Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brotje cte 240 - Wymiana sterownika pokojowego

Matizzulo 20 Sty 2014 11:00 10458 105
    Matizzulo
    Poziom 12  
    Wszędzie na 5
  • Relpol przekaźniki
    Matizzulo
    Poziom 12  
    56C obecnie ustawione.
    FOSGEN1
    Poziom 27  
    Spróbuj pokombinować ze zwiększeniem temperatury. Zresztą jak pamiętam to już Ci sugerowano zmiany i obserwację, prawda? Do optymalnych ustawień musisz sam dojść, bo gotowego tutoriala na to nie ma. Niestety.
    Ale trzeba korzystać z porad forumowych, bo tu ludzie wiele potu wylali zanim sobie zoptymalizowali zużycie.
  • Relpol przekaźniki
    Matizzulo
    Poziom 12  
    Próbuję próbuję. Niestety Panowie serwisanci maja co dzień jakieś zgłoszenia większych awarii i moje olewają dlatego umówiłem się z innym na sobotę. Zobaczymy. Na dzień dzisiejszy zwiekszyłem temp na piecu na 66C i niestety przez noc zdążył juz spalić 8m3 gazu :( Dziś dotarł do mnie sterownik bezprzewodowy i jak wrócę z pracy podłączam od razu. Martwi mnie tylko to że w głównym pokoju jest chłodniej (19-19,5C) niż w korytarzu w którym wisi sterownik obecnie(20-20,5C).

Mam jeszcze pytanie odnośnie pieca. Ma on modulowany elektronicznie palnik. Czy to nie znaczy że on sam sobie ustala moc pieca i nie trzeba mu zmniejszać mocy ? Bo już nie rozumiem
    FOSGEN1
    Poziom 27  
    Matizzulo napisał:
    on sam

to sobie zeżre ile mu pozwolisz. Chodzi o to, że zaczyna zmniejszać moc w zależności od zapotrzebowania. Czyli jak mu się pozwoli, to pociągnie. Dlatego ważne jest, żeby mu nie pozwolić i ograniczyć moc max. proporcjonalnie do zapotrzebowania.
    Matizzulo
    Poziom 12  
    Witam ponownie.

Po podłączeniu sterownika bezprzewodowego zmniejszyłem temp na piecu na 59C (na dworze -6C). Zauważyłem jednak coś dziwnego. Mój nowy sterownik pokazuję czas pracy pieca(tzn ile godzin pracował w ciągu danego czasu) i od godziny 23.00 do godziny 9.00 zauważyłem że pracuję 7h;/ Mimo temp nocnej ustawionej na 19C (histeraza 1C czyli załącza się przy 18,5C i dobja do 19,5) pracuję on około 4h w nocy. Nie wiem już sam co o tym myśleć bo dogrzewanie pomieszczenia w którym teraz jest sterownik trwa chyba cały dzień. Rano o 9.00 było 19,5C zamiast 20,5 ustawionych... Zastanawiam się czy nie zwiększyć pieca na 70-75C i zobaczyć może szybciej dogrzeję i trochę mniej zużyję ?

Ostatnie 24h spalanie 20m3 :(
    FOSGEN1
    Poziom 27  
    Matizzulo napisał:
    Zastanawiam się czy nie zwiększyć pieca na 70-75C i zobaczyć może szybciej dogrzeję i trochę mniej zużyję ?

Chłopie, zacznij działać bo Cię gaz zeżre.

Gdzie teraz jest sterownik?
    Oczywiście zwiększ tę temperaturę. Ale też sprawdź, czy wszystko z Twoją instalacją w porządku.

A co Ci odpowiedział dostawca gazu? Załatwią sprawę gazomierza? Znalazłeś w końcu chętnego serwisanta?
    Pochwal się w końcu skąd jesteś. Może nie zauważyłeś, ale wielu z naszych forumowych kolegów to serwisanci. Może któryś Ci pomoże szybciej, a przede wszystkim zrobi to z sercem.
    Matizzulo
    Poziom 12  
    Okolice Poznania. Lwówek wlkp te tereny. Działam działam FOSGEN1. Co mam więcej zrobić ?
    Gaz zgłoszony ale przyjadą w wolnej chwili dopiero w przyszłym tyg. Serwisant ma być między czwartkiem a sobotą. Teraz sterownik jest na szafce w pokoju gościnnym gdzie była najniższa temp. Zastanawiam się jeszcze czy może zrobić wyższą temp na noc ?
    FOSGEN1
    Poziom 27  
    Matizzulo napisał:
    Zastanawiam się jeszcze czy może zrobić wyższą temp na noc ?

