Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite L650 - Nie startuje - miga tylko 6 razy kontrolka baterii

07 Sty 2014 16:40 3285 10
  • Poziom 14  
    Wiem, że podobne problemy były opisywane na forum, ale w żadnym wątku nie znalazłem rozwiązania. Otóż mam Toshibę Satellite L650. Kilka dni temu próbowałem ją uruchomić, ale na baterii zamigała tylko 6 razy kontrolką baterii (na bursztynowo) i to wszystko. Pomyślałem, że to nic dziwnego - po prostu bateria jest rozładowana. Niestety, po podłączeniu zasilacza nic się nie zmieniło. Po wyjęciu baterii, a przy podłączonym zasilaczu laptop z kolei w ogóle nie reaguje na przycisk zasilania.

Próbowałem trzymać przycisk zasilania, wyjmować i wkładać baterię - nie pomogło. Podobnie z wyjęciem i włożeniem RAM-ów i dysku twardego (dysk sprawdzony w innym laptopie - działa). Ponieważ komputer nie reaguje w ogóle na przycisk zasilania bez baterii, pomyślałem, że to może uszkodzony zasilacz, ale napięcie na wtyczce, a nawet na doprowadzeniu zasilania do płyty głównej jest OK (napięcie zgodne ze znamionowym). Nie mam oscyloskopu, ale sprawdzając multimetrem nie zaobserwowałem wahań napięcia zasilania przy próbie włączania.

Czy macie jakieś sugestie, możecie wskazać obwody/podzespoły do sprawdzenia?
  • Spec od komputerów
    vmario napisał:

Czy macie jakieś sugestie, możecie wskazać obwody/podzespoły do sprawdzenia?

Czy potrafisz wykonać diagnostykę płyty, pomiary?
    Zacznij od podania jej oznaczenia.

• Spec od komputerów
    vmario napisał:
    możecie wskazać obwody/podzespoły do sprawdzenia?

Na początek sprawdź charger, przeprogramuj bios.
  • Poziom 14  
    boro1234567 napisał:
    Czy potrafisz wykonać diagnostykę płyty, pomiary?

Potrafię posługiwać się multimetrem i oscyloskopem, choć z dostępem do oscyloskopu może być trochę ciężko. Jestem w stanie wylutować i wlutować elementy pasywne, tranzystory, ewentualnie niewielki układ scalony, jeżeli nie ma zbyt drobnego rastru. BGA nie wchodzi w grę. Mam też podstawową teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat działania przetwornic impulsowych i stabilizatorów liniowych.

boro1234567 napisał:
    Zacznij od podania jej oznaczenia.

Dokładne oznaczenie komputera: Toshiba Satellite L650-1C9.

Nie wiem, które oznaczenie z płyty jest istotne:

* naklejki z wentylatora: V000210930, V000210960
    * naklejka pod RAM-em: Rev 1.01
    * nadruk z płyty: 6050A2332301-MB-A02

Edycja:

Przypomniałem też sobie, że laptop wcześniej dawał oznaki uszkodzenia - od czasu do czasu rzucał BSOD-em 0x00000050 (PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA). Ponieważ BSOD ten bywa związany z uszkodzeniami sprzętu, wygrzewałem CPU i GPU, a także skanowałem dysk i RAM. Niestety, nie udało mi się sprowokować BSOD-a.
  • Spec od komputerów
    vmario napisał:

Potrafię posługiwać się multimetrem i oscyloskopem, choć z dostępem do oscyloskopu może być trochę ciężko. Jestem w stanie wylutować i wlutować elementy pasywne, tranzystory, ewentualnie niewielki układ scalony, jeżeli nie ma zbyt drobnego rastru. BGA nie wchodzi w grę. Mam też podstawową teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat działania przetwornic impulsowych i stabilizatorów liniowych.

To czekam na wyniki wykonania czynności diagnostycznych, pomiarów.
  • Poziom 14  
    * Napięcie baterii BIOS: 3,06V (przy odłączonym zasilaczu i baterii).

* Procedura resetu BIOS-u nie przynosi efektu (zwieranie przycisku zasilania przy zwartej zworce B500).

* Napięcia na złączu baterii przy odłączonej baterii:

1. 4,39V
    2. 4,39V
    3. 0V
    4. 0V
    5. 1,19V
    6. 0V
    7. 0V
    8. 0V
    9. 0V

* Napięcia na złączu baterii przy podłączonej baterii:

1. 10,5V
    2. 10,5V
    3. 0V
    4. 0V
    5. 0,14V
    6. 3,36V
    7. 3,36V
    8. 0V
    9. 0V

* Zlokalizowałem jeszcze napięcia:

** 3,3V na pinie 1 przycisku zasilania
    ** 3,3V na pinie 4 złącza od płytki z USB i czytnikiem kard
    ** 10,5V na pinie 13 złącza LCD
    ** 3,3V na pinach od 5 do 12 włącznie na złączu klawiatury
    ** 3,3V na pinie 5 złącza touchpada

Napięcia te znikają po wyjęciu baterii (nawet na włączniku!), a 10,5V obniża się do 4,39V. Jedynie na doprowadzeniu napięcia z zasilacza do płyty głównej niezmiennie jest równe 19,58V. Stamtąd trafia na bezpiecznik i diodę, za którą spada do 19,38V. Dalej w kilku miejscach znalazłem napięcie 3,60V (w tym na bezpieczniku przy złączu baterii). Obejrzałem obwody przetwornic (jak sądzę), ale nie zauważyłem nic podejrzanego. Niestety, teraz utknąłem, bo nie mam pojęcia, gdzie są wyjścia przetwornic i gdzie szukać problemu. Domyślam się tylko, że gdzieś powinno być 3,3V, ale go nie ma.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Jeśli miałes tego BSOD jak piszesz to musisz dokładnie zapoznać się z SM od
    Cytat:
    Toshiba L650 platforma Inventec BL10G
    *jeśli mainboard 6050A2332301-MB-A02

Tylko firma Invebtec stosowała w ukł. zasilania CPU układ TPS51621
    Link_schemat pracy
    W ukł. 3,3V bywał TPS51218
    W ukł. zasilaniu MAX17435 + Q6002 *pin.14 H level uruchamia Q6002
    Grafika ATI 216-0774007 , mostek N@S BD82HM55

W zał. masz SM do tej platformy
    -na pocz. strona 6
  • Poziom 13  
    sk1977 napisał:
    vmario napisał:
    możecie wskazać obwody/podzespoły do sprawdzenia?

Na początek sprawdź charger, przeprogramuj bios.

Co z napięciami układu ładowania?
  • Poziom 14  
    lisek napisał:
    W zał. masz SM do tej platformy
    -na pocz. strona 6

Wielkie dzięki za schematy!

mix112010 napisał:
    Co z napięciami układu ładowania?

Na podstawie schematu od liska (przy odłączonej baterii) pomierzyłem napięcia przy MAX17435 (U6000). Zaznaczone na schemacie 1,68V jest OK. Za to +VBAT wynosi tylko 3,60V, co wydaje mi się zbyt małą wartością. Taka sama jest wartość +VPACK. Tranzystor Q6002 dostaje na dren napięcie z zasilacza, ale na źródle jest 3,60V. Na bramce jest 0V, więc zakładam, że jest całkowicie zamknięty.

Dodam, że układ TPS51125 (U6200) nie generuje napięć +V3LA ani +V5A, ale działa +V3LDO i ma wartość 3,33V.

Czy można coś z tych pomiarów wywnioskować?

Edycja:

MAX17435 dostaje na ACIN 1,68V, więc /ACOK powinien zostać zwarty do masy, tymczasem jest tam 5,3V, co otwiera Q6004, a zamyka Q6002. Ponadto na pinie PDSL jest 0V, choć powinno tam być napięcie potrzebne do otwarcia Q6002. Czy oznacza to uszkodzenie MAX17435? Dodam, że LDO działa poprawnie i dostarcza napięcie 5,45V.
  • Poziom 11  
    Jakie masz napięcie na DCIN MAX17435
  • Poziom 14  
    kozakbga napisał:
    Jakie masz napięcie na DCIN MAX17435

vmario napisał:
    Jedynie na doprowadzeniu napięcia z zasilacza do płyty głównej niezmiennie jest równe 19,58V. Stamtąd trafia na bezpiecznik i diodę, za którą spada do 19,38V.

Na DCIN jest właśnie to 19,38V.

Edycja:

Próbowałem przelutować MAX17435, ale mi się nie udało. Laptop oddałem do serwisu. Wrócił z opisem "Wymiana MAX17435", więc chyba diagnozę postawiłem poprawną, ale leczenie mi nie wyszło :)