Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka wkrętarki Einhell LG18-1H duży prąd ładowania - zwarte akumulatory

05 Sty 2014 22:41 9726 9
  • Poziom 13  
    Trafiła do mnie uszkodzona ładowarka Einhell LG18-1H.
    Uszkodzony tranzystor mocy TIP122 oraz ślady przegrzania płytki w jego okolicy.
    Po wymianie tranzystora ładowarka pracuje, ale okazuje się, że jest podatna na dalsze uszkodzenie.
    Już wcześniej zauważyłem, że jest identyczna jak inna ładowarka Budget BAS 1805.
    Po włożeniu do niej akumulatorów od uszkodzonego Einhell-a ładowarka nagrzewała się nadmiernie i czuć było swąd.
    Okazało się, że akumulatory, które dostałem w komplecie miały zwarte większość ogniw. Nominalnie 18V, przy próbie ładowania napięcie osiągało ledwie 5-6V, po chwili silnie przegrzewał się ten tranzystor i ścieżki w jego okolicy. Zmierzyłem prąd - ponad 5A - czyli dużo za dużo.

Na rosyjskich stronach znalazłem schemat:

Schemat trochę nietypowy jak dla mnie...
    Jest tam układ czasowy, ale zdaje się, że to ma jeszcze jakieś ograniczanie napięcia. Poza tym jest bezpiecznik termiczny w samych akumulatorach.

Moje pytanie: jak można w łatwy sposób, bez dużych nakładów dołożyć układ ograniczania prądu do tej ładowarki do wartości znamionowej - w razie uszkodzenia akumulatorów?
    Myślę, że można byłoby się także pokusić o przełącznik zmniejszający prąd do wartości "zdrowszych" dla akumulatorów - np. 1/10 pojemności, jeśli komuś się nie spieszy.
    Akumulatory NI-CD mają opisaną pojemność: 1,2Ah, ładowanie prądem 2A bardzo szybko je niszczy. Ten drugi komplet, który posiadam (Budget) już prawie nie nadaje się do użytku, chociaż te nie mają zwarć - są bardzo "leniwe", mają już bardzo małą pojemność i rozładowują się po jednym dniu całkowicie.

Proszę o propozycje.
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 30  
    Najmniejszym nakładem kosztów jest wmontowanie do ładowarki układu ograniczenia prądu do wartości znamionowej. Najprostszy do wykonania składa się z jednego tranzystora, dwóch oporów i jednej diody Zenera. Takie ograniczniki prądu były stosowane między innymi w ładowarkach akumulatorów do radiotelefonów RADMOR 317.50/2.
  • Poziom 13  
    diantus napisał:
    Najmniejszym nakładem kosztów jest wmontowanie do ładowarki układu ograniczenia prądu do wartości znamionowej. Najprostszy do wykonania składa się z jednego tranzystora, dwóch oporów i jednej diody Zenera.

No własnie o to pytam, jak to włączyć do istniejącego układu...
    Chciałbym zachować istniejącą funkcjonalność (układ czasowy) - czyli tak to wpiąć, żeby nie zakłócić działania - a nie bardzo rozumiem działa fabrycznego rozwiązania.
    Np. jak działa układ VT1 z czerwoną lampką?
    Konkretne pytanie: gdzie włączyć opór szeregowy do pomiaru prądu - tak, żeby wykorzystać istniejący tranzystor mocy oznaczony jako VT3?

diantus napisał:
    Takie ograniczniki prądu były stosowane między innymi w ładowarkach akumulatorów do radiotelefonów RADMOR 317.50/2.

Nie znalazłem schematu, ale to i tak trzeba jakoś zaadaptować do istniejącego układu.
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 30  
    Przekazuję schemat ogranicznika prądu ładowania, o którym pisałem. Może być zamontowany na plusowym przewodzie w dowolnym miejscu (zespół oznaczony linią przerywaną) bez ingerencji w układ ładowarki.
    Na rysunku nie wpisałem - moc R1 - 1W

Przepraszam, rysowałem ten układ pamięciowo; po odnalezieniu notatek muszę sprostować:
    R2 ma być 6,8kΩ/0,25W i połączony od bazy T1 nie do kolektora T1, lecz do przewodu minus ładowarki, połączonego z ładowanym akumulatorem.
  • Poziom 13  
    Hmmm....
    A po co tam dioda zenera? Zwiększa się przez to wartość R1 i straty mocy na nim...
    Widziałem też inny fajny schemat - chyba newet z elektroda.pl:
    Owszem, układ ogranieczenia prądu zadziała...
    Tylko mam wątpliwości, jak to wpłynie na działanie fabrycznego układu - nawet, jeśli włączę to w drugą gałąź zasilania. Ten układ oprócz ograniczenia czasu jakoś kontroluje napięcie i "wrzucenie" mu czegoś po drodze to działanie chyba zakłóci.
    Poza tym muszę dać drugi tranzystor mocy + drugi radiator - tam nie ma tyle miejsca w obudowie...
    Myślałem, żeby ograniczenie wkomponowac sprytnie w okolicy VT3 i ten tranzystor blokować.
  • Poziom 30  
    Dioda Zenera w układzie który podałem tworzy napięcie odniesienia dla bazy T1 względem emitera. Przy większych prądach ograniczenia można dać zwykłą diodę krzemową w kierunku przewodzenia tzn. odwrotnie niż na rysunku. Wówczas:
    dla I=1A R1=(0,6+0,6)/1=1,2?.
  • Poziom 13  
    O takim rozwiązaniu właśnie myślałem...
    Zrobiłem próby i okazało się, że to owszem działa, tylko popełniłem błąd w założeniach.
    Po ograniczeniu prądu nawet do 1/2 znamionowego, układ i tak bardzo się nagrzewał - te akumulatory miały zwarte po kilka (większość?) ogniw i napięcie w czasie ładowania nie przekraczało 7-8 V. Czyli efekt wątpliwy.
    Uszkodzone akumulatory odpowiednio oznaczyłem - przykazałem ich dalej nie używać, a do ładowarki zamontowałem zwykły bezpiecznik.

Tylko pozostaje dylemat: co dalej - skąd wziąć dobrej jakości akumulatory? Regeneracja z dostępnych ogniw będzie znacznie droższa niż cena całej kompletnej wkrętarki...
    Sam mam podobny zestaw - tylko że u mnie akumulatory po prostu nie mają pojemności.
    Pozostaje chyba dorobić kabelek i używać jak zwykłej wiertarki na 230V...
  • Poziom 9  
    Podepnę się do tematu. Mam taką płytkę i chciałbym ją wykorzystać do ładowarki akumulatorów 12 i 14,4 V. Co musiałbym zmienić oprócz transformatora? Posiadam dwie wkrętarki ale nie mam ładowarek i pomyślałem że sam coś zbuduję. Podpowiedzcie.

Dodano po 1 [minuty]:

Czy wogóle trzeba coś zmieniać na schemacie?
  • Poziom 18  
    Ostatnio można dostać na ALLEDROGO i OLX, używane akumulatory DeWALT`a, w cenie 7 -12 zł. Stosowane w nich akumulatory NiMH miały pojemność 2,6Ah , a i obecnie trafiają się takie mające pojemność powyżej 2 Ah. Dla potrzeb domowych wystarczą , bo i tak mają większą pojemność aniżeli "nowa taniocha" kupowana w supermarketach. A odnośnie podanych wyżej rozwiązań to, niestety, stosowanie ogranicznika prądu wpływa na pracę układu CD4060BE i dlatego zastosowanie bezzwłocznego bezpiecznika topikowego jest wystarczające. Sugeruję zamontowanie oprawki bezpiecznikowej umożliwiającej wymianę " spalonego" bez rozkręcania obudowy.