Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel 2010 - Lista rozwijana

Tomek2013 06 Sty 2014 00:08 2277 9
  • #1 06 Sty 2014 00:08
    Tomek2013
    Poziom 6  

Witam. Poprosiłbym o wsparcie przy listach rozwijanych w excelu (2010). Temat wydawał mi się prosty, ale poległem. W załączniku jest plik pokazujący przykładową listę rozwijaną, w której występuje mój problem. Już próbuję opisać o co chodzi. W jednym ze zdań listy rozwijanej jest formuła, dzięki której można zmieniać wartość liczbową występującą w tym zdaniu. I to działa ok, ale problemem jest "odświeżanie" tego zdania, tzn. doprowadzenie do sytuacji, w której wyrażenie z aktualnie wpisaną liczbą wyświetlało się. Trzeba za każdym razem jeszcze raz rozwinąć listę z wcześniej wybranym tym zdaniem (mimo, że jest już wybrane) i wybrać to samo zdanie - wtedy aktualizuje się wartość liczbowa. Czy jest szansa, żeby po wpisaniu właściwej liczby w odpowiedniej komórce arkusza, wybrane wcześniej zdanie z listy rozwijanej od razu przyjęło tą liczbę bez ponownego wybierania go z listy? (uff, nie wiem czy potrafiłem dokładnie napisać o co mi chodzi :cry: ). Mam nadzieję, że wstawiony załącznik pomoże mi przybliżyć temat. Dziękuję z góry za wszelką pomoc i pozdrawiam.

0 9
  • #3 06 Sty 2014 01:33
    Tomek2013
    Poziom 6  

Dzięki za tak szybką reakcję. Właściwie powinienem skakać z radości, bo to jest rozwiązanie o które prosiłem, ale ... jak to czasem w życiu bywa nie do końca za pierwszym razem jest dokładnie to o co chodzi (a przynajmniej przydałaby się jakaś mała korekta). Wina leży całkowicie po mojej stronie, bo nie wyłuszczyłem sprawy do końca, bo myślałem, że to nie będzie miało znaczenia. To zdanie, które będzie wybierane z listy rozwijanej jest częścią większego formularza składającego się z większej wypowiedzi. Jest ono napisane w excelu (żeby łatwiej było wymieniać dane) i to zdanie z listy rozwijanej powinno współgrać z całością. I tu moje pytanie, czy można na tej liście wybrać konkretną czcionkę i jej wielkość, żeby nie różniła się od pozostałej treści oraz czy można byłoby uniknąć jakoś tego "trójkącika - przycisku" listy rozwijanej, dzięki któremu można listę rozwinąć i wybrać opcję (prawdopodobnie ten przycisk będzie widoczny w formularzu i będzie dziwnie wyglądał). Zauważyłem, że wybieranie cyfry 1 lub 2 w komórce obok też wybiera właściwe wyrażenie. A tak w ogóle to co to jest za rodzaj listy rozwijanej? Jeszcze raz bardzo dziękuję za tak szybką pomoc. Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #4 06 Sty 2014 11:26
    markoz7874
    Poziom 31  

Tomek2013 napisał:
    Dzięki za tak szybką reakcję. Właściwie powinienem skakać z radości, bo to jest rozwiązanie o które prosiłem, ale ... jak to czasem w życiu bywa nie do końca za pierwszym razem jest dokładnie to o co chodzi (a przynajmniej przydałaby się jakaś mała korekta). Wina leży całkowicie po mojej stronie, bo nie wyłuszczyłem sprawy do końca, bo myślałem, że to nie będzie miało znaczenia. To zdanie, które będzie wybierane z listy rozwijanej jest częścią większego formularza składającego się z większej wypowiedzi. Jest ono napisane w excelu (żeby łatwiej było wymieniać dane) i to zdanie z listy rozwijanej powinno współgrać z całością. I tu moje pytanie, czy można na tej liście wybrać konkretną czcionkę i jej wielkość, żeby nie różniła się od pozostałej treści oraz czy można byłoby uniknąć jakoś tego "trójkącika - przycisku" listy rozwijanej, dzięki któremu można listę rozwinąć i wybrać opcję (prawdopodobnie ten przycisk będzie widoczny w formularzu i będzie dziwnie wyglądał). Zauważyłem, że wybieranie cyfry 1 lub 2 w komórce obok też wybiera właściwe wyrażenie. A tak w ogóle to co to jest za rodzaj listy rozwijanej? Jeszcze raz bardzo dziękuję za tak szybką pomoc. Pozdrawiam.

Nie bardzo rozumiem w jakim celu stosujesz listę rozwijalna której nie używasz?
    Jestes pewien, że lista rozwijalna jest Ci potrzebna? Przecież wartość którą podstawiasz w tekście wstawiasz w zupełnie innym miejscu. Wstaw instrukcję warunkową która zależnie od wartości w komórce z liczbą będzie zmieniać tekst.
    Kod: vb
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Załącz oryginalny arkusz zamiast kombinować. Jeżeli masz tam jakieś dane wrażliwe podmień je byle czym.
    W tej chwili Ty kombinujesz jak nam wyłożyć problem robiąc jakieś fikcyjne arkusze a my jak Ci pomóc. Przez co rozwiązujemy problemy z fikcyjnego arkusza a nie z realnego.

0
  • #5 06 Sty 2014 11:32
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

Tomek2013 napisał:
    I tu moje pytanie, czy można na tej liście wybrać konkretną czcionkę i jej wielkość, żeby nie różniła się od pozostałej treści oraz czy można byłoby uniknąć jakoś tego "trójkącika - przycisku" listy (...)
    Jeśli nie masz jakiś skomplikowanych obliczeń, zależności, etc, to dlaczego nie wykorzystasz Word'a?

0
  • #6 06 Sty 2014 14:34
    Tomek2013
    Poziom 6  

Dzięki za podpowiedzi, teraz akurat wyjeżdżam więc przetestuję wszystko pewnie późnym wieczorem. A rzeczywiście może skomplikowałem temat, ale muszę dostosować się do już wykorzystywanego arkusza przez wiele osób w firmie, które to robią wybór między tymi dwoma wyrażeniami (z czego jedno ze zmienną liczbą) pisząc ręcznie. A od niedawna i ja to zaczynam powoli robić i chciałbym sobie ułatwić robótkę. Excela na worda mogę nie zmienić, ale .... Inne rozwiązania niż mój pomysł z listą rozwijaną oczywiście wchodzą w grę. Jeszcze raz wielkie dzięki Wam za pomysły. Na pewno odezwę się jak porobię próby w swoich formularzach wykorzystując Wasze podpowiedzi. Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #7 06 Sty 2014 17:34
    Maciej Gonet
    Poziom 31  

Dobry wieczór,
    Można jeszcze tak, z wykorzystaniem obsługi zdarzenia Change, jakkolwiek jest to rozwiązanie niezbyt eleganckie, bo wymagające dopasowania do konretnej struktury arkusza (adresy komórek, w których są dane).
    Procedura wymaga inicjalizacji, polegającej na wybraniu listy rozwijanej i zatwierdzeniu wyboru. Później ewentualne zmiany w komórce I3 będą uwzględniane automatycznie.
    Proszę przetestować i jeśli będzie przydatny, przeanalizować kod obsługi zdarzenia i dostosować do swojego docelowego arkusza.
    Pozdrowienia.

0
  • #8 06 Sty 2014 21:11
    markoz7874
    Poziom 31  

Maciej Gonet napisał:
    Dobry wieczór,
    Można jeszcze tak, z wykorzystaniem obsługi zdarzenia Change, jakkolwiek jest to rozwiązanie niezbyt eleganckie, bo wymagające dopasowania do konretnej struktury arkusza (adresy komórek, w których są dane).
    Procedura wymaga inicjalizacji, polegającej na wybraniu listy rozwijanej i zatwierdzeniu wyboru. Później ewentualne zmiany w komórce I3 będą uwzględniane automatycznie..

Też o tym myślałem, ale wybranie z listy rozwijalnej pozycji "Nie zdobyłeś punktów" powoduje, że zmiana wartości w komórce I3 nie odniesie skutku.
    Zresztą bardzo się nad tym nie zastanawiałem, bo nie widzę uzasadnienia stosowania w tym przypadku listy rozwijalnej. Prostsze i logiczne jest tu zastosowanie instrukcji warunkowej a w przypadku kiedy zawartością arkusza ma być większa ilość tekstu - edytora word.

0
  • #9 06 Sty 2014 22:58
    Maciej Gonet
    Poziom 31  

Ja tak zrozumiałem intencję autora postu, że wybór z listy pozycji "Nie zdobyłeś punktów" jest autonomiczny i nie ma związku z liczbą wprowadzoną w komórce I3. Inaczej lista nie byłaby w ogóle potrzebna. Ja też nie jestem przekonany o celowości jej użycia, ale nie wiemy jak wygląda docelowy arkusz i czemu właściwie ma służyć. Tak, że na razie to jest tylko "burza mózgów", której wyniki musi ocenić sam zainteresowany.

0
  • #10 06 Sty 2014 23:37
    Tomek2013
    Poziom 6  

Witam. Wszystkim bardzo dziękuję za czas i podpowiedzi, a w szczególności markozowi i Maciejowi. Obydwa rozwiązania są fantastyczne. Funkcja "jeżeli" spełnia swoją rolę fantastycznie i wydaje się prościutka a jakże "uczynna". Natomiast lista rozwijana Macieja wygląda jak moja, ale za to działa, i to jak !. Czym ona różni się od mojej? Jeszcze tego nie wyłapałem. Z mojego punktu widzenia nadmiar szczęścia :D , a wczoraj o tej porze nie wiedziałem jeszcze nic. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

0