Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator z opóźnieniem czasowym

28 Mar 2005 11:25 6895 23
  • Poziom 12  
    Mam taki pomysł. Jestem zmuszony do zamontowania wentylacji mechanicznej w mojej łazience. Chciałbym aby wentylator włączał sie jednym klawiszem razem z oświetleniem, ale po wyłączeniu oświetlenia pracował jeszcze np. 2 min. Czy można coś takiego kupić i w prosty sposób zmontować?
    Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    Są takie hiszpańskie załączały sie po ok.2 minutach od załączenia światła a wyłączały 5 po zgaszeniu tegoż oparte na termicznym przekaźniku!
  • Poziom 14  
    Ja zaproponował bym ci coś ciekawszego. Urządzenie to stosuje od 20lat jest bardzo proste nie zawodne jak do tej pory działa bezawaryjnie i prawidłowo.
    W dolno płuku WC zamontowany mam hydrostat od polskiej pralki automatycznej, ten który utrzymuje poziom wody w bębnie i steruje w pralce elektro zaworem który dopuszcza wodę do pralki u mnie steruje wentylatorem.
    Można go kupić za parę złotych w sklepie z częściami AGD. Hydrostat znajduje się w puszce elektrycznej Fi80, połączony jest weżykiem Fi 6mm z zbiornikiem spłuku. Styki sterują załączeniem i wyłączeniem wentylatora.
    Działanie jest następujące po załatwieniu czynności fizjologicznych i spłukaniu wody poziom wody zchodzi do zera. W tym momencie załącza się wentylator i wyciąga pozostałe po fizjologi zapachy, czas pracy wentylatora zależny jest od prędkości napływu wody do zbiornika można go dowolnie wydłużyć stosując czasówkę lub wyregulowac napływ wody. Po napełnieniu się wody w spłuku ciśnienie wody działając na hydrostat wyłacza wentylator. Cykl powtarza się z częstotliwością załatwiania czynności fizjologicznych.
    Zalety: działa wtedy kiedy trzeba, oszczędny w zużyciu energii (nie trzeba myśleć o załączeniu czy wyłączeniu), bezpieczny nie wciąga spalin piecyka łazienkowego do łazienki bo działa tylko wtedy kiedy trzeba, bez obsługowy.
    Polecam wszystkim którzy szukają czegoś orginalnego nie standartowego.
    pozdr.
    slawo1
  • Poziom 12  
    slawo nie proponowal tego pomyslu 220V moze lepiej zastosowac 12V bezpieczniejszy
  • Poziom 12  
    Faktycznie. 220 V w kiblu może być nieprzyjemne. Hmmm
  • Poziom 12  
    mozna uzyc czujnik ruch i ustawic opuznienie 10 minut
  • Poziom 17  
    Witam.
    Sprawa wygląda tak .
    Jeśli się zachowa odpowiednie środki ostrożności przede wszystkim szcelność obudowy z elektroniką to nie widzę przeciwskazań aby w łazience nie można było stosować urządzeń pracujących pod napięciem sieci energetycznej.

Mam taki schemat i tych urządzonek powstało już kilkanaście. Klienci się nie skarżą wię jest wszystko ok.

Jak poszukam to zamieszcze.
  • Poziom 14  
    Koledzy hydrostat zamontowany jest w puszce na ścianie, tak jak i gniazdka czy wyłączniki łazienkowe, nie widzę więc żadnego zagrożenia ze strony 220V. Z tego co niektórzy z was napisali wynikało by że cała łazienka powinna być zasilana 12 lub 24V, czemu nie można wstawić trafo wtedy będzie bezpiecznie. Odległosc zamontowania hydrostatu od spłuku u mnie wynosi około 1m, nie widzę tu zagrożenia no chyba że w kiblu zagotuje się woda .
    slawo1
  • Poziom 2  
    Polecam wentylatory firmy DOSPEL ,która produkuje wentylator kanałowy z opóżnionym wyłączaniem.
  • Poziom 13  
    mogę Ci coś takiego załatwić,sam to produkuję dla przemysłu.

Dodano po 6 [minuty]:

