Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cichy ITX - podejście drugie

rzymo 05 Sty 2014 18:34 12951 71
  • #1 05 Sty 2014 18:34
    rzymo
    Poziom 31  

Moje drugie podejście do cichego sprzętu w formacie ITX. Pierwsze nie było do końca udane (Chieftec BT-02B, Pentium G645, Vertex HD7750) - albo głośno, albo wysokie temperatury. Wykorzystałem trochę wolnych dni (święta, początek roku) i Coś trzeba było poskładać. Dłuższą chwilę trwało zdobycie wszystkich komponentów, zwłaszcza że czekałem na różne okazje, typu: "wyciągnięte z nowego komputera", "wersja oem w woreczku, kilkanaście % taniej", itp. czyli części nowe lub prawie nowe.
    Dla części osób lekkim szokiem może być koszt trzech wentylatorów na poziomie ~200zł, ale jak ma się lekkie zboczenie na punkcie ciszy, to niestety trochę trzeba wydać...
    Pytanie o koszty i tak padnie, więc od razu odpowiem - jakby wszystko zebrać do kupy to wydałem ok. 2300zł (+129zł za wcześniej zakupiony Win8 Pro upgrade).

Skompletowałem taki sprzęt:
    * AsRock B75M-ITX + i3-3250 + Scythe Kozuti,
    * 8GB RAM, Samsung 840 250GB,
    * k. graficzna Zotac 650Ti/OC,
    * obudowa Lian Li PC-Q07 + BeQuiet 300W/SFX/80+,
    * napęd LG MDISC GH24NS95,
    * całość pod kontrolą Win8.

Motywem przewodnim modyfikacji jest cisza i energooszczędność. Wszystkie napięcia, które dało się ruszyć, są obniżone, wszystkie zbędne przewody usunięte (dla lepszego przepływu powietrza).

--- --- ---

Modyfikacji odcinek pierwszy - obudowa i cpu:

* nie lubię białych/niebieskich diod podświetlających przycisk "power" w obudowie, wykorzystałem więc diodę sygnalizującą pracę dysku (kolor czerwony), przy okazji przewody dostały oplot:

Cichy ITX - podejście drugie Cichy ITX - podejście drugie

* obudowa z przodu ma w standardzie porty USB2.0, kupiłem śledzia z portami USB3, po drobnej przeróbce pasuje:

Cichy ITX - podejście drugie Cichy ITX - podejście drugie Cichy ITX - podejście drugie

* cooler Scythe Kozuti, radiator nieco przesłaniał slot PCI-e, już nie przesłania :), natomiast fabryczny wentylator 80mm jest po prostu głośny, zamiast niego użyłem coś dużo lepszego: Noctua NF-A9x14 (92mm średnicy, 14mm grubości), sterowany przez PWM, mocowany na opaski zaciskowe:

Cichy ITX - podejście drugie Cichy ITX - podejście drugie Cichy ITX - podejście drugie

* procesory z serii Ivy Bridge potrafią mieć nierówny IHS - wcześniej przy podobnym procesorze (i3-3220) uzyskałem 6* mniej w stresie, tutaj tylko 2-3*, czyli "czapka" była równa:

Dodano po 4 [godziny] 49 [minuty]:

Odcinek nr 2 - karta graficzna.

Zotac GTX650Ti 1GB / 2x 80mm.

* śledź podwójny stał się pojedynczym

* radiator zostaje (rurki cieplne to niezbyt częsty widok w przypadku coolerów montowanych na 650Ti), wentylatory (2x80mm) zdejmuję, zajmują za dużo miejsca, zamiast nich przychodzi znane już śmigło, czyli Noctua NF-A9x14, dokładnie ten sam model co w schładzaczu procesora. Tym razem bez PWM, podłączenie jedynie dwoma przewodami, karta steruje napięciem/obrotami. w BIOSie karty nieznacznie zwiększam minimalną prędkość wentylatora (15->18%). Skoro radiator zdjęty to wykorzystuję okazję i rdzeń smaruję pastą Arctic Silver. W spoczynku temperatura się nie zmienia, w stresie spada o 3-4*, ale co ważniejsze karty właściwie nie słychać.

* podkręcenie - zainstalowałem EVGA Precision, zacząłem podnosić zegary i testować. Dojechałem do granicy - od ~1130MHz na rdzeniu zdarzały się okresowe zwisy sterownika, a od ~1640MHz na pamięciach zaczynały być widoczne artefakty. Stwierdziłem więc że nie się co bić o pojedyncze MHz i zostawiłem równe i okrągłe 1100/1600.
    Wszystko byłoby ok, tyle że cały sprzęt był poza obudową. Po zamontowaniu zrobiło się cieplej, trochę głośniej oraz test w Unigine Valley pokazał, że 1100/1600 to nie jest ustawienie w 100% wolne od artefaktów (Wiedźmin2 ok, Skyrim ok, 3d Mark ok, Valley nie-ok). Mało tego - trzy czy cztery razy (odkąd mam tę kartę) przy nic-nie-robieniu dostawałem komunikat: "Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność". Sprawdziłem kilka różnych wersji, ale na każdej to samo. Opcje są dwie: albo karta jest uszkodzona, albo trafiłem na chip, któremu 0.875V w 2D nie wystarczy do w pełni poprawnego działania.
    Tak więc wyposażyłem się w kartkę papieru i długopis (do zapisywania aktualnej konfiguracji - MHz, V i W), miernik uniwersalny (nie wierzę wskazaniom programów), dla potwierdzenia miernik zużywanej energii.
    Podejście pierwsze - zamiast 0.875V ustawiam 0.9V w idle, zamiast 1.1V optymistycznie ustawiam 1.0V dla trybu 3D. Mierniki potwierdzają, że jest nieźle, bo karta nie robi problemów ze zmianą napięć. Rdzeń dostaje 1.04V (wcześniej 1.14V), pobór mocy całej jednostki spadł ze 126 na 113W. Kilkanaście sekund i zwis :)
    Kolejne testy i następne trudności. O ile napięcie w trybie 2D nie jest problemem (utrzymuje stabilne 0.9V), to jest niewiele kombinacji zegarów gpu/mem, dla których karta obniża napięcie 3D (najczęściej ignoruje ustawienia w biosie i jest 1.1V = 1.12V na rdzeniu).
    W pełni stabilne okazało się ustawienie 1000 na rdzeniu (w rzeczywistości 993). Podsumowując - zejście o ~80MHz (1072 -> 993), połączone z obniżeniem napięcia 1.12 -> 1.06V dało zysk energetyczny na poziomie 11-12 watów i symboliczną stratę w wydajności.

Trochę się namęczyłem, ale jestem zadowolony. Karta działa szybciej niż standardowo taktowany GTX650Ti (933/1350), jest cichsza i jednocześnie pobiera mniej energii.

0 29
  • Mitronik
  • #2 05 Sty 2014 22:54
    rtj71
    Spec od komputerów

Dla mnie to trochę niszczenie sprzętu, szczerze powiedziawszy spodziewałem się tu raczej zastać pasywne chłodzenie GPU i CPU a nie po prostu zmiana wentylatorów, no ale ciche nie znaczy bezgłośne, temat już widziałem na 'labie' i 'purepc'.

Poza tym masz fajną obudowę w której spokojnie można się pokusić o jakieś wieżowe chłodzenie CPU które zbiło by temperatury a i 120 czy 140mm wentylator można by jeszcze skręcić do niższych obrotów przez co byłoby ciszej, na gpu też podobnie: wolałbym np. accelero s1 + 2x92mm lub coś typu scythe musashi ale to już chyba kwestia czysto estetyczna.

Na plus oczywiście zmniejszanie napięcia podzespołów i lapping (kozuti też polerowałeś?). Pokaż zdjęcie jak to się w budzie prezentuje.

0
  • #3 06 Sty 2014 09:43
    rzymo
    Poziom 31  

Zastosuję wieżę, to gdzie umieszczę zasilacz? Dam pasywne chłodzenie cpu/gpu, to czym schłodzę te radiatory?
    Jeśli to byłby sprzęt pokroju Atoma czy Brazosa, to oczywiście byłby pasywny, a tak to niestety - nie da rady.

Kozutiego nie musiałem polerować.

---

* ograniczenie ilości przewodów wychodzących z zasilacza: dysk dostaje prąd poprzez gniazdo (piny) USB, przy okazji test wydajności - nie jest źle ;)

* widok bez zamontowanego zasilacza:

0
  • #4 06 Sty 2014 10:10
    rtj71
    Spec od komputerów

Na zdjęciach samej obudowy wydawała się większa ;)

0
  • #5 06 Sty 2014 10:17
    rzymo
    Poziom 31  

I tak nie jest aż taka mała ;) (miejsce na pełnowymiarowy napęd 5.25" podwyższa ją o 4-5cm).

Z grubsza wymiary to 20x20x29cm.

0
  • #6 06 Sty 2014 18:36
    rzymo
    Poziom 31  

* w żadnym polskim sklepie nie mogłem nigdzie dostać odpowiedniego adaptera (ATX - SFX), tak więc "zrób to sam" - niezbyt mi się podoba z wyglądu, więc w najbliższym czasie albo zamówię jakiś z zagranicy, albo uśmiechnę się do kogoś z maszynerią CNC ;)

* zasilacz dostał wentylator o grubości 25mm (Be Quiet Shadow Wings); przeorganizowałem okablowanie, dolutowałem krótką wiązkę 6pin do zasilania k. graficznej (300-watowa wersja jej nie posiada):

0
  • #7 06 Sty 2014 21:10
    rtj71
    Spec od komputerów

Ładnie ładnie, sam ostatnio bawiłem się w przerabianie zasilacza ATX, robię coś a'la HTPC z płytą główną z laptopa, będą 3 dyski i okrojony zasilacz ATX do ich zasilania, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Co do zdjęć wyżej to pomalowałbym jeszcze napęd 5.25 i zatokę na czarno ;)

0
  • #8 07 Sty 2014 16:32
    rzymo
    Poziom 31  

I to by było na tyle...
    W dzień - gdyby nie dioda, to nie byłbym w stanie stwierdzić, czy komputer jest włączony (no chyba że po przyłożeniu ucha do obudowy).
    W nocy bez zbytniego obciążenia - także cisza. W nocy + większe obciążnie - wtedy słychać delikatny szum, nie przeszkadza.

Cichy ITX - podejście drugie Cichy ITX - podejście drugie Cichy ITX - podejście drugie Cichy ITX - podejście drugie Cichy ITX - podejście drugie

---

ustawienia końcowe:
    - offset cpu -0.125V, PCH 0.98V
    - gpu: 1000/1500MHz, vgpu=1.06V, ForceWare 327.23
    - mem: 2x4GB, DDR3-1600/CL9/1T, 1.4V

benchmarki:
    * Cinebench 11.5 - 3.51pts
    * SuperPi 4M - 54.9s
    * wPrime 32M - 15.12s
    * wPrime 1024M - 483.1s

gry:
    (z bardziej wymagających posiadam całe dwie ;))
    * Skyrim - 1920x1080, wysokie, AA 2x, daleki zasięg widzenia - 60fps
    * Wiedźmin2 (EE z GoG) - 1920x1080, średnie + AA (bez SSAO) - 40-60fps

pobór energii:
    * idle: 35W
    * przeglądanie zasobów sieci + muzyka/jutub w tle: do czterdziestu kilku W
    * Cinebench 11.5: 54W (przed obniżeniem napięć 61W)
    * OCCT GPU: 116W
    * OCCT PSU: 138W

0
  • #9 07 Sty 2014 16:38
    rtj71
    Spec od komputerów

Pospinaj kabelki chociaż ;P Jak temperatury? Ciekawi mnie temperatura procesora bo cooler na nim i wentylator z zasilacza podbierają sobie powietrze.

