
Witam wszystkich.
Chciałem podzielić się swoją modyfikacją programu, schematu oraz płytki pcb zegara, który cieszył się sporą popularnością na elektrodzie, dokładnie tutaj:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic448539-0.html
Oto co zmieniłem:
- dodałem obsługę jednego czujnika DS18B20
- wyeliminowałem problem słabego świecenia wyświetlaczy
- wyeliminowałem z kodu przestarzałe już instrukcje
- usunąłem podtrzymanie bateryjne
- zmniejszyłem częstotliwość migania kropki (zmiana stanu co sekundę)
Aby wyświetlacze świeciły jaśniej, emitery zostały zasilone z przetwornicy napięcia opartej o układ LM2596 (układy te można tanio kupić w Chinach z darmową przesyłką) ustawionej na 7,5V. Dodatkowo zostały zmienione tranzystory na BC327-40 (mogą być BC327-25) dodane diody na bazy, oraz rezystory między bazami, a emiterami.
Przy zastosowaniu filtra (użyłem dymionej plexi) wszystko na wyświetlaczach widać bardzo dobrze zarówno w nocy, jak i w słoneczny dzień.
Cały układ zasilam z zasilacza 12V i taki zasilacz zalecam.
Uwaga. Gdy ktoś programuje procesor w układzie, na czas programowania należy odpiąć/wylutować czujnik temperatury, gdyż "przeszkadza" on w programowaniu.
Działanie: układ na zmianę pokazuje czas i temperaturę. Temperatura pokazywana jest przez 2 sekundy co 8 sekund. Czas ten można bardzo prosto zmienić sobie wg upodobań w kodzie głównym programu.
Do zegarka dorobiłem bardzo prostą korekcję chodu.
W pliku main.c wewnątrz funkcji if (od przepełnienia dziesiątek minut) wystarczy dodać linijkę:
czesci_sekundy=510;
Oczywiście zamiast 510 należy wpisać swoją wartość.
Jeśli komuś zegarek spieszy o 2 sekundy na 5 dni, trzeba wpisać 503, ponieważ: (512-503)*1/512*24*5=~2s
Jeśli komuś zegarek się spóźnia o 2 sekundy na 5 dni, różnicę 512-503=22 należy dodać do 512, czyli wpisać należy wtedy 534
Atmega taktowana z wewnętrznego rezonatora 8MHz, timer działa tak jak w oryginalne, w trybie asynchronicznym z zewnętrznego kwarcu 32768Hz.
Zdjęcia:





W załączniku zamieszczam program (w języku C wraz z biblioteką do DS'a oraz skompilowany *.hex), płytkę pcb w *.pdf'ie, oraz schemat w *.jpg.
Życzę powodzenia wszystkim początkującym elektronikom, w razie czego służę pomocą.
Pozdrawiam
Cool? Ranking DIY