Bo karta jeszcze krótsza, bo wentylator 9cm, bo nie potrzebuje wtyku 6pin, bo nawet po podkręceniu nie powinna chcieć więcej prądu od obecnej, będąc przy tym wydajniejszą (np. w FireStrike'u ponad 1000 punktów różnicy).

Zasilacz to na razie Seasonic Flex 250W 80+ w miejscu napędu 5.25". Zdziwiła mnie cicha praca. Co prawda mój sprzęt nie jest zachłanny na waty, ale w zasilaczu siedzi 40-milimetrowy mikrus. A tu jest nieźle, całkiem nieźle. Dodatkowo jeszcze parę % sprawności więcej w stosunku do BeQuiet.
    (docelowo miał być Seasonic Gold, półpasywny, ale odesłałem ze względu na szumiącą/piszczącą elektronikę i na razie nie wiem czy chcę próbować następnego).

• Szkolenia elektronika Udemy
  • #34 23 Mar 2014 21:59
    rtj71
    Spec od komputerów

Co do płyty, to mi przychodzi do głowy ASUS P8Z77-I i EVGA Z77 Stinger, ale to drogie płyty, poszukam czegoś tańszego :)

Co do zmiany GPU, rzeczywiście ten Zotac króciutki, co ze starą 650 robisz?

Nie do końca to z postu wynika dlatego pytam: czy modernizujesz obecną konfigurację czy składasz drugi PC od podstaw?

• #35 23 Mar 2014 22:20
    rzymo
    Poziom 30  

No właśnie - same drogie i b. drogie płyty na Z77... Taniej wychodzi migracja na 1150. No i trochę szkoda takich płyt do Core i3 :)

Co zrobię z 650'tką - nie wiem, jeszcze nie myślałem.

W obecnym sprzęcie wymienię tylko płytę (ew. procesor, jeśli inna podstawka). No i tę grafikę, cała reszta zostaje.
    Drugi sprzęt będę składał w tym Antecu mATX - ale to powoli, się nie spieszy. Pewnie poczekam na Maxwelle w 20nm, zapoluję na jakąś używaną i5'tkę. Mniej więcej tego typu komponenty.

• #36 23 Mar 2014 22:34
    rtj71
    Spec od komputerów

Z 1150 jest dużo łatwiej, chociażby Asrock B85M-ITX. Chyba że zmienić chłodzenie, musiałbyś mieć coś wąskiego ale wysokiego lub to pseudo chłodzenie wodne, w gruncie rzeczy to nie głupi pomysł, używany Corsair H60, sprzedałbyś spartana, dołożył do H60 a koszt: byłby podobny jak przy zmianie płyty.

Zmieściłoby się na tylną ścianę obudowy.

• #37 23 Mar 2014 23:02
    rzymo
    Poziom 30  

Ten mini wodny zestaw jest jakąś opcją.

Przeglądam opinie i ciekawa jest jedna rzecz - na polskich forach w większości jęki, marudzenie i wybrzydzanie, natomiast na zagranicznych ludzie ogólnie chwalą i korzystają z niego nawet przy mocnych procesorach.

• #38 23 Mar 2014 23:07
    rtj71
    Spec od komputerów

rzymo napisał:
    Przeglądam opinie i ciekawa jest jedna rzecz - na polskich forach w większości jęki, marudzenie i wybrzydzanie, natomiast na zagranicznych ludzie ogólnie chwalą i korzystają z niego nawet przy mocnych procesorach.

Polacy przy wszystkim narzekają :P A tak serio:

Do wysoko kręconych procesorów to się nie nadaje ale i3 spokojnie da radę, z racji tego że cenisz ciszę to mógłbyś zamiast standardowego wentylatora dać dwa wolnoobrotowe.

ITX to niestety sztuka kompromisów, chyba że masz parę tysięcy na zbyciu albo robisz obudowę od 0 pod własne, skompletowane podzespoły.

• #39 25 Mar 2014 17:10
    pawelr98
    Poziom 35  

rzymo napisał:
    Ten mini wodny zestaw jest jakąś opcją.

Jest to wina cen. Tam są one znacznie bardziej opłacalne.
    Z77 dla I3 miałby jedną zaletę : undervolting.

• #40 25 Mar 2014 19:36
    rzymo
    Poziom 30  

Ależ to nie chodzi tylko o cenę. Mini obudowy są coraz popularniejsze i do większości z nich żadna większa wieża się po prostu nie zmieści, więc porównanie np. Noctua D14 vs Corsair jest bez sensu. A w ten właśnie sposób najczęściej są porównywane na forach te chłodzenia.
    Jeśli tylko taka Noctua (czy dowolny inny cooler podobnej wielkości) wchodzi do obudowy to wtedy faktycznie zakup "mini-wody" jest pozbawiony sensu - jest drożej, nie jest ciszej.

Nie trzeba Z77 do obniżenia napięcia. Np. na ASRocku B75M-ITX można zmieniać napięcie procesora, chipsetu i pamięci, w całkiem szerokim zakresie (w górę i w dół).

---
    Wracając do tematu chłodzenia - sam się z siebie śmieję, że na to nie wpadłem ;)

Płeć przeciwna podziwia moje męki z grzebaniem w obudowie, pyta się co i jak, i rzuca niewinne pytanie: "a to tego metalu nie da się obrócić o 90* i dać wentylator z drugiej strony?"
    Faktycznie - da się i pasuje. Przecież tak montowane są chłodzenia na płytach pod AMD-ki, to musi działać. Tylko wentylator do wymiany, bo ten fabryczny ze Spartana cichością nie grzeszy. Przy niskich obrotach nie przeszkadza hałas łopatek czy szum przepływającego powietrza, tylko łożysko.

Zostaje grafika, patrzę tylko na te krótkie wersje - Zotac GTX750 419zł (przy okazji długa gwarancja), zaś najtańszy GTX750Ti (Palit/Gainward) to już blisko 550zł. Chyba wezmę tę słabszą wersję i pobawię się napięciami/zegarami.

• #41 03 Maj 2014 20:41
    rzymo
    Poziom 30  

Trochę to trwało, ale już blisko końca. Rozważałem czy nie skusić się na Kaveri, ale nie - wolniejsze i bardziej prądożerne. Intelowska integra także odpada.

Co mnie smuci - dzisiaj kilka godzin walczyłem z dużym radiatorem do k. graficznej, niestety nawet mimo obniżonego napięcia nie daje rady. Nie daje w tej obudowie, w większej mATX nie było problemów.
    Pasywnego chłodzenia nie będzie. Nie ma tego złego, jak założę boczną ściankę to chłodzenia nie słychać (spowolnionego, bo fabrycznie jest min. 40% i szuuuuumi).

Zdjęcia są jakie są, ale co nieco widać :)
    1) tak poglądowo - rozmieszczenie już się nie zmieni (jedynie SSD dostanie kolegę i powędruje do adaptera 5.25 -> 2x 2.5")
    2) nie lubię niebieskiego, przycisk 'power' jest nieaktywny, niepodłączony - jego rolę przejął 'reset', który świeci mniej intensywnie i na czerwono
    3) plastikowa obudowa k. graficznej lekko koliduje z wyprowadzeniami przednich USB, się naprawi
    pod grafiką chcę wyciąć otwór, jak pod wentylator 92-120mm, przesłaniając go filtrem przeciwkurzowym (żeby grafika "zaciągała" powietrze z podłogi)
    4) tymczasowa elektrownia, niestety dosyć hałasuje, bo 6cm wentylatorek, ale ten mały bydlak jest b. efektywny dla małych obciążeń (~83% dla 40W)
    5) pudełka od sprzętu, żeby było wiadomo co siedzi we wnętrzu Lian-Li

Cichy ITX - podejście drugie Cichy ITX - podejście drugie Cichy ITX - podejście drugie Cichy ITX - podejście drugie Cichy ITX - podejście drugie

• #42 04 Maj 2014 14:19
    rtj71
    Spec od komputerów

Nie da rady do tego zasilacza 80mm. wentylator zamontować? jak to w środku wygląda?

• #43 04 Maj 2014 16:19
    rzymo
    Poziom 30  

"4) tymczasowa elektrownia" :) - zasilacz jest tymczasowy. Skorzystałem z takiego (sprawnego przy niskim obciążeniu), żeby się przekonać jakich wartości mogę się spodziewać.
    Tak dla porównania BeQuiet 300W (też SFX, też 80+ Bronze) to zależnie od obciążenia 5-8W różnicy w pobieranej mocy. Aż sam byłem zaskoczony taką różnicą w stosunku do tego 200-watowego Fortrona...

Jeszcze trochę porządków w środku, dojdzie drugi dysk 2.5" i będzie Pico + zewnętrzna kostka. Da sobie radę bez problemów.

• #44 04 Maj 2014 23:14
    pawelr98
    Poziom 35  

rzymo napisał:
    będzie Pico + zewnętrzna kostka. Da sobie radę bez problemów.

Te picoPsu zasilane z zewnętrznej "cegły" nie są takie dobre. Często się psują.Wystarczy poczytać opinie o nich tu i tam. Ja bym bardziej postawił na jakiś pasywny zasilacz pokroju Seasonic X400.

• #45 04 Maj 2014 23:52
    rzymo
    Poziom 30  

W przeważającej większości przypadków Pico psują się bądź nie działają tylko dlatego, że ludzie chcą od nich za dużo ;) Prawie nikt nie zwraca też uwagi na zapis w dokumentacji mówiący o tym, że przy pracy pasywnej można z tej przetwornicy "pociągnąć" sporo mniej (nawet o 1/3). Przy poborze zbliżonym do maksymalnego nawiew jest wymagany.
    No i ta "cegła" to też nie może być pierwsza lepsza, np. chiński tani (takie po kilkadziesiąt zł) wyrób dedykowany do taśm ledowych, ledwo co trzymający napięcie, na pewno by sprawiał problemy.

Zasilacz pasywny raczej by się u mnie nie sprawdził - za mały przepływ powietrza. Całość miała by szansę nieźle się nagrzewać. Poza tym sprawność w interesującym mnie zakresie jest gorsza nawet od tego mojego tymczasowego zasilacza...

• #46 10 Maj 2014 09:01
    rzymo
    Poziom 30  

Teraz będę miał trochę więcej wolnego czasu, w tygodniu powinienem skończyć.

Czekam jeszcze na talerzowca 2.5" - WD Red. Muszę tylko wymyślić jak go sensownie, czyli skutecznie i estetycznie, wyciszyć. Kupiłem wersję 750GB (na moje potrzeby starczy w zupełności), jednakże zakładam że będzie tak samo hałaśliwa jak 1TB, z którą już miałem styczność.

Zdziwiły mnie kostki pamięci - niskoprofilowe Kingstony (prawdziwie niski profil - 18mm wysokości, nie tylko brak radiatora). Działają przy ustawieniu 1600/CL9 i napięciu 1.25V. Jednakże tak dla pewności zostałem przy 1.35V.

Elektrownia tymczasowa odłączona, zamiast niej to co poniżej. Po odpaleniu 3d Marków czy Furmarka kostka robi się ciepła, ale nie gorąca. Nie jest źle...
    W weekend trochę się z nią pobawię, lutownicą. Zmienię przewody na miedź, dolutuję wiązkę 4pin i z jednego wtyku sata zrobię dwa. Na tę chwilę całość jest połączona tak prowizorycznie, że aż wstyd pokazywać coś więcej niż na zdjęciu ;)

---
    Edycja: ciąg dalszy.
    Przewiewna "zaślepka" w miejscu dedykowanym na zasilacz, pojedynczy śledź do k. graficznej, maskownica portów - wszystko czarne.

Co do samej k. graficznej, to raczej już zostanie tak jak jest. Wyszła karta o osiągach w pobliżu np. HD7790, za to pobierająca mniej niż połowę tego co Radeon.
    Co ciekawe przy korzystaniu z integry HD4400 @ 1500MHz, z podbitym napięciem, komputer nie jest jakoś wyraźnie mniej łasy na energię. Różnica to niecałe 10 watów (testowałem tylko pobieżnie).
    Nie muszę chyba dodawać, że różnica w wydajności 3D jest ogromna...

Cichy ITX - podejście drugie Cichy ITX - podejście drugie

Valley 1920/AA2x - 1165pts
    FireStrike (graphics) - 3665pts

• #47 13 Maj 2014 22:58
    rzymo
    Poziom 30  

No i jest opóźnienie - zamówienie w sklepie cały czas wisi jako "przetwarzanie". Myślałem że dysk i adapter z 5.25" odbiorę dzisiaj, a tu niemiła niespodzianka. Stoję w miejscu i czekam. Mam nadzieję, że do weekendu się doczekam.

Tak więc dzisiejszy post będzie jedynie o zasilaniu, z dedykacją dla miłośników setek watów... ;)

Najpierw kwestia Pico. Wersja 120 nie posiada wtyku 4pin ATX (do zasilania procesora). Po co kupować adapter, skoro można go zrobić samemu. Żeby wszystkie dziurki w molexie były zajęte, to do kompletu jeszcze dwie wtyczki SATA.
    Wykorzystałem tylko 5V, więc mogę podpiąć jedynie dyski 2.5". I tak bym korzystał tylko z takich, więc nie jest to dla mnie żadnym ograniczeniem.