0
  • Mitronik
  • #10 07 Sty 2014 16:43
    rzymo
    Poziom 31  

Z pospinaniem kabli jest gorzej, bo wyszły mi trochę za krótkie (w pełni moja wina :)) - np. przypnę wiązkę SATA do ATX 20pin, to już wtyczka nie sięgnie do napędu. Chociaż 4pin z 20pin powinno się udać spiąć. Jeszcze popróbuję.

Procesor zatrzymuje się na 62/63* - tak sobie skacze między jedną a drugą wartością (przy 20* w pokoju).
    Grafika parę stopni cieplejsza.

0
  • #11 09 Lut 2014 18:12
    rzymo
    Poziom 31  

Obiecałem że jak będzie jakiś problem to go opiszę, no i jest :) Jednak temperatura.

Obudowa powędrowała w docelowe miejsce w okolicy biurka. Przepływ powietrza niewielki, w pobliżu dodatkowo wzmacniacz stereo i wzmacniacz od subwoofera. Mocno się nie grzeją, ale zawsze to trochę ciepła więcej.
    Przy większym obciążeniu wentylatory zaczynają przyspieszać, temperatury co prawda trzymają się poniżej 70* (procesor do 65, grafika 68-69), ale komputer staje się słyszalny. Nawet nie chcę myśleć co by było latem...

Przez głowę przemknęła mi nawet myśl o nowym APU (A8-7600), ale zmagania z GTXem są obiecujące. Sprawdzanie nowych ustawień biosu trochę trwa, na tę chwilę wyniki testów są takie (pamięć 1250MHz, test OCCT gpu):
    - rdzeń 1000MHz, napięcie 1.05V, miernik pokazuje 116W
    - rdzeń 928MHz, napięcie 1.085V, wskazanie miernika 115W
    - rdzeń 800MHz, napięcie 0.9125V i tu niespodzianka - 88W, prawie 30W zysku, przy niewielkim spadku wydajności.

Nawet przy 800MHz karta jest oczywiście parę razy szybsza od dowolnej integry...

0
  • #12 09 Lut 2014 18:23
    rtj71
    Spec od komputerów

APU jest okej ale jeśli tak czy siak chcesz korzystać z 650Ti to wymiana jest bezsensowna. Jakiej pasty używasz? porządna pasta zbije kilka stopni ;) Dobrze byłoby tu nawiew zrobić, tylko.. gdzie?

0
  • #13 09 Lut 2014 18:45
    rzymo
    Poziom 31  

APU to była taka "myśl rozpaczy" - jakbym nie był w stanie inaczej uciszyć sprzętu. Jednak nie powinno być tak źle, teraz jeszcze tylko spróbuję zejść o oczko niżej z napięciem i/lub poszukam najwyżej stabilnej częstotliwości, obstawiam 850-900MHz.
    GTX jednak się przyda, na monitorze 27" 1080p (a nie 1440p) wygładzanie krawędzi to jednak dobra rzecz - a żadna integra z tym sobie nie poradzi, nawet w starych tytułach.

Pasta - zarówno na procesorze i chipie graficznym jest Arctic Silver 5.

Do pełni szczęścia brakuje mi dwóch rzeczy - lepszego dźwięku (DIY na ukończeniu - zestaw 2.1) i tunera dvb-t. Muszę przemyśleć jak to rozwiązać...

0
  • #14 15 Lut 2014 09:39
    rzymo
    Poziom 31  

Napęd 5.25" poszedł precz. Trochę pogrzebałem, popróbowałem, poprzymierzałem i jednak nie jestem do końca przekonany do zasilacza SFX/TFX w miejscu nagrywarki. Będę chciał zastosować coś mniejszego... ;)
    Zostaje kwestia coolera, nad procesorem będzie kilkanaście cm, tyle że wokół socketu mało miejsca. Chyba że przeskok na 1150, np. Asusy ITX H81/H87 mają gniazdo na procesor blisko środka płyty. Wtedy wejdzie dowolna wieża o wysokości do ~17cm.

Przy okazji zdjęcie rękodzieła artystycznego, tworzę równolegle (mały komputerek i mały zestaw 2.1):

0
  • #15 15 Lut 2014 14:20
    rtj71
    Spec od komputerów

Pico PSU? u Ciebie da radę?

Ewentualnie jest opcja takiego długiego zasilacza jak np. w Dell GX280 SFF. Pytanie tylko jak Ty to tam zamontujesz?

rzymo napisał:
    nad procesorem będzie kilkanaście cm

Te kilkanaście cm w górę to ile konkretnie? jakaś wieżowa konstrukcja na pewno się znajdzie.

0
  • #16 15 Lut 2014 14:43
    rzymo
    Poziom 31  

Poluję na taki jeden specyficzny zasilacz, jak zdobędę to się pochwalę. Jak nie zdobędę to właśnie albo coś długiego i chudego (flex-atx / 1u, np. Fortron ma ze dwie jednostki 1U 85+) albo Pico z zasilaczem 12V/10A. Pico da radę, tylko oczywiście w tym przypadku nie wszystko szło by przez jego płytkę drukowaną, tylko:
    zasilacz kostka -> gniazdo w obudowie -> tu podział na 3 wiązki: 4pin dla procesora, 6pin dla grafiki i trzecia do Pico. W końcu Pico i tak z 12V nic nie robi, tylko przepuszcza dalej przez siebie.

Te kilkanaście to na pewno 17cm wysokości. Ciężko znaleźć jakieś obrazki / zdjęcia ze zwymiarowanymi radiatorami względem socketu. Np. taki Spartan HE 924 powinien wejść na szerokość - zamiast fabrycznego radiatora 92mm dałbym Noctuę i powinno być ok.
    Chociaż taka dopuszczalna wysokość chłodzenia powinna pozwolić na cooler ze śmigłem 120mm, ale takie będą szersze, kwestia o ile.
    Sprawę rozwiązałaby wspomniana przesiadka na np. i3-4130 i Asus H81ITX, który gniazdo procesora ma umieszczone tak:

0
  • #17 15 Lut 2014 15:02
    rtj71
    Spec od komputerów

Ile masz centymetrów na szerokość? Może SPC Fera by weszła, wtedy 120mm. dajesz na 5V-7V i masz cichutko i wydajnie.

0
  • #18 15 Lut 2014 15:04
    rzymo
    Poziom 31  

W obecnej płycie socket jest zaraz przy pcie. Nic większego raczej nie wejdzie.

0
  • #19 03 Mar 2014 22:19
    rzymo
    Poziom 31  

Podsumowując - nie byłem w stanie uzyskać zadowalającego poziomu ciszy i w miarę niskich temperatur. Wsadzenie np. Pentiuma G2030 na pewno by pomogło, ale tego robić nie chciałem.
    Przesiadam się do mATX - udało mi się upolować niewiele większą obudowę niż Lian-Li PC-Q07. Kilka zdjęć poniżej.

Wejdzie cooler "wieża", wejdzie dłuższa k. graficzna, wejdzie napęd DVD (przesłonięty zaślepką). Będę mógł doposażyć sprzęt w lepszy dźwięk i tuner dvb-t.

0
  • #20 03 Mar 2014 22:48
    rtj71
    Spec od komputerów

Będziesz coś malować? te paski po bokach wyglądają strasznie bazarowo. Ogólnie buda podobna do marketowych wież ;P

0
  • #21 03 Mar 2014 23:02
    rzymo
    Poziom 31  

Te paski to zdejmowane boki obudowy, zachodzące na front.
    Będę malować, bo są porysowane, takie mało estetyczne. Najpewniej standard - na czarno.

Na zdjęciach w sieci wygląda ładnie, w rzeczywistości już mniej, mimo że te boki są metalowe, nie z tworzywa.

0
  • #22 03 Mar 2014 23:12
    rtj71
    Spec od komputerów

Lepiej wyglądałby też napęd szczelinowy niż pełnoprawny 5.25'. Coś na pewno wymyślisz ;)

0
  • #23 03 Mar 2014 23:43
    rzymo
    Poziom 31  

Jest klapka przykrywająca napęd, więc może być brzydki. I tak go nie będzie widać :)
    Raczej nie będę rozważał szczelinowego.

0
  • #24 04 Mar 2014 15:39
    Damnian
    Poziom 34  

A może chłodzenie wodne? Pompka z wbudowanym rezem. Chłodnica 1x120 Monsta. A miejsca zajmuje dużo mniej niż wieże z rurkami headpipe.

0
  • #25 04 Mar 2014 17:39
    rzymo
    Poziom 31  

Wydaje mi się, że woda to by tu była nad wyrost ;)

0
  • #26 04 Mar 2014 23:46
    pawelr98
    Poziom 36  

rzymo napisał:

Nie takie cuda ludzie upychali do obudowy Prodigy. I były to podzespoły dużo cieplejsze(nie wspominając już o tym że autorzy takich konstrukcji lubowali w wysokich zegarach). Przy tych bebechach można by spokojnie schłodzić całość jedną chłodnicą 240mm(na upartego 120mm ale temperatury mogą już być trochę wysokawe).

0
  • #27 05 Mar 2014 10:12
    Damnian
    Poziom 34  

rzymo napisał:
    No właśnie ja mam inne zdanie na ten temat. Niegdyś chłodzenie wodne było skierowane do entuzjastów podkręcania. Obecnie uważam że sporo się zmieniło w tym temacie i po takie rozwiązanie sięgają też ci którzy wcale nie mają zamiaru bawić się z mocne OC ale ci którzy o prostu lubią wysoką kulturę pracy bez zbędnego szumu. A także tutaj idealnie sprawdzi się w tym zastosowaniu. Wcale nie musi być to mega wydajny zestaw z wężami przekroju 13mm. Myślę że jedna gruba chłodnica 120 mm przy takim osprzęcie by wystarczyła idealanie.

0
  • #28 05 Mar 2014 17:30
    rzymo
    Poziom 31  

Miałeś na myśli takie coś: http://www.overclock.net/products/alphacool-nexxxos-monsta-120 ? Gdzie ja to bym miał upchać? :)

Poza tym - cena. Co dostanę na plus dopłacając sporo w stosunku do chłodzenia powietrznego? Skoro na moim mini radiatorze z wentylatorem 92mm brakuje niewiele, to wieża z dobrą wolnoobrotową (<800rpm) 120'tką powinna się znakomicie sprawdzić.
    Zwłaszcza że małe pompki potrafią być hałaśliwe (mam duży uraz do Corsair H-coś - głośna pompka, głośny wentylator, nawet przy zasileniu ich obniżonym napięciem).

Nie atakuję pomysłu wody, po prostu nie widzę plusów dodatnich ;)

0
  • #29 05 Mar 2014 17:42
    rtj71
    Spec od komputerów

rzymo napisał:
    Nie atakuję pomysłu wody, po prostu nie widzę plusów dodatnich :wink:

A widziałeś plusy ujemne ?:D

A tak serio to masz rację, gotowe chłodzenie 'wodne' wyjdzie sporo drożej niż średnie chłodzenie powietrzem. Zależy co Ci do tej budy się zmieści, fajnie wyglądałby czarny radiator, True Black 120?

0
  • #30 05 Mar 2014 19:50
    rzymo
    Poziom 31  

Jakieś 166-167mm od powierzchni płyty głównej do górnej ściany obudowy.

Sporo różnych konstrukcji na pewno się zmieści.

0