Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdział PEN a licznik energii elektrycznej

antekbajer69 07 Sty 2014 14:53 5922 17
  • #1 07 Sty 2014 14:53
    antekbajer69
    Poziom 7  

Witam
    czy rozdział PEN powinien być za czy przed licznikiem? W wielu postach piszą że przed i za. Nigdzie nie znalazłem potwierdzenia wg przepisów.
    Jak powinno być wg przepisów?

Proszę o wypowiedź fachowców i potwierdzenie jak to jest.

0 17
  • #2 07 Sty 2014 16:14
    michalekk1
    Poziom 24  

A jakie to ma znaczenie? Dla licznika nie ma znaczenia czy mierzy PEN czy N. Oba mają ten sam potencjał a do tego licznikowi jest przewód N czy PEN.

0
  • #3 07 Sty 2014 16:47
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

antekbajer69 napisał:
    Nigdzie nie znalazłem potwierdzenia wg przepisów.

A ja kolego otwarłem wujka google i na pierwszej stronce znalazłem odwołanie do norm:
    1. PN-EN 60439-1:2003/A1:2006 - Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe -Część 1: Zestawy badane w pełnym i niepełnym zakresie badań typu.
    2. PN-EN 60439-5:2007 - Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe - Część5: Wymagania szczegółowe dotyczące zestawów do rozdziału energii w sieciach.
    3. PN-EN 62208:2006 - Puste obudowy do rozdzielnic i sterownic niskonapięciowych - Wymagania ogólne.
    4. PN-E-05163:2002 - Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe osłonięte - Wytyczne badania w warunkach wyładowania łukowego powstałego w wyniku zwarcia wewnętrznego.
    5. Wytyczne w sprawie standaryzacji budowy przyłączy napowietrznych i kablowych oraz złączy kablowych nN i szafek pomiarowych nN wydane przez ZE.

0
  • #4 07 Sty 2014 19:09
    TWK
    Specjalista elektryk

antekbajer69 napisał:
    czy rozdział PEN powinien być za czy przed licznikiem? W wielu postach piszą że przed i za. Nigdzie nie znalazłem potwierdzenia wg przepisów.
    A co jest napisane w warunkach przyłączenia?

0
  • #5 07 Sty 2014 19:14
    elektykkka
    Poziom 9  

Generalnie ten rozdział robi się przed licznikiem, możesz też za, to nie ma większego znaczenia (ważne gdzie i czy masz RCD).

0
  • #6 07 Sty 2014 19:18
    TWK
    Specjalista elektryk

elektykkka napisał:
    Generalnie ten rozdział robi się przed licznikiem, możesz też za, to nie ma większego znaczenia (ważne gdzie i czy masz RCD).
    Nieprawda. Ma znaczenie co jest napisane w warunkach przyłączenia i należy się do tego zastosować.

0
  • #7 07 Sty 2014 19:24
    antekbajer69
    Poziom 7  

michalekk1 napisał:
    A jakie to ma znaczenie? Dla licznika nie ma znaczenia czy mierzy PEN czy N. Oba mają ten sam potencjał a do tego licznikowi jest przewód N czy PEN.

Uważam że Bardzo duże kolego. Jeżeli przed licznikiem rozdzielisz PEN na PE i N (N wprowadzisz na licznik) . Wtedy w tym przypadku wystąpienia zwarcia prąd zwarciowy, ma 2 możliwe drogi poprzez N i PE. W przypadku samego PEN ma jedną drogę może wystąpić przepalenie choćby przed czy za licznikiem, i to jest jedna droga. (oczywiście jeżeli punkt rozdziału nie bedzie uziemiony czy dalej samo PE)

1
  • #8 07 Sty 2014 19:27
    JohnySpZOO

antekbajer69 napisał:
    Uważam że Bardzo duże kolego. Jeżeli przed licznikiem rozdzielisz PEN na PE i N (N wprowadzisz na licznik) . Wtedy w tym przypadku wystąpienia zwarcia prąd zwarciowy, ma 2 możliwe drogi poprzez N i PE. W przypadku samego PEN ma jedną drogę może wystąpić przepalenie choćby przed czy za licznikiem, i to jest jedna droga. (oczywiście jeżeli punkt rozdziału nie bedzie uziemiony czy dalej samo PE)
    Może kolega jaśniej omówić owe zagadnienie? Może jakiś schemat?

0
  • #9 07 Sty 2014 19:41
    antekbajer69
    Poziom 7  

TWK napisał:
    elektykkka napisał:
    Nieprawda. Ma znaczenie co jest napisane w warunkach przyłączenia i należy się do tego zastosować.

Powiedzmy że nie jest określone. W przepisach nie jest CHYBA to podane. Proszę mnie poprawić jeśli się myle.

Dodano po 7 [minuty]:

JohnySpZOO napisał:
    antekbajer69 napisał:
    Może kolega jaśniej omówić owe zagadnienie? Może jakiś schemat?

Chodzi o przepalenie PEN na zaciskach wejsciowych czy wyjsciowych licznika. Jeżeli sie przepali PEN to nie ciekawie to widze. Nadal na fazie bedzie napięcie. Tylko ciągłość obwodu może wyzwolić zabezpieczenie. A droga prądu zwarciowego bedzie zamykala się przez licznik, a to tylko jedna droga (w przypadku braku uziemienia)
    Jeśli rozdziele PEN przed licznikiem mam większą pewność zadziałania zabezpieczeń.