Komputer oparty o Core i3 i kartę pokroju GTX750 wcale nie musi mieć zasilacza 350-400W czy jeszcze mocniejszego.
    Bo może mieć to :) :

• #48 13 Maj 2014 23:56
    pitrala1
    Poziom 33  

Nie bedzie mimo wszystko za slaby ten zasilacz?

• #49 14 Maj 2014 09:05
    rzymo
    Poziom 30  

Jakbym nic nie ruszał, tylko zostawił wszystko domyślne to wtedy tak, byłby za słaby.

Dla przykładu bez zmiany napięć i po podkręceniu rdzenia k. graficznej do ~1300MHz potrzebowałbym już 32-35W więcej. Na upartego zestaw cały czas mógłby być zasilany Pico, tyle że już 150/160 + kostka 12V/120W z wtykiem 4-pinowym.

Chociaż wtedy zapewne bym wybrał nieco większą obudowę, 750 w wersji Ti i zwykły zasilacz ATX. Np. BeQuiet L8 300W, bo i tak dowolna współczesna 300'tka by miała sporo zapasu.

• #50 14 Maj 2014 09:39
    pitrala1
    Poziom 33  

Sam orzymierzalem sie do czegos podobnego, ale ja chcualem stworzyc cos malego, jednoczesnie z b. dobrym obiegiem powietrza zachowujac cisze.

U mnie w projekcie udalo sie wcisnac normalny zasilacz ATX, ale bez wentyla- przy takim obciazeniu wg mnie byl niepotrzebny. z reszta pod obciazeniem mial moze z 60*C - a obciazony dosc mocno.

2 sprawa grafika - u mnie miala to byc 7850 + prolimatech mk 13+ wentyl 12cm i taka tulejka - by zasysal powietrze spod obudowy. Podobny bajer testowalem u kumpla, i przy ustawieniu wentylatota na gtanicu slyszalnosci na stock taktach/V mial 80*C, mysle ze kolo 60*C przu undervoltage'u.

Z prockiem był mniejszy problem - testowalem fortisa z wolnoobrotowym wenytylem, i5 z undervoltage kolo 60*C po godzinie, wiec nie bylo zle.

• #51 15 Maj 2014 22:39
    rzymo
    Poziom 30  

W końcu dostałem talerzowca - WD Red 2.5"/750GB.
    Jakby ktoś był zainteresowany wydajnością (HD Tune): transfer startuje od 110, kończy się na 52, średnio 84MB/s, zaś czas dostępu 16ms.

Wstępna koncepcja adapterów, mat i pianek poniżej. Do przetestowania czy temperatury będą w porządku.

• #52 21 Maj 2014 22:40
    rzymo
    Poziom 30  

A może pasywnie? :)

Tak swoją drogą to trochę dziwne, że nie ma jeszcze fabrycznych wersji
    jednoslotowych i pasywnych GTX750, czy 750Ti...

• #53 21 Maj 2014 22:46
    rtj71
    Spec od komputerów

Z czego to chłodzenie? Wygląda śmiesznie dość, pamięci nie schładzasz? no i jak wyglądają temperatury na tym czymś?

• #54 21 Maj 2014 23:06
    rzymo
    Poziom 30  

8600GT / 9500GT - karta tej klasy.

Bez przetaktowania pamięci nic im nie dolega, nie są specjalnie ciepłe.
    Na razie karta siedzi w trochę większej obudowie, więc temperatury niezłe. Ok. 36-37* w spoczynku, 64-65* pod obciążeniem.

• #56 22 Maj 2014 21:44
    rzymo
    Poziom 30  

Eee, nie przesadzasz aby trochę? :) Karta nie pobiera nawet 30W, nie wydaje mi się, żeby dodatkowe radiatory były konieczne...

• #57 22 Maj 2014 21:56
    rtj71
    Spec od komputerów

rzymo przyznaje Ci rację, przy tych temperaturach nie ma to sensu, chyba że tylko w celu poprawienia wyglądu, ja bym cały radiator razem z heatpipeami pomalował na czarno.

• #58 23 Maj 2014 15:51
    pawelr98
    Poziom 35  

rzymo napisał:
    Eee, nie przesadzasz aby trochę? :) Karta nie pobiera nawet 30W, nie wydaje mi się, żeby dodatkowe radiatory były konieczne...

Hd5450 w spoczynku też niby dużo nie pobiera a radiatory pamięci są gorące.
    Niechłodzone kości też bardzo się nagrzewają.
    Jak wsadzisz tą kartę do mniejszej obudowy to temperatury na pewno pójdą w górę.

• #59 01 Cze 2014 09:49
    rzymo
    Poziom 30  

PicoPSU uważam za całkiem ciekawy eksperyment - że da się, że nie trzeba nawet 100W, żeby móc pograć na średnich/średnio-wysokich detalach w fullhd ;)

Ale - mocy przybywaj... czyli wracam do zmodyfikowanego jakiś czas temu BeQuiet 300W. Jest nieco mniej sprawny w stosunku do Pico czy Fortrona 200W/Bronze, jednakże są to wartości typu 1W w idle i 2W w stresie.
    Bo cały czarny, bo oploty na kablach, bo czarne wtyczki, bo zbędne usunięte i dodana jedna (6pin do grafiki, standardowo wersja 300W jej nie posiada).
    Chciałem wentylator o większej grubości - 25mm (zazwyczaj cichszy, kręci się wolniej, a 'przepycha' więcej powietrza). Dlaczego wybralem akurat ten wentylator (BeQuiet Shadow Wings)?
    Ze względu na jego budowę, większa część schowała się w obudowie, bez zabaw z przerabianiem blachy, wierceniem otworów, itp. Takie plug'n'play ;)
    Jedyna wada (ale nie w mojej obudowie) - wzrosła grubość zasilacza, o niecały 1cm. Dodam jeszcze, że wentylator to wersja low-speed, 1400rpm w standardzie, dodatkowo spowolniona diodą w szeregu.

---

Karta graficzna. Na razie zostaje EVGA GTX750 - ten producent ze względu na Display Port i HDMI. Postanowiłem, że czekam na kartę w stylu 750Ti Boost czy 850/850Ti.
    O ile obecny podkręcony Maxwell w większości tytułów wypada dobrze, to np. w takim Wiedźminie2 jest wolniejszy od 650Ti Boosta, o GTX660 nie wspominając...
    Rdzeń 1320MHz, napięcie 1.1V (idle 0.85V), pamięć 1400MHz. FireStrike gpu = 4260pts.
    Zamiast dużej plastikowej obudowy wykorzystałem niskoprofilowy wentylator 80mm. Jest ciszej i nie gorzej pod względem temperatury.

• #60 04 Gru 2014 12:56
    rzymo
    Poziom 30  

Po dłuższej przerwie drobna aktualizacja (pełna w styczniu, gdy w sprzedaży pojawią się GTXy 960).

Nieco większa obudowa, wbrew trendowi "all black" wybrałem srebrną. Jakoś bardziej mi się widzi. Dalej trzymam się założenia, że cisza przede wszystkim.

Na tę chwilę specyfikacja przedstawia się tak:
    * MSI B85I Gaming - całkiem sensowna płyta, niezły dźwięk (Realtek ALC1150 + OPA),
    * Core i5-4440, napięcie poniżej 1.0V; na odpowiedni cooler jeszcze się czaję,
    * kości Kingston low-profile 2x 4GB DDR1333/cl9/1.5V - działają jako ddr1600/cl9/1.3V; prawdziwie niskoprofilowe, czyli nawet nie wystają poza zaczepy trzymające kości w gniazdach (żaden cooler im nie straszny ;))
    * na zdjęciu ssd+hdd, ale raczej się skłaniam ku 2x SSD (>400GB łącznie),
    * GTX960 - w styczniu (główny brakujący komponent),
    * zasilacz BeQuiet L8 300W; obudowa Cooltek U2 Window,
    * Windows 8 Pro @ 8.1,
    * sporo osób unika tematu kosztów jak ognia, a ja napiszę - jeśli k. graficzną kupię za niecały tysiąc to koszt obudowy z zawartością zamknie się w kwocie niższej niż 3000zł
    (niektóre części nowe ze sklepu, niektóre "nowe, wyciągnięte z modernizowanego zestawu" - oczywiście nieco tańsze)

Myślę jeszcze nad nieco szybszym procesorem - ale to jedynie jeśli trafi się jakaś okazja (swojego kupiłem za 500zł).
    I to by było na tyle...