Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik różnicowo prądowy - - sporadyczne wyłączanie w mieszkaniu

martyman 07 Sty 2014 15:46 3681 16
  • #1 07 Sty 2014 15:46
    martyman
    Poziom 9  

Witam.

Problemem jest sporadyczne wyłączanie wyłącznika różnicowo prądowego w mieszkaniu w bloku. Jest to 30mA wyłącznik B25. Wyłączanie następuje całkowicie losowo - czasem w ogóle przez kilka miesięcy, innym razem raz na kilka dni lub tygodni - ogólnie bardzo rzadko. Wyłączenie potrafi się zdarzyć w środku dnia, jak również w środku nocy. Zgodnie z prawem Murphy'ego występuje ono prawie zawsze wtedy, gdy wyjadę na 2 lub 3 dni z domu, więc potem wita mnie w domu rozmrożona lodówka z jedzeniem do wyrzucenia.

Wymienię sprzęt, który korzysta w mieszkaniu z przewodu PE i jest włączony do gniazdka przez całą dobę:
    - dwie listwy z wyłącznikiem (są to raczej zwykłe listwy bez żadnych zabezpieczeń, jedna z nich to zwykła listwa ze sklepu nie dla idiotów za ~15zł, drugą znalazłem gdzieś w jakiejś graciarni, więc nie wiem co to jest), do których podłączam trochę sprzętu typu TV, router, dekoder, wzmacniacz, zasilacz od dysku, zasilacz od terminalu thinclient, ładowarka do laptopa, telefonu;
    - lodówka
    - okap kuchenny
    - czajnik elektryczny (*)
    - pralka
    - oprawy oświetleniowe w kuchni (*).

Reszta sprzętu, który ma do czynienia z przewodem PE jest włączana sporadycznie i przewód jest odłączany po użyciu, więc nie ma znaczenia w rozwiązaniu tego problemu. Oprawę oświetleniową i czajnik el. też mogę wykluczyć, bo przed ostatnim weekendowym wyjazdem odłączyłem je z gniazdek a i tak zastałem rozmrożoną lodówkę.

Zmierzyłem natężenie prądu na głównym przewodzie PE dochodzącym do skrzynki w mieszkaniu. Gdy wszystkie odbiorniki są podłączone jak zwykle, multimetr pokazał mi wartość ~2,6mA. Po odłączeniu z gniazdek wymienionych wcześniej urządzeń multimetr pokazał mi ~0,3mA. Podłączałem kolejno te urządzenia i generowały one małe wartości rzędu 0,1mA, natomiast pralka wywołuje przepływ rzędu 2mA. Nie odłączyłem jedynie okapu, bo wtyczka jest podłączona gdzieś za szafką od tego okapu.

Zakładając, że multimetr dał mi wiarygodny wynik (LEXTON M890G), zastanawiam się gdzie mam szukać przyczyny tego zjawiska. Biorąc pod uwagę fakt, że występuje to bardzo rzadko, raczej nie wchodzi w grę odłączenie pojedynczo każdego z wyżej wymienionych odbiorników i czekanie na rezultat.

Proszę o jakieś wskazówki gdzie szukać przyczyny i odpowiedź na kilka pytań:
    1. Czy zwykła listwa pięciogniazdowa z włącznikiem może wywołać problem? Jeśli tak to w jakich okolicznościach? Tak samo w jakich okolicznościach problem wywoła listwa z filtrem? Tylko w przypadku wystąpienia zakłóceń w sieci?
    2. Jeśli winna jest lodówka, pralka lub okap, to co dokładnie najczęściej jest winne w tych urządzeniach?
    3. Czy może być winne cokolwiek poza moim mieszkaniem?

0 16
  • Relpol
  • #2 07 Sty 2014 21:25
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Witaj.

martyman napisał:
    Proszę o jakieś wskazówki gdzie szukać przyczyny i odpowiedź na kilka pytań:
    1. Czy zwykła listwa pięciogniazdowa z włącznikiem może wywołać problem? Jeśli tak to w jakich okolicznościach? Tak samo w jakich okolicznościach problem wywoła listwa z filtrem? Tylko w przypadku wystąpienia zakłóceń w sieci?
    2. Jeśli winna jest lodówka, pralka lub okap, to co dokładnie najczęściej jest winne w tych urządzeniach?
    3. Czy może być winne cokolwiek poza moim mieszkaniem?

