Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak ustawić i usprawnić zestaw antenowy

gaax 06 Jan 2014 19:02 1284 6
 • #1
  gaax
  Level 9  
  Witajcie Drodzy Specjaliści :)

  Od kilku miesięcy mam problem z dobrym odbiorem telewizji naziemnej - notorycznie przerywa i wysypuje się obraz. W zasadzie zacina się stale, czasem są tylko momenty, w których odbiera nieco bardziej stabilnie, ale bywają i takie, gdy na dobry obraz nie ma co liczyć. Niestety przyczyn może być wiele i od dłuższego już czasu nie mogę ich zdiagnozować, a za tym wyeliminować. A że przymierzam się do zakupu nowego telewizora i szlag mnie trafi jak będę na nim oglądać same wysypane piksele, to chcę się z tym raz na zawsze rozprawić.  Zestaw jest po taniości: zwykła antena kratkowa ze wzmacniaczem, kabel antenowy z przedłużeniem oraz dekoder Media Techa. Początkowo myślałem, że problem generuje gniazdo Euro w telewizorze lekko obluzowane przez dekoder, który cały czas na nim wisi, ale to nie to. Sprawdziłem też inny dekoder - obraz nadal strasznie się zacinał. Chciałem wymienić cały kabel, ale kilka razy sprawdzałem poprawność skręcenia przedłużki - zarobiona jak trzeba. Przypuszczam, że pod kątem sprawności urządzeń jest ok (bez wysokiej jakości, ale poprawnie) i problem leży po stronie sygnału z anteny.

  Dziś przekopałem trochę forum i sprawdziłem jak powinienem ustawić antenę w mojej lokalizacji. Z centrum Wrocławia powinienem skierować ją na nadajniki na Ślęży, niestety gdybym chciał ustawić ją idealnie z zaleceniami kierunku wyznaczonymi na dvbtmap.eu to walnę ją prosto w ścianę i nici z obrazu ;) Jestem dość mocno otoczony budynkami i pewnie z tego wynika cały problem (a może i nie, czekam na takie wskazówki właśnie).

  Co zatem poradzicie zrobić? Wymienić antenę? Na jaką? Ustawić ją w jakiś magiczny sposób tak, że będzie lepiej odbierać? Mogę inwestować we wszystko, byle by to tylko miało sens, a nie było strzałem na ślepo. A dziś nie mam pewności w stosunku do niczego w tej układance.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
   
  Z tego co piszesz, problemem jest na 100% instalacja antenowa, nieodpowiednia do twoich warunków odbiorczych.

  Przede wszystkim napisz, gdzie masz tę antenę zawieszoną i jak wygląda jej najbliższe otoczenie.

  Do prób - wymontować wzmacniacz z anteny, założyć w jego miejsce symetryzator antenowy, zmienić wtyczkę antenowa zasilacza antenowego na zwykła wtyczkę antenową (chyba, że wzmacniacz zasilany jest z dekodera - wtedy wyłączyć zasilanie wzmacniacza w dekoderze).

  Przeczytaj Poradnik ustawiania anten: Link
 • #5
  gaax
  Level 9  
  Antena zamontowana jest na balkonie - 4 i ostatnio piętro w bloku, niestety nie mam dostępu do dachu i to raczej nie wchodzi w grę. Dookoła są znajdują się głównie nieco wyższe bloki (patrząc na kierunek nadajnika), ale i tak jestem niżej. Otoczenie wygląda tak Link :)

  @mihal2002:
  Polecasz kogoś w okolicy?
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  gaax
  Level 9  
  Trochę czasu minęło, ale ostatecznie:
  - antena została obrócona o 180 stopni (zupełnie inaczej niż w okolicy)
  - wzmacniacz został wymontowany
  - wymienione wszystkie końcówki kabli
  Po tym obraz zrobił się zdecydowanie lepszy, ale nie do końca stabilny, więc zdecydowałem ostatecznie na wymianę całego kabla antenowego.
  Działa jak trzeba w końcu :)
  Osobom z podobnymi problemami polecam przede wszystkim obrócić antenę dosłownie o 360 stopni. Ja się sugerowałem ustawieniem takim jakie mieli sąsiedzi, ale okazało się że mocniejszy sygnał jest przy zupełnie innej konfiguracji. Dla fachowców może się to wydawać oczywiste, ale dla mnie takie nie było.