Nawet się nie wahaj. Muszę sobie pobrać do poczytania instrukcji Twojego kotła, ale generalnie im zimniej na zewnątrz tym wyższa temp. na kotle.
    Matizzulo
    Poziom 12  
    FOSGEN1 napisał:
    Matizzulo napisał:
    Zastanawiam się jeszcze czy może zrobić wyższą temp na noc ?

Nawet się nie wahaj. Muszę sobie pobrać do poczytania instrukcji Twojego kotła, ale generalnie im zimniej na zewnątrz tym wyższa temp. na kotle.

Byłbym wdzięczny chociaż już mi i tak bardzo dużo pomogłeś ;) Ale zwiększe dziś temp na piecu na około 70-75C i zobaczę. Zastanawiam się tylko czy zrobić wyższą temp na noc ale na sterowniku nie na piecu.

P.S. Dziś zauważyłem, że sterownik w pokoju pokazuję załączenie pieca i próbuje dobić do tych 20,5C (chociaż robi to od 6.00 rano i nie daje rady) schodzę więc do piwnicy a tam na piecu 50C (mimo ustawionych 59C) i nie ma płomienia. Po chwili załącza się i dobija temp w górę. Czy to normalne? Myślałem że jak pracuję to już cały czas grzeję palnik aż dojdzie do 20,5 w pokoju.
    FOSGEN1
    Poziom 27  
    W sumie nie pomogłem Ci wcale, gdyż Twój problem nie zmniejszył się ani trochę.

Po pierwsze wygląda na to, że temperatura może być za niska (na kotle). Po drugie zastanawia mnie, dlaczego kocioł wpada w taktowanie pomimo tego, że ma problem z dogrzaniem pomieszczeń.
    Pewnie się mylę, ale to tak wygląda, jakby któreś grzejniki dostawały więcej ciepła, niż są w stanie oddać. Przez to może wzrasta temperatura na powrocie, kocioł "uważa" że już jest dobrze i przestaje grzać. I tak w kółko, aż do momentu otrzymania sygnału ze sterownika, że już jest OK.

Czy pompa w Twoim kotle ma możliwość regulacji prędkości obrotowej? Może jest ustawiona na zbyt niskim biegu?

Czy zmieniałeś coś w instalacji przy okazji wymiany kotła? Bo piszesz, że poprzedni kocioł zużywał mniej gazu... A jak było z temperaturą w domu?
    Matizzulo
    Poziom 12  
    Temperatury były dużo wyższe. A zmienialem tylko piec i komin. Moze powrót jest na piecu bo mam skrecone kaloryfery w 2 pokojach na 2? A pompa jest w piecu i chyba ma tez regulacje ale nie wiem jak to zrobić:/ a z tym powrotem do pieca to jego sie ustawia czy jak? On zamyka dopływ przy danej temp jaka ma woda powracajacaca do pieca? Jak to działa?
    FOSGEN1
    Poziom 27  
    Czy wiesz, jak go otworzyć i sprawdzić zworki na płycie?
    Brotje cte 240 - Wymiana sterownika pokojowego

Zastanawiam się, czy nie masz ustawionej za niskiej temperatury.
    Matizzulo
    Poziom 12  
    Dzisiaj go otworze i będę szukał
    FOSGEN1
    Poziom 27  
    Wiesz co, to może przy okazji zerknij, czy masz prawidłowo podłączony (do właściwych zacisków) sterownik pokojowy.

Cały czas mi chodzi po głowie, dlaczego skubaniec nie chce dogrzewać do temperatury zadanej na sterowniku.
    Matizzulo
    Poziom 12  
    Mam dobrze podłączony. Wczoraj sprawdzałem dokładnie.
    FOSGEN1
    Poziom 27  
    Matizzulo napisał:
    Mam dobrze podłączony. Wczoraj sprawdzałem dokładnie.

czyli już jakiś plus. Zobacz więc, czy nie masz ograniczonego zakresu temperatury CO włączonego. Mam nadzieję, że to jest to.
    Matizzulo
    Poziom 12  
    Ale wtedy chyba nie mógłbym ustawić wyższej temp na piecu i kaloryfery byłyby letnie. Chyba że się mylę.
    FOSGEN1
    Poziom 27  
    W sumie też się zastanowiłem, że temp. na Twoim kotle wykracza poza podany zakres. A w instrukcji jest podany sposób sprawdzenia ustawień kotła. Patrzyłeś co i jak masz ustawione?
    Matizzulo
    Poziom 12  
    Chodzi ci o ciśnienia itp z1 z2 z3 itd? Tak kiedyś to sprawdzałem ale spr jeszcze raz.
    Matizzulo
    Poziom 12  
    Wczoraj zmieniłem temp na piecu na 76C bo mi zżarło przez ostatnie 24 h 23m3. Grzejniki gorące że aż dotknąć nie można prawie ale temp w pokoju nie może osiągnąć. W korytarzu o co najmniej 0,5C większa niż w pokoju gościnnym. Na noc zmniejszyłem na 18,5C i piec w nocy nie chodził. Załaczył sie na rano o 6.00 ale dogrzał do 19,75C zamiast 20,5C. Dziś na noc spróbuję żeby się załączył z dwa razy na 1h może rano szybciej się dogrzeję. Dzisiaj przyjeżdża serwis ale nie wiem czy jest sens zmniejszać moc skoro przy temp na piecu 76C nie może dogrzać pokoju;/ Chyba że zrobić na 80C... I jeszcze zauważyłem, że cisnienie wody na zimnym piecu ma około 1,8-2Bar a na gorącym piecu z 2.5-2,7Bar czy to normalne?
    FOSGEN1
    Poziom 27  
    Wiesz, niech Ci serwisant dokładnie ten kocioł przejrzy i popatrzy na instalację, czy jakiegoś babola nie ma.
    Poczytaj troszkę wątków i zauważysz, jaka moc kotła jest wymagana przy danej powierzchni. Twój ma za wysoką ustawioną

To, że Ci nie dogrzewa może mieć kilka przyczyn. Albo grzejniki masz jakieś mikro w porównaniu z potrzebami pomieszczeń, albo przepływy ograniczone na powrocie. Czy to Twoje pueblo jest ocieplone? Zdaje się że pisałeś iż tak. Pomalutku zaczyna to wszystko zakrawać na koszmar.

Co do pytań odnośnie ciśnienia powinieneś poczytać instrukcję. Generalnie radzę Ci jej dogłębne przestudiowanie.
    Matizzulo
    Poziom 12  
    Sprawdzałem jaka moc pieca powinna być u mnie i mi wyszło około 20kW. A co do kaloruferów to mam ich na samym dole 5 gdzie 2 są 1,5metrowe i na starym piecu nie było problemu z dogrzaniem. Też myślałem że może coś z tymi przepływami albo źle ustawiona temp na powrocie albo za mocno otwarte? Sam nie wiem. Dom niestety nieocieplony, ale z jednej strony przyklejony sąsiad, korytarz od środka ocieplony(wata i nida bodajże) i za kaloryferami we wnękach też nida.

Dziś przyjedzie serwis i nie wypuszczę ich do momentu aż czegoś konkretnego nie zrobią.

Zauważyłem, że w piwnicy gdzie mam jeden grzejnik jak rozkręce na 5 to delikatnie grzeję od góry ale dół zimny. Jak tylko go skręce na 4 przestaję działać. Jest odpowietrzony ale na regulacji dolnej ma odkręconą na maksa nakrętke (chyba fachowo to się nazywa krzyżowanie). Czy to może mieć jakiś wpływ nie sądzę.

I jeszcze pytanie czy jest sens zmniejszać moc pieca kiedy na temp 76C nie może dogrzac mi tego pokoju? Czy skręcenie mocy coś da? Żeby potem dawał radę do tych 76C dojść.
    FOSGEN1
    Poziom 27  
    Matizzulo napisał:
    Na noc zmniejszyłem na 18,5C i piec w nocy nie chodził. Załaczył sie na rano o 6.00 ale dogrzał do 19,75C zamiast 20,5C

czyli skoro się nie załączał w nocy, to mieszkanie Ci się nie wyziębia za szybko.
    Jak będą fachowcy, to ich poproś, żeby będąc na miejscu dokładnie wsio sprawdzili.
    Wątek istnieje jakieś 2 tygodnie i przez cały czas zadajesz pytania, a nie widać żebyś coś robił. Mówię choćby o dokładnym przeczytaniu instrukcji czy poczytaniu wątków pokrewnych, żeby za każdym razem nie trzeba Ci było tłumaczyć co i jak.

Sporo ustawień można sprawdzić w kotle, co widać w instrukcji.
    Daj znać, co się będzie działo po wizycie serwisantów. Gdzieś coś masz skopane, skoro (o ile to prawda) że stary kocioł mniej palił, a lepiej dogrzewał. Może podczas wymiany kotła ktoś pozakręcał powroty na grzejnikach, a potem nie bawiąc się popuścił je jak mu na myśl przyszło bez zastanawiania się co robi i dlaczego tak a nie inaczej.

Ja mieszkam w poniemieckim budynku. Parter, połowa mieszkania od północy, budynek nieocieplony. A kocioł przy histerezie 0,8 stopnia od załączenia do wyłączenia potrzebuje 25 minut. Moc mam ograniczoną do minimum, które w moim przypadku wynosi 9kW, bo niżej się nie da zejść, gdyż kocioł mam za wielki do potrzeb. Więc skoro u Ciebie grzeje 3 godziny i nie może dogrzać do zadanej, to masz jakiegoś babola. Może filtr się zapchał częściowo. Sprawdzaj kolejno eliminując powody, a w końcu znajdziesz.
    Matizzulo
    Poziom 12  
    Jestem po wizycie serwisanta. Ogólnie moc pieca była ustawiona dużo za dużo ;) Około 12mBar. Serwisant zmienił na około 8,9mBar. Posprawdzaliśmy całą instalację przeczyściliśmy filtry, zawory termostatyczne posprawdzane. Komin wporządku. Pompy niestety nie idzie przestawić bo nie ma regulacji. Obecnie ustawione na piecu 70C grzejniki gorące. Niestety nie możemy znaleźć przyczyny nie osiągania temp w salonie mimo, że grzejniki grzeją że aż ich dotknąć nie można. W innych pomieszczeniach teraz 21-22C a w salonie 20,5 ale przynajmniej odczuwalne jest ciepło. Założę jeszcze uszczelki dodatkowe na okna bo trochę wieję jak się ręke podłoży ale generalnie mam żaluzję zewnętrzne. Sterownik będe chyba przenosił i sprawdzał gdzie optymalnie. To tyle teraz tylko obserwacja ;) Generalnie przy próbie 30sek z temp na piecu 70C około 0,009m3. Nie wiem sam czy to dużo czy mało okażę się ;) przy obecnych mrozach (-12C) nie da się super spalania osiągnąć :)

Bym zapomniał. Piec ten był podłączony w innym domu zanim go kupiłem. Był nie wlaczany ale miał podłączona wodę i stał tak pół roku. Stwierdził że może być wymiennik zakamienniony bo przy wylaczaniu palnika wydaję specyficzny dźwięk. Mówił że można jeszcze to chemicznie oczyścić.
    FOSGEN1
    Poziom 27  
    Matizzulo napisał:
    Generalnie przy próbie 30sek z temp na piecu 70C około 0,009m3

Tę próbę się robi, jak kocioł jest wychłodzony i od razu po jego włączeniu.
    Matizzulo napisał:
    W innych pomieszczeniach teraz 21-22C

możesz więc teraz kombinować. Jest z czego przymknąć przepływ, żeby więcej wody szło przez ten niedogrzewający grzejnik.

Matizzulo napisał:
    Piec ten był podłączony w innym domu zanim go kupiłem.

Popatrz, najciekawsze wieści sobie na koniec zostawiasz.
    Aż jutro tu zerknę jak też po zabiegach Ci spala.
    Matizzulo
    Poziom 12  
    Martwi mnie tylko to ze kuchnia połączona z salonem przez futryne na szer 2m a tam temp 22 a w pokoju 20,5 ;/ no i mimo poskrecanych kaloryferow i praktycznie pełnego obiegu na 2grzejniki w pokoju (w reszcie głowice osiągnęły dana temp ) piec caly czas pracuje i pali palnik. Myslalem ze pompka będzie chwile pompowala na tych dwóch kaloryferach bez zalaczonego pieca... zobaczymy.
    Matizzulo
    Poziom 12  
    Witam ponownie. Stwierdziłem z hydraulikiem, że mam dużo za małe grzejniki w pokoju i w sobotę będziemy je wymieniali. Dzisiaj chciałem podesłać próbę 30 sek po wyregulowaniu pieca. Zobaczcie czy jest w miarę ok ;-) Zastanawia mnie, że czasem piec chodzi 10h i spