Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

K9F1G08U0C-P i XMegaA1(U) - Czy EBI się sprawdzi ?

ASMnauka 07 Sty 2014 16:46 786 4
  • #1 07 Sty 2014 16:46
    ASMnauka
    Poziom 12  

Witam
    Wiele szukałem i wreszcie znalazłem pamięć Flash równoległą.
    I teraz moje pytanie brzmi.
    Czy wymieniona w temacie pamięć będzie współpracowała z EBI w XMedze ?

Pozdrawiam

• #2 07 Sty 2014 16:59
    Marek_Skalski
    Poziom 33  

Nie widzę większych szans na współpracę tej pamięci z EBI w Xmega.
    1. Xmega obsługuje tylko SRAM i SDRAM.
    2. Xmega nie obsługuje sprzętowo sygnału CLE.
    3. Xmega nie obsługuje sprzętowo sygnału Ready/!BUSY.
    Programowo można zmusić uC do współpracy z taką pamięcią, ale to bez sensu. Lepiej weź SDRAM dla Xmega.
    Albo jeszcze lepiej dowolnego Cortex'a z pełnym FSMC (obudowy QFP144 i więcej) i będzie działać o niebo lepiej z NAND Flash 16-bit.

• #3 07 Sty 2014 17:14
    ASMnauka
    Poziom 12  

Marek, SDRAM jest pamięcią tymczasową, więc przy zaniku zasilania wszelkie informacje zawarte w niej zostaną utracone.
    Owszem w tej chwili działam na pamięci Flash SPI, lecz moim zdaniem pamięć równoległa jest szybsza od pamięci na SPI.
    Czyli nawet programowo nie uzyskam lepszych efektów z porównaniu ze SPI ?
    Nie chcę lokować pieniędzy w coś, co mnie nie uszczęśliwi.

• #4 07 Sty 2014 17:47
    Marek_Skalski
    Poziom 33  

Nie mówiłeś do czego potrzebujesz tak dużej pamięci w systemie embedded :)
    Możesz próbować obsługiwać tę pamięć "ręcznie" pisząc program machający poszczególnymi pinami i przełączający kierunki portów danych, ale w takim razie już lepiej podłącz pamięć 16-bitową do PORT J i PORT K. Jeżeli ostatecznie nie będzie działać z Xmega, to będziesz mógł jej użyć z jakimś STM32F...
    Inna sprawa, to rzeczywista wydajność. Jeżeli popatrzysz na przebiegi czasowe i odniesiesz to do możliwości Xmega z zegarem 32MHz, to chyba szybciej zapiszesz dane na karcie SD/MMC @SPI 16MHz ponieważ karta ma swój kontroler i buforuje dane odciążając CPU. Odczyt może będzie w zbliżonym czasie (NAND wymaga 25us na dostęp do pierwszych danych). Nie będę teraz szczegółowo liczył, ponieważ to nie moje zmartwienie, ale Ty możesz to zrobić. Napisz program w .asm uwzględniający wszystkie przypadki, zrób symulacje dla każdego z nich i będziesz wiedział ile czasu potrzebujesz na odczytanie albo zapis informacji pojedynczych, w sekwencji oraz kasowanie bloku i ponowny zapis do niego.
    Ja wybrałem SD/MMC @SDIO + SRAM 12ns@FSMC, ale wtedy jeszcze nie mogłem dostać STM32F429, który obsługuje SDRAM :/
    Aha, a możesz kupić te pamięci 8-bitowe? Widzę, że tylko 1 dystrybutor ma całe 10 szt. w magazynie w cenie $8.55 (za 1) / $5.70 (za 2) / $4.28 (za 5).

• #5 07 Sty 2014 18:29
    ASMnauka
    Poziom 12  

Marek, w tej chwili mam podpięty Ssd pod dwa potry i idzie to miło, owszem XMega nie umożliwia oszukania jej na EBI.
    Lecz w przypadku 8 bitów owszem, jest to możliwe.
    Porty J i K mam zajęte.
    Wychodzę z założenia, że lepiej pobrać dane, następnie je wypluć.
    Czyli np. pobieram ze SPID, wypluwam na SSD na porcie równoległym * 2.
    A tak apropolis SSD, czy Sprawdzałeś już SSD na 24 bitach sprzętowo (na SSD) ?
    Prawdo podobnie założę taki temat.

Mogę kupić ....

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME