Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

E-papieros zasilany z usb; przy kompie działa, przy ładowarce z usb nie

ndz694 08 Jan 2014 01:57 23445 16
Tespol
    ndz694
    Level 2  
    Witam,

posiadam e-papierosa, którego sam przerobiłem. Sprzęt działa, ale nie do końca...

Konstrukcja jest pozbawiona poważniejszej elektroniki, proste podłączenie: kabel usb, plus do plusa, minus do minusa, użyłem przełącznika monostabilnego, wszystko zamknąłem w oryginalną obudowę po e-papierosie eGo-T (padła w nim elektronika, więc przerobiłem) i "dymi" całkiem sprawnie, ale właśnie tylko wówczas, gdy jest podpięty do usb w komputerze... Gdy podepnę to do ładowarki z portem usb, czy to samochodowej, czy to sieciowej - nie działa. Nie mam pojęcia o co może chodzić, usb w komputerze ma na wyjściu 5V, ładowarka samochodowa z 12V też ma na wyjściu 5V, ładowarka sieciowa również ma te obiecane 5V. Oczywiście ładowarki sprawdziłem, wszystko inne co podepnę działa należycie. Użyty kabel usb ma przecięte przewody D- i D+.
    Celem całego zabiegu było mieć e-fajkę działającą bez baterii i jej ładowania, gdy siedzę przed komputerem albo jadę samochodem. Taką, powiedzmy, stacjonarną.
    Będę wdzięczny za jakieś pomysły, podpowiedzi czy sugestie :)

Pozdrawiam
    Paweł
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Tespol
    haneb
    Level 24  
    To nie ma sensu, musi wszędzie działać.
    Nie wiadomo ile Twój sprzęt bez elektroniki pobiera teraz prądu więc powinieneś najpierw to sprawdzić.
    Może ładowarkę masz za słabą? Średnio wydajność portu USB w komputerze wynosi 500mA lub 900mA dla USB 3.0.
  • Tespol
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    gruby1
    Level 29  
    Bzdury wypisujecie obywatele, spiskowe teorie o impulsowych prądach też o kant kuli potłuc. E-fajek ma grzałkę około 2-2,5Ω co daje prąd 2-2,5A przy 5V. Ładowarka tą grzałkę traktuje pewnie jako zwarcie i się wyłącza, a USB w laptopie ma ograniczenie prądu do iluśtamset mA i tylko tyle idzie w grzałkę.
    bzdet7 wrote:
    Gdybyś zastosował akumulator w e-fajce wtedy mógłbyś go ładować ładowarkami ale nie wolno wtedy zasilać go z USB albowiem akumulatorów i baterii (ogniwa) nie zasila się bo i po co skoro one same w sobie są zasilaczami...

Są akusy typu USB Pass-Through które podłącza się w celu ładowania np. pod USB i w tym samym czasie można kopcić.
    haneb
    Level 24  
    Ale ładowarka jest zasilaczem. O ile to jest ładowarka impulsowa to daje ona prąd pulsujący a nie impulsowy. Dla jego papierosa nie będzie różnicy czy będzie podłączony pod prąd stały czy pulsujący ponieważ jego napięcie w obydwu przypadkach wacha się w okolicy 5V.

PS.Niepotrzebny był ten długi wywód, autor wyciągnął całe wnętrzności i nic ładował nie będzie.
    User removed account
    User removed account  
    gruby1
    Level 29  
    haneb wrote:
    Ale ładowarka jest zasilaczem. O ile to jest ładowarka impulsowa to daje ona prąd pulsujący a nie impulsowy. Dla jego papierosa nie będzie różnicy czy będzie podłączony pod prąd stały czy pulsujący ponieważ jego napięcie w obydwu przypadkach wacha się w okolicy 5V.

PS.Niepotrzebny był ten długi wywód, autor wyciągnął całe wnętrzności i nic ładował nie będzie.

Zgadza się i dodam tylko, że grzałka ma nosie kształt napięcia (prądu), czy ono będzie stałe, impulsowe, przemienne czy pulsujące i tak zmieni się w ciepło.
    User removed account
    User removed account  
    gruby1
    Level 29  
    Bzdet7 my czytać potrafimy ale ty czytać i pisać nie, bo robisz masło mydlane... Kolega ndz694 od początku pisze o ładowarce z portem usb czyli o zasilaczu 230VAC/5VDC oraz 12VDC/5VDC a ty zacząłeś ideologię o impulsach dorabiać to raz. Wywód o akumulatorach i bateriach też zbędny, bo są baterie (ogniwa) które można ładować poza tym to nie temat o nazewnictwie akumulatorów bateriami to dwa. A trzy, to z twoich wywodów nie ma żadnej merytorycznej porady. Skończ mieszać zasilacz z ładowarką.
    bzdet7 wrote:
    Myślicie, że prąd pulsujący, czy impulsowy jest wydajniejszy od stałego - to się mylicie.

Żądam abyś pokazał gdzie to ktokolwiek napisłał! Jeśli nie potrafisz to żądam w imieniu swoim i kolegów przeprosin.
    User removed account
    User removed account  
    haneb
    Level 24  
    Tutaj chodzi o zasilacz potocznie nazywany łądowarką a nie prawidłową definicję słowa ładowarka. O to chodziło nam jak i również autorowi tego tematu. Tutaj nie ma najmniejszej potrzeby pisania wywodów czym się różni jedno od drugiego. Tak się po prostu przyjęło i ludzi już nie oduczysz. Pomijam fakt że w mowie potocznej nikomu to nie przeszkadza.

Autor również w nosie ma wartość skuteczną tego papierosa. Dla niego mam po prostu działać i nie zrobi mu różnicy że moc będzie taka a nie inna, czy że prąd będzie zmienny, stały czy tętniący.

Zasilacze te (zwane wcześniej ładowarkami) posiadają zabezpieczenia przeciwzwarciowe o czym napisał kolega gruby1 i ze względu na zbyt duże obciążenie przez ten papieros traktują go po prostu jako zwarcie.

Kolego sam przyszedłeś do tej tablicy, dyskutujesz i nie chcesz odejść.
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    piotr_45ta7
    Level 16  
    Grzałka epapierosa jest zasilana z akumulatora można więcej go obciążyć a akumulator ładowany ładowarką o mniejszej wydajności, potrzeba czasu aby naładować baterie, oryginalnie jeżeli załącza się grzałka wejście ładownia jest odcięte od ładowania elektronika co ci się spaliła, posiada ona zabezpieczenie antyzwarciowe , pali się elektronika :) inaczej baterie wybuchły by ci przy twarzy i tak ubiłeś tą elektronikę, jeżeli chcesz ładować mniejszym prądem A tej reguły się trzymaj.

Quote:
    Celem całego zabiegu było mieć e-fajkę działającą bez baterii i jej ładowania, gdy siedzę przed komputerem albo jadę samochodem. Taką, powiedzmy, stacjonarną.
    Będę wdzięczny za jakieś pomysły, podpowiedzi czy sugestie Smile

Jeżeli chcesz zrobić zasilacz zastąpić baterię potrzeba zasilacza o wydajności jak podał gruby1 o wydajności
    Quote:
    grzałkę około 2-2,5Ω co daje prąd 2-2,5A przy 5V.
    i zabezpieczeniu anty zwarciowym czy to będzie zasilacz DC/DC czy AC/DC to już twój wybór do czego będziesz podłączał, zachowując wydajność prądowa z źródła zasilania czyli komputer odpada usb, zasilacz od peceta pokombinuj :)
    ndz694
    Level 2  
    Zrobiło się gorąco. No więc tak, na samym końcu jest oczywiście grzałka 2,5Ω. Jeżeli dostanie ona za duży prąd to się spali i nic wielkiego się nie stanie. Nie ma ogniwa, więc nic nie wybuchnie. Elektronika siadła sama, nie pomogłem jej w tym, kombinować zacząłem dopiero po tym fakcie i już bez ogniwa ;)
    Cała konstrukcja działa pod portem USB przy komputerze (uściślając jest to laptop, ale nie jest to istotne, port USB taki sam). W samochodzie w gniazdo 12V mam wpiętą ładowarkę z portem USB, ładuje np. telefon. Na wyjściu ma 5V DC. Ładowarka ma diodę, która gdy podepnę i załączę fajkę, przygasa a grzałka nie dostaje tyle prądu ile jej potrzeba. Gdy pomęczę przycisk przez chwilę to pojawia się lekki dymeczek. Kiepsko. Nie można mówić o paleniu.
    Całą konstrukcję oparłem o teorię ładowania telefonu. Telefon można przecież naładować kablem USB prosto z portu w komputerze. Tym samym kablem można naładować telefon w ładowarce samochodowej i sieciowej. Takiego samego kabla USB użyłem do fajki. Uznałem, że skoro pod komputerem wszystko jest OK, działa i nie mam co do tego żadnych zastrzeżeń, to będzie działało i w samochodzie, ale tak nie jest... Lutownica w ręce nie czyni ze mnie elektryka, więc założyłem temat na tym forum.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    Robert B
    Level 43  
    bzdet7 wrote:
    To znaczy jestem ciekawy czy jest tam jakakolwiek (inna, niepoważna) elektronika?

Owszem jest. Układ scalony, którym steruje wyłącznik podciśnieniowy a sam układ ma wbudowaną "czasówkę", która odcina napięcie do grzałki aby nie spaliła się gdy zabraknie dość wolno napływającego liquidu, który poza dostarczaniem przyjemności z palenia ma za zadanie ostudzić grzałkę. Widocznie nigdy nie rozbierałeś e-fajki :)
    ndz694
    Level 2  
    Układ scalony, o którym pisze kolega Robert B był, ale w oryginale dopóki się nie spalił. W mojej, naprawdę prostej konstrukcji nie ma elektroniki. Nie będę rysował schematu bo nie ma sensu. Jest kabel z wtyczką USB, przełącznik i grzałka mająca dostać 2.5A. To wszystko połączone kabelkami, zamknięte w oryginalną obudowę. Grzałka jest oczywiście w cleromizerze. Fajka wygląda tak jak oryginalna, tyle że nie ma w niej elektroniki, pilnującej przepływającego do grzałki prądu, nie ma też ogniwa i wystaje kabel USB.
    E-papieros zasilany z usb; przy kompie działa, przy ładowarce z usb nie
    Ładowarki, po dokonaniu przeze mnie pomiarów, dają prąd za mały, żeby mogły robić jako zasilacz. Samochodowa daje 1500 mA a sieciowa daje 1000 mA. Można nimi naładować właśnie telefon - do tego zostały stworzone. Tabliczek znamionowych nie ma bo były to jakieś naklejki i się starły w wyniku zużycia (ewentualnie komuś przeszkadzały i je zerwał). No ale pomierzyłem i się nie nadają.
    Dziękuję bardzo za uświadomienie mi zagrożenia co do używania portu USB w komputerze, bo miał bym wydatki.
    Fajkę zasilę teraz zasilaczem takim jak zaproponował kolega bzdet7, akurat takowy posiadam (sieciowy). Do samochodu będę musiał kupić coś odpowiedniego.
    Dziękuję wszystkim udzielającym się w temacie, skorzystam z Waszych porad. Temat zamykam.
    Pozdrawiam