Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Solarny wiatrak ogrodowy

DJCheester 06 Sty 2014 12:28 23895 25
  • Solarny wiatrak ogrodowy

Witam wszystkich forumowiczów, przyszedł czas na zaprezentowanie drugiej mojej konstrukcji. Jest to jeden z pierwszych moich projektów wykorzystujących energię słoneczną. Jest to niewątpliwie największy mój projekt. Wysokość wiatraka bez śmigła to 200cm, śmigło ma średnicę też 200cm (100cm promień). Zamocowane jest na wysokości 180cm, więc łatwo obliczyć, że ten wiatrak ma aż 280cm w najwyższym punkcie.

Teraz troszkę o budowie tego projektu. Śmigło zamocowane jest na pręcie gwintowanym dosyć grubym na którym można było w łatwy sposób zamocować również łożyska oraz koło przekładni. Zastosowałem aż trzy łożyska aby konstrukcja była stabilna i jak najmniejszy stawiała opór podczas obrotu. Długo zastanawiałem się nad doborem przekładni oraz silnika który by był w stanie wykonać obrót śmigła, musiał on zużywać mało prądu oraz być na napięcie stałe 12V. Jednak po kilku próbach zdecydowałem się zamontować silnik włoskiej firmy Micro Motors. Silniki te są wyjątkowe pod tym względem, że mają wbudowaną przekładnię. Czyli są silnikami wolnoobrotowymi ale moc mają dużą. I właśnie takiego silnika poszukiwałem do swojego wiatraka. Po zamontowaniu tego silnika całość chodziła mało stabilnie – potrzebna była duża moc aby wykonać pierwszy obrót, później wiatrak kręcił się dosyć szybko. Niezbędna okazała się dodatkowa przekładnia w stosunku 1:6.5. I tu z pomocą przyszedł stary magnetofon szpulowy, tam właśnie było takie koło stabilizujące przesuw taśmy, a i małe kółko też akurat pasowało na silnik. Teraz całość startuje i kręci się wolno i ze stałą prędkością.

Solarny wiatrak ogrodowy

Teraz trochę opiszę budowę i zasadę działania wiatraka od strony elektrycznej i elektronicznej. Wewnątrz wiatraka zamontowany został automatyczny system ładowania słonecznego. Głównymi elementami są oczywiście baterie słoneczne – cztery panele po 5W 12V czyli łącznie jest to panel 20W 12V. Jest to w 100% wystarczająca moc aby wiatrak mógł się kręcić cały dzień. Kolejnym elementem jest akumulator żelowy 12V 20Ah. Akumulator ładowany jest z paneli słonecznych. W systemie ładowania zastosowałem regulator ładowania akumulatora – niezbędne urządzenia które kontroluje poziom napięcia akumulatora, nie dopuszcza do głębokiego rozładowania (poniżej 10,7V), wtedy zostaje odłączone obciążenie i system oczekuje na energię ze słońca. Jeśli jednak wiatrak nie jest włączany przez dłuższy czas to akumulator się ładuje do pełna i jeśli osiągnie napięcie 14,4V to regulator ładowania odłącza panele słoneczne i przerywa ładowanie tak aby nie przeładować akumulatora. Więc jak widzimy proces ładowania przebiega w pełni automatycznie.

