Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektory prozniowe watt. Oplacalnosc i wycena.

07 Sty 2014 01:31 4296 27
  • Poziom 10  
    Witam zastanawiam sie nad zamontowaniem kolektorow.
    Mam kociol z podajnikiem na ekogroszek i stary bojler 80l(za maly na nasze potrzeby)
    Pomyslalem ze bojler tak kiedys bedzie musial byc wymieniony, wiec przy okazji by sie solary zalozylo. Kredyt na dofinansowanie bym od razu splacil aby jak najwiecej mi zostalo.

Tu pytanie czy warto w te kolektory sie pchac?
    4-5 osob w domu.

Dostalem propozycje montazu kolektorow firmy watt.
    Oto zestaw:
    3x Kolektory watt cpc 9
    Bojler 300l(made austria)
    Pozostale akcesoria.

Cena z montazem to 13tys-13.5tys zl

Montaz nie bedzie na dachu lecz na betonie tuz przy kotlownii.

Czy warto w takiej cenie montowac kolektory?
    Prosze o fachowa odpowiedz.
    Dziekuje.
  • Fabryka Prądu
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Moim skromnym zdaniem- nie opłaca się.
    Będziesz miał ciepłą wodę kiedy będzie ciepło- wtedy, kiedy jej najmniej potrzebujesz.
    Najlepszym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła z zasobnikiem dedykowana do podgrzewania c.w.u.. Stawiasz w kotłowni, piwnicy, garażu, spiżarni i masz pod dostatkiem
    ciepłej wody w zimie i w okresach przejściowych, kiedy już nie pali się w kotłach stałopalnych.
    pozdrawiam
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 31  
    A po ile są te pompy ciepła? Ile zysku moga dać dla osoby zużywającej na ogrzewanie + CWU 7-8 tys kWh rocznie? Bo ja jakbym nie liczył to wlasnie one są wywaleniem kasy w błoto. Zwykły płaski kolektor może dać 1 tys kWh rocznie, czyli zaoszczędzić ok. 600 zl. Dwa takie kolektory + zespół pompowy można kupić nawet za 3 tys zł lub zrobić samemu za pól tej ceny. Jeżeli w ciągu roku wykorzysta się te 2 tys kWh to oszczędności wyniosą ponad 1 tys zł - zwrot nawet w 3 lata. W przpadku gazu oszczędności będą mniejsze, na poziomie 500 zł, czyli zwrot w 6 lat. Nawet kolektory "z dopłatą" za 6 tys zł dla 2 osob balansują na granicy oplacalności.

• Moderator na urlopie...
    gaz4 napisał:
    ...zwrot nawet w 3 lata. W przpadku gazu oszczędności będą mniejsze, na poziomie 500 zł, czyli zwrot w 6 lat.

Dziwne określenie ZWROT. Jaki zwrot, skoro trzeba włożyć energię?
    Pompa pracuje wtedy, kiedy jest potrzebna ciepła woda, a kolektor tylko jak jest słońce. Latem mamy go w nadmiarze, a wody jakoś nam nie potrzeba wiele. Krótko mówiąc po wyprodukowaniu ciepłej wody musimy ją bezmyślnie wylać, żeby ratować solar.
    A koszty? Pompa ciepła jest tańsza i w zakupie i w eksploatacji.
  • Poziom 10  
    Prosze o konkretne informacje, dlaczego pompa ciepla lub dlaczego kolektory.

Prosze opinie osob majacych kolektory prozniowe i pompy ciepla, jak to sie sprawdza itp.

Prosze o podanie informacji czy kolektory watt cpc 9, jest dobrym kolektorem czy lepiej co innego kupic.

Prosze o informacje jaka cena za taki zestaw bedzie oplacalna z mojego punktu widzenia.

Dziekuje.

• Moderator na urlopie...
    http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/
    http://www.hewalex.pl/oferta/zestawy-solarne-z-kolektorami-plaskimi/
    http://www.hewalex.pl/oferta/zestawy-solarne-z-kolektorami-prozniowymi/
    Masz tu ofertę pierwszej z brzegu firmy. Możesz postudiować i w innych :)

Poza tym zauważ, że znaczące firmy w branży grzewczej wycofały ofertę kolektorów ze sprzedaży, np Vaillant, Junkers itd
  • Poziom 31  
    Najważniejszym parametrem pompy ciepła jest COP, czyli ile energii można uzyskać po zużyciu 1 kWh pradu. W/g powyższych ofert pompa o mocy 2.3 kW kosztuje mniej więcej tyle samo co zestaw z kolektorami płaskimi. Teoretycznie z mocy 2 kW pracującej cały rok można uzyskać 16 tys kWh, a z kolektora j.w. ok. 2 tys kWh, ale tu się zalety PC kończą. Są to PC powietrze-woda, gdzie COP bardzo mocno zalezy od temp. otoczenia. Ten wskaźnik to nic innego jak odwrotność sprawności Carnota: im większa różnica temperatur powietrze-woda tym mniejszy będzie COP. Inaczej mówiąc trzeba będzie zużyć więcej prądu do uzyskania tej samej ilości ciepła. W ujemnych temperaturach na wejściu pompy ciepła COP jest tak niski, że pompa praktycznie nie odzyskuje ciepła z otoczenia. W praktyce może się okazać, że kolektor płaski nie będzie pracował w miesiącach listopad-styczeń, a pompa ciepła powietrze-woda grudzień-luty. W dodatku kolektor zużywa ok. 50 W na pracę pompy obiegowej, co jest w zasadzie pomijalne jeżeli chodzi o koszt zużytego pradu. W przypadku pompy ciepła j.w. ok. 1/3 uzyskanej energii będzie pochodziła z prądu.

http://www.viessmann.pl/pl/dom-jednorodzinny/...epla/Vitocal-350-A-powietrzna-zewnetrzna.html

Np. tu przy temp. powietrza = 2 stopnie, a wody 35 stopni COP=3.5. Czyli w takich warunkach na 3.5 kWh ciepła zużywa się 1 kWh pradu. Po odpowiednim dobraniu mocy kolektora do wiekości bojlera nie ma ryzyka przegrzania wody. Ważne jest tez ustawienie koektora, przy 60 stopniach względem poziomu jesienią będzie on miał nieco większą wydajnośc niż 30-45 stopni, ale latem nieco niższą. W efekcie w sloneczne dni między kwietniem a wrzesniem moc pozyskiwana z takiego kolektora będzie w miarę stabilna.

Jeżeli nowa instalacja energetyczna pozwala na produkowanie energii taniej niż poprzednia uzyskujemy konkretne oszczędności, czyli zwrot z inwestycji. To samo dotyczy porownywania alternatyw - np. pomp ciepła czy kolektorow z pradem lub gazem. Nie jest sztuką wydać kupę kasy na coś "nowoczesnego" i modnego. Sztuką jest takie zainwestowanie, aby sprzęt był tani w zakupie, eksploatacji oraz dawał konkretne korzyści ekonomiczne. Tu podstwą jest pytanie: ile konkretnie kWh potrzebuje inwestor? Jeżeli 2-4 tys kWh na CWU to kolektor płaski jest najlepszym wyborem. Jeżeli poniżej 1 tys, to lepszy jest zwykly bojler. Przy 6-8 tys sprawdzi się kolektor rurowy, a dopiero powyżej 10 tys kWh można rozważać pompę ciepła.
  • Poziom 10  
    Czy doczekam sie konkretnej odpowiedzi?

Po co mi pompa ciepla za ponad 30 tys zl?

Tyle to ja w dwa lata nie zarobie.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Kamil908 napisał:

9 tys. dobrej firmy z zasobnikiem w zintegrowanej obudowie do postawienia w garażu, piwnicy ,strychu, spiżarni itp. Dwa przyłącza wodne do instalacji + wtyczka do prądu. Działa okrągły rok.
    np. VIESMANN
    VITOCAL 160-A można już kupić za ok. 6500 netto, 265 litrów zasobnik.
    Poczytaj w googlownicy.
    Podobne warunki dają inni markowi producenci.
    Nie połaś się na tanie lub chińskie. Parę złotych do przodu, ale będziesz wspominał całe życie.
    pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Jestem użytkownikiem kolektorów słonecznych, 2x płaskich z podwójną harfą. zasobnik 300L z podwójną wężownicą, bojler spięty z kotłem CO. 5 osób w domu, zużywamy sporo ciepłej wody, brak zmywarki i raczej jej nie będzie, pralka podłączona do ciepłej wody. No i co Ci mogę powiedzieć, nigdy nie myślałem o pompie ciepła, bo jej eksploatacja jak dla mnie jest za droga, chodzi tu o zużycie energii. Pompa od solara zużywa znacznie mniej podczas pracy niż PC i pracuje tylko wtedy gdy jest słońce. Czy mi się opłacało :?: Na pewno tak, sam instalowałem od początku do końca, czyli bojler, woda, CO itd. Tanio kupiłem wiele rzeczy. Całość zamknęła się w kwocie mniejszej niż 6,5tys zł. Woda przy słabym styczniowym słońcu podgrzewana jest o 30-35st. więcej. Owszem ten styczeń na razie jest łaskawy, inne bedą gorsze, ale w lutym słoneczko już grzeje znacznie lepiej. :D Co kolwiek Ci doradzę wyboru dokonasz sam, więc nie doradzam, podzieliłem się tylko moim spstrzeżeniem z własnego podwórka. Inne podwórka też znam bo takie instalacje montuję, ale nie znam osób niezadowolonych z solarów.
  • Poziom 14  
    Kamil908 napisał:

No to zaszalałeś, pompa ciepla galmet za 4500 ze zbiornikiem. Jeśli kolektory to nie próżniowe tylko zwykle płaskie. Niestety trzeba samemu zgłębić temat jak to w Polsce bywa, żeby wyrobić sobie zdanie, bo inaczej nasłuchasz się różnych bajek. Poza tym musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wydanie takiej czy innej kwoty jest racjonalne przyjmując, że to tylko grzanie CWU w okresie letnim przypuszczalnie u ciebie od października do kwietnia będzie ekogroszek. Zostaje 5 miesięcy letnich gdzie zużycie ciepłej wody jest najmniejsze.
  • Poziom 10  
    Witam.
    Podjalem ostateczna decyzje, ze zamontuje kolektory.
    Dlatego teraz prosze o pomoc tylko osoby ktore maja kolektory.
    Musze podjac decyzje czy prozniowki watta cpc 9, czy zamontowac plaskie.
    4-5 osob w domu.
    Zurzycie kolo 120l na dobe.
    Kolektory glownie mialy by sluzyc od kwietnia do poczatku pazdziernika, bo wtedy nie pale w piecu.

Prosze was o opinie co polecacie co macie itp.

W koncu to inwestycja nie tania, na dlugie lata.
    Dziekuje.
  • Poziom 31  
    Największą zaletą próżnówek wobec kolektorów płaskich jest to, że są bardziej wydajne w niskich temperarturach. Latem kolektory płaskie i próżniowe mają zbliżoną wydajność. A to oznacza, że gdy kolektor ma współpracować z kotłem na paliwo stałe płaski będzie najlepszym wyborem. W sumie uważam, że próżniówki sa bardziej przereklamowane niż pompy ciepła: drogie, praktycznie niemożliwe do naprawienia, w razie zatrzymania pompy obiegowej mogą zagotować płyn... Ich zalety to praca zimą (ale malo wydajna, bo Słońca wtedy jak na lekarstwo), oraz nieco większa wydajność z 1 m2 (ważna gdy ma się mały dach i zużywa dużo wody). Kolektor płaski nawet po zatrzymaniu pracy pompy w letni słoneczny dzień nie powinien ulec zniszczeniu. A nawet jak mu coś się stanie wystarczy znaleźć "pana Józka" co ma lutlampę i zaraz go naprawi. Ilość kolekotrów płaskich to 1-2 m2 na osobę. Przy czym 1 m2 oznacza czasowe niedobory ciepłej wody, a 2 m2 mogą oznaczać jej nadmiar. Przy zużyciu 120 l na dobę warto kupić zbiornik min 250 litrów, nawet 350 litrów nie bedzie przesadą. Grzałka w bojlerze jest obowiązkowa, aby uzupelnić ew. niedobory ciepła ze Słońca.

Uzysk z kolektora można łatwo oszacować. Z 1 kolektora płaskiego o powierzchni ok. 2 m2 rocznie uzyska się ok. 1 tys kWh. Ta ilość ciepła pozwala ogrzać 50 m3 wody o 20 stopni lub 25 m3 o 40 stopni. Do tego trzeba odjąć straty ciepła na izolacji bojlera, ale jak się kupi dobry zbiornik będą one malo znaczące.
  • Poziom 10  
    Gaz4 mam pytanie dla Ciebie.

Dlaczego według ciebie cena 13-1350Zl z montażem za kolektory CPC 9 jest za duża i jaka według Ciebie jest optymalna cena?
    Pytam dlatego, że muszę mieć argumenty podczas zbijania ceny.
    Mam jeszcze dostać oferty płaskich kolektorów, to ich oferty przedstawię również tu.
    Pozdrawiam.

Dodano po 37 [minuty]:

3 oferty, które dostałem.
    Proszę podać, która z nich jest najbardziej opłacalna i jak zbić cenę, aby była dla mnie jak najlepsza.

Zestaw nr 1 na kolektorach próżniowych WATT CPC 9

Skład zestawu: 3x kolektor CPC 9 + zbiornik 300L 2 wężownice + konstrukcją montażowa+ system hydrauliczny+montaż

CENA przed dotacją: 13500zł

Zestaw nr 2 na kolektorach płaskich WATT 2020S

Skład zestawu: 3x kolektor płaski 2020s + zbiornik 300L 2 wężownice + konstrukcją montażowa+ system hydrauliczny+montaż

Cena przed dotacją: 13000zł

Zestaw nr 3 na kolektorach płaskich HEWALEX KS2000 TLP AC

Skład zestawu: 3x kolektor płaski KS2000 TLP AC + zbiornik 300L 2 wężownice + konstrukcją montażowa+ system hydrauliczny+montaż

Cena przed dotacją: 13000zł
  • Poziom 31  
    Decydując się na tego typu inwestycje warto obliczyć czas zwrotu. Jeżeli do tej pory woda była grzana przy pomocy kotła na paliwo stałe to koszt 1 kWh wynosił poniżej 20 groszy. Jeżeli poza sezonem będzie użwało się prądu w taryfie całodobowej, to koszt pozyskania 1 kWh wynosi powyżej 60 groszy. Tyle tylko, że sezon grzewczy w Polsce trwa ponad pół roku! To oznacza, że naprawdę można zaoszczędzić tylko w miesiącach letnich, w przybliżeniu można liczyć 700 kWh (pół)rocznie z pojedyńczego kolektora. Ponieważ będą 3 to mamy ok. 2 tys kWh * 0.6 zł = 1.2 tys zł. To powinna być kwota bazowa do obliczenia opłacalności, teoretycznie po uzyskaniu dotacji cena kolektora spada do 6 tys zł, czyli zwrot nastąpi po 5-ciu latach. Ale praktyka może być inna, kolektory prózniowe są w zasadzie nienaprawialne. Byle jaka usterka może je raz na zawsze wyłaczyć z eksploatacji. Wystarczy, że ktoś wejdzie na dach i przypadkowo stuknie w kolektor (lub wiatr zerwie dachówkę) i po gwarancji. Na dodatek największą zaleta próżniowych są niskie straty ciepła gdy na zewnątrz jest zimno, a poza sezonem grzewczym jest przeciez ciepło! W sumie należy wyważyć ryzyko i patrzac na ew. oszczędności podjąć decyzję. Nie będę dysponował cudzym kapitałem i nie powiem wprost co wybrać. Każde bez wyjątku rozwiązanie ma swoje wady i zalety, warto poznać wszystkie bo wtedy ryzyko jest minimalne. Osobiście jako stary serwisant organicznie nie lubię sprzętu, ktory z definicji jest nienaprawialny. Z tego powodu zawsze wybiorę "gorszy" ale naprawialny licząc na to, że mi po prostu dłużej będzie służył.
  • Poziom 11  
    Witam,

Pozwolę Koledzy przyłączyć się do rozmowy - przyznam się że nie czytałem wszystkich postów z powodu braku czasu, a dziś mam ostateczny termin zadeklarowania lub rezygnacji dot. paneli słonecznych.
    Moja Gmina prawdopodobnie otrzyma dofinansowanie z NFOŚ na zainstalowanie wspomnianych paneli u mieszańców (oczywiście którzy są zainteresowani)
    Mój wkład wg. wniosku i umowy nie przekroczy kwoty 3000zł-wydaje mi się, że jest to dość atrakcyjna kwota w partycypowaniu kosztów.
    Niestety nie wiem, jakiej firmy i jakie będą te panele...
    Pewne jest natomiast, że cała instalacja i montaż zawarte są już w ww. kwocie, a obsługa tj. serwis urządzenia będzie obsługiwany przez okres 5lat na koszt Gminy - dlatego, że Gmina przez ten czas będzie właścicielem, ja natomiast dzierżawcą urządzenia.
    Moje pytanie polega; czy się mnie będzie to opłacało zainwestować, skoro nie znam żadnych parametrów urządzenia :?: :?: :?:
    Ps. Wspomnę, że euforii wśród mieszkańców nie ma :idea:
    Nie mniej wydaje mi się, że owa propozycja jest kusząca.

Z góry dziękuję za odpowiedzi, podpowiedzi i sugestie.
  • Poziom 31  
    Należy pamiętać o tym, że tzw. dofinansowanie w większości wpływa na konto banku i jego otoczenia. Sam instalator niewiele z tego ma. A to oznacza, że każdy kolektor za pół ceny bez dofinansowania kosztowałby mniej. Warto także pamiętać, że "diabeł tkwi w szczegółach". Dla 6-cio osobowej rodziny okrągły rok ogrzewającej wodę w bojerze elektrycznym kolektor rurowy za 6 tys zl to doskonały biznes. Dla dwu osób ogrzewających wodę gazem nawet 3 tys zł może nigdy się nie zwrócić. Tak samo z typami kolektorów, co zresztą napisałem wyżej. Rurowe są wydajniejsze od płaskich tylko zimą, a to oznacza, że ich zakup przez osoby ogrzewające wodę kotlem na paliwo stałe nie ma sensu. Po prostu poza sezonem grzewczym tanie kolektory są równie skuteczne jak rurowe.
  • Poziom 10  
    Tez zamierzam kupić kolektor WATT ale płaski( np. 2020 S) do instalacji. Mam jednak pytanie do kolegi mirrzo odnośnie PC dołączonej do zbiornika 300l z dwoma wężownicami, czy poleciły HEWALEX PCWU-3,8H-A3 lub coś lepszego ale zamontowanej w budynku. Zbiornik już jest i podłączony do pieca stałopalnego. Schemat docelowej instalacji (takiej mieszanej) postaram się niebawem narysować.
  • Poziom 11  
    gaz4 napisał:
    Należy pamiętać o tym, że tzw. dofinansowanie w większości wpływa na konto banku i jego otoczenia. Sam instalator niewiele z tego ma. A to oznacza, że każdy kolektor za pół ceny bez dofinansowania kosztowałby mniej. Warto także pamiętać, że "diabeł tkwi w szczegółach". Dla 6-cio osobowej rodziny okrągły rok ogrzewającej wodę w bojerze elektrycznym kolektor rurowy za 6 tys zl to doskonały biznes. Dla dwu osób ogrzewających wodę gazem nawet 3 tys zł może nigdy się nie zwrócić. Tak samo z typami kolektorów, co zresztą napisałem wyżej. Rurowe są wydajniejsze od płaskich tylko zimą, a to oznacza, że ich zakup przez osoby ogrzewające wodę kotlem na paliwo stałe nie ma sensu. Po prostu poza sezonem grzewczym tanie kolektory są równie skuteczne jak rurowe.

Myślałem, że otrzymam więcej i bardziej merytorycznych odpowiedzi, niemniej dziękuję za pomoc.
    Zdecydowałem się na montaż-kwota 3000zł może się szybko nie zwróci, natomiast w okresie letnim, nie będę musiał pamiętać by rozpalić w CO, lub włączyć grzałkę by była ciepła woda.
  • Poziom 10  
    jps74 napisał:
    natomiast w okresie letnim, nie będę musiał pamiętać by rozpalić w CO, lub włączyć grzałkę by była ciepła woda.

Wątpię czy uda Ci się nie palić np. w pochmurne dni. Mam podobną sytuacje i wątpię by rano była odpowiednia ilość ciepłej wody, zwłaszcza że najwięcej zużywane jest wieczorem. Dlatego szukam rozwiązania mieszanego. Za 13 tys to można mieć PC z kolektorami i najważniejsze, małe uzależnienie się od słońca. Same panele to za mało
    mirrzo napisał:
    Tylko po co solary ?

Solary to najtańszy sposób grzania wody, a PC będzie miała podwójne zastosowanie. Więcej jak skończę szkic
  • Poziom 11  
    bawiboj napisał:
    Wątpię czy uda Ci się nie palić np. w pochmurne dni. Mam podobną sytuacje i wątpię by rano była odpowiednia ilość ciepłej wody, zwłaszcza że najwięcej zużywane jest wieczorem. Dlatego szukam rozwiązania mieszanego. Za 13 tys to można mieć PC z kolektorami i najważniejsze, małe uzależnienie się od słońca. Same panele to za mało.
    ...Solary to najtańszy sposób grzania wody, a PC będzie miała podwójne zastosowanie. Więcej jak skończę szkic

Powiem szczerze, że w ostatnim czasie nie interesowałem się tym tematem-kiedyś tylko troszkę z ciekawości, lecz mocno się w niego nie zagłębiałem...
    Teraz dowiedziałem się, iż jest możliwość założenia owego urządzenia po dość (tak mi się wydaje) atrakcyjnej cenie. Dlatego poprosiłem o poradę, za którą dziękuję.
    Lecz nadal wszelkie sugestie i podpowiedzi będą mile widziane.
    Nawiązując do PC, jeżeli kiedyś się zdecyduję to raczej większego problemu by "zespolić" ją z kolektorami nie będzie? :?:
    ...i koszty rozłożone :D
  • Poziom 10  
    Zgodnie z obietnicą zamieszczam schemat. Panel w dni słoneczne będzie ogrzewał wodę w zbiorniku PC w moim przypadku będzie pracować też jako klimatyzator wieczorem i w nocy oraz nagrzewała wodę na rano. Taki układ w moim przypadku ponieważ 70% ciepłej wody zużywa się po 16, a ostatnie lato nocami dało popalić

Nie wiem czy schemat dobrze dodany, nie bardzo chciało mi dodać. Koszt samych podzespołów i materiału to na dzień dzisiejszy w granicach 6,-7 tyś. w zależności czy kolektor na dachu czy na ziemi
  • Poziom 12  
    pablowp1 napisał:
    Jestem użytkownikiem kolektorów słonecznych, 2x płaskich z podwójną harfą. zasobnik 300L z podwójną wężownicą, bojler spięty z kotłem CO. 5 osób w domu, zużywamy sporo ciepłej wody, brak zmywarki i raczej jej nie będzie, pralka podłączona do ciepłej wody. No i co Ci mogę powiedzieć, nigdy nie myślałem o pompie ciepła, bo jej eksploatacja jak dla mnie jest za droga, chodzi tu o zużycie energii. Pompa od solara zużywa znacznie mniej podczas pracy niż PC i pracuje tylko wtedy gdy jest słońce. Czy mi się opłacało :?: Na pewno tak, sam instalowałem od początku do końca, czyli bojler, woda, CO itd. Tanio kupiłem wiele rzeczy. Całość zamknęła się w kwocie mniejszej niż 6,5tys zł. Woda przy słabym styczniowym słońcu podgrzewana jest o 30-35st. więcej. Owszem ten styczeń na razie jest łaskawy, inne bedą gorsze, ale w lutym słoneczko już grzeje znacznie lepiej. :D Co kolwiek Ci doradzę wyboru dokonasz sam, więc nie doradzam, podzieliłem się tylko moim spstrzeżeniem z własnego podwórka. Inne podwórka też znam bo takie instalacje montuję, ale nie znam osób niezadowolonych z solarów.

pablowp1 ja mam 2 kolektory płaskie hewalexa i zbiornik 200l poziomy(obieg na wodzie)
    czy 300l zbiornik te dwa kolektory wystarczająco ogrzewają wode w sezonie ? jakie masz spostrzezenia.
    myślełem tez nad 250 l ale wydaje mi sie ze lepiej miec wiecej wody troszke chłodniejszej bo osiągniemy mniejsze straty na magazynowaniu i przesyle tak?
    możesz coś więcej o twojej instalacji
  • Poziom 9  
    Kamil908 napisał:

Zestaw nr 2 na kolektorach płaskich WATT 2020S

Skład zestawu: 3x kolektor płaski 2020s + zbiornik 300L 2 wężownice + konstrukcją montażowa+ system hydrauliczny+montaż

Cena przed dotacją: 13000zl

Kurde ale sobie liczą
    Ja właśnie jestem w trakcie montażu dokładnie takiego zestawu i kwota w której się zamknę to 6700 tylko sam montuje było by jeszcze taniej ale zmuszony byłem kupić 50mb pojedynczej rury solarnej wraz z otulina