Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ogólny - skuteczność testerów do płynu hamulcowego

majster-klepka07 07 Sty 2014 19:27 2763 8
  • #1 07 Sty 2014 19:27
    majster-klepka07
    Poziom 6  

Link
    znalazłem w sklepie taki oto tester do płynu ham. Jednak wyczytałem że mierzy on tylko płyn, który znajduje sie w zbiorniczku. Czy jest to prawda wg Was?
    Link
    "Stan płynu można zmierzyć specjalnym przyrządem, ale ze względu na praktycznie brak mieszania się płynu, pomiar daje informację o stanie tylko w zbiorniczku. Znacznie gorzej może być przy kołach i aby sprawdzić faktyczny stan płynu, czyli w miejscu, gdzie zagrożenie korkami parowymi jest największe trzeba ściągnąć koło i spuścić trochę płynu.

Nie warto tracić czasu na takie pomiary, gdyż w niewiele dłuższym czasie można wymienić płyn i będziemy mieli pewność, że hamulce będą skuteczne nawet podczas wyprawy w wysokie góry."

0 8
  • #2 07 Sty 2014 19:43
    Franciszek Łazowski
    Poziom 13  

znalazłem w sklepie taki oto tester do płynu ham. Jednak wyczytałem że mierzy on tylko płyn, który znajduje sie w zbiorniczku. Czy jest to prawda wg Was?
    Odpowiedź: tak, prawda.

0
  • #3 07 Sty 2014 20:55
    wiesiek3d
    Poziom 29  

Tak będziesz mierzył płyn w zbiorniczku.
    A niby gdzie płyn ma chłonąć wilgoć jak nie w zbiorniczku ?

0
  • #4 07 Sty 2014 21:03
    MrQń
    Poziom 12  

zobacz sb czy nie lepszy był by refraktometr mierzy gęstość elektrolitu jakość płynu hamulcowego oraz temperaturę zamarzania płynu chłodniczego

0
  • Pomocny post
    #5 08 Sty 2014 02:13
    Leszek P.
    Poziom 10  

Ten przyrząd mierzy stan płynu w tym miejscu , gdzie jest włożony. Jeżeli przez odpowietrznik spuścisz sobie do pojemniczka kilka ccm płynu z okolic cylinderka i dokonasz pomiaru , to będziesz miał sprawdzoną (z jakimś tam błędem )jakość płynu przy zacisku. Tam tez zawartość wody w płynie jest najważniejsza, bo tam może przy hamowaniu dojść do "zagotowania " płynu. Im większa zawartość wody w płynie hamulcowym, tym większa jego podatność na wrzenie. Nalezy zwrócic uwagę na to , iż zawartość wody w płynie hamulcowym w cylinderkach , po dłuższym okresie eksploatacji jest większa niż w zbiorniczku. Przez jakość rozumiem w tym przypadku zawartość wody w płynie hamulcowym, im więcej wody , tym gorzej.

MrQń napisał:
    zobacz sb czy nie lepszy był by refraktometr mierzy gęstość elektrolitu jakość płynu hamulcowego oraz temperaturę zamarzania płynu chłodniczego

Nie spotkałem refraktometru, który mierzyłby "jakość płynu hamulcowego". Refraktometr nie mierzy jakości, a konkretne wartości fizyczne. Te polecane dla "samochodziarzy" refraktometry mierzą gęstość elektrolitu akumulatorów ołowiowych, temperaturę zamarzania płynu do spryskiwaczy i temperaturę zamarzania płynów chłodzących silnika ( dwie skale, dla płynów na bazie glikoli etylenowych i glikoli propylenowych- w Polsce stosuje się te pierwsze).
    Jeśli się mylę , to proszę mnie sprostować.

0
  • #6 09 Sty 2014 09:46
    wiesiek3d
    Poziom 29  

Leszek P. napisał:
    Nalezy zwrócic uwagę na to , iż zawartość wody w płynie hamulcowym w cylinderkach , po dłuższym okresie eksploatacji jest większa niż w zbiorniczku.

A to ciekawe, a ja myślałem że płyn chłonie wilgoć z powietrza w zbiorniczku a nie w szczelnych cylinderkach.
    Człowiek uczy się całe życie.

0
  • #7 09 Sty 2014 09:52
    ociz
    Moderator Samochody

Przecież taki przyrząd to jedynie żeby "udowodnić" klientowi że płyn należy wymienić. Jak dla siebie to wymieniać min. raz na 2 lata i już.

0
  • #8 09 Sty 2014 19:15
    MrQń
    Poziom 12  

Leszek P. napisał:
    Ten przyrząd mierzy stan płynu w tym miejscu , gdzie jest włożony. Jeżeli przez odpowietrznik spuścisz sobie do pojemniczka kilka ccm płynu z okolic cylinderka i dokonasz pomiaru , to będziesz miał sprawdzoną (z jakimś tam błędem )jakość płynu przy zacisku. Tam tez zawartość wody w płynie jest najważniejsza, bo tam może przy hamowaniu dojść do "zagotowania " płynu. Im większa zawartość wody w płynie hamulcowym, tym większa jego podatność na wrzenie. Nalezy zwrócic uwagę na to , iż zawartość wody w płynie hamulcowym w cylinderkach , po dłuższym okresie eksploatacji jest większa niż w zbiorniczku. Przez jakość rozumiem w tym przypadku zawartość wody w płynie hamulcowym, im więcej wody , tym gorzej.

MrQń napisał:

Nie spotkałem refraktometru, który mierzyłby "jakość płynu hamulcowego". Refraktometr nie mierzy jakości, a konkretne wartości fizyczne. Te polecane dla "samochodziarzy" refraktometry mierzą gęstość elektrolitu akumulatorów ołowiowych, temperaturę zamarzania płynu do spryskiwaczy i temperaturę zamarzania płynów chłodzących silnika ( dwie skale, dla płynów na bazie glikoli etylenowych i glikoli propylenowych- w Polsce stosuje się te pierwsze).

masło maslane z tą jakością a właściwością reszta ok a co może reszta funkcji się nie przyda ???

0
  • #9 13 Sty 2014 00:33
    Leszek P.
    Poziom 10  

wiesiek3d napisał:
    Leszek P. napisał:
    Nalezy zwrócic uwagę na to , iż zawartość wody w płynie hamulcowym w cylinderkach , po dłuższym okresie eksploatacji jest większa niż w zbiorniczku.

A to ciekawe, a ja myślałem że płyn chłonie wilgoć z powietrza w zbiorniczku a nie w szczelnych cylinderkach.
    Człowiek uczy się całe życie.

Tak , chłonie wilgoć z powietrza w zbiorniczku, ale "rozchodzi się " po całej instalacji.
    cyt. " Stwierdzono, że już po rocznej eksploatacji płyn pobrany w pięciu miejscach układu (hamulcowego) miał różną zawartość wody. Jeżeli w pompie hamulcowej było jej około 1,5%, to w cylinderku koła przedniego lewego 2%, przedniego prawego 2,5%, tylnego prawego 3%, oraz tylnego lewego 3,4%." Wg "Diagnostyka samochodów osobowych" K. Trzeciak WKiŁ wyd. 5 2002r. str 208

MrQń napisał:
    Leszek P. napisał:

MrQń napisał:

masło maslane z tą jakością a właściwością reszta ok a co może reszta funkcji się nie przyda ???

MrQń, ja nie neguję przydatności refraktometru w zastosowaniach warsztatowych, Rzeczywiście umożliwia on szybki pomiar parametrów , jak wymieniłem wyżej, bez błędu spowodowanego temperaturą mierzonego czynnika różną od 20C. Jednak temat dotyczy badania zawartości wody w płynie hamulcowym przy zastosowaniu przyrządu badającego przewodnictwo elektryczne ww. w zależności od zawartości wody. I nigdzie w moim poprzednim poście nie pisałem o właściwościach, tylko o jego "jakości" , wyjaśniając co przez jakość w tym przypadku rozumiem

0