Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant VC246/3-5 - współpraca z pompą mieszacza podłogówki

08 Sty 2014 10:31 1986 4
  • Poziom 9  
    Chciałbym osiągnąć efekt, w którym kocioł steruje pompą mieszacza w ten sposób, że załącza ją w tych samych momentach co pompę w kotle.

Jestem na etapie wyboru regulatora pogodowego (chyba). Zapewne najlepszy byłby Calormatic 470 jednak jest on zdecydowanie najdroższy. Być może będę miał możliwość zakupu nieco archiwalnego modelu 420s.

Przeczytałem instrukcje regulatorów 420s, 470 oraz modułu VR40 i niestety nigdzie nie znalazłem informacji czy uda się taką funkcjonalność zrealizować.

Poprawcie mnie jeśli się mylę ale sterowanie pompą mieszacza w takt zdefiniowanych czasookresów chyba mija się z celem - co innego sterowanie pompą cyrkulacyjną. Wg mnie pompa mieszacza powinna działać tylko wtedy gdy otrzymuje ona czynnik grzewczy o odpowiedniej temperaturze. Pomysłem instalatora na realizację powyższego mógłby być dodatkowy regulator temperaturowy montowany przy mieszaczu i reagujący na temperaturę wody w obiegu ale w takim przypadku wydanie ok 250zł zł dodatkowo za moduł i jeszcze min drugie tyle za lepszy regulator tylko do sterowania pompą cyrkulacyjną chyba mija się z celem.

W takim wariancie wystarczył by Calormatic 450+niezależne sterowanie temperaturowe mieszacza (ok 60zł) i pompy cyrkualacyjnej (też pewnie ok 60zł za prosty programator).

Będę wdzięczny za ew sugestie i pomoc w wyborze właściwego regulatora.

Specyfikacja ogrzewania:
    - podłogówka ok 80m2 na dole oraz łazienka na górze domu
    - całość powierzchni ogrzewanej to ok 180m2 ale po włączeniu grzania piwnic może dojść do tego 80m2
    - na górze domu, piwnicy grzejniki zasilane z odrębnych rozdzielaczy (oczywiście przewymiarowane)
    - kocioł pracuje bezpośrednio na co oraz na zasobnik cwu 300l
    - na parterze rozdzielacz podłogówki z mieszaczem i zaworem termostatycznym (rozdzielacz, pompa mieszająca, zawór termostatyczny z kapilarą)
    - w instalacji jest jeszcze pompa obiegowa cyrkulacji
  • MetalWork
  • Poziom 32  
    Nic nie napisałeś o instalacji czy masz mieszaną? Ile masz podłogówki? Jak masz to wszystko podłączone? Sterowanie pompy mieszacza powinno być niezależne od pompy kotła.
  • MetalWork
  • Poziom 9  
    Uzupełniłem opis w pierwszym poście.

Nie neguję, że mieszania podłogówki powinno pracować niezależnie - po prostu chciałbym aby pracowało wtedy kiedy jest rzeczywiście potrzebne i abym nie musiał pamiętać o jego włączaniu/wyłączaniu. "Uruchomieniowiec" z Vaillanta proponował Calormatic 470 ale nie jestem przekonany, że sterowanie pompą mieszacza wg stałych cykli dobowych jest optymalnym rozwiązaniem - zwłaszcza za "nieco" wygórowaną cenę regulatora 470+moduł VR40.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Calormatic 470 +VR 61
    daje Ci możliwość regulacji pogodowej (krzywa grzewcza w/g potrzeb osobno dla podłogi i osobno dla grzejników), sterowanie pompy cyrkulacyjnej c.w.u.+programowanie jej.
    Dla c.o. programowanie tygodniowe, obniżenia nocne, tryb urlopowy i chyba jeszcze temperuje ołówki.
    Sięgnij strony Vaillanta do instrukcji 470-ki, są tam rozrysowane schematy hydrauliczne wraz ze sterowaniem w różnych wariantach.
    pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Zawory strefowe rozwiazuja sprawe.
    Trzeba tylko dobrze podlaczyc sterowanie kotlem, aby pracowal "na zadanie" ktoregokolwiek obwodu grzewczego.
    Wtedy wlaczenie, np. obwodu podlogowki, gdy temp. spadla powoduje uruchomienie kotla i pompy obiegowej.

Kociol pracuje wtedy bez zewnetrznego sterowania (zegara i termostatu) a poszczegolne obwody i ich sterowania steruja kotlem.