Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór sensora temperatury (otoczenia i z sondą)

07 Sty 2014 15:20 2010 2
 • Poziom 9  
  Stoję przed dylematem wyboru sensora temperatury do urządzenia, które będzie miało (w zależności od wersji) zadanie pomiaru temperatury otoczenia lub temperatury przy pomocy sondy. Zakres pracy ~ [-10,50] st. C. Chciałbym w obu przypadkach skorzystać z tego samego firmware'u i zminimalizować różnice pomiędzy oboma wersjami.

  Zastanawiałem się nad Dallas'em ze względu na cenę i dostępność gotowych sond, ale komplikuje on nieco drogę do potencjalnego "ulepszenia" urządzenia o pomiar wilgotności. Inną alternatywą jaką znalazłem są układy Sensiriona, np. STS21 (jest wersja z pomiarem wilgotności), ale tutaj już trudniej o gotowe sondy. Czy macie jakieś doświadczenia w temacie?
 • PCBway

 • Poziom 17  
  Intuicja mi podpowiada, że może być ciężko takie sondy znaleźć (od razu z temperaturą oraz wilgotnością). Ale zapewne takie istnieją.
  Natomiast ja bym się skłaniał w kierunku pomiaru temperatury i wilgotności za pomocą czujników rezystancyjnych. Teraz czy ten czujnik wilgotności lub temperatury umieścisz bezpośrednio na PCB, czy na przewodzie (sondzie) to już od Ciebie zależy - masz tu pełną dowolność. Możesz nawet na wspólnym kablu (sądzie) obydwa czujniki montować. Pytanie tylko o ilość i częstotliwość wykonywania takich sond - bo ręczne, samodzielne ich robienie, faktycznie w efekcie skali może pochłaniać dużo czasu.
 • PCBway
 • Poziom 9  
  Ostatecznie użyliśmy PT100.