Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pompa wody wyrzuca zabezpieczenie termiczne

rafjan41 06 Sty 2014 11:04 6933 17
  • #1 06 Sty 2014 11:04
    rafjan41
    Poziom 8  

Witam jak w temacie posiadam pompę jednofazową włoskiej produkcji . Przez 6 lat sprawowała się bez zarzutu Od kilku miesięcy zaczęła wyłączać termik. Objawy głównie przy podwyższonym zużyciu wody pranie , podlewanie trawnika. Początkowo zdarzało się to rzadko 1raz na kilka dni potem częściej kilka razy w dniu. Po włączeniu przycisku termicznego pompa zaczęła pracować do następnego wybicia. Dziś stanęła i już nic nie daje włączenie termika. Czyściłem styki stycznika i nic. jak mogę sprawdzić przyczynę. Posiadam zwykły multimetr. Mogę wyjąc pompę nie jest ciężka jednak trochę to trudne. Proszę o pomoc.

0 17
  • #2 06 Sty 2014 11:08
    Gregory_bg
    Poziom 26  

Możliwe że sam termik jest nadal sprawny a powodem może być zwiększone obciążenie silnika np. zacierające się łożyska. Bez oględzin to takie wróżenie z fusów.

0
  • #4 06 Sty 2014 12:15
    rafjan41
    Poziom 8  

dzięki w takim razie wyciągam i dam do sprawdzenia pompę.

0
  • #5 06 Sty 2014 12:17
    .Jack
    Specjalista elektryk

rafjan41 napisał:
    Czyściłem styki stycznika i nic.

A czyściłeś samą pompę z osadów i mułu. Zostaw termik i elektrykę w spokoju, złap się za konserwację samej pompy.

0
  • #6 06 Sty 2014 16:35
    JWitek
    Poziom 23  

Może kondensator, skoro to jednofazowa?

0
  • #7 06 Sty 2014 20:40
    rafjan41
    Poziom 8  

Wyjąłem pompę i zacząłem rozkręcać aby wyczyścić . I tak to jest jak laik bierze sią za naprawę . Po zdemontowaniu sitka i wykręceniu 4 śrub pompa oddzieliła się od silnika. Z silnika wystaje metalowy ślimak , silnik ze ślimakiem lekko się kręcił . W górnej części jest guma nie wiem bardzo co w niej się czyści. tak więc co mogłem to zacząłem doczyszczać. Przez przypadek wyjąłem dekiel od dołu silnika i podwadziłem gumową uszczelkę skąd wylał się najprawdopodobniej olej w którym pracował silnik pompy. Nie wiem teraz jakim płynem uzupełnić ten silnik i ile go trzeba wlać. Zdemontowałem też skrzynkę sterującą jak nie poradzę sobie z uruchomieniem pompy będę musiał szukać jakiegoś mechanika.
    Chciałbym sprawdzić czy silnik zadziała gdybym ominął skrzynkę sterującą. Myślę ,że wcześniej muszę uzupełnić płyn w silniku i pompę zanurzyć w wodzie , nie wiem jak podłączyć ją do prądu są cztery przewody .

Dodano po 3 [minuty]:

Może ktoś mi podpowie jak sprawdzić czy kondensator lub termik nie jest uszkodzony. Jeśli dobrze myślę to zwykłym omomierzem w momencie gdy termik jest załączony/wciśnięty/ to powinno wykazywać zwarcie.

0
  • #8 06 Sty 2014 20:42
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

rafjan41 napisał:
    Nie wiem teraz jakim płynem

Olej tranformatorowy. Byłeś chyba trochę za nadgorliwy, napisz jaki to typ pompy to może koledzy dopomogą .

0
  • #9 06 Sty 2014 22:11
    rafjan41
    Poziom 8  

Dzięki jutro odczytam tabliczkę znamionową i napiszę a gdzie taki olej transformatorowy można kupić.

0
  • #10 06 Sty 2014 22:19
    Krzysztof Reszka

Będzie ciężko poszukaj warsztatu elektrycznego który naprawia wyłączniki np. Sn lub masz może znajomego co pracuje w takim zakładzie gdzie są zabudowane takie wyłączniki . No jeszcze jakiś serwis pomp bo w większości pomp zanurzeniowych jest ten olej.

0
  • #11 09 Sty 2014 18:37
    tyrolex
    Poziom 11  

A ja bym zrobił tak:
    1. Odłączasz stycznik (samo zasilanie) - wybija termik? nie? patrz pkt 2
    2. Podłączasz stycznik, ale bez obciążenia, wybija termik ? patrz pkt 3
    3. Sprawdzasz sam silnik czy nie ma na zwarcia ( na tabliczce zaciskowej np)
    4. podkrecasz termik na wiekszy prąd ?

1
  • #12 09 Sty 2014 22:29
    Krzysztof Reszka

tyrolex napisał:
    podkrecasz termik na wiekszy prąd ?

I wtedy cofniesz się do punktu 3
    tyrolex napisał:
    czy nie ma na zwarcia

1
  • #13 19 Sty 2014 18:05
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 19 Sty 2014 18:25
    tyrolex
    Poziom 11  

No niekoniecznie.. Czasami zwiększenie o jakieś 10 % wystarczy jeśli powodem jest np zmiana charakterystyki pracy, prądy rozruchowe, albo drobne uszkodzenia mechaniczne. Podziałka na termiku też ma zakres tolerancji np dlatego że jest. to zabezpieczenie częsciowo mechaniczne. Podczas zwiększania prądu zachowaj oatrożność i trochę rozsądku a nic nie spqlisz

0
  • #15 19 Sty 2014 20:09
    prose
    Poziom 33  

rafjan41 napisał:
    Witam jak w temacie posiadam pompę jednofazową włoskiej produkcji . Przez 6 lat sprawowała się bez zarzutu Od kilku miesięcy zaczęła wyłączać termik. Objawy głównie przy podwyższonym zużyciu wody pranie , podlewanie trawnika. Początkowo zdarzało się to rzadko 1raz na kilka dni potem częściej kilka razy w dniu. Po włączeniu przycisku termicznego pompa zaczęła pracować do następnego wybicia. Dziś stanęła i już nic nie daje włączenie termika. Czyściłem styki stycznika i nic. jak mogę sprawdzić przyczynę. Posiadam zwykły multimetr. Mogę wyjąc pompę nie jest ciężka jednak trochę to trudne. Proszę o pomoc.

Miałem taki sam przypadek wymieniłem termik i wszystko wróciło do normy.

Dodano po 2 [minuty]:

Dodam u mnie nie było nastawnego termika.

1
  • #16 19 Sty 2014 21:39
    Krzysztof Reszka

tyrolex napisał:
    zmiana charakterystyki pracy

Kolego termik popularnie mówiąc nie zabezpiecza od zmian charakterystyki tylko zabezpiecza silnik od przegrzania uzwojenia lub spalenia.
    tyrolex napisał:
    prądy rozruchowe,

To samo w tym przypadku poczytaj katalogi zabezpieczeń np.M250 .
    tyrolex napisał:
    albo drobne uszkodzenia mechaniczne.

Po to jest termik żeby drobne (Czyli łożysko się zaczyna zacierać to lekko podnosimy wartość termika) czy poważne uszkodzenia urządzenia wyłapywał i nie pozwolił zniszczyć urządzenia lub spalić silnika. .

0
  • #17 20 Sty 2014 11:03
    marseluss_2009
    Poziom 24  

Krzysztof Reszka napisał:
    rafjan41 napisał:
    Nie wiem teraz jakim płynem

Olej tranformatorowy. Byłeś chyba trochę za nadgorliwy, napisz jaki to typ pompy to może koledzy dopomogą .

Witam. O ile mi wiadomo olej transformatorowy jest szkodliwy, my do komór buforowych używamy oleju parafinowego np. "shell ondina".

0
  • #18 24 Sty 2014 19:19
    rafjan41
    Poziom 8  

Witam wiem już co było powodem mojej usterki . Otóż po wyjęciu pompy i powtórnym napełnieniu olejem transformatorowym zaprosiłem znajomego elektryka do jej sprawdzenia. Dodam ,że do pompy Omnigena 1.1 kw wchodzi ok 350-400 ml. oleju trafo który odkupiłem z warsztatu przewijania silników. Silnik pompy podłączony do sterowania zaczął pracę więc ponownie skręciłem pompę z wężem wpuściłem do studni i po podłączeniu wybiło termik. Wtedy wymieniłem wyłącznik ciśnieniowy gdyż okazało się ,że jeden styk nie miał prawidłowego przejścia tj. słabiej dociskał. Po wymianie wyłącznika ciśnieniowego pompa pracuje bez zarzutu 2 tydzień. Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za pomoc. W mojej ocenie przyczyną usterki był uszkodzony wyłącznik ciśnieniowy.

1