Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik Altivar 312 - Równoległe podłączenie silników

piotr090792 06 Sty 2014 21:30 1587 9
  • #1 06 Sty 2014 21:30
    piotr090792
    Poziom 8  

Witam posiadam 4 silniki 0.8 kw podłączone równolegle do falownika ALTIVAR 312. Niestety wszystko chodzi dobrze dopóki nie wyłącze trzech z czterech silników stycznikami, wtedy wywala błąd OPF czyli brak fazy.

Moje pytanie brzmi czy jest jakiś sposób żeby to w miarę łatwo obejść?
    Schematy mile widziane.
    POzdrawiam

0 9
  • Pomocny post
    #2 06 Sty 2014 22:20
    Brudny_Harry2
    Poziom 10  

Sugerujesz że wyłączasz pracuje silniki pod falownikiem?

0
  • Pomocny post
    #3 07 Sty 2014 03:05
    grzeko1
    Poziom 21  

Witam.
    Można wyłączyć parametr OPL w grupie FLT i wtedy falownik nie będzie sprawdzał
    czy na wyjściu ma podłączony silnik.

0
  • #4 07 Sty 2014 10:55
    piotr090792
    Poziom 8  

Brudny_Harry2 napisał:
    Sugerujesz że wyłączasz pracuje silniki pod falownikiem?

Jesli chodzi ci o to że wyłączam silniki stycznikami za falownikiem to tak,
    wiem że to nie wskazane ale nie mam innej możliwosci.

Dodano po 9 [minuty]:

grzeko1 napisał:
    Witam.
    Można wyłączyć parametr OPL w grupie FLT i wtedy falownik nie będzie sprawdzał
    czy na wyjściu ma podłączony silnik.

Wylaczylem, ale czy to nie uszkodzi falownika?

0
  • #6 07 Sty 2014 17:06
    piotr090792
    Poziom 8  

Tam jest napisane że nie należy przełączać styczników podzas pracy falownika.

Niestety założenie mojego układu jest takie że są 4 taśmy do sortowania na jednym przemienniku i panie które sortują wyłączają sobie te taśmy niezależnie czyli kiedy mają za dużo towaru na taśmie. Dlatego falownik musi chodzić cały czas bo taśmy nie są wyłaczane równo wszystkie na raz.

Może jak dam jakiś odbiornik podłączony w szereg przed taśmami to falownik będzie pracował cały czas nawet jak taśmy będą wyłączone. Tylko tutaj jest kwestia dużych skoków natężenia w miarę uruchamiania taśm. Dobrze kombinuje?

0
  • Pomocny post
    #7 07 Sty 2014 17:41
    gervee
    Specjalista Automatyk

Czy w rachubę wchodzi zastosowanie osobnego układu napędowego do każdej z taśm (czyli osobnych falowników)?
    Czy faktycznie potrzebny jest falownik - jest regulacja prędkości taśmy poprzez falownik czy może wystarczyłby np. softstart jeśli nie ma regulacji a piszesz, że panie wyłączają sobie taśmy?

0
  • Pomocny post
    #8 07 Sty 2014 18:41
    atlantel
    Specjalista Automatyk

piotr090792 napisał:
    Niestety założenie mojego układu jest takie że są 4 taśmy do sortowania na jednym przemienniku i panie które sortują wyłączają sobie te taśmy niezależnie czyli kiedy mają za dużo towaru na taśmie. Dlatego falownik musi chodzić cały czas bo taśmy nie są wyłaczane równo wszystkie na raz.

A włączanie silników w jaki sposób się odbywa?

0
  • Pomocny post
    #9 08 Sty 2014 09:39
    Pritend
    Poziom 19  

Do każdego silnika powinien być zastosowany wyłącznik termiczny. Falowniki te jak najbardziej są przystosowane do pracy za kilkoma silnikami ale silniki te powinny pracować jednocześnie. Każdy falownik jest zabezpieczony przed utratą faz - w twoim przypadku przed rozłączeniem silnika stycznikiem. Producenci nie zalecają jednak takich rozwiązań. Może być tak że za jakiś czas uszkodzisz falownik. Napisałeś że takie rozwiązanie jest konieczne w twoim przypadku. Myślę że niekoniecznie. Ponieważ jeśli zostanie wyłączony napęd jednego z transporterów to i tak pozostałe również ulegają zatrzymaniu ponieważ na falowniku pojawia się błąd. Proponuję zakupić jednak do każdego napędu osobny falownik. Silniki nie są dość znacznej mocy więc nie będą to znaczne koszty. Możesz zastosować falowniki innego producenta. Możesz również spiąć ten układ tak że wyłączysz i załączysz falownik z jego wejścia. I tak zostaną wyłączone wszystkie cztery taśmy ale będziesz je mógł w każdej chwili włączyć - falownik nie przejdzie w błąd.

0
  • #10 08 Sty 2014 21:53
    piotr090792
    Poziom 8  

A więc tak, rozwiązałem problem wyłączając kontrolę zaniku fazy OPL na falowniku.

Zdaję sobie sprawę że to prędzej czy później zniszczy falownik ale szefostwo jak zwykle wie lepiej i nie dadzą funduszy na 3 dodatkowe przemienniki :/

Więc wyjdzie na to że zamiast zrobić to porządnie będę wymieniał spalony falownik co rok bo nie wytrzyma tych skoków poboru mocy. Jak chcą tak będą mieli, zresztą wielu z was panowie zapewne już coś takiego przechodziło z władzą.

Niemniej dziękuję za aktywność i pomoc z tym problemem.

Pozdrawiam

//Temat do zamknięcia

0