Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vaillant VC246/3-5 - współpraca z pomp± mieszacza podłogówki

Cuthbert 08 Jan 2014 10:31 2550 4
 • #1
  Cuthbert
  Level 9  
  Chciałbym osi±gn±ć efekt, w którym kocioł steruje pomp± mieszacza w ten sposób, że zał±cza j± w tych samych momentach co pompę w kotle.

  Jestem na etapie wyboru regulatora pogodowego (chyba). Zapewne najlepszy byłby Calormatic 470 jednak jest on zdecydowanie najdroższy. Być może będę miał możliwo¶ć zakupu nieco archiwalnego modelu 420s.

  Przeczytałem instrukcje regulatorów 420s, 470 oraz modułu VR40 i niestety nigdzie nie znalazłem informacji czy uda się tak± funkcjonalno¶ć zrealizować.  Poprawcie mnie je¶li się mylę ale sterowanie pomp± mieszacza w takt zdefiniowanych czasookresów chyba mija się z celem - co innego sterowanie pomp± cyrkulacyjn±. Wg mnie pompa mieszacza powinna działać tylko wtedy gdy otrzymuje ona czynnik grzewczy o odpowiedniej temperaturze. Pomysłem instalatora na realizację powyższego mógłby być dodatkowy regulator temperaturowy montowany przy mieszaczu i reaguj±cy na temperaturę wody w obiegu ale w takim przypadku wydanie ok 250zł zł dodatkowo za moduł i jeszcze min drugie tyle za lepszy regulator tylko do sterowania pomp± cyrkulacyjn± chyba mija się z celem.

  W takim wariancie wystarczył by Calormatic 450+niezależne sterowanie temperaturowe mieszacza (ok 60zł) i pompy cyrkualacyjnej (też pewnie ok 60zł za prosty programator).

  Będę wdzięczny za ew sugestie i pomoc w wyborze wła¶ciwego regulatora.

  Specyfikacja ogrzewania:
  - podłogówka ok 80m2 na dole oraz łazienka na górze domu
  - cało¶ć powierzchni ogrzewanej to ok 180m2 ale po wł±czeniu grzania piwnic może doj¶ć do tego 80m2
  - na górze domu, piwnicy grzejniki zasilane z odrębnych rozdzielaczy (oczywi¶cie przewymiarowane)
  - kocioł pracuje bezpo¶rednio na co oraz na zasobnik cwu 300l
  - na parterze rozdzielacz podłogówki z mieszaczem i zaworem termostatycznym (rozdzielacz, pompa mieszaj±ca, zawór termostatyczny z kapilar±)
  - w instalacji jest jeszcze pompa obiegowa cyrkulacji
 • #2
  gersik
  Level 33  
  Nic nie napisałe¶ o instalacji czy masz mieszan±? Ile masz podłogówki? Jak masz to wszystko podł±czone? Sterowanie pompy mieszacza powinno być niezależne od pompy kotła.
 • #3
  Cuthbert
  Level 9  
  Uzupełniłem opis w pierwszym po¶cie.

  Nie neguję, że mieszania podłogówki powinno pracować niezależnie - po prostu chciałbym aby pracowało wtedy kiedy jest rzeczywi¶cie potrzebne i abym nie musiał pamiętać o jego wł±czaniu/wył±czaniu. "Uruchomieniowiec" z Vaillanta proponował Calormatic 470 ale nie jestem przekonany, że sterowanie pomp± mieszacza wg stałych cykli dobowych jest optymalnym rozwi±zaniem - zwłaszcza za "nieco" wygórowan± cenę regulatora 470+moduł VR40.
 • #4
  irus.m
  Heating systems specialist
  Calormatic 470 +VR 61
  daje Ci możliwo¶ć regulacji pogodowej (krzywa grzewcza w/g potrzeb osobno dla podłogi i osobno dla grzejników), sterowanie pompy cyrkulacyjnej c.w.u.+programowanie jej.
  Dla c.o. programowanie tygodniowe, obniżenia nocne, tryb urlopowy i chyba jeszcze temperuje ołówki.
  Sięgnij strony Vaillanta do instrukcji 470-ki, s± tam rozrysowane schematy hydrauliczne wraz ze sterowaniem w różnych wariantach.
  pozdrawiam
 • #5
  saskia
  Level 39  
  Zawory strefowe rozwiazuja sprawe.
  Trzeba tylko dobrze podlaczyc sterowanie kotlem, aby pracowal "na zadanie" ktoregokolwiek obwodu grzewczego.
  Wtedy wlaczenie, np. obwodu podlogowki, gdy temp. spadla powoduje uruchomienie kotla i pompy obiegowej.

  Kociol pracuje wtedy bez zewnetrznego sterowania (zegara i termostatu) a poszczegolne obwody i ich sterowania steruja kotlem.