Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Fonica HI-FI Daniel - Odnowienie sprzętu Unitra Fonica HI-FI Daniel G-11

mlody4 06 Jan 2014 19:14 10152 22
    mlody4
    Level 11  
    Witam, znalazłem ostatnio w domu sprzęt Unitra Fonica HI-FI Daniel G-11, zupełnie się nie znam na tym a chciałbym to odnowić, na moje oko dużo jest tam do naprawy, jak na zdjęci zaznaczyłem z wykrzyknikiem to jest w mega opłakanym stanie, przyciski poniżej chyba powinny się wciskać a tym czasem nie da się z nimi nic zrobić, ile może kosztować naprawa czegoś takiego?

Unitra Fonica HI-FI Daniel - Odnowienie sprzętu Unitra Fonica HI-FI Daniel G-11

Zdjęcie nie przedstawia mojego sprzętu, zaczerpnąłem je z internetu.
    Qbuś
    Level 38  
    Ramię , jak i inne części można dokupić i wymienić, przyciski są dotykowe, więc dobrze, że się nie ruszają. Koszt naprawy jest zależny od tego, co jest uszkodzone i bez oględzin, sprawdzenia przez osobę obeznaną z tematem raczej trudny do oszacowania.
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    Daj zdjęcia.
    Co się stało z ramieniem? Jak można zepsuć taki kawał rury metalowej?
    Tam nie ma przycisków. To są sensory i na prawdę nie powinny się wciskać.
    mlody4 wrote:
    zupełnie się nie znam na tym a chciałbym to odnowić,
    Nie zabieraj się zatem za to sam. Zanieś ten gramofon do serwisu.
    mlody4
    Level 11  
    Rozumie, ogólnie chciałbym wiedzieć ile taka naprawa może kosztować bo nie wiem czy to będzie opłacalne.

Unitra Fonica HI-FI Daniel - Odnowienie sprzętu Unitra Fonica HI-FI Daniel G-11 Unitra Fonica HI-FI Daniel - Odnowienie sprzętu Unitra Fonica HI-FI Daniel G-11 Unitra Fonica HI-FI Daniel - Odnowienie sprzętu Unitra Fonica HI-FI Daniel G-11 Unitra Fonica HI-FI Daniel - Odnowienie sprzętu Unitra Fonica HI-FI Daniel G-11 Unitra Fonica HI-FI Daniel - Odnowienie sprzętu Unitra Fonica HI-FI Daniel G-11 Unitra Fonica HI-FI Daniel - Odnowienie sprzętu Unitra Fonica HI-FI Daniel G-11 Unitra Fonica HI-FI Daniel - Odnowienie sprzętu Unitra Fonica HI-FI Daniel G-11 Unitra Fonica HI-FI Daniel - Odnowienie sprzętu Unitra Fonica HI-FI Daniel G-11 Unitra Fonica HI-FI Daniel - Odnowienie sprzętu Unitra Fonica HI-FI Daniel G-11 Unitra Fonica HI-FI Daniel - Odnowienie sprzętu Unitra Fonica HI-FI Daniel G-11
    vodiczka
    Level 43  
    mlody4 wrote:
    Rozumie, ogólnie chciałbym wiedzieć ile taka naprawa może kosztować

Niestety nie rozumiesz, nie da się na podstawie zdjęć oszacować kosztów naprawy.
    Koszt zależy też od dostępności części np. u ciebie może być konieczny zakup tylko łożysk i przeciwwagi lub całego ramienia jeżeli łożyska nie są dostępne lub ramię poważnie uszkodzone (czego na zdjęciu nie widać)
    Może być uszkodzona elektronika w sposób niewidoczny na zdjęciach.
    mlody4
    Level 11  
    Okok dziękuje za pomoc :)
    Pozdrawiam.
    jarekr92
    Level 10  
    Witam wszystkich.
    Nie chcę zakładać nowego tematu na forum dlatego podepne sie pod ten w sumie podobny temat.
    Dostałem od ciotki w/w gramofon Unitra Daniel G-1100fs. Stan wizualny jest rewelacyjny, jednak technicznie dopatrzyłem się kilku mankamentów. Jako, że nie znam sie totalnie na gramofonach, nie chcę go rozgrzebywać, żeby go jeszcze bardziej nie uszkodzić. Po podłączeniu do zasilania, talerz się obraca, ramie się nasuwa na płyte.
    W gramofonie brakuje lampy stroboskopu (tak jest opisany ten element w instrukcji) oraz igła jest raczej uszkodzona (zamieszczam zdjęcia).
    Chciałem zapytać czy mogę gdzieś dostać zwłaszcza tą lampe, gdyż przeszukałem internet i nie moge nigdzie takiej znaleźć ewentualnie gdybyście mi polecili jakiś serwis albo kogoś kto się zajmuje takimi rzeczami w okolicach Krakowa, kto by sprawdził czy poza tym co napisałem wszystko jest sprawne czy jednak coś jeszcze nawaliło.

Pozdrawiam.

Unitra Fonica HI-FI Daniel - Odnowienie sprzętu Unitra Fonica HI-FI Daniel G-11 Unitra Fonica HI-FI Daniel - Odnowienie sprzętu Unitra Fonica HI-FI Daniel G-11 Unitra Fonica HI-FI Daniel - Odnowienie sprzętu Unitra Fonica HI-FI Daniel G-11 Unitra Fonica HI-FI Daniel - Odnowienie sprzętu Unitra Fonica HI-FI Daniel G-11
    vodiczka
    Level 43  
    jarekr92 wrote:
    oraz igła jest raczej uszkodzona (zamieszczam zdjęcia).

Ramię jest wygięte, można spróbować delikatnie je wyprostować. W tym położeniu co na zdjęciu nie widać samego ostrza ale stopnia jego zużycia nie da się ocenić nieuzbrojonym okiem ani pod lupą, potrzebny mikroskop.
    Jedynie co można zobaczyć to czy nie wykruszył się czubek ostrza.
    jarekr92
    Level 10  
    Problem jest z opuszczaniem ramienia, ponadto po zaglądnięciu do środka zauważyłem szcządki po jakiejś żarówce. Dałem gramofon go gościa co zajmuje się takimi rzeczami, posprawdza i myśle, że będzie śmigał. Odnośnie igły, planuje zakup nowej - mam na oku oryginalną nówke MF100. Polecacie dać MF100 czy może jakąś inną? Słyszałem, że MF104 jest lepsza od MF100. Może polecicie jeszcze inną? Będę bardzo wdzięczny za sugestie :)

Pozdrawiam
    vodiczka
    Level 43  
    jarekr92 wrote:
    ponadto po zaglądnięciu do środka zauważyłem szczątki po jakiejś żarówce

Zapewne neonówka od stroboskopu.
    jarekr92
    Level 10  
    Dobra Panowie, ostatnie pytanie. Znalazłem na allegro niby nową oryginalną igłę MF-100 jednak jest ona produkcji teraźniejszej MADE IN JAPAN - cena jej jest dużo bardziej interesująca niż tej oryginalnej z lat UNITRY MADE IN POLAND (sprzedający twierdzi, że to nówka funkiel, nie śmigana). Jappńska MF-100 kosztuje 36 zł a ta z czasów Unitry 100 zł. Jak myślicie? czy teraźniejsza MFka będzie chodziła kilka godzin po czym wyzionie ducha czy może jednak bedzie chodziła dłużej i jest warta swojej ceny? Jak oceniacie ogólnie igły z przedziałów cenowych do 70zł? Wiem, ze najlepiej jest kupic i samemu sprawdzić jednak chcę już mieć jakąś wiedze na ten temat, gdyz jak kupię teraz igłe, ona wiecznie chodzić nie będzie i po jakimś czasie będę musiał zakupić inną nową - stąd moje pytanie...

Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    jarekr92
    Level 10  
    Nie upieram się przy MFkach, 2 posty wyżej pytałem jakie inne proponujecie.
    Moja uwaga padła na MF z racji, ze była tam oryginalnie zamontowana...
    Czekam, na dalsze sugestie...
    User removed account
    User removed account  
    caveas
    Level 12  
    Igłę (nośnik) możesz wyprostować nasuwając częściowo wkład od długopisu i oczywiście delikatnie wyginając. Aluminiowa rurka nie powinna pęknąć. Jak ci się złamie to kup sobie AT95 lub OM3E, OM5E. Obydwie mniej skrobią niż Mfki a Ortofony uwypuklają górę pasma przeważnie poważnie upośledzoną na polskich naleśnikach. Igły eliptyczne lepiej się wpisują w rowek co owocuje lepszym oddaniem szczegółów. AT95 niby bardziej pasuje wagowo i pozostałymi parametrami mechanicznymi ale znów Ortofon jest niezastąpiony przy odtwarzaniu zbieranek przebojów (ciszej nagrane, gęstszy rowek w celu pchnięcia prawie 30 min. na stronie. Uwaga ! Nikt nie wpatrzył się , że dla igieł eliptycznych trzeba sobie o ok 30% przeskalować antyscating. Żeby była jasność nacisk np. 1,5g a antyscating na 1 do 1,2.
    vodiczka
    Level 43  
    Anonymous wrote:
    Na marginesie - Miałem okazję porównywać wszystkie z serii MF - od 100 do 104. Mimo, ze "wyższe numery" były bardziej uznawane - uważam, że 100 była w śród nich jednak najlepsza.

Chyba tylko dlatego, że dawała najsilniejszy sygnał. Moim zdaniem najlepsza była MF-102 co mogę stwierdzić z cała odpowiedzialnością gdyż byłem w zespole wdrażającym licencję wkładek serii Mf i znałem wyniki wszystkich badań laboratoryjnych i prób odsłuchowych.
    Wadą (podobnie jak większości produktów z czasów PRL) był duży rozrzut parametrów wkładek i samych igieł. Można było trafić bardzo dobry egzemplarz i taki który nie spełniał normy - plan produkcji był najważniejszy :)
    Anonymous wrote:
    na naprawdę dobrych wkładkach i przedwzmacniaczach RIAA w starej wersji (bez wycinania sub-harmonicznych) może być denerwujący odgłos silnika.
    To też zależało od konkretnego egzemplarza gramofonu.
    Trabi
    Level 36  
    jarekr92 wrote:
    Nie upieram się przy MFkach

I dobrze robisz że się nie upierasz. Celuj w AT95E (nie AT91!) a na pewno się nie zawiedziesz; czego możesz doświadczyć gdy kupisz najpierw MF a potem porównasz ją z brzmieniem AT :)
    caveas
    Level 12  
    Hej Vodiczka, czy coś byś mógł powiedzieć o legendarnych już Mf105 chyba z igłą eliptyczną? Ktoś w Polsce takie coś szlifował?
    Jeszcze ratunek na stare polskie zakurzone już w fabryce tłoczenia:
    ADC K9 nacisk 3,5g i jest lepiej. Znośnie posłuchałem wczoraj Kazimierza Grześkowiaka, Obrazki z wystawy (dr. Rowicki), Farida.
    vodiczka
    Level 43  
    Mf -105 były produkowane już po moim odejściu z Foniki, choć byłem przy wykonaniu partii próbnej i nawet mam jeden egzemplarz na pamiątkę. Nie poznałem wyników badań odsłuchowych a moje niemuzyczne ucho nie pozwala subiektywnie ocenić jej zalet. Igły (dokładnie ostrza igieł) do wszystkich wkładek serii Mf były produkowane w Szwajcarii.
    caveas wrote:
    Jeszcze ratunek na stare polskie zakurzone już w fabryce tłoczenia:
    ADC K9 nacisk 3,5g
    Większy nacisk powoduje szybsze zużycie płyty ale zapewnia lepszy odczyt. Mieliśmy (jako wzory) wkładki SHURE pracujące przy nacisku 5 g. Wkładki te były zalecane do stosowania w studiach radiowych w celu przegrania nagrania z płyty na magnetofon studyjny z wyraźnym ostrzeżeniem, że nie należy ich stosować do wielokrotnego odtwarzania płyt.
    caveas
    Level 12  
    Pamiętam jako żywo Kronikę filmową jak facet w beretce, słuchawkach na uszach wcina parówy i łapskami ładuje na talerz jakiegoś koła garncarskiego naleśnika do odsłuchu. To się nazywała KJ. Fabryka nieistniejąca już na Płockiej.
    Za chwilę rozpocznę nowy temat DL103 i ramię ULM Duala.
    Czy Mf105 jest do nabycia? ew proszę o telefon 663290048
    caveas
    Level 12  
    Szukaj starych post ZURiTów w swojej okolicy.
    Może znajdziesz serwisanta pasjonata, który ma jeszcze trochę części do Fonik.
    Przypomina to jednak doprowadzenie do stanu używalności Fiata 125p po prastryjku.
    Jeśli chcesz pograć sobie na winylach to kup jakiś używany sprzęt po przeglądzie w renomowanym serwisie. Ja mam preferencje na firmę DUAL, która za rozsądne pieniądze robiła dopracowane sprzęty. Nie należy się bać konstrukcji nawet z serii 10xx czy 12xx z końca lat 60.
    sigma3
    Level 10  
    Dzięki za pomoc.
    Był ostatnio taki punkt ale padł wraz ze sklepem....Sprzęt nie jest skatowany i myślę, że problemu z przywróceniem go do życia nie będzie z nim większego - trochę szkoda bo ładny jest.