Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta graficzna Radeon R9 290X do używanego komputera.

07 Sty 2014 15:49 2217 24
  • Poziom 10  
    Witam ponownie

Panowie tym razem mam 3 "problemy". Zastanawiam się nad kupnem nowej karty graficznej a dokładniej Radeon R9 290X [url=http://www.x-kom.pl/p/162051-karta-graficzna-pci-e-asus-radeon-r9-290x-4096mb-512bit.html

1) "Problem" w tym czy wjedzie ta karta graficzna do mojego super kompa.

Skład:
    Procesor: Intel Core i5 2500 CPU @ 3.30 Ghz
    Płyta główna : AS Rock P67 Pro 3 SE
    Zasilacz: Fractal Tesla R2 650W
    Obudowa: http://www.silentiumpc.com/brutus-410-pure-black-bt-410/
    I teraz pytanie czy ta nowa karta wejdzie pod tą kartę graficzną i obudowę.
    2) Ile może być warta 3-4 letnia karta graficzna Radeon HD 6800
    3) Poszukuję dobre specjalistę który mi wymontuje starą i zamontuje nową kartę graficzną. Tak się złożyło ,że zawsze był to ktoś inny. Mam kumpla który bardzo dobrze ogarnia kompy ale on się nie bawi w montaż/demontaż tylko bardziej w problemy "systemowe" komputera. Mam w okolicy 2 "serwisy komputerowe" ale jakoś nie zbyt mam zaufanie co do 1 z nich a co do 2 to ciężko powiedzieć wolał bym kogoś sprawdzonego. Może jest ktoś z Bydgoszczy kto zna jakiegoś dobrego informatyka, który by takie coś zrobił.

Pozdrawiam! 8-O ]Link[/url]
  • Poziom 43  
    Dlaczego akurat ta karta ? Ta karta wydziela ogromne ilości ciepła a chłodzenie ma standardowe bardzo kiepskie i jest głośne. Sama karta pod obciążeniem rozgrzewa się do ponad 90 stopni. Sugeruję albo inny model lub całkowicie inną kartę np GTX780 a jeśli musi to być R9 to chociaż tą wersję SAPPHIRE TRI-X R9 290X OC.

Od razu mówię że ta karta nie pokaże swoich pełnych możliwości z tym procesorem.

Kartę możesz zamontować sam, to tylko włożenie do slotu, przykręcenie dwóch śrubek i podłączenie kabli z zasilacza.

Co to za HD6800 ? 6850 czy 6870 ? Bo są w różnej cenie.
  • Poziom 10  
    Ta karta dla tego bo ma 4gb dla tego tylko, mi jest obojętne czy ja wybiorę tą tzn ten model czy to nie wiem będzie nVidia czy Radeon to mi to nie robi. Chciałem kupić kartę która sprosta wymaganiom mojego kompa i gier które wyjdą w najbliższych ja wiem 2-3 lat...Ja jako laik komputerowy myślę w prosty a zarazem dla was ludzi znających temat głupi sposób. Gdy widzę kartę którą 3Gb ram i kosztuje przykładowo 1.7tyś zł a karta która ma 4gb ram kosztuje 2-2,2 tyś zł to dlaczego nie mogę dołożyć te parę stówkę więcej i mieć więcej ramu za niewiele większą cenę. Zdaje sobie z tego sprawę ,że moje myślenie jest głupie ale co ja mogę zrobić chciał bym mieć najlepszą możliwą kartę pasującą do moje super komputera tyle i z czasem wymieniać poszczególne podzespoły na lepsze. Jeszcze jedną wydaje mi się ważna rzecz pominąłem w poprzednim poście, otóż nie posiadam zwykłego monitora komputerowego np. 17 calowego, tylko zamiast tego mam takie oto cudo nowoczesnej techniki: [url=http://www.lg.com/uk/monitors/lg-M2232D
    Jest to tv z funkcją monitora komputerowego, mówię to dla tego bo wydaje mi się to istotną rzeczą w sprawie. Na dodatek gdy wybiorę rozdzielczość ekranu zalecaną czyli: 1920 X 1080 to niestety robi mi mniejszy kwadrat z tapety, jak gdyby tapeta okazuje się za małą na tą rozdzielczość.
    wariato myślisz,że gtx 780 podoła najnowszym grą, mam tu na myśli nfs rivlas czy też sleeping doog( o ile w tym roku wyjdzie) czy tez gta v.. bo mi głównie na tym zależy, że by mi ta karta chociaż na ja wiem 2-3 lata starczył a nawet dłużej, bo po to się kupuje nowy sprzęt ,że by starczył na jak najdłużej. A jeszcze jedno wtedy widzę pełno wersji OC- Over Clocking czy to oznacza,że karta już jest fabrycznie podkręcona czy można ja dopiero podkręcić? Oczywiście mi to nie jest potrzebne podkręcanie ale wolał bym wiedzieć co kupuje.
    "GeForce Experience
    Najłatwiejszy sposób na aktualizacje sterowników i optymalizacje Twoich gier - oprogramowanie GeForce Experience automatycznie powiadamia Cię o nowych wersjach sterowników firmy NVIDIA. Będziesz mógł zaktualizować sterownik bezpośrednio za pomocą jednego kliknięcia myszą, bez opuszczania swojego pulpitu. " znalazłem taki o to "dodatek" w jednej z ofert na stronie komputronika, czy to coś daje w ogóle? i chyba ostatnie pytanie co sądzisz o tym modelu: Link[/url]http://www.komputronik.pl/product/192102/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/GeForce_GTX_780_Gigabyte_3GB_2xDVI_HDMI_DP_PCI_E_OC_z_NVIDIA_GeForce_Experience_trade_.html

Z góry dziękuję za odpowiedź.
  • Poziom 43  
    A na ilu monitorach/TV grasz że potrzeba ci aż 4GB vram ? Nie ma jeszcze gry która by potrzebowała więcej niż 2GB vram i to jeśli gramy w rozdzielczości 2560x1440. Z tego co widzę ten LG ma rozdzielczość FullHD więc 1920x1080, przy takiej karcie to dla niej pryszcz i równie dobrze można wziąć tańszą szybką kartę a wyświetli tyle samo płynnych klatek na sekunde co droższa.

GTX z linku jest bardzo drogi i nieopłacalny. Jeśli chcesz tyle wydać i nie liczysz sie z kompromisami to możesz kupić najwydajniejszą kartę: http://techplanet.pl/produkty/karty-graficzne...84bit-dvihdmidp-pci-express-ver-oc,41636.html

Wersja OC oznacza fabrycznie podkręconą kartę, ale nie jest to przeszkodzą żeby jeszcze bardziej ją podkręcić. Takie gry jak NFS czy Sleeping Dog to pryszcz nawet dla karty pokroju GTX770 za 1200zł. Z resztą NFS i tak ma blokadę fps do 30fps więc tyle to nawet karty za 900zł dadzą radę wyświetlić.
  • Poziom 10  
    Na 1 monitorze/telewizorze mam tylko tego LG. A co do karty to droga w sensie ta co ja podalem czy ta z twojego linku? Upierac sie przy r9 nie bede więc spokojnie, a co do rgb vram to chciałbym kupic kartę z myślą o przyszłości , rozumiesz nie wymienia sie karty co pół roku czy też co rok- tak mi się wydaje. Zrozum chciał bym kupić kartę na kilka lat dla tego wpierw pomyślałem o r9. To co myslisz o tej gtx 780 w sensie czy waeto ja kupić czy wystarczy na kilka najbliższych lat....
  • Poziom 27  
    lavstorant napisał:
    rozumiesz nie wymienia sie karty co pół roku czy też co rok- tak mi się wydaje.

Nie ma przeciwwskazań do wymiany np. co rok. Wydaje mi się to bardziej optymalnym niż kupowanie bardzo drogiej raz na np. 5 lat. Zawsze jesteś bliżej aktualnych trendów rynkowych, nie kupujesz karty, której zasoby przez pewien czas będą niewykorzystane i płacisz znacząco mniej. Ale to tylko moja osobista opinia.
  • Poziom 43  
    lavstorant napisał:
    A co do karty to droga w sensie ta co ja podalem czy ta z twojego linku?

Ta którą ty podałeś. Droga i nieopłacalna. Ile możesz właściwie wydać max ?
    lavstorant napisał:
    a co do rgb vram to chciałbym kupic kartę z myślą o przyszłości , rozumiesz nie wymienia sie karty co pół roku czy też co rok- tak mi się wydaje. Zrozum chciał bym kupić kartę na kilka lat dla tego wpierw pomyślałem o r9.

Nie ma kart na kilka lat bo po 3 latach i tak nie dadzą rady nawet te za 3000zł bo wejdą modele nowsze, dużo wydajniejsze i tańsze.
    Lepiej wydać teraz 1500zł na kartę, posiedzieć a następne 1500 włożyć w kartę za 3 lata która będzie dwukrotnie szybsza niż karta którą byś kupił dziś za 3000zł. Sprzęt PC szybko się starzeje i tu nie ma co sie nastawiać na granie przez x lat.

Przykład: GTX480 (premiera w 2010) cenowo też kosztował 2000pln a dziś o połowę szybszy od niego GTX780 kosztuje nawet mniej. Więc bardziej opłaca się częściej wymieniać kartę. Za 3 lata taki R9 290X będzie miał wydajność karty za 1000zł (2017r).
  • Poziom 18  
    A ja dodam że ilość pamięci absolutnie nie jest wyznacznikiem wydajności, przykład 1 : szmelc pod nazwą gt630 występuje w wersji 4GB pamięci. Podejrzewam że Twój 4-letni Radeon by go pokonał. Przykład 2: GTX Titan ma 5 GB pamięci a GTX 780Ti tylko 3, co nie przeszkadza mu w tym żeby pobił Titana.
    I jak koledzy wyżej, lepiej kupić dwie karty po 1000 zł niż jedną za 2000 w tym samym okresie.
  • Poziom 10  
    [quote="wariato"]
    lavstorant napisał:
    A co do karty to droga w sensie ta co ja podalem czy ta z twojego linku?

Ta którą ty podałeś. Droga i nieopłacalna. Ile możesz właściwie wydać max ?
    Lepiej wydać teraz 1500zł na kartę, posiedzieć a następne 1500 włożyć w kartę za 3 lata która będzie dwukrotnie szybsza niż karta którą byś kupił dziś za 3000zł.

Max tak liczylem ok.2 tysięcy mam do wydania. Właśnie takie cos by mi pasowało i widzę że błędnie myślałem, ze trzeba kupic tą najdroższa karte niz po części tańszą a podobnie wydajną. To w takim razie jaki model proponujecie??
  • Poziom 27  
    Pamiętaj, że karta, którą dzisiaj kupisz, za kilka lat nie będzie bezwartościowym bublem (no chyba, że ją zepsujesz), a urządzeniem, które można sprzedać na rynku wtórnym. Możesz ją sprzedać mniej zamożnemu koledze. Zawsze to dodatkowy zastrzyk pieniędzy, zasilający aktualny zakup.
  • Poziom 10  
    sq9cwd napisał:
    Pamiętaj, że karta, którą dzisiaj kupisz, za kilka lat nie będzie bezwartościowym bublem (no chyba, że ją zepsujesz), a urządzeniem, które można sprzedać na rynku wtórnym. Możesz ją sprzedać mniej zamożnemu koledze. Zawsze to dodatkowy zastrzyk pieniędzy, zasilający aktualny zakup.

Zgadzam się to moze ktos tu mi odpowie, ile może być warta moja obecna karta radeon 6850hd. Kupiona od nowości.
  • Poziom 2  
    300zł -350zl tyle . Ja sprzedałem niedawno XFX HD6850 za 330zł.
  • Poziom 10  
    recolt napisał:
    300zł -350zl tyle . Ja sprzedałem niedawno XFX HD6850 za 330zł.

zawsze to 300zł, dzieki

Dodano po 1 [godziny] 17 [minuty]:

To jestem ciekaw jaki model karty polecacie,że by kupić. Chciał bym kupić ją jeszcze w tym miesiącu dla tego tak zawracam wam głowę na forum, ale jak widać potrzebnie bo nie wiedza kosztuje...
  • Poziom 43  
    Ja bym sugerował GTX770 w tej wersji: http://www.ceneo.pl/24542903
    Najszybciej taktowany 770, w grach nie odbiega prawie od GTX780 a cena dobra. Zaoszczędzisz ponad 600zł, dorzucisz 300 po sprzedaży Hd6850 i masz 900 na nową kartę za jakiś czas. Lepiej się tego nie da rozegrać. No chyba że sprzedasz radka, dołożysz do 2000 i kupisz 780Ti ale nie wiem czy ci się opłaci.
    Przejście z 6850 na 770 to i tak będzie pogrom.
  • Poziom 43  
    Ta gigabyte też może być ale jest słabsza od Zotaca AMP a kosztuje to samo praktycznie. Moim zdaniem lepiej wziąć szybszego Zotaca.
  • Poziom 10  
    Ok będę szukać tegoZotaca gdzieś na bardziej znanych sklepach. Bardzo dziękuję za pomoc.

P.S co prawda to nie jest ten temat ale może uda się pomóc bez potrzebny zakładania nowego tematu w odpowiednim dziale.

Otóż po zmianie rozdzielczości ekranu na zalecaną(1920 X 1080) "pomniejszyło" mi tapetę oraz obraz w grac tzn. nie wyświetla mi gry na całej możliwej szerokości ekranu a poobcinało mi tak z 3cm z każdej strony ekranu. Myślałem,że to może moje tapety nie są odpowiedniej wielkości ale pobrałem pierwszą lepszą tapetę na ww rozdzielczość i to samo, nawet zmieniałem "położenie obrazu" ale to nic nie zmieniło. Może macie jakiś pomysł jak ustawić aby obraz był wyświetlany na pełnym ekranie a nie na 90% możliwości;]

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

lavstorant napisał:
    Ok będę szukać tegoZotaca gdzieś na bardziej znanych sklepach. Bardzo dziękuję za pomoc.

P.S co prawda to nie jest ten temat ale może uda się pomóc bez potrzebny zakładania nowego tematu w odpowiednim dziale.

Otóż po zmianie rozdzielczości ekranu na zalecaną(1920 X 1080) "pomniejszyło" mi tapetę oraz obraz w grac tzn. nie wyświetla mi gry na całej możliwej szerokości ekranu a poobcinało mi tak z 3cm z każdej strony ekranu. Myślałem,że to może moje tapety nie są odpowiedniej wielkości ale pobrałem pierwszą lepszą tapetę na ww rozdzielczość i to samo, nawet zmieniałem "położenie obrazu" ale to nic nie zmieniło. Może macie jakiś pomysł jak ustawić aby obraz był wyświetlany na pełnym ekranie a nie na 90% możliwości;]

Znalazłem 2 sklepy w których jest w miarę dostępny ten produkt oto linki i pytanie który wybrać czy sugerować się ceną czy dostępnością produktu?
    1) Link

2) Link
  • Poziom 10  
    dzięki za odpowiedź to raz. A dwa korzystałeś może już tej firmy? Choć wydaje się być realna, to wole się upewnić, choć z drugiej strony w życiu niewielu rzeczy można być pewnym. A co z tym Zotac-iem, jest lepszy czy gorszy czy też ewentualnie o podobnych parametrach jak ten Palit.
    A co myślisz o tej "wersji" Palit'a
    1) Link
    2) Link
  • Poziom 43  
    Palit jedna z lepszych marek tworząca karty na chipach nvidii. Na rynku są od co najmniej 10 lat oraz mieli i mają udane modele.
    Podałeś dokładnie to samo co ja w 1 linku...
  • Poziom 10  
    czyli mogę śmiało zamawiać np. z morele.net tą kartę jak rozumiem, tak?
  • Poziom 43  
    W techplanet masz taniej, sporo taniej.
  • Poziom 10  
    niby tak,doliczając koszty wysyłki to tak: tech planet: 1218zł+2,50zł za przelew pocztowy
    Morele.net : 1282,51+2.50zł za przelew bankowy
    różnica 64zł nie jest to dużo ale mieć 60zł a nie mieć to sprawa ważna. Chyba wezmę z tech planet, zobaczę. Dzięki za pomoc i jeszcze jedno w którym dziale mogę zapytać o ten mój problem z tapetą na pulpicie??
  • Poziom 43  
    60pln to już Ballantines 0.7 stoi, więc jak raz zostanie :D
  • Poziom 10  
    hehe ja tak specyfików nie pijam. dzięki za wszystko teraz pozostaje nie rozwiązany problem z pulpitem, ale to do innego działu. Dzięki