Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tagan TG1100 PipeRock Series model: TG1100-BZ 1100W uszkodzony po zwarciu.

michas 06 Jan 2014 10:46 13116 30
Wago
  • #1
    michas
    Level 23  
    Tagan TG1100 PipeRock Series model: TG1100-BZ 1100W uszkodzony po zwarciu.
    Witam.
    Wpadła mi do obudowy zasilacza Tagan TG1100BZ śrubka i zrobiła zwarcie :(. Uszkodzona została dioda D3 UGP 20K i D8 - 1N5406 oraz klucz Q4 - 35N60C3. Co więcej jeszcze nie stwierdziłem.
    Wiem, że problem jest nietypowy i może być niepowtarzalny, lecz bardzo proszę o pomoc w naprawie, a szczególnie zdobycia schematu na którym mógłbym się oprzeć podczas usuwania uszkodzenia. Jak pech to pech :(

    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
    Michał
    Poprawiłem TONI_2003.
  • Wago
  • #2
    TONI_2003
    Moderator
    Proszę zamieścić naklejkę z zasilacza i zdjęcia dobrej jakości z miejsca awarii oraz proszę poprawić temat postu o jego poprawne dane. Jak również miej na uwadze, iż schemat będzie gdy go sam zrysujesz, a zatem niejako od ciebie zależy jaka pomoc zostanie ci udzielona...
  • #3
    michas
    Level 23  
    Witam.
    Wobec wskazówek moderatora zamieszczam zdjęcia PCB zasilacza na zdjęciach widnieją opisy gdzie nastąpiło zwarcie i co się uszkodziło, a także spalona ścieżka - może coś pozostanie dla potomnych. Postaram się rozrysować schemat na przyszłość - będzie ciężko, ale coś muszę z tym fantem zrobić bo zasilacz przedstawia dużą wartość.
    Tagan TG1100 PipeRock Series model: TG1100-BZ 1100W uszkodzony po zwarciu.Tagan TG1100 PipeRock Series model: TG1100-BZ 1100W uszkodzony po zwarciu.Tagan TG1100 PipeRock Series model: TG1100-BZ 1100W uszkodzony po zwarciu.

    Poprawiłem TONI_2003.
  • #4
    TONI_2003
    Moderator
    Po znalezieniu dalszych uszkodzeń (mam na myśli przede wszystkim elementy SMD – jak rezystory i diody) idąc prostym torem od uszkodzonego elementu. Sprawdź czy sama przetwornica PP jest nieuszkodzona to samo może tyczyć APFC (pionowa płytka) i pamiętaj, że modele Be Quiet! i ich uszkodzenia mogą ci pomóc. Jakie masz tam układy scalone?
  • Wago
  • #5
    michas
    Level 23  
    Witam, dziękuje za zainteresowanie tematem i chęć pomocy.
    Układy scalone to IC1= LD7552 B5 (main PCB SMD SO8) oraz pionowa płytka (strona pierwotna zasilacza) CM6800G. Jestem w trakcie rozrysowywania schematu strony pierwotnej.
    Pozdrawiam.
  • #6
    michas
    Level 23  
    Uff rozrysowałem schemat, a teraz czeka mnie gorsza faza - naprawa i jeszcze gorsza kupno części - klucz 35N60C3 znalazłem dostępny odpowiednik 47N60C3 dioda 1N5406 też jest dostępna, największy problem będzie z diodą ultrafast UGP20K może zasugerujecie jakiś dostępny zamiennik. Załączam narysowany schemat może ktoś jeszcze skorzysta. Dziękuję z góry za sugestie co przede wszystkim sprawdzić.
    Pozdrawiam
    Michał
  • Helpful post
    #7
    TONI_2003
    Moderator
    michas wrote:
    największy problem będzie z diodą ultra-fast UGP20K może zasugerujecie jakiś dostępny zamiennik.

    Zapewne masz jakieś zasilacze, a tam znajdziesz podobne diody to tylko 2A dioda ultra-fast UGP20K .
    Natomiast gdybyś miał problem z układem scalonym (to obok jest rozwiązanie) LD7552 = SG6841, a w miejscu gdzie są schematy zasilaczy są już takie na tym układzie scalonym.

    Patrząc na ten kawałek schematu odnoszę wrażenie o jakiś pomyłkach...
    Tagan TG1100 PipeRock Series model: TG1100-BZ 1100W uszkodzony po zwarciu.

    Tranzystor Q1 to jest jaki i Q15? Gdzie idzie noga nr. 3 dla LD7552? Jednak diodę D3 – UGP20K znalazłem tylko (źle oznaczoną). Lecz diodę D8 – 1N5406 jakoś nie umiem odszukać.
  • #8
    michas
    Level 23  
    Witam.
    Masz rację były pomyłki w tych miejscach, tez mi się tak wydawało, że coś jest nie tak - poprawiłem. Teraz czeka faza uruchomienia po kolei wszystkich bloków. Najpierw bez wlutowywania kluczy mocy chcę sprawdzić przetwornicę +5V stand-by.

    Jeszcze mam wątpliwości co do emitera tranzystora Q16, on wisi jakby w powietrzu, a na płytce nie mogę dojść czy powinien być gdzieś jeszcze dołączony czy nie. Chciałbym poznać jeszcze zasadę działania układu korekcyjnego na kluczach Q4 i Q5 nie zupełnie rozumiem idei tego obwodu.

    Poniżej załączam poprawiony schemat. Dioda D8 jest tuż przy mostku prostowniczym (główny obwód zasilania).
    Pozdrawiam
    Michał
  • #9
    TONI_2003
    Moderator
    michas wrote:
    chcę sprawdzić przetwornicę +5V stand-by

    Jak tam zatem to wygląda czy już się podałeś?
    Dane tranzystorów bo ze schematu ostatniego wychodzą cudy :D
    :arrow: 10N60G (600-650V/10A N-Channel Power mosfet)
    :arrow: 2SB792/(PNP-SMD)

    Schemat to co zauważyłem poprawiłem, ale to tylko tak bez żadnej analizy (to co narysowałeś mi ciągle nie pasuje)...
    Tagan TG1100 PipeRock Series model: TG1100-BZ 1100W uszkodzony po zwarciu.
  • #10
    michas
    Level 23  
    Nie nie poddałem się czekam na części z TME muszę go zrobić nie mam wyjścia. Jeśli chodzi o Twoje poprawki. To Q15 jest włączony na moim schemacie tak jak Ty narysowałeś :) w swojej poprawce jedynie zamieniłeś, że emiter jest na dole, a kolektor na górze. Z połączeniem diody D3 to jeszcze sprawdzę bo już się zamotałem :) Jeśli chodzi o Q1 to faktycznie nie sprawdziłem, że to Mosfet zaraz to poprawie i zeskanuje.
    Dzięki za wsparcie i poprawki...
    EDIT:
    Obwód z diodą D3 odrysowany jest poprawnie natomiast poprawiłem:
    1) Rodzaj tranzystora Q1 na Mosfeta mocy
    2) Wartość rezystora R34 z 1K na 100 omów - źle odczytałem wartość z elementu SMD
    3) Dodałem brakujące połączenie pomiędzy katodą diody D5, a anodą D16
    Uwaga:
    Proszę traktować mój schemat jako poglądowy - bo takie jest moje założenie aczkolwiek staram się, by był jednoznaczny z obwodem w zasilaczu.
    Tagan TG1100 PipeRock Series model: TG1100-BZ 1100W uszkodzony po zwarciu.
    Pozdrawiam Michał.
    Poprawiłem TONI_2003.
  • #11
    darpajdp
    Level 22  
    Witam.
    Jakoś mi nie pasuje na tym schemacie podłączenie katody diody D8. W takim układzie jak na tym schemacie nie potrzebny jest termistor rozruchowy bo i tak cały prąd ładowania "dużych" kondensatorów elektrolitycznych popłynie przez D8.

    Jeśli uszkodził się klucz Q4, a na jego miejsce wkładasz tranzystor o innych parametrach, powinieneś wymienić też na taki sam typ klucz Q5. Według mnie do sprawdzenia są elementy w układzie sterowania kluczy Q4 i (Q5).
  • #12
    michas
    Level 23  
    Z początku tez mi się wydawało, że obwód ładowania dużych kondensatorów elektrolitycznych jest bez sensu, jednakże parę razy to sprawdzałem i na pewno rozrysowane jest dobrze.

    Ostatecznie rozumiem to tak, iż dioda D8 jest wolniejsza w działaniu i najpierw zadziałają dwie diody szybkie i prąd uderzeniowy popłynie przez termistor potem zadziała dioda wolniejsza to są zapewne µs... Choć zasilacz jak był sprawny miał tendencje do wyrzucenia 10A bezpieczników sieciowych powodem tego na pewno było ładowanie tych dużych kondensatorów elektrolitycznych.

    Gdyby ktoś znał idee działania obwodu z tymi kluczami Q4 i Q5 to proszę niech podzieli się wiedzą :) Co do tranzystorów okazało się ze w TME nie mają tych kluczy w magazynie. Wiec zamówiłem w innym sklepie ostatecznie mają mi przysłać 35N60C3, a wiec taki jaki się ocalał w parze :)

    Pozdrawiam
    Michał
  • Helpful post
    #13
    darpajdp
    Level 22  
    Tranzystory Q4 i Q5 pracują w układzie APFC. Układ ma poprawiać kształt przebiegu prądu pobieranego z sieci zasilającej i zbliżać ten kształt do sinusoidy napięcia sieci. Wszystko za pomocą odpowiednio sterowanych kluczy Q4 i Q5, które w jednym momencie gromadzą energię w dławiku a która później przekazywana jest przez diody D82, D83 do dużych elektrolitów. Według mnie katoda diody D8 powinna być podpięta z drugiej strony termistora (do katod D82, D83) i tak bym ją podłączył nawet jak fabrycznie było inaczej. Jej uszkodzenie może być właśnie spowodowane prądem ładowania dużych elektrolitów (a nie śrubką), który powinien ograniczyć właśnie szeregowo wpięty termistor.
  • Helpful post
    #14
    W.P.
    Computer PSUs specialist
    michas wrote:
    Ostatecznie rozumiem to tak, iż dioda D8 jest wolniejsza w działaniu i najpierw zadziałają dwie diody szybkie i prąd uderzeniowy popłynie przez termistor potem zadziała dioda wolniejsza to są zapewne µs...

    Aż tak wybiórczo to nie działa. Podział diod na szybkie i wolne bierze się z analizy czasu wyłączania (przejścia do stanu zaporowego).
    Tylko wyidealizowany model diody przestaje przewodzić w momencie zmiany polaryzacji napięcia anoda-katoda. Rzeczywista jeszcze chwilkę przewodzi.

    Co do położenia termistora w układzie to podobnie jak już pisał Kolega darpajdp mam mieszane uczucia.
    Powinien być albo przed, albo tuż za mostkiem by ograniczyć prąd ładowania baterii kondensatorów w chwili włączenia. Przy pojemności ok. 600µF, co wynika z szeregowego połączenia dwóch kondensatorów 1,2mF to już jest duży impuls prądu.
    To może tłumaczyć zadziałanie bezpieczników w instalacji.

    Jeśli chodzi o ideę działanie APFC to w dużym uproszczeniu wygląda to tak:
    Tuż po włączeniu do sieci przez D8 ładuje się kondensator elektrolityczny 600µF do wartości maksymalnej napięcia sieci. Składowa prądu przez D82,83 jest pomijalnie mała z powodu indukcyjności dławika PFC.
    Napięcie na wspomnianym kondensatorze zasila m. in. kontroler APFC. Ten steruje parą Q4,5.
    [Brakuje mi na schemacie połączenia minusa mostka z kontrolerem.]
    Od chwili włączenia Q4,5 zaczyna płynąć prąd w dławiku. Narasta wykładniczo w f-cji czasu. Jego wartość jest monitorowana przez R15,16.
    Przy określonej wartości (decyduje o tym kontroler) następuje wyłączenie Q4,5.

    Dotychczas lewy koniec dławika (na schemacie) podłączony był do (+) mostka Graetza a prawy przez Q4,5 do (-). Przez dławik płynął prąd więc w jego rdzeniu zgromadziła się porcja energii w postaci pola magnetycznego.
    Po wyłączeniu na jego lewym końcu pojawi się (-) a na prawym (+). Diody D82,83 zostaną spolaryzowane w kierunku przewodzenia przekazując energię z dławika do kondensatora 600µF. Wzrośnie na nim napięcie.
    W/w wzrost napięcia jest także monitorowany przez kontroler.

    Poprawa kształtu prądu pobieranego z sieci bierze się stąd, że częstotliwość pracy APFC jest dużo większa od częstotliwości sieci energetycznej.
    Można więc pobierać energię w (prawie) dowolnej chwili podczas całego przebiegu napięcia sieci. Jeśli więc w danej chwili wartość przebiegu za mostkiem jest równa np 30V to włączenie kluczy Q4,5 pozwala na naładowanie dławika i przekazanie jego energii do kondensatora 600µF.
    Po chwili ten cykl się powtarza i przy np 31V nastąpi ponownie ładowanie i przekazanie do 600µF.
    I tak kilka tysięcy razy w ciągu każdego półokresu tętniącego napięcia za mostkiem Graetza.

    Taki sposób pobierania energii z sieci znacząco zmienia kształt prądu z "szpilkowego" przy prostowaniu szczytowym na zbliżony do sinusoidy.

    Przepraszam za nieco chaotyczny opis ale to tak w "telegraficznym" skrócie.
    Pozdrawiam i życzę udanej naprawy. Odtwarzanie schematu to mrówcza praca, zwłaszcza przy montażu SMD.
    Powodzenia
  • #15
    michas
    Level 23  
    Witam po przerwie,
    Przyszły zamówione części, więc z dozą nieśmiałości, wziąłem się za naprawę. Po wymianie diody D3 podłączyłem zasilacz do sieci (przy usuniętych kluczach głównej przetwornicy i kluczy układu PFC oraz pionowej płytki PFC/PWM) poprzez żarówkę 230V/100W.

    Stwierdziłem, że przetwornica stand-by działa, a na fioletowym przewodzie pokazuje się +5V. Napięcie w punkcie 3 (3 zacisk pionowej płytki opisany "zasilanie tranzystorów") pojawia się i wynosi 19V.

    Teraz zastanawiam się jak bezpiecznie sprawdzić kolejne bloki zasilania nie ryzykując spalenia kluczy. Dziękuje za podpowiedzi.
    Pozdrawiam Michał.
  • Helpful post
    #16
    darpajdp
    Level 22  
    Żarówka około 300W/230V włączona w szereg w zasilanie zasilacza powinna zabezpieczyć klucze przed uszkodzeniem, a powinna umożliwić start zasilacza.
  • #18
    michas
    Level 23  
    Edit: 31 Sty 2014 12:27
    Dziękuję za podpowiedzi, będę działał z zabezpieczeniem prądowym jakim jest żarówka.W obwód diody D8 zdecydowałem się wstawić termistor 2,5Ω - zgodnie z sugestiami kolegów. Systematycznie będę zdawał relacje z wyników naprawy.
    Edit: 03 Lut 2014 13:53
    Złapałem trochę czasu wlutowałem klucze od przetwornicy głównej. Podłączyłem zasilacz przez żarówkę 220V/100W i przetwornica główna podjęła prace. Napięcia pomierzone - są prawidłowe, może -12V trochę jest zaniżone. Pomierzyłem napięcia na bramkach niewlutowanych kluczy od PFC na bramkach jest napięcie +14V czyli coś prawdopodobnie nie jest tak w tym obwodzie. Będę dociekał.

    Pozdrawiam Michał
  • #19
    lisek
    Service technician RTV
    W układzie PFC masz układ scalony CM6800-B (zamiennik to FAN4800/ ML4800CP, tak pisze na druku wielu zasilaczy i tak podaja producenci.)

    Poniżej masz schemat uładu PFC na ML4824, aplikacja jest nieznacznie odbiegająca od omawianego przez nas CM6800.
    Link_ datasheet CM6800
    Dla ciekawośći układ CM6800G/FAN4800 oraz inne z tej rodziny 6802, 6805 (tylko 10-pin SSOP) - to "jądro" układu scalonego UC3842 + dodana część PFC

    Na wyj. układu scalonego (ten pin.12 idący na bramki polowych tranzystorów), tam masz miec prostokątne przebiegi ok. 50% wypełnienia impulsu.
    Możesz to sprawdzic przy wylutowanych tranzystorach polowych...
    Ważną rolę pełnią oporniki wysoko Ohmowe w pin. 15 opisany jako VFB. Ich wartość ma być zgodna z tolerancją +/-1% jak podano na ich korpusie.
    Pomierz napięcie na tym pin. 15 ostrożnie, bo to część wysokonapięciowa uładu PFC.
    - prawidłowa wartośc to ok. 15-20V (patrz datasheet)
    Jak masz Ok, układ powinien zapracować.
    Tagan TG1100 PipeRock Series model: TG1100-BZ 1100W uszkodzony po zwarciu.
    Chieftec model: CFT-500-A12S #44
    Możesz posiłkować się także układem pracy z obrazka obok i linku powyżej.
    _________________
    Zasilaczy z PFC Raczej nie należy właczać przez żarówkę (będzie świeciła pełną jasnością , rolę odgrywa opornośc włokna żarnika)
    * lepieć użyć żelazka.

    Żarówki można użyc do sprawdzenia zasilacza (z odłączonym układem PFC czyli bez podanego sygnału na bramki polowego).
  • Helpful post
    #20
    WojtasJD
    Level 43  
    lisek wrote:
    W układzie PFC masz układ scalony CM6800-B
    Nie żadne "CM6800-B" tylko CM6800G o czym było już w poście #5.

    lisek wrote:
    Na wyj. układu scalonego (ten pin.12 idący na bramki polowych tranzystorów), tam masz miec prostokątne przebiegi ok. 50% wypełnienia impulsu.
    Możesz to sprawdzic przy wylutowanych tranzystorach polowych...
    BZDURA. Dotknij kiedyś tam sondą oscyloskopu albo chociaż zajrzyj do literatury o APFC przed pisaniem rewelacji j.w.

    lisek wrote:
    Ważną rolę pełnią oporniki wysoko Ohmowe w pin. 15 opisany jako VFB. Ich wartość ma być zgodna z tolerancją +/-1% jak podano na ich korpusie.
    Pomierz napięcie na tym pin. 15 ostrożnie, bo to część wysokonapięciowa uładu PFC.
    - prawidłowa wartośc to ok. 15-20V (patrz datasheet)
    Jak masz Ok, układ powinien zapracować.
    Kolejna BZDURA. Sam zobacz w ten datasheet jaka jest wartość napięcia odniesienia dla wzmaniacza błędu GMv.
    Przy napięciu na 15 nodze 15-20V - zakładając, że układ przeżyje (patrz tabela -> absolute maximum ratings) - układ wyłączy wyjście (zadziała PFC OVP).

    W wolnej chwili zobacz sobie na schemat, który sam zamieściłeś i policz ile musiałoby wynosić napięcie na wyjściu korektora PF dla 15-20V na nodze 15...

    michas wrote:
    Pomierzyłem napięcia na bramkach niewlutowanych kluczy od PFC na bramkach jest napięcie +14V czyli coś prawdopodobnie nie jest tak w tym obwodzie.
    Co jest nie tak? Ile się spodziewałeś, na dokładkę mierząc mierniczkiem przebieg zbliżony do prostokątnego?
  • #21
    michas
    Level 23  
    Witam po przerwie, ten zasilacz nie ma szczęścia i jest moją plamą w karierze elektronika :) - podczas pomiaru pomyliłem wtyczki i wyłączyłem zasilacz od laptopa zamiast zasilacza i sondą zwarłem pola lutownicze. Tym razem klucze ocalały lecz spalił sie tranzystor Q1 w przetwornicy stand-by dioda zenera ZD4 (15V), Q15, IC1 LD7552, R1=0,56 oraz CM6800G i tranzystory Q1, Q2, Q3, Q4.

    No cóż jedynym pozytywem jest to, że zrysowałem schemat i przywróciłem zasilacz do stanu pierwotnego zamiast LD7552 zastosowałem SG6841 zamiast tranzystorów Q3, Q4, Q15 tranzystory typu BF420, BF421 udało mi się zdobyć dzięki koledze z elektrody CM6800G tranzystory Q1 i Q2 zdobyłem tylko i w innej obudowie. Natomiast w obwód diody D8 za sugestią kolegów włączyłem w szereg termistor 2,5Ω. Czeka jeszcze mnie uruchomienie układu PFC i zapomnienie o całej sprawie :).
    Tak jak mówię jedynym pozytywem jest zrysowanie schematu który załączam w ostatecznej wersji. Jak uruchomie PFC zamknę temat.
    Tagan TG1100 PipeRock Series model: TG1100-BZ 1100W uszkodzony po zwarciu.

    Pozdrawiam Michał.
  • #22
    TONI_2003
    Moderator
    michas wrote:
    tranzystory Q1 i Q2 zdobyłem tylko i w innej obudowie.

    Zatem jakie tam były (na płytce PFC) tranzystory Q1, Q2, a jakie dałeś?
  • #23
    michas
    Level 23  
    Jako drivery kluczy PFC dałem 2SB772 i 2SD882 - (myślę, że odczytałem dobrze z obudowy SMD bo tranzystor miał napis 772, a pod spodem 7k01 i był w obudowie SOT-89) dostałem je w obudowach takich jak BD139. Tez się trochę zdziwiłem, bo nota katalogowa nic nie mówi o wersji w innej obudowie niż SOT-89, ale na 100% nie jestem pewien odczytania tych kodów z elementów SMD.

    Drivery kluczy od głównej przetwornicy odczytałem jako 2SB792A ponieważ miał tranzystor kod 2F, a komplementarnego rozwaliło lecz wg. datasheeta 2SD814A jest doń komplementarny. Nie dostałem takich więc dałem BF-y (bo są wysokonapięciowe jak oryginały), mają tylko mniejszą β...

    Jeśli zaś chodzi o drivery do PFC mam pewien dylemat -2SB772 i 2SD882 nie mają tak wysokich napięć. Jednak myślę, że w tych obwodach takie duże napięcia nie występują, tak jak i w przypadku obwodów driveryów do głównej przetwornicy.

    Pozdrawiam
    Michał.
  • #24
    TONI_2003
    Moderator
    michas wrote:
    Ale na 100% nie jestem pewien odczytania tych kodów z elementów SMD. Drivery kluczy od głównej przetwornicy odczytałem jako 2SB792A ponieważ miał tranzystor kod 2F

    Przemyśl to i przeanalizuj ja nie mam czasu się w to wgłębiać i porównywać...
    Tagan TG1100 PipeRock Series model: TG1100-BZ 1100W uszkodzony po zwarciu. Tagan TG1100 PipeRock Series model: TG1100-BZ 1100W uszkodzony po zwarciu.
  • #25
    michas
    Level 23  
    No cyrki są z tymi kodami na elementach dyskretnych do montażu SMD są niejednoznaczne i tyle , a raczej zgaduj zgadula. Te drivery które podałeś to są od przetwornicy głównej, która ruszyła i mam nadzieje, że nie będzie z nią niespodzianek, ale to się okaże przy testach.

    Jako drivery do PFC tranzystory miał napis 772, a drugi 882 i były w obudowie SOT-89 dlatego zinterpretowałem je jako 2SB772 i 2SD882.

    Edit:
    Wlutowałem klucze od PFC podłączyłem 2 żarówki 100W połączone równolegle jako zabezpieczenie. Jednak efekt jest taki, że po wzbudzeniu zasilacza żarówki cały czas świecą i po pewnym czasie wyłącza się przetwornica główna, a żarówki dalej świecą. Być może żarówki zabezpieczające mają zbyt małą moc ktoś wspominał o 300W

    Próbowałem dokonać pomiaru oscyloskopem na bazach Q1 i Q2 oraz emiterach wydaje się, że cały czas stoi tam wysoki poziom. Lecz po analizie myślę, że gdyby klucze były cały czas otwarte główna przetwornica w ogóle by się nie wzbudzała. Muszę zrobić kolejne podejście.

    Dziękuje za pomoc i wsparcie.
    Pozdrawiam Michał
  • #26
    TONI_2003
    Moderator
    Wiesz mam przeczucia dotyczące tych mniejszych tranzystorów, a że nie mam zdjęć tego zasilacza z tych miejsc gdzie one są może zamieść je na forum. Podejrzewam złe rozpoznanie obudów tych tranzystorów SMD...
  • #27
    michas
    Level 23  
    Zamieszczam tą ruinę którą zastałem :(
    Tagan TG1100 PipeRock Series model: TG1100-BZ 1100W uszkodzony po zwarciu.

    Tyle, że nie samymi obudowami się kierowałem, ale także aplikacją układu scalonego CM6800G.

    Pozdrawiam
    Michał
  • Helpful post
    #28
    TONI_2003
    Moderator
    michas wrote:
    Tyle, ze nie samymi obudowami się kierowałem ale także aplikacją CM6800G.

    Masz rację, ale ja jestem przekonany dopiero (nie widziałem tego rozwiązania) po zdjęciu zamieszczonym powyżej, a w tym kontekście takie zobrazowanie poniżej :D
    :arrow: htt2N2222
    :arrow: 2N904
    Tagan TG1100 PipeRock Series model: TG1100-BZ 1100W uszkodzony po zwarciu.
    Tagan TG1100 PipeRock Series model: TG1100-BZ 1100W uszkodzony po zwarciu.
    Tagan TG1100 PipeRock Series model: TG1100-BZ 1100W uszkodzony po zwarciu.Tagan TG1100 PipeRock Series model: TG1100-BZ 1100W uszkodzony po zwarciu.
    Opis:
    NPN tranzystor PZT2222A w plastikowym opakowaniu SOT223.
    PNP uzupełnieniem: PZT2907A (PZT 2907).
  • #29
    michas
    Level 23  
    Wygląda na to, że wstał razem z PFC.
    Jutro postaram się go przetestować na jakimś obciążeniu. Powodem wyłączania zasilacza, przy ostatecznych próbach, była zbyt mała moc żarówek zabezpieczających (w tym przypadku 200W).

    Zasilacze większej mocy, z układem APFC, do startu potrzebują jednak zabezpieczenie szeregowe rzędu 300 - 400W, mimo iż startują bez obciążenia - w stanie jałowym. Pisał o tym wcześniej kolega darpajdp :)

    Edit: 01 Mar 2014 16:49
    Jednak nie wszystko jest w porządku zasilacz pracuje sztucznie zwierając zielony z masą. Napięcia mierzone w stanie jałowym są ok natomiast żadna płyta nie chce wstać (na moment się włącza zakręci wiatrakami i się wyłącza) mówię tu o starych płytach pod pentium 3 z gniazdem ATX wąskim, ale to nie powinno mieć znaczenia. będę musiał chyba podłączyć sztuczne obciążenia i badać po kolei

    Edit 1: Wziąłem halogen samochodowy na zimno rezystancja 0,5Ω i zacząłem obciążać wszystkie gałęzie po kolei jakieś zabezpieczenie go wyłącza przy obciążeniu obojętnie jakiej gałęzi.
    Edit 2: Zrobiłem eksperyment i podłączyłem do gałęzi +12V ten halogen, a wtyczkę ATX do tej starej płyty co nie startowała i włączyłem płytę. Wszystko ładnie zastartowało i halogen zaświecił. Sądzę, że może ten zasilacz ma różne zabezpieczenia i po prostu nie jest obliczony do zasilania tak słabych płyt :)

    Pozdrawiam
    Michał.
  • #30
    TONI_2003
    Moderator
    Spójrz na tabliczkę znamionową zasilacza (poszczególne napięcia wyjściowe), a następnie przeanalizuj bazy wyjściowe dla łączonych napięć. Następnie w realu u siebie sprawdź jak to jest realizowane (uzwojenie dla napięć +3.3V oraz +5V) jest wspólne dla nich, a jak to ma się do tych wszystkich wyjść dla napięcia +12V na płycie PCB zasilacza, i to powinno dać Ci odpowiedź na twe pytania :D Tagan TG1100 PipeRock Series model: TG1100-BZ 1100W uszkodzony po zwarciu.