Solarny wiatrak ogrodowy

Wiatrak działa i prezentuje się znakomicie już piąty rok – jedynie trzeba dbać o wygląd zewnętrzny – lakierowanie, malowanie itp. Często jest prezentowany znajomym i rodzinie. Jednak czegoś mu brakowało – zwłaszcza przy wspólnych spotkaniach np. przy grillu. Wpadłem na pomysł aby wewnątrz wiatraka zainstalować radioodbiornik FM. Radio kupiłem gotowe zasilane z sieci – dokonałem w nim kilka małych zmian. Wymontowałem transformator i prostownik (nie będzie potrzebny do mojego zastosowania), tak się złożyło że wewnętrzny zasilacz dawał 12V więc mogłem podłączyć tam mój akumulator, oraz zamontowałem większy wzmacniacz mocy (okazał się konieczny bo radyjko grało ładnie, czysto lecz cicho). Końcówka mocy na układzie TDA2030. Jest to wzmacniacz monofoniczny jednak mi to nie przeszkadzało gdyż radioodbiornik który miałem też był monofoniczny. Na wyjściu zamontowałem trzy głośniki tworząc kolumnę dwudrożną. Jeden głośnik został wewnątrz wiatraka (basowy) a dwa pozostałe zostały połączone przez kondensator równolegle i zamontowane na zewnątrz pod daszkiem. Więc bas dobiega ze środka a pozostałe tony są na zewnątrz. Przez co dźwięk jest czysty, nie stłumiony no i głośny. Jedyny minus tego rozwiązania jest taki – jak chcę zmienić stację czy zmienić poziom dźwięku muszę zaglądać do niego przez specjalnie wykonane drzwiczki. Radioodbiornik znajduje się wewnątrz wiatraka. Drzwiczki są zamykane na zamek przed amatorami cudzego mienia – tak na wszelki wypadek.

Solarny wiatrak ogrodowy Solarny wiatrak ogrodowySolarny wiatrak ogrodowy

Solarny wiatrak ogrodowy Solarny wiatrak ogrodowy

Na koniec mogę napisać, że jest to mój najbardziej czasochłonny projekt jaki do tej pory wykonywałem. Prace nad wiatrakiem trwały prawie dziewięć miesięcy. Ostatnie zdjęcie przedstawia wiatrak zaraz po zbudowaniu, na innych zdjęciach powyżej widzimy jak wygląda obecnie, jak widać troszkę się zmienił, ale tylko pod względem wizualnym, technicznie pozostał bez zmian gdyż wszystko działa jak należy. Inspiracją do budowy tego wiatraka stał się mały wiatraczek, który kiedyś widziałem na parapecie w jakimś urzędzie z niewielką baterią słoneczną, kiedy na panel padały promienie słoneczne, on zaczynał się kręcić. Wewnątrz był tylko mały silniczek, który był podłączony do baterii słonecznej. Pomyślałem wówczas czemu by nie zbudować sobie takiego wiatraka w ogrodzie.

Solarny wiatrak ogrodowy

Powyżej zamieszczam schemat połączeń wewnątrz wiatraka.

W razie pytań służę pomocą. Czekam na komentarze, jest to mój drugi opublikowany projekt - proszę o wyrozumiałość, czytałem regulamin i myślę że wszystko zrobiłem zgodnie z nim.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    DJCheester
    Poziom 16  
    Specjalizuje się w: elektronika
    DJCheester napisał 606 postów o ocenie 508, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Bełchatów. Jest z nami od 2011 roku.
  • Fabryka Prądu
    rafcio1300
    Poziom 11  
    Witam, problem ze zmianą stacji załatwił by mały attiny i pilocik, mam pytanie jak się zachowuje ww wiatrak w wietrzne dni? Silnik jest na tyle wydajny aby utrzymać śmigło podczas nagłego porywu wiatru? a może energia i wtedy jest odzyskiwana z silniczka?
    pozdrawiam
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam

Zmiana stacji mi aż tak bardzo nie przeszkadza, poza tym jak się ustawi jedną stację to się za chwilę nie kręci - co do zastosowania mikroprocesorka i pilota to dało by radę ale z innym radiem to jest strojone za pomocą kondensatora powietrznego (klasyczny analog), no i jest jeszcze jedna sprawa - panicznie się boję procesorów nie umiem pisać programów więc póki co ta opcja odpada. Trzeba by było zastosować inny radioodbiornik najlepiej taki z pilotem i tylko czujkę na kabelku przedłużyć.

Co do odzyskiwania energii to nie da rady z kilku powodów a mianowicie

1. Silnik ze zintegrowaną przekładnią nie można ruszyć palcami dopiero przy użyciu kombinerek da się nim kręcić. Przy porywach wiatru śmigła stoją nieruchomo.

2. Konstrukcja śmigła nie jest przystosowana do odzyskiwania (nie są odpowiednio wyprofilowane śmigła)

3. Kształt wiatraka powinien być smukły w przypadku odzyskiwania energii z wiatru.

Tak więc jest to typowy wiatrak ogrodowy - ma ladnie wyglądać i działać

Pozdrawiam ....
    Pain
    Poziom 25  
    Całkiem fajna rzecz, pokusiłbym się o taki wiatraczek, no ale mieszkam w bloku :(
    Jak jest z żywotnością akumulatora? Przez te 5lat jest wciąż ten sam?
    Co do radia problem zmiany stacji można by rozwiązać w prosty sposób - przedłużając osie regulatorów i wyprowadzając gałki na zewnątrz.
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam

Co do radia można by było mechanicznie wyprowadzić strojenie i siłę głosu lub sterowanie zdalne za pomocą sprzegniętych silniczków ale ze strojeniem w ten sposób było by trochę trudno ustawić tak aby odbiór był czysty. Najlepiej to można zrobić tak jak pisałem wcześniej zmienić cały radioodbiornik na cyfrowy i sterowany z pilota, po czym rozebrać i podłączyć czujkę podczerwieni na przewodzie na zewnątrz. I mamy całe sterowanie. Ale szczerze mówiąc przez 5 lat mi nie przeszkadzało to póki co zostawię tak jak jest. Ale jeśli ktoś się pokusi o budowę takiego urządzonka to warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem.

Co do akumulatora to właśnie w tym roku już słabo działał i jest do wymiany na przyszły rok. Akumulator rzecz jasna na okres zimowy jest wyjmowany z wiatraka i przechowywany jest w domu do kolejnego sezonu. Oprócz akumulatora wyjmowane jest też radio.

Pozdrawiam ...
    1996arek
    Poziom 20  
    Witam. Ładny wiatraczek ;) Co w nim robisz? Pokaż więcej zdjęć wnętrza i na zewnątrz z tłem i wszystkim. Ile kosztowała budowa wiatraka i osprzęt?
    adria5n
    Poziom 14  
    Ładny wiatrak a mam pytanie jakich paneli używałeś ?I będziesz coś jeszcze modyfikował? :D
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam zasadniczo to w nim nic nie robię - czasami tylko stację radiową zmieniam. Co prawda można by było w nim posiedzieć powierzchnia wewnętrzna to około 90cm x 90cm (100cm x 100cm - wymiary zewnętrzne). Kiedyś żartowałem do żony że zbuduje w nim centrum dowodzenia wszechświatem ;-)

Zdjęcia pokazują całe wnętrze (pod kątem elektroniki) nic już tam nie jest poza tym co widać.

Co do zewnątrz - hmmm prawdę mówiąc nie mam zdjęcia na tle wszystkiego zrobię latem (wtedy najładniej to wygląda).

Koszty były dosyć duże i projekt był bardzo czasochłonny (zbudowanie z drewna wiatraka - jak widać jest zrobiony z cieniutkich deseczek to trwało najdłużej) ale wtedy byłem na bezrobociu więc miałem duuuuużo czasu.

Podliczając:

Drewno - akurat miałem więc trudno powiedzieć

Akumulator żelowy 12V 20Ah około 150zł
    Panele słoneczne (użyte były te ze szkłem hartowanym) około 100zł za sztukę co daje około 400zł

Regulator ładowania około 100zł

Wizyta w sklepie żelaznym (pręt, łożyska, gwoździe, śruby) około 80zł

Blacha dachowa 2m2 (kwadratowe) około 50zł

Koło zamachowe posiadałem od magnetofonu szpulowego

Radioodbiornik około 60zł

Kolumna wewnątrz - posiadałem

Głośniki na zewnątrz - posiadałem

Silnik Micro Motors około 60zł

Wizyta w sklepie elektronicznym (przewody, włączniki, diody prostownicze) około 30zł

Wzmacniacz na TDA około 25zł

Podsumowując wszystko około 925zł

Koszty na tą chwilę napewno były by niższe - ceny paneli słonecznych bardzo spadły za 49 zł można już kupić panel 12V 5W, regulatory ładowania też są tańsze - koszt takiego jak mój 59zł, akumulator żelowy można zastosować minimum 7Ah lub większy.

Na tą chwilę nic nie będę w nim zmieniał bo działa jak należy energii wystarcza do zasilenia radia i silnika. Można by było podłączyć przetwornicę 12V/230V i podłączać najróżniejsze urządzenia, można by było założyć panele o większej mocy i większej pojemności akumulatory ale to wiąże się z kosztami. Na tą chwilę nie mam wolnych środków finansowych aby modernizować wiatrak.

Pozdrawiam ...
  • Fabryka Prądu
    vodiczka
    Poziom 43  
    Konstrukcja udana ale zawsze jest jakieś ale... Tu moim zdaniem podstawowe:

Dlaczego ten wiatrak nie jest napędzany wiatrem a słońcem :?: :|
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam

Od początku celem było zbudowanie wiatraka słoncznego, tak jak pisałem na początku inspiracją do stworzenia tego projektu był mały wiatraczek który stał na parapecie w jakimś urzędzie, powiem szczerze że ruch wiatraka z baterii słonecznej zrobił na mnie wrażenie, i ten właśnie projekt miał robić wrażenie - jakbyś na własne oczy zobaczył kolosa o wymiarach 280cm którego poruszają promienie słoneczne to pewnie zobaczył byś też energię która jest wokół nas i się marnuje - większość osób nie zdaje sobie nawet sprawy że można ją wykorzystać, ja już dawno bym u siebie na dachu założył panele słoneczne gdyby koszty całej inwestycji były niższe, najzwyczajniej w świecie mnie narazie nie stać na takie rozwiązanie.

A tak konkretnie odpowiadając na Twoje pytanie, wszyscy budują wiatraki napędzane wiatrem, a mój jest inny (wyjątkowy) dlatego postanowiłem go opisać na tym portalu.

Pozdrawiam ...
    vodiczka
    Poziom 43  
    Rozumiem, tylko wiatrak to inaczej młyn wiatrowy (napędzany wiatrem) w odróżnieniu np. od młyna wodnego.
    O ile wiatrak słoneczny stojący na parapecie okna ma jakieś uzasadnienie - inaczej trzeba by naprzeciwko postawić wentylator to słoneczny wiatrak ogrodowy stojący na otwartej przestrzeni i kręcący śmigami w bezwietrzny dzień jest z mojego punktu widzenia czymś irracjonalnym.
    DJCheester napisał:
    jakbyś na własne oczy zobaczył kolosa o wymiarach 280cm którego poruszają promienie słoneczne to pewnie zobaczył byś też energię która jest wokół nas i się marnuje

Widzę ją a raczej czuję gdy się opalam. :|
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam

Ja bardzo lubię wykorzystywać energię słoneczną, w końcu to jest coś co dostajemy za darmo (wystarczy zainwestować na początek podczas tworzenia projektu a później to już to urządzenie niczego od nas nie wymaga, działa - i to jest piękne)

Jak narazie buduję projekty o niedużym nakładzie finansowym (ten jest jak dotąd najdroższym).

Mam już z 10 projektów które są zasilane energią słoneczną (jeśli będę miał czas to po kolei będę umieszczał je na elektrodzie - tak dla potomnych)

Jeśli chcesz możesz poczytać o solarnym odstraszaczu dzikich zwierząt

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2627206.html

Pozdrawiam ...
    pawelj
    Poziom 15  
    Mam pytanie o czasy chodzenia i ładowania.
    Jak długo może się kręcić po pełnym naładowaniu i ile mniej więcej czasu mu potrzeba do pełnego naładowania. Chodzi mi o takie praktyczne obserwacje.

Jak prąd pobiera silnik ?

Tak ogólnie to konstrukcja fajna, chociaż osobiście nie rozumiem tych wiatraków przydomowych.
    george2002

Poziom 20  
    Piękna sprawa, z chęcią bym się do niego schował ;) tak tylko estetycznie to czegoś Mi brak z przodu i boków wiatraka, może jakieś okienko/drzwi namalować :) ?

W sensie o takie coś Mi chodzi:
    Solarny wiatrak ogrodowy

Pozdrawiam
    George2002
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam

Co do obserwacji praktycznych.

Jak wiadomo prąd z paneli jest największy gdy na panele padają promienie słoneczne prostopadle, wtedy prąd ładowania dochodzi do 1.2A z czterech paneli.

Oczywiście panele nie są ruchome więc w lato taka sytuacja jest przez 2-3 godziny dziennie. Wcześniej ten prąd od rana rośnie do tej wartości w zależności od położenia słońca na niebie, a po południu ten prąd maleje.

W słoneczny letni dzień wiatrak od rana do wieczora jest w stanie naładować do pełna akumulator 7Ah

Co do zużycia energii:

Silnik podczas rozruchu 420mA, podczas normalnej pracy około 340mA
    Radio około 500mA w zależności od ustawionej głośności

Więc można sobie obliczyć czas działania

Ideologia tego typu wiatraków jest taka - jest to po prostu dekoracja więc ma stać, działać i się dobrze prezentować.

Co do zamieszczonego rysunku - pewnie że fajny jednak ja nie mam zdolności plastycznych, nie jestem też stolarzem i deseczki które miałem sam jak umiałem tak poskładałem przy pomocy młotka i wyrzynarki, no i myślę że straszydło nie wyszło więc już jest jakiś plus, poza tym widzę że na forum się podoba co niektórym ;)

Pozdrawiam ...
    george2002

Poziom 20  
    DJCheester napisał:
    Witam

Co do zamieszczonego rysunku - pewnie że fajny jednak ja nie mam zdolności plastycznych, nie jestem też stolarzem i deseczki które miałem sam jak umiałem tak poskładałem przy pomocy młotka i wyrzynarki, no i myślę że straszydło nie wyszło więc już jest jakiś plus, poza tym widzę że na forum się podoba co niektórym ;)

Pozdrawiam ...

Witam, tak tylko napisałem że jest piękny ale brak Mu jednak tych okienek/drzwi do pełnego piękna a rysunek to przykładowy z neta aby było wiadomo o co Mi chodziło ;)

Pozdrawiam
    George2002
    przemas19694
    Poziom 14  
    Witam. Fajna rzecz na działkę. Czy pomyślałeś o jakimś oświetleniu ( kolorowe ledy na łopatach wiatraka - po zmroku pewnie fajny efekt) lub lampki u podstawy podświetlające do góry wiatrak. Tak jak podświetla się np. zabytki.

Dodano po 4 [minuty]:

DjCheester. Nie gniewaj się, ale twój wiatrak to oryginalny pomysł na... toaletę na działkę. Radyjko, jeszcze tylko światełko... Z całym szacunkiem oczywiście. Pozdrawiam.
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam

Myślałem nad dodatkowym oświetleniem (jak narazie jest tylko w środku - czasami trzeba było po zmroku coś tam poprawić czy stację przełączyć więc się przydawało). Myślałem nad paskami ledowymi na łopatkach i na krawędziach wiatraka, pod daszkiem itp. Ogólnie chciałem też podłączyć zdalne sterowanie typu włącz wyłącz.

Ale jak narazie za przeróbki tego typu się nie wezmę z braku funduszy i wolnego czasu.

Trzeba by też było pomyśleć nad układem mechanicznym przełożenia zasilania na śmigło.

Pozdrawiam ....
    grzeslaw
    Poziom 11  
    Czy o taki wiatrak Ci chodziło:

Solarny wiatrak ogrodowy

Też swego czasu taki model solarny mnie ujął więc musiałem sobie taki sprawić, jednak śmigło kręci się dopiero, kiedy padają bezpośrednio na panel promienie słoneczne. W planach mam kupić solara na na 5V (w chwili obecnej przy pełnym oświetleniu na baterii jest ok 0,8V) co by mógł się kręcić przy mniejszym natężeniu oświetlenia.

Co do Twojego projektu to też wydaje mi się że instalowanie solarów w takim wiatraku mija się z celem ale jak kto lubi :D
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam

Niestety nie byl to taki wiatraczek, ale ten też fajny ;-) i działa podobnie.

Co do mojego dużego wiatraka ogrodowego, na początek był pomysł aby zbudować wiatrak ogrodowy napędzany elektrycznie z sieci, ale po tym jak zobaczyłem ten mały wiatraczek, wpadł mi do głowy pomysł aby mój duży wiatrak też był zasilany solarnie, działa się kręci i nie zużywa prądu z sieci ;-)

Co prawda można zamontować przetwornicę 12V /~ 230V i używać zgromadzonej energii do zasilania różnych urządzeń.

Mam też pomysł (lecz narazie tylko pomysł - bo nie mam funduszy) aby zbudować w niedalekiej odległości altankę i tam doprowadzić prąd z wiatraka tak aby podłączyć oświetlenie LED (paski LED, lub żarówki LED do systemów solarnych na napięcie 12V lub po zamontowaniu przetwornicy zamontować w tej altance też tzw "Zielone Gniazdko ~230V"

Pozdrawiam ...
    elektronikq
    Poziom 24  
    Kolego narobiłeś się ale czy było warto? Wpakowałeś dużo kasy aby posłuchać radia i żeby wiatrak się kręcił?

A co będzie jak będzie mocny wiatr i wiatrak się rozpędzi do niebezpiecznych obrotów?

Nie mniej jednak szacunek za prace włożoną w projekt, tylko to przełączenie sobie na pilot zrób.
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam

Były już posty tego typu, czy warto, czy opłacalne, po co.

Odpowiedź na takie pytania jest tylko jedna i każdy konstruktor się ze mną zgodzi i ten co robi duże i zaawansowane technicznie i elektronicznie przedmioty jak i ten co robi proste urządzenia.

Tworzymy dla przyjemności tworzenia, dlatego aby mieć ten jeden niepowtarzalny na całym świecie projekt, aby pochwalić się znajomym i sąsiadom o swojej wiedzy i o możliwościach praktycznego wykorzystania jej we własnych projektach.

Wracając do tematu, pisałem już wyżej - należy przeczytać cały temat a potem zadawać pytania. Wiatr nawet duży nigdy jeszcze nie poruszył wiatraka, śmigło nie jest odpowiednio wyprofilowane aby łapać wiart więc po prostu nie będzie nim kręcić. Po drugie jest dosyć duża przekładnia w silniku i dodatkowa na kole od magnetofonu (patrz foto na początku tematu) i nie ma możliwości aby śmigło rozpędziło się do niebezpiecznych obrotów, jedynie może powiedzmy 5% przyspieszyć lub zwolnić.

No i podsumowując (i nie obrażając tutaj nikogo) są na świecie ludzie którzy tworzą coś nowego wymyślają projekt później go udoskonalają, dopasowują do własnych potrzeb i ta sztuka tworzenia jest piękna, no i są nazwijmy to pozostali ludzie którzy idą do sklepu (lub w internecie) kupują gotowe chińskie urządzenia, tzw tanie buble, które szybko się psują, nie ma dużej możliwości dokonywania zmian w takich urządzeniach (technologia SMD i wszystko na miniaturowych mikroprocesorach z wgranymi fabrycznie programami). Sam kolego zdecyduj do której grupy się zaliczasz. Poza tym potrzeba jest matką wynalazków, niektórzy mają taką potrzebę i w ten sposób się spełniają.

Pozdrawiam ...
    przemas19694
    Poziom 14  
    Zgadzam się z DJChesterem. Chwała każdemu kto coś wymyśli i zbuduje. Każdy pomysł można później udoskonalić i komuś wreszcie przyniesie wymierne korzyści. Dlatego jego wiatrak mimo kosztów i pracy może wydawać się tylko dla innych niepotrzebną zabawką. Ale taka już jest dola wynalazców i konstruktorów...
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam

Teraz już nie są takie drogie, zbliża się lato więc może coś pomyślę w tym kierunku.
    Oczywiście jak coś zmodernizuję to zamieszczę nowe zdjęcia

Pozdrawiam ....
    Freddy
    Poziom 43  
    Na Allegro 50zł za 5m. AVT zawsze miało wysokie ceny.