Dodano po 3 [minuty]:

JohnySpZOO napisał:
    antekbajer69 napisał:
    Nigdzie nie znalazłem potwierdzenia wg przepisów.

A ja kolego otwarłem wujka google i na pierwszej stronce znalazłem odwołanie do norm:
    1. PN-EN 60439-1:2003/A1:2006 - Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe -Część 1: Zestawy badane w pełnym i niepełnym zakresie badań typu.
    2. PN-EN 60439-5:2007 - Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe - Część5: Wymagania szczegółowe dotyczące zestawów do rozdziału energii w sieciach.
    3. PN-EN 62208:2006 - Puste obudowy do rozdzielnic i sterownic niskonapięciowych - Wymagania ogólne.
    4. PN-E-05163:2002 - Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe osłonięte - Wytyczne badania w warunkach wyładowania łukowego powstałego w wyniku zwarcia wewnętrznego.
    5. Wytyczne w sprawie standaryzacji budowy przyłączy napowietrznych i kablowych oraz złączy kablowych nN i szafek pomiarowych nN wydane przez ZE.

Co mi daje odwołanie do norm jak ich nie mam. Pytam w temacie, jakie są wymagania. Ma kolega jakiś tekst wyciety z normy opisujący ten problem? :)

Dodano po 2 [minuty]:

Prosiłbym o jednoznaczną odpowiedź. Czy jest zalecenie rozdziału PEN na PE i N za czy przed licznikiem. Jeżeli tak, prosiłbym o wycinek tekstu z normy piszący o tym zgodnie z przepisami lub aktualnymi wymaganiami.

0
  • #12 07 Sty 2014 20:08
    JohnySpZOO

antekbajer69 napisał:
    TWK napisał:
    elektykkka napisał:

Powiedzmy że nie jest określone.
    Zazwyczaj ZE podaje jak ma wyglądać wyprowadzenie zasilania do odbiorcy.
    Przykład z WTZ wydanych przez Tauron:
    Rozdział PEN a licznik energii elektrycznej
    Kolego odpowiadając w skrócie na Twoje pytanie wszystko zależy od tego w jakim układzie będzie pracował owy licznik i jakie są wytyczne ZE.

Jeżeli masz nowoprojektowaną instalację odbiorczą w układzie TN-S np. w bloku to siłą rzeczy zasilanie odbiorcy będzie szło w TN-S.
    Jeśli masz układ sieci TN-C to w ZK możesz mieć uziemienie PEN lub i nie. Jeżeli będziesz je miał to będzie ono służyło głównie do celów ZK (pomiar pętli zwarcia oraz uziemienia punktu PEN który może mieć w danym miejscu dużą wartość). ZE ma dostarczyć Ci energię elektryczną o odpowiednich parametrach. Prowadzenie PE i N w WLZ z ZK do TR jest ekonomicznie nieopłacalne - żyła PE i N są na tym samym potencjale. Inna sprawa to iż uziemienie punktu PEN (przejście z TN-C na TN-C-S) należy wykonać poprzez GSW budynku.
    Same przekroje kabli jak i jak i parametry urządzeń i zabezpieczeń (zabezpieczenie przedlicznikowe, zabezpieczenia liniowe) mają odpowiednie wartości (zostały odpowiednio zaprojektowane/dobrane) i powinny spełniać warunek SWZ - wytrzymałość aparatu na prąd zwarciowy wg wytycznych Tauron 10kA.

0
  • #13 07 Sty 2014 20:19
    antekbajer69
    Poziom 7  

JAk podano w wytycznych na schemacie PEN jest równoważne z wykonaniem jako oddzielnym PE i N. Czyli można przed i za, chyba że podał ZE konkretnie.

Czytałem też że rozdział może być wykonany w złączu lub w rozdzielnicy głównej

0
  • #14 07 Sty 2014 20:40
    zbich70
    Specjalista elektryk

Wiadomy przepis stanowi, że

Cytat:
    § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosowaç:
    2) oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach
    rozdzielczych i odbiorczych,

Więc w przypadku gdy układ pomiarowy zlokalizowany jest w instalacji chyba nie trzeba się wiele zastanawiać.

0
  • #15 08 Sty 2014 01:43
    Daszuta
    Poziom 13  

Czyli ZE zozdziela przed licznikiem w złączu głównym na N i PE-pierwsze słyszę,
    myśłałem że do zabezpieczenia przedlicznikowego prowadzi się N i fazy

A może PEN i fazy? [Łukasz]

0
  • #17 08 Sty 2014 08:16
    antekbajer69
    Poziom 7  

kkas12 napisał:
    Kolega zamiast mielić po raz kolejny ten sam temat skorzystaj z wyszukiwarki.

Powiem ci, że nigdzie nie jest jasno opisane. Każdy tylko dorzuca swoje 5 groszy, a sam nie wie. Co niektórzy wymądrzają się, a co najlepsze sami nie wiedzą. :)

0
  • #18 08 Sty 2014 16:41
    Akrzy74
    Poziom 39  

antekbajer69 napisał:
    A kolega jako specjalista jak wykonuje tego rozdziału? za czy przed, jeżeli nie podano w projekcie?

Czyli nie widział kolega na oczy projektu czy też warunków przyłączenia.
    Racjonalną decyzję podejmować można tylko wtedy, kiedy się posiada dostateczny zasób informacji- dyskutować można w oparciu o schemat, układ zasilania czy też projekt.

Zamykam.

0