Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CF16-25/2/003 - Wyłącznik różnicowo-prądowy wybija.

06 Sty 2014 10:03 10338 32
  • Poziom 26  
    W mieszkaniu kilka lat tem miałem wymienioną całą instalację elektryczną (elektryk z uprawnieniami, nadzór spółdzielni, dokumentacja itd...). Od pewnego czasu po włączeniu żelazka Philips 2200W do jednego gniazdka w pokoju wybija wyłącznik różnicowo prądowy (Moeller CF16-25/2/003) nie od razu, tylko po dobrym nagrzaniu żelazka.
    (najczęściej pokrętło regulatora ustawione jest na środku)
    Inne urządzenia odkurzacz, ładowarki, tv pracują w tym gniazdku bez problemu.

Żelazko w pozostałych gniazdkach jak też w innym mieszkaniu (bez różnicówki) pracuje normalnie. Odkręciłem gniazdko, nie widać jakiś nadpaleń, okopcenia itd. Czy powodem wybijania różnicówki może być jego uszkodzenie?, zatem wymiana na inny?. Z drugiej strony taka reakcja powinna być wtedy w innych gniazdkach.
    Z góry dzięki bardzo za wszelkie rady i sugestie. CF16-25/2/003 - Wyłącznik różnicowo-prądowy wybija.
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Potrzebny elektryk z miernikami, nie "uprawnieniami" :D
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Wymień żelazko
  • Poziom 26  
    elpapiotr napisał:
    Potrzebny elektryk z miernikami, nie "uprawnieniami"

Chciałem zasygnalizować, że instalację wykonal elektryk a nie np. szwagier czy znajomy który się trochę "zna na elektryce" :) .
    Arturo2005 napisał:
    Wymień żelazko

Nawet jeżeli w innych gniazdkach, czy innym mieszkaniu pracuje bezproblemowo?
  • Specjalista elektryk
    Nie w tym rzecz. W innym mieszkaniu bez RCD potrzeba nie tylko upływności > 15 mA na PE, ale czegoś wiecej dla zadziałania zainstalowanego zabezpieczenia.
    Cytat:
    W mieszkaniu kilka lat tem miałem wymienioną całą instalację elektryczną (elektryk z uprawnieniami, nadzór spółdzielni, dokumentacja itd...).
    Zresztą ta instalacja z uprawnieniami, dokumentacją jest wykonana źle, i nawet o tym kolega nie wiedział, czego dowodem jest
    Cytat:
    Żelazko w pozostałych gniazdkach jak też w innym mieszkaniu (bez różnicówki) pracuje normalnie.

EDIT : Poproszę o dokładniejsze zdjęcie tej uprawnionej "rozdzieleczki", ze wskazaniem na jej wnętrze :D
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Wygląda na to jak by tylko to gniazdko było podłączone pod wyłącznik różnicowo-prądowy.
    Instalacja wygląda na źle położoną. Powiadasz masz dokumentację - masz rozrysowane wszystko? Sprawdź jak masz podłączone to gniazdko.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Bronek22 napisał:
    Opcja - gniazdo z PE bez RCD - jest możliwa, bo niedawno RCD obowiązywał tylko na łazienkę.
    Ta opcja nie ma racji bytu, kolego Bronek, gdyż
    MM2X napisał:
    W mieszkaniu kilka lat tem miałem wymienioną całą instalację elektryczną
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    HD mamy od 2008 roku, to kolega Bronek wie, ale zapomniał o jej poprzednikach, i tu jest problem.
    Że o wiadomym Rozporządzeniu nie wspomnę.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    MM2X - co zabezpiecza u Ciebie C20 ?
  • Pomocny post
    Admin Elektroenergetyka
    elpapiotr napisał:

EDIT : Poproszę o dokładniejsze zdjęcie tej uprawnionej "rozdzieleczki", ze wskazaniem na jej wnętrze :D

Ja też. Na pierwszy rzut oka widać jak majster magik elektryk cudownie powiększa pojemność S6. Strach zajrzeć do środka.
  • Poziom 26  
    KStanek napisał:
    Powiadasz masz dokumentację - masz rozrysowane wszystko? Sprawdź jak masz podłączone to gniazdko.

Dokumentacja jest w SM, pamiętam że był schemat oraz wyniki jakiś pomiarów a potem podpis inspektora nadzoru ze spółdzielni, że instalacja jest prawidłowa.
    Bronek22 napisał:
    Pytanie 2 to czy w pozostałych gniazdach jest podłączony przewód PE.

We wszystkich gniazdkach (pokoje, kuchnia, łazienka, przedpokój) jest przewód PE, sprawdziłem żąrówką jak radziłeś i we wszystkich zadziałała różnicówka.
    slawekx napisał:
    MM2X - co zabezpiecza u Ciebie C20 ?

Piec kuchenny tj. piekarnik dół, góra jest gazowa.

CF16-25/2/003 - Wyłącznik różnicowo-prądowy wybija. CF16-25/2/003 - Wyłącznik różnicowo-prądowy wybija. CF16-25/2/003 - Wyłącznik różnicowo-prądowy wybija.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    MM2X napisał:
    po włączeniu żelazka Philips 2200W do jednego gniazdka w pokoju wybija wyłącznik różnicowo prądowy

Może jest włączane automatycznie jakieś urządzenie ( typu klimatyzator ), które ma upływność a żelazko po rozgrzaniu zwiększa tą upływność do krytycznego wyłączenia zasilania przez wyłącznik różnicowo-prądowy.
    Powyłączaj wszystkie urządzenia z gniazd i przetestuj żelazko z tego gniazda.
    A tyle na Forum pisze się na temat standardów aby elektryczne urządzenia odbiorcze były zasilane z osobnych obwodów i zabezpieczeń. Jeden RCD na wszystkie obwody to pozorna oszczędność, a rozepchnięta na maksa rozdzielnica elektryczna i kaszanka z oprzewodowania to dodatkowy gwóźdź do trumny czytaj: awarii w instalacji elektrycznej.
  • Poziom 26  
    Przepraszam ale nieświadomie wprowadziłem Was w błąd odnośnie tego jednego gniazdka. W tym mieszkaniu bywam czasami (mieszkanie córki) i dopiero dzisiaj "odkryłem", że w drugim gniazdku tego samego pokoju żelazko wywaliło różnicówkę, ale dopiero po ok. 30 min., dlatego wcześniejsze próby w krótszym czasie nie dawały właściwego efektu :( .Teraz żelazko pracuje ok. 50 min. w przedpokoju i jest ok.

.Jack napisał:
    A tyle na Forum pisze się na temat standardów aby elektryczne urządzenia odbiorcze były zasilane z osobnych obwodów i zabezpieczeń.

Czy chodzi o to, że urządzenia o większej mocy odbiorczej (żelazko, pralka, płyta grzewcza) powinny być zasilanie z innego obwodu anizeli tv,radio, lampka nocna itd. ? .

Dodano po 4 [minuty]:

.Jack napisał:
    Może jest włączane automatycznie jakieś urządzenie ( typu klimatyzator )

Nie ma. Standard-tv, lodówka, pralka, komputer, oświetlenie, zmywarka.
    Żelazko sprawdzam przy wyłaczeniu wszystkich urzadzen za wyjątkiem lodówki.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    MM2X napisał:
    Czy chodzi o to, że urządzenia o większej mocy odbiorczej (żelazko, pralka, płyta grzewcza) powinny być zasilanie z innego obwodu anizeli tv,radio, lampka nocna itd. ? .

Sorry ale nie dopisałem że chodzi o urządzenia elektryczne o mocy większej od 2000W, powinny być zasilanie z osobnych obwodów i zabezpieczeń, także właśnie z powodu mogących wystąpić dużych upływności na które czuły jest wyłącznik różnicowo-prądowy.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 26  
    .Jack napisał:
    Sorry ale nie dopisałem że chodzi o urządzenia elektryczne o mocy większej od 2000W

Teraz mając taką wiedzę wiedziałbym czego oczekiwać od wykonawcy instalacji. TYlko z drugiej strony zakładając, ze żelazko o mocy 2200W (jak moje) może był włączone w każdym pokoju to wszystkie gniazdka w pokojach + kuchnia (piec, zmywarka) + łazienka (pralka) powinny być tym objęte.

Dodano po 4 [minuty]:

15kVmaciej napisał:
    Z wyłączników wychodzą dwa, a nawet trzy obwody promieniowe. Na tym "feralnym" promieniu może być doziemienie N nawet przez jakiś inny odbiornik.

Nieśmiało zapytam jeśli mogę?, czy mógłbyś to rozwinąć mniej profesjonalnie, jeżeli w ogóle jest taka możliwość :wink:
    15kVmaciej napisał:
    Miałem raz przypadek, w momencie załączania ogrzewacza przepływowego na 1szym piętrze, wyzwalało RCD.

Tutaj na 100% podczas pracy żelazka nie jest włączane żadne urządzenie.

A jak wyglada ta rozdzielka, czy tak jak przypuszczaliście źle?.

Dodano po 9 [minuty]:

TWK napisał:
    Czy w każdej pozycji następuje wyłączanie? Być może woda lub para wodna coś zwiera...

Może i tutaj jest pies pogrzebany?, teraz grzeje się już z godzinę ale stoi na stopce i nic., dziewczyny twierdzą że wybija raczej wtedy gdy czynnie prasują.... ? .

Rozbierałem to żelazko dwa tygodnie temu i nie ma jakiś śladów przebicia, iskrzenia, czy nieszczelności zbiornika z wodą.
  • Poziom 1  
  • Specjalista elektryk
    Witam.

To jeszcze niech kolega MM2X policzy, ile ma żył przewodów o barwie zielono-żółtej podpiętych do szyny PE (prawa / zdjęcie drugie), a ile żył przewodów o barwie niebieskiej podpiętych do szyny N (lewa na zdjęciu), oraz niech sprawdzi, czy wszystkie przewody wychodzące (odbiorcze) z tej "rozdzielnicy" mają po 3 żyły.
    PS. Na pewno jeden z tych obwodów (fotki) jest przed RCD.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Witam
    Sprawdziłem teraz w słowniku - suterena i suteryna to są formy równoważne, ale i tak z sutereny nie zrobi się sutenera.
    15kVmaciej napisał:
    TWK napisał:
    Pralka w sutenerze? A nie sutener w pralce?
    :) Suteryna... To dlatego, że dzisiaj w pracy czułem się, jakbym pracował dla takiego pana.. :)
    Ale trochę to dziwne. Bo ostatnio Cameron coś w telewizji mówił, że kolega go wykorzystuje.

Z elementami grzejnymi jest taki problem, że czasami z jakiś powodów generują trochę prądu różnicowego. Kiedyś na którymś z forów elektrycznych opisywałem przypadek elektycznego piecyka do sauny. Klient sobie taki zainstalował i zaczął narzekać, że zdarza się, iż po ciemku na golasa musi biegać z sauny do garażu aby załączyć RCD. Okazało się, że prąd Ir wzrastał do ok. 13mA, podczas rozgrzewania się (gdy był nagrany lub zimny - było ok). Wystarczyło, że było włączone inne urządzenie, które też miało niewielką upływność i wiadomo co się działo. W końcu skończyło się na tym, że do piecyka miał oddzielną RCD.

pzdr
    -DAREK-
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Pomocny post
    Admin Elektroenergetyka
    15kVmaciej napisał:

PS. Kiedyś pozbieram z różnych wątków w jeden wszystkie przyrządy służące do testowania obwodów i RCD. Pamiętam odkurzacze, żarówki wpinane w N i PE, wiertarki, diaksy...Żelazko włączone na okres 50 minut.. Miernik MZC-2 .. :lol:

Zapomniał kolega o suszarce włączonej na drugi bieg lub odpowiednim zwieraniu przewodów - najlepiej poprzez kombinerki (BHP) oraz Mierniku Metrel :D
    Pewnie znalazłoby się jeszcze kilka sposobów...
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Łukasz-O napisał:
    15kVmaciej napisał:

PS. Kiedyś pozbieram z różnych wątków w jeden wszystkie przyrządy służące do testowania obwodów i RCD. Pamiętam odkurzacze, żarówki wpinane w N i PE, wiertarki, diaksy...Żelazko włączone na okres 50 minut.. Miernik MZC-2 .. :lol:

Zapomniał kolega o suszarce włączonej na drugi bieg lub odpowiednim zwieraniu przewodów - najlepiej poprzez kombinerki (BHP) oraz Mierniku Metrel :D
    Pewnie znalazłoby się jeszcze kilka sposobów...
    Jeszcze było o dwóch żarówkach 15W w szeregu, tylko czasu zadziałania nie da rady zmierzyć. Chyba, że stoperem będzie operował Chuck Norris:)
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 26  
    elpapiotr napisał:
    ile ma żył przewodów o barwie zielono-żółtej podpiętych do szyny PE

9 żył zółtych i 2 niebieskie ( niebieskie nieprawidłowo?)
    elpapiotr napisał:
    a ile żył przewodów o barwie niebieskiej podpiętych do szyny N

6 żył niebieskich.
    Sprawdzając te przewody znalazłem jedną śrubkę w ogóle niedokręconą. :) Widać ją dobrze na drugim zdjęciu - prawa szyna, druga śrubka od lewej strony (pod nią dwie żyły zielono-żółte). Może tu pies był pogrzebany?

elpapiotr napisał:
    czy wszystkie przewody wychodzące (odbiorcze) z tej "rozdzielnicy" mają po 3 żyły.

Z tym trochę gorzej będzie, bo w skrzynce są już gołe żyły, nie przewody, ale po powrocie z pracy spróbuję to rozgryźć.
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Jakby na to nie patrzył, ta "fachowa" robota elektryka z uprawnieniami, ten nadzór spółdzielni to kicha niesamowita.
    Jak, do k.... nędzy mieli czelność taki szajs odstawić ?
    To pomsta do nieba, a kolega MMX2 miał szansę, tu na forum, w konkursie firmy Brother zdobyć drukarkę etykiet conajmniej.

Aha, jest podobno dokumentacja tej fuchy, można prosić o skan, zdjęcie (oczywiście z zakrytymi danymi itd.) ?
    Możesz kolego w spółdzielni przekazać moje najszersze ubolewanie nad ich fachowością, tfu !!
  • Poziom 28  
    MM2X napisał:
    elektryczną (elektryk z uprawnieniami, nadzór spółdzielni, dokumentacja itd...).
    Z góry dzięki bardzo za wszelkie rady i sugestie.

No to co - reklamacja w Spółdzielni tej fuchy.
  • Poziom 26  
    elpapiotr napisał:
    Jakby na to nie patrzył, ta "fachowa" robota elektryka z uprawnieniami, ten nadzór spółdzielni to kicha niesamowita.

Dzisiaj ustaliłem, że spółdzielnia odebrała robotę na papierze, tj.elektryk przedstawił dokumentację, pomiary itd. (rzekomo?) i tak odebrali, -zrobiłem lekki łomot, czekam na interwencję zarządu SM. Wtedy miałem kompleksowy remont, wymiana instalacj wodkan, gazowej, elektrycznej i mieszkanie było bez mojego nadzoru poprostu fachowcy pod okiem SM wykonywali remont generalny.

elpapiotr napisał:
    Jak, do k.... nędzy mieli czelność taki szajs odstawić ?

No tak.... jedyne co mogę teraz zrobić to wystawić firmie odpowiednią "laurkę" tj. właściwie ich "reklamować na mieście".

elpapiotr napisał:
    a kolega MMX2 miał szansę, tu na forum, w konkursie firmy Brother zdobyć drukarkę etykiet conajmniej

Nie bardzo wiem o co chodzi, jakieś żartobliwe uznanie?.

elpapiotr napisał:
    Aha, jest podobno dokumentacja tej fuchy, można prosić o skan,
    zdjęcie (oczywiście z zakrytymi danymi itd.) ?

Dałem SM kilka dni na doreczenie dokumentacji...

slawekx napisał:

MM2X napisał:
    elektryczną (elektryk z uprawnieniami, nadzór spółdzielni, dokumentacja itd...).
    Z góry dzięki bardzo za wszelkie rady i sugestie.

Przed przystąpieniem do remontu otrzymalem wytyczne SM min:
    -doręczyć uprawnienia SEP-owskie,
    -oświadczenie elektryka, ze wykona instalację zgodnie ze sztuką,
    -wypis z rejestru branżowego,
    -może coś jeszcze, nie pamiętam.

Pamiętam natomiast jedno, jak elektryk rozmawiał z inspektorem nadzoru z SM i zapewniał, że po wykonanej robocie obciąży instalację urządzeniem elektrycznym (z komputerem), które dokładnie diagnozuje każdy odwód, wtedy ten drugi przekazał mi, że ten elektryk zna się na rzeczy.