Jeszcze raz ---czas działania wentylatora 20s-20min.
    Moze być timer lub na dzialanie oswietlenia ,
    czulość i czas ustawiasz wedlug wlasnych zapotrzebowan.
  • Poziom 23  
    W kazdej wiekszej hurtowni sa takie wentylatory ceny w granicach 30-40,-. Sterowane swiatlem, wilgotnoscia, opoznienia wylaczenia, rozne kombinacje itp.
  • Poziom 16  
    spoko jest ten pomysł z tym hydrostatem pomysłowe to jest i naprawde zadzaiała tylko wtedy kiedy trzeba bo jak ktoś myje tylko ręce to poco potem ma sie kręciś wentyl a jak ktoś sie boi że mu sie tyłek do prądu podłączy to niech sobie ten hydrostat umieści pod samym sufitem najlepiej za wentylatorem a z kibelkiem połączy dwu i pół metrowym kawałkiem węrzyka gumowego :)
  • Poziom 14  
    radarek dobrze to napisałeś cyt."a jak ktoś się boi że mu się tyłek do prądu podłączy to niech sobie ten hydrostat umieści pod samym sufitem najlepiej za wentylatorem a z kibelkiem połączy dwu i pół metrowym kawałkiem węrzyka gumowego" taka jest prawda, hydrostat może sobie wstawić gdzie tylko ma ochotę, nie ma żadnych ograniczeń co do umiejscowienia hydrostatu ważne aby był połaczonu wężykiem.
    slawo1
  • Poziom 35  
    Po co kombinować, jak w sklepie można kupić (i to niedrogo) gotowy wentyl z czujnikiem światła i z regulowanym czasem wyłączenia. Zapala się po włączeniu światła w łazience (fotoelement). Czas wyłączenia to około 5-7 minut po zgaszeniu (regulowany). Mam tak u siebie.
  • Poziom 16  
    a jak sobie tylko łapki chcesz umyć to co wentylator się zorientuje i nie włączy :) ? a to co ma slawo to działa tylko wtedy jak jest taka konieczność bo nawet jak ``się odpryskasz `` sory za wulgaryzm ale nie wiedziałem jak to napisać to spuszczasz tylko trochę wody i wentyl załączy się tylko na parę sekund a jak co innego to pokręci się znacznie dłużej :) poza tym to jak kto chce takie sobie ustrojstwo kupi ale jak się coś samemu zrobi to jest jeszcze satysfakcja. Pozdrowionka :)
  • Poziom 12  
    Moim zdaniem lepszym jednak rozwiązaniem jest wentyl z czujnikiem światła i z regulowanym czasem wyłączenia. U mnie w domu kibel jest razem z łazienką i jak się kompię to mam w łazience londyńską mgłę, a tak went będzie wyciągal powietrze.
    Dzięki wszystkim
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    radarek, dziękuję Ci za pozytywną ocenę mojego sposobu wentylacji ubikacji.
    Prostota wykonania jak i niezawodność konstrukcji sprawia że nie dużym nakładem pracy, przy minimalnej ilości elementów można sobie poprawić klimat w miejscu z którego wszyscy musimy krzystać.
    Jeżeli komuś by nie zadziałał od razu hydrostat orginalny, to delikatnie musi go podregulować, wszystko zależy od poziomu wody w spłuku.
    pozdr.
    slawo1
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Hehehe, zaraz padną podpowiedzi zebys zamontowal hydrostat takze do wanny, najlepiej taki od Diany z trzema poziomami, jak duzo wody to najwyzsza predkosc wentylatora ;) (ech, dojdzie jeszcze problem wentylatora z silnikiem posiadajacym 3 predkosci, ale nic to - mozna zastosowac silnik szeregowy na przyklad, a regulator takze z pralki, najlepiej prosty na ukladzie TDA1085 :D :D )

PS
    Tylko zebys sie nie przeziebil od nadmiernej wentylacji przy wychodzeniu z wanny ;)
  • Poziom 16  
    Nie karze nikomu robić takiego patentu jak slawo ale mówię że to jeden ze sposobów rozwiązania problemu każdy zrobi według swojego gustu ale nie piszcie ze to beznadziejny patent bo do ubikacji gdzie jest tylko kibelek i umywalka to chyba dobre rozwiązanie prawda ?? i niemów mi bleble że jak siedzisz i wiatrak się kręci to nie czujesz że zjadłeś coś ciężko strawnego w końcu te zapachy idą z dołu do góry do wentyla
  • Poziom 35  
    Nie wątpię że skuteczne ale czy dobre to mozna polemizować. Napewno za to, wykonanie wymaga wiele nakładu pracy, aby to wyglądało przyzwoicie, a i wydatek też nie mały (hydrostat, czasówka, puszka, doprowadzenie zasilania w okolice spłuczki no i wentylator zwykły). To rzecz dla maniaków, którzy lubią takie dłubaniny. Wolę kupić "all in one" bo i wygląd spoko i czas zaoszczędzony.
  • Poziom 16  
    a po co ci czasówka
    tu za czasówke robi woda w spłuczce
    a regulujesz przykręcając zaworek co by się wolniej albo szybciej nalewało
    :)
    Co do kosztów to czasami jest tak że ktoś ma wentylator tylko taki zwykły i chce go przerobić
    a hydrostat ze starej pralki to jakieś 5 zł na piwo gościowi ze złomowiska albo gdzieś po domu się pałęta taki z własnej starej pralki
    i żadnego zasilania do spłuczki całość włącznie z hydrostatem jest za wentylatorem tam i tak musisz zasilanie podciągnąć a do spłuczki idzie tylko taki cieniutki wężyk