Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8 - Podłączenie przekaźnika do kitu AVT 5489

urzedas 07 Sty 2014 09:47 3141 10
  • #1 07 Sty 2014 09:47
    urzedas
    Poziom 14  

Witam

Jestem laikiem w tej dziedzinie.
    Chodzi mi o taki układ http://serwis.avt.pl/manuals/AVT5489.pdf
    Czy zamiast buzzera mogę wstawić przekaźnik pod nóżkę 23 (PC0) z cewką na 5V?
    Czy coś trzeba zmienić/dodać np. diodę zabezpieczającą, zmienić/usunąć rezystor R3 ???

pozdrawiam

0 10
  • Relpol
  • #2 07 Sty 2014 10:00
    perlon
    Poziom 19  

Zamiast buzzera wstaw tranzystor npn, który załącza cewkę przekaźnika. Cewkę zabezpiecz przeciwosobnie diodą prostowniczą.

0
  • Relpol
  • #3 07 Sty 2014 10:07
    excray
    Poziom 39  

perlon napisał:
    Cewkę zabezpiecz przeciwosobnie diodą prostowniczą

A jak się zabezpiecza cewkę przekaźnika diodą "PRZECIWOSOBNIE"? I po co? Coś się cewce stanie?

0
  • #4 07 Sty 2014 10:10
    urzedas
    Poziom 14  

perlon napisał:
    Zamiast buzzera wstaw tranzystor npn, który załącza cewkę przekaźnika. Cewkę zabezpiecz przeciwosobnie diodą prostowniczą.

perlon - jeśli to nie jest wielki problem dla Ciebie - czy mógłbyś napisać jaki tranzystor wybrać i rozpisać jak go podłączyć :D
    Sorki, że idę trochę na łatwiznę, ale z moją wiedzą zajmie mi to możne cały dzień zanim zajarzę o co chodzi, a Tobie pewnie z 5 min.
    pzdr

0
  • Pomocny post
    #5 07 Sty 2014 10:21
    perlon
    Poziom 19  

Przeciwosobnie tzn. odwrotnie do umownego przepływu prądu przez uzwojenie przekaźnika. Dioda zabezpiecza tranzystor a nie cewkę ok. ale myślę kol. Excray, że wiesz o co chodzi tylko się czepiasz słownictwa.
    Schemat podłączenia :
    Link

0
  • #6 07 Sty 2014 10:26
    urzedas
    Poziom 14  

super
    wielkie dzięki za błyskawiczną pomoc
    pozdrawiam
    urzedas

0
  • #7 07 Sty 2014 10:27
    excray
    Poziom 39  

perlon napisał:
    Myślę kol. Excray, że wiesz o co chodzi tylko się czepiasz słownictwa.

Wiem i czepiam się słownictwa. Bo nie ma takiego słowa jak przeciwOsobnie. Są układy przeciwsobne. A co do układów przeciwsobnych: "PRZECIWSOBNY UKŁAD: układ elektr. składający się z dwóch jednakowych zespołów elementów tworzących dwie gałęzie symetryczne względem osi równoległej do kierunku przepływu sygnałów, przy czym oba zespoły pobudzane są sygnałami identycznego kształtu, lecz wzajemnie przesuniętymi w fazie o 180o".
    Więc to określenie tutaj zdecydowanie nie pasuje.

0
  • #8 07 Sty 2014 10:36
    perlon
    Poziom 19  

excray napisał:
    perlon napisał:
    Myślę kol. Excray, że wiesz o co chodzi tylko się czepiasz słownictwa.

Wiem i czepiam się słownictwa. Bo nie ma takiego słowa jak przeciwOsobnie. Są układy przeciwsobne. A co do układów przeciwsobnych: "PRZECIWSOBNY UKŁAD: układ elektr. składający się z dwóch jednakowych zespołów elementów tworzących dwie gałęzie symetryczne względem osi równoległej do kierunku przepływu sygnałów, przy czym oba zespoły pobudzane są sygnałami identycznego kształtu, lecz wzajemnie przesuniętymi w fazie o 180o".
    Więc to określenie tutaj zdecydowanie nie pasuje.

Jeśli ci to poprawi humor to posypuję sobie głowę popiołem. Dzięki również za definicję, którą sobie powieszę na lodówce ku pamięci.

0
  • Pomocny post
    #10 07 Sty 2014 11:41
    perlon
    Poziom 19  

Jak najbardziej. Tranzystor sterowany z pina kontrolera może załączać wyższe napięcie odpowiednie dla cewki przekaźnika. Należy pamiętać jedynie o maksymalnym napięciu CE tranzystora. Tranzystor z pewnym zapasem musi tolerować napięcie na jakim pracuje cewka. Przywołany powyżej BC547 ma 50V, BC548 ma 30V, prąd kolektora 100mA więc trudno byłoby znaleźć przekaźnik 12, czy 24V żeby go taki BC nie pociągnął. Dla pewności trzeba sprawdzać notę konkretnego tranzystora i przekaźnika.

0
  • #11 07 Sty 2014 11:50
    urzedas
    Poziom 14  

dzięki jeszcze raz
    pzdr
    urzedas

0