Kolego, chęci masz szczere, ale z motyką na słońce nie porywaj się.
    Masz tylko dość prymitywny miernik do diagnozowania (ślepy na częstotliwości ponad 100Hz, co widać po pomiarze prądów upływu pralki i elektronicznych odbiorników).
    Szukać w takich okolicznościach można wszędzie, jeśli ma się czas. Jak się go nie ma, to trzeba wykonać sekwencję innych pomiarów i oględzin. Pomijając chyba wątpliwą, ale prawdopodobną kiepską jakość połączeń w instalacji, nie wykluczyłbym zbiorowej winy lodówki, oraz zasilaczy do odbiorników elektronicznych. Zakłócenia zewnętrzne, poza Twoim mieszkaniem, też mogą być przyczyną jeśli masz stale włączone zasilacze z filtrami.
    Można by pisać i pisać, ale chcesz sam na podstawie moich sugestii wymieniać jakieś podzespoły w lodówce? 8-O
    To może być nawet problem w samym RCD.
    Widocznie Najwyższy znowu się nudzi i znalazł nowego Hioba. Miej wiarę że znajdziesz nie przyczynę, ale dobrego elektryka. Pozdrawiam.

0
  • Relpol
  • #3 07 Sty 2014 22:29
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

martyman napisał:
    Problemem jest sporadyczne wyłączanie wyłącznika różnicowo prądowego w mieszkaniu w bloku.

A mnie to pachnie TN-C

0
  • #4 08 Sty 2014 00:55
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 28 Sty 2014 12:57
    martyman
    Poziom 9  

Zdaję sobie sprawę z tego, że mój miernik ma ograniczone możliwości. Postanowiłem jednak dalej samodzielnie szukać przyczyny.

Jeśli chodzi o jakość połączeń w instalacji, to jest ona bez zarzutu, ponieważ na osiedlu są wykonywane regularne przeglądy instalacji. Podczas ostatniego takiego przeglądu, który odbył się kilka miesięcy temu, panowie po wykonaniu pomiarów w skrzynce i wszystkich gniazdkach w mieszkaniu stwierdzili, że instalacja jest w bardzo dobrym stanie. Nie powiedziałem im wtedy o swoim problemie, bo akurat od kilku miesięcy nie było żadnego wyłączenia, więc zapomniałem o sprawie.

Okazało się, że wszystkie moje listwy zasilające to zwykłe przedłużacze bez żadnych filtrów, więc je wykluczam.

Ustaliłem, że winowajcą jest pralka. W styczniu eksploatowałem ją bardzo intensywnie i zauważyłem, że wyłączenie następuje najczęściej po kilku-kilkunastu godzinach od skończenia prania. Po serii dwóch lub trzech prań jednego dnia wyłącznik potrafił się później wyłączyć nawet 2 razy tego samego dnia. Od tej pory po skończonym praniu wyjmuję wtyczkę z gniazdka i odkąd to robię problem przestał występować.

Aktualnie zastanawiam się, czy zawracać sobie głowę naprawą pralki. Pierze dobrze i nie jest moja, tylko właścicielki wynajętego mieszkania. Jednak trochę się martwię, czy jej używanie będzie całkowicie bezpieczne. Jeśli dobrze rozumuję jakieś urządzenie w pralce ma przebicie lub gdzieś jest mała nieszczelność i po powstaniu wilgoci następuje wyłączenie wyłącznika. Podejrzewam, że trzeba byłoby wezwać elektryka ze sprzętem pomiarowym i wypadałoby, żeby przyszedł po skończonym praniu :)

0
  • #6 28 Sty 2014 13:47
    kortyleski
    Poziom 41  

Najczęściej takie problemy w pralce sprawia padająca ( od korozji ) grzałka. Ale to nie reguła. Są możliwości sprawdzenia, tylko czy ogarniesz? Najprościej po skończonym praniu odłączać pralkę od sieci i już. W razie gdyby upływność się zwiększyła i tak najpierw zadziała RCD więc niebezpieczeństwo użytkowania pralki jest minimalne.

0
  • #7 02 Lut 2014 22:57
    martyman
    Poziom 9  

Mimo odłączonej od sieci pralki wyłącznik różnicowoprądowy znowu szaleje i wyłączył się wczoraj i dzisiaj akurat wtedy, gdy nikogo nie było w domu.

Jutro szukam elektryka z odpowiednim sprzętem, bo mam dość tej upierdliwej zabawy.

0
  • #8 03 Lut 2014 16:06
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Wbrew temu co napisał kolega Bronek ja zapytam po raz drugi, o rodzaj instalacji w mieszkaniu i czy są połączenia wyrównawcze.

0
  • #9 03 Lut 2014 23:15
    kryada
    Poziom 13  

Witam podepnę się pod temat mam pytanie czy wyłącznik rózniocowopradąwy 3 fazowy może zabezpieczać urządzenie które nie potrzebuje przewodu Neutralnego tylko Pe i w tedy zacisk N w różnicówce jest wolny czy różnicówka będzie działać?

0
  • #12 04 Lut 2014 00:00
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 04 Lut 2014 12:40
    martyman
    Poziom 9  

Krzysztof Reszka napisał:
    Wbrew temu co napisał kolega Bronek ja zapytam po raz drugi, o rodzaj instalacji w mieszkaniu i czy są połączenia wyrównawcze.

Instalacja w mieszkaniu to TN-S i nie ma połączeń wyrównawczych.

Bronek22 napisał:
    Wszystko wskazuje na skoki napięcia.
    1. Wyłącz lodówkę z RCD.
    2.Zainstaluj RCD krotkozwłoczny 30mA.

1. A co jeżeli to właśnie kilkunastoletnia lodówka jest przyczyną problemów? Czy to aby na pewno bezpieczne?
    2. To chyba będzie najlepsze rozwiązanie.

Wczoraj zadzwoniłem do podobno dobrej firmy, powiedziałem o co chodzi i zaznaczyłem, że chciałbym pomierzyć natężenia i posprawdzać rezystancje izolacji. Dzisiaj przyjechał umówiony elektryk. Podłączył się do każdego z gniazdek w mieszkaniu testerem. Po podłączeniu się do L i PE jednego z gniazdek w łazience raz zadziałał RCD, więc Pan stwierdził, że tu jest coś nie tak. Stwierdził, że jeden z przewodów w tym gniazdku był odrobinkę poluzowany.
    Zaglądając do skrzynki stwierdził, że mostek na wyłącznikach nadprądowych został nieprawidłowo wykonany. Odizolowany na odcinku 10 cm przewód N był popodkładany pod łby śrub na wyłącznikach (faktycznie kiepskie to było, tylko ciekawe czemu na obowiązkowych przeglądach instalacji nie zwrócono na to uwagi?)
    Na moją prośbę o pomierzenie prądów Pan konsekwentnie odmawiał ich wykonania, twierdząc, że to niepotrzebne, bo ten mostek na wyłącznikach był na 100% przyczyną problemów (zapewne chodziło o to, że nie miał czym tego zmierzyć).

0
  • #14 04 Lut 2014 16:31
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 04 Lut 2014 17:49
    martyman
    Poziom 9  

Bronek22 napisał:
    martyman napisał:
    Po podłączeniu się do L i PE jednego z gniazdek w łazience raz zadziałał RCD, więc Pan stwierdził, że tu jest coś nie tak. Stwierdził, że jeden z przewodów w tym gniazdku był odrobinkę poluzowany.
    RCD musi zadzialać w takim przypadku. Uważam, że nie zrozumiałeś co ten gość powiedział.

Elektrykiem nie jestem, ale jestem z wykształcenia inżynierem automatykiem. Jak się chce zdobyć takie wykształcenie, to trzeba coś tam kumać z elektryki ;)

Zrozumiałem co gość do mnie powiedział. Na ręce mu nie patrzyłem, dałem mu się wykazać. Jasne, że łącząc L bezpośrednio z PE RCD powinien zadziałać. Nie wiem, czy ty mnie dobrze zrozumiałeś. Nie napisałem, że gość połączył przewód L z PE, tylko podłączył się urządzeniem do przewodów L i PE.

Też trochę odniosłem wrażenie, że gość był z "usterki". Człowiek, z którym rozmawiałem przez telefon zapewniał mnie, że zmierzą mi wszystko co zechcę i przyjadą z całym potrzebnym sprzętem. Gość, który przyjechał, nie dość, że nie był w stanie zmierzyć rzeczy, o które prosiłem, to w dodatku na moje konkretne pytania nie chciał mi udzielić odpowiedzi. Prosiłem o pomierzenie RCD, więc powiedział, że zmierzy. Jak spytałem jakie parametry mu wyszły z pomiaru RCD, to dostałem odpowiedź "panie, no różnicówka działa, zobacz pan, jak tu złączę przewody, to wywala, więc dobrze działa".

0
  • #16 06 Lut 2014 10:32
    edi2007
    Poziom 7  

To pewnie protokołów z pomiarów tez nie zostawił?

0
  • #17 06 Lut 2014 12:03
    1044571
    Użytkownik usunął konto