Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

samsung rf510 - Laptop nie ładuje nowej baterii

Wielkiboss 07 Jan 2014 09:25 22209 40
    Wielkiboss
    Level 12  
    Witam
    Kupiłem baterię nie oryginał i po zamontowaniu nie ładuje jej
    Dostałem drugą taką samą i tak samo widzi bierze z niej prąd ale nie ładuje.
    Zamontowałem je do innego ale takiego samego laptopa i też tak samo
    Widzi je dobrze ale nie ładuje.
    Może ktoś spotkał się z takim przypadkiem
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    sPeRaCz.PL
    Level 42  
    Wielkiboss wrote:
    nie oryginał

Wystarczy ?

Wielkiboss wrote:
    Zamontowałem je do innego ale takiego samego laptopa

Innego, takiego samego ? O co chodzi ?
    Wielkiboss
    Level 12  
    Ten sam typ i model tylko inna sztuka.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Baterie zamienniki produkowane są po najniższych kosztach, zwykle w Chinach. Sterowniki są wykonane na kontrolerach Atemega (bardzo tanie), które w wielu przypadkach źle komunikują się z laptopami. Myślę, że winny jest tu software zapisany w atmelu, a za to odpowiedzialny jest człowiek. Jeśli tak się dzieje, należałoby pomyśleć o regeneracji baterii oryginalnej, bo kilkakrotna wysyłka zamiennika do sprzedawcy wkrótce przekroczy koszt regeneracji.
    Wielkiboss
    Level 12  
    To znaczy że nie ma możliwości żeby ją źle wpiąć?
    Wpięta musi działać?
    Dzięki
    Lupo - baterie

Level 24  
    Jeżeli laptop baterie widzi tzn. system operacyjny ją wykrywa, to jest prawidłowa komunikacja i problem może być w samych bateriach. Upewnij się na pewno, czy bateria jest widzialna w trialu. Jeżeli tak, to załącz kolego screeny z battery mon i sprawdź jeszcze na innym, mocniejszym zasilaczu.

Kontrolery Atmega nie są używane dlatego, że są tanie, a dlatego, że można na nich skopiować prawie każdy kontroler BQ. Faktem jest, że występują czasami problemy w komunikacji laptop-bateria, ale to tak jak Wiesiu zauważył, problem tkwi w złym zaprogramowaniu softu baterii, a nie w jej technicznym wykonaniu.
    Wielkiboss
    Level 12  
    Co to znaczy w trialu?
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Trial to pasek dolny ekranu - bateria i zasilanie jest po prawej stronie, obok zegara.
    Wielkiboss
    Level 12  
    To proszę jesxcze o wytłumaczenie ' załącz kolego screeny z battery mon '
    Dzięki z góry
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Należy zainstalować program BatMon, odpalic, zrobić zrzut ekranu podczas ładowania baterii i dać na forum.
    Lupo - baterie

Level 24  
    Dzięki Wiesiek. Nie wiem, może ja już jakimś slangiem pisze :)

Quote:
    slang «potoczna odmiana języka używana przez jakąś grupę zawodową lub środowiskową» Słownik języka polskiego PWN

To tak żeby nie było wątpliwości :)
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    No nie, ja wszystko rozumiem. :D
    Wielkiboss
    Level 12  
    O takie coś chodzi?

samsung rf510 - Laptop nie ładuje nowej baterii
  • Helpful post
    Lupo - baterie

Level 24  
    Tak o to chodziło. Napięcie baterii jest ok, pojemność też jest ok.

Nie wykrywa producenta kontrolera baterii. Możliwe, że bateria faktycznie jest uszkodzona. Jeżeli masz taką możliwość oddaj ją najlepiej na reklamacje. Tym bardziej, że sprawdzałeś na drugim laptopie i było to samo co na Twoim.
    Wielkiboss
    Level 12  
    Dziękuję
    Mam dwie takie baterie i obie tak samo, nie ładuje.
    glempex
    Level 9  
    Witam mam podobny problem z Lenovo U350, pewnego dnia laptop nagle się wyłączył (przy pracy na baterii) i nie było możliwe jego uruchomienie na niej. Działał tylko z kablem. Zamówiłem drugą baterię nową ale zamiennik z większą pojemnością. Bateria ładowała się do ok 41% i widniał komunikat Podłączony nie ładuje. Spakowałem ją i odesłałem.
    Przysłano mi drugą którą podłączyłem i miała 56% następnie podłączyłem do zasilania i naładowała się do 93% znów widniał napis Podłączony nie ładuje. Po rozładowaniu tej baterii( trzymała całkiem dobrze ) znów podłączyłem zasilanie i kolejna nie miła niespodzianka znów doszło do 49% i napis podłączony nie ładuje.

Co z tym faktem zrobić ?
    Dostałem wiadomość z serwisu zajmującego się sprzedażom że ta pierwsza nowa bateria była uszkodzona.

Proszę o pomoc.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    A masz stary oryginał ? Jeśli tak, wyślij ją do mnie, to ją zrobię.
    glempex
    Level 9  
    Mam tą starą.
    Wydaje mi się trochę dziwne to że dwie nowe baterie mogą być uszkodzone. Obawiam że wina leży po stronie komputera.
    Lupo - baterie

Level 24  
    glempex - sprawdź jakie jest napięcie baterii w chwili, gdy pojawi się już komunikat "podłączony nie ładuje". Najlepiej pokaż screen z zakładki baterii w aplikacji Lenovo Power Manager. U Ciebie jest trochę inna sytuacja niż u Wielkiboss, gdyż laptop podejmuje ładowanie baterii i ją ładuje. Osobiście podejrzewam różnice napięć na sekcjach. Pokaż ten screen i zobaczymy w jakiej kondycji jest bateria .
    glempex
    Level 9  
    Do tego laptopa nie ma tej aplikacji jest tylko Energy Management, w niej nie ma żadnych istotnych informacji oprócz planów zasilania.
    Więc wklejam BatMon :

samsung rf510 - Laptop nie ładuje nowej baterii samsung rf510 - Laptop nie ładuje nowej baterii

Bateria obecnie używana ma 6000 mAh
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Ogniwa są OK.
    glempex
    Level 9  
    Więc co może być powodem tego zachowania ?
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Jeśli stara bateria działała prawidłowo (do czasu zakończenia żywota) a dwie nowe nie, to możliwe, że nie mogą się "dogadać" z laptopem. Ja bym sprawdził, jaki kontroler jest w starej baterii i jaki w nowej. Niedawno pisałem, że miałem zregenerować baterię do acera 5520. Klient nie posiadał baterii w laptopie, więc zrobiłem mu swoją na Maxie 1781. Acer rozpoznawał ją jako Sanyo i nie ładował, chociaż na zasilaczu laboratoryjnym ładowała się bez problemu. Zrobiłem więc Sony - to samo. Niestety nie mam baterii Sanyo, sprawdziłbym, czy acer ładowałby ją.
    wargasss
    Level 10  
    Pozwolę się podpiąć do tego tematu, ze względu na SAMSUNGA RF511.

Otóż mam problem z brakiem działania kompa na baterii, tzn. w ogóle nie działa.
    Jak odepnę przewód zasilania wyłącza się. Nie da się go uruchomić na baterii.
    System podaje info, że bateria jest naładowana w 99% i tyle.
    Próba uruchomienia bez zasilania powoduje miganie na zielono diody od ładowania i właściwie tyle.

Proszę o pomoc w diagnozie problemu. Od razu zaznaczam że nie mogę zrobić testu baterii bez podłączonego kabla zasilającego.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    To wyślij chociaż zrzut ekranu z BatMona.
    wargasss
    Level 10  
    Postaram się jak najszybciej.

Jestem po etapie:
    cmd-powercfg/energy,
    battermoon,
    batterybar.

Kompa przeskanowałem avastem 4 zagrożenia - usunięte.
    W tej chwili SANDRA testuje całego kompa.

Zanim wstawię zdjęcia opisze jeszcze dwa fakty mogące mięć znaczenie.
    Kilka dni temu zainstalowałem najnowsze sterowniki do GF540 ze strony nvidii oraz rozpocząłem zabawę w TC Splinter Cell. Piszę to dlatego, że diagnostyka zasilania opisała jakiś błąd związany z PCIe a jak się nie mylę grafika jest pod to podpięta.
    Wcześniej raczej nie grałem na kompie.
    Zdanych które niebawem wkleję wydaje mi się że bateria jest ok a nawet lepiej po prawie 2 latach.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Na pewno matryca nie jest podpięta do PCI-Express. Na pewno problemy z zasilaniem nie mają tu wpływu na stan baterii. Ogniwa po 2 latach na pewno są mocno zużyte, dlatego aby ocenić ich stan potrzebne jest sprawdzenie ich stanu pomiarami. Chciałbym też widzieć ten zrzut z batmona.
    wargasss
    Level 10  
    W serwisie samsunga stwierdził telefonicznie, że bateria jest do wymiany. Argumentem było działanie komputera bez baterii na zasilaczu. Nie mam już bladego pojęcia jak to sprawdzić.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Jest kilka możliwości braku ładowania baterii. Ponieważ z BatMona wynika, że Fcc jest prawie równe DC, ogniwa są dobre. Wobec tego brak ładowania może wynikać z:
    - uszkodzenia bezpiecznika w baterii lub błędu softu
    - uszkodzeniu chargera w laptopie.
    To, że laptop pracuje na zasilaczu, nie znaczy, że układ ładowania jest sprawny. Również powodem braku ładowania może być niewydolny zasilacz. Należy sprawdzić jaki prąd pobiera laptop gdy pracuje, sprawdzić, czy po podłączeniu baterii układ zasilania wystawia na piny + napięcie 12.6 V.