Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eizo 1721 - migające pasy i przebarwienia

06 Sty 2014 00:08 2016 8
  • Poziom 9  
    Witam,
    mam problem z monitorem Eizo 1721. Po włączeniu działa prawidłowo przez ok. 1 minutę, po czym zaczynają na nim pojawiać się na ułamek sekundy poziome cienkie paski - efekt widoczny na pierwszym filmie gdzieś tak od 1'36''.

Link

Drugi film został nagrany mniej więcej 4 minuty od włączenia monitora i tu już usterkę widać w całej okrasie - później jest już tylko gorzej.

Link

Czy ten monitor warto naprawiać? Kupiłem używkę i pochodził raptem pół roku. Na palecie info pokazuje tylko ok. 2600 godzin pracy (trochę podejrzanie mało jak na wiek monitora).
    Sam jestem wstanie wymienić np. kondensatory, tylko nie wiem czy te z zasilacza, czy jakieś inne (o ile uszkodzenie jest spowodowane kondensatorami).
    Z góry dziękuję za konstruktywną odpowiedź.
  • TermopastyTermopasty
  • Moderator
    Kondensatory oczywiście w standardzie do wymiany, ale tu bardziej sprawdziłbym stabilizatory na płycie main, to oczywiście na początek. Reszta to czekamy na pomiary, no i otwarcie samego monitora.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 9  
    Otwarcie monitora nastręczyło mi sporo problemów, bo nie wiedziałem jak się za to zabrać, a w sieci nie znalazłem żadnych poradników. Po odkręceniu z tyłu 3 śrubek i odkręceniu podstawy skońcyzły mi się pomysły, bo nic w obudowie nie chciało mi puścić. Po mozolnych próbach doszedłem do wniosku, że albo obudowa jest klejona (co by było trochę dziwne z uwagi na te 3 śrubki, które już wykręciłem), albo są jakieś sprytne zaczepy. Okazało się, że są po 3 zaczepy z lewej i prawej strony, oraz z góry. Na dole nic, poza śrubkami nie ma. Zaczepy te chyba są lekko przyklejone, bo nie udało mi się ich w 100% nieuszkodzić. Zalecam rozpoczęcie otwierania od prawej strony, następnie góra i lewa strona. Montaż oczywiście odwrotnie, gdyż boczne gniazdo słuchawkowe będzie przy montażu uniemożliwiało złożenie obudowy, jeśli ten fragment zostawimy sobie na sam koniec montażu. Oto zdjęcia mocowania tylnej obudowy:

Eizo 1721 - migające pasy i przebarwienia Eizo 1721 - migające pasy i przebarwienia

Po otwarciu monitora widać elektronikę zajmującą 3 płytki. Po środku jest zasilacz, z jego lewej strony jest mniejsza płytka z 4 ustrojstwami wyglądającymi jak jakieś filtry czy dławiki, a po prawej jest płyta główna. Ja wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne w zasilaczu (4 szt.) i na tej lewej płytce (2 szt.). Płyty główej nie ruszałem, choć jest tam ich bez liku. Użyłem oczywiście kondensatorów na 105 °C.
    Namęczyłem się jeszcze z wylutowywaniem starych kondensatorów, gdyż za chiny ludowe nie mogłem roztopić starego spoiwa moją lutownicą (25W). Być może mam za słabą kolbę. Trochę pomogło dodanie do starych lutów topnika. W końcu mi się udało, ale stare kondensatory (te mniejsze) tak się nagrzały, że aż parzyły mi palce.
    Za to teraz cieszę się z samodzielnie dokonanej naprawy monitora, która kosztowała mnie raptem 10 zł i 2 godziny pracy. Nie robiłem żadnych pomiarów i regulacji, gdyż nie było takiej potrzeby.
  • Poziom 33  
    Gratulacje, tylko słów kilka.
    Zaczepy często trzymają dość mocno, ale nie są klejone, trzeba wprawy (i narzędzi) aby ich nie uszkodzić.
    Kondensatory powinny być nie tylko na 105 stopni, ale często również LowESR (niskoimpedacyjne).
    Zależnie jakie były na płycie.
    25W to zdecydowanie za mało, aż dziwię się że poszło.
    Mocne nagrzewanie się elementów skraca ich żywotność i czasami wręcz może je uszkodzić,
    dlatego powinno się to robić lutownicą o większej mocy ok. 80W i wówczas można je szybko polutować - zanim się całe nagrzeją.
  • Poziom 27  
    Ewidentne uszkodzenie matrycy,boczne drivery się odkleiły.Raczej nikt tego nie naprawi a rzadko który serwis rozbiera matryce.Cena matrycy dorównuje cenie monitora,na a......o takie używane ekrany 17" są po 40zł.
  • Poziom 33  
    DominTR3B napisał:
    Ewidentne uszkodzenie matrycy,boczne drivery się odkleiły.Raczej nikt tego nie naprawi a rzadko który serwis rozbiera matryce.Cena matrycy dorównuje cenie monitora,na a......o takie używane ekrany 17" są po 40zł.

Ale kolega @muchozol1 pisze że sam naprawił - o ile dobrze zrozumiałem.
  • Poziom 9  
    Mam jeszcze kolbę 40W, ale ma niesty gruby grot. Kondensatory oprócz typowego oznaczenia i oznaczenia temperatury mają jeszcze dopisek KZH lub CS(M) lub HO752 lub KY lub HV(M). Te dodatkowe oznaczenia pewnie coś oznaczają, ale ja się na tym nie znam (edukację swoją skończyłem przeszło 20 lat temu - co cała wieczność w elektronice).
    Monitor otwierałem za pomocą szpachtułki, by nie pokancerować plastików.
    Na razie monitor działa. Jak będzie się dalej coś kopał, to będę się zastanawiał nad problemem. Puki co jest ok.

@DominTR3B: raczej chyba nie matryca, skoro wymiana kondensatorów pomogła.
  • Poziom 9  
    Dziękuję wszystkim za dobre słowo - monitor do dnia dzisiejszego sprawuje się świetnie, więc nic więcej w nim nie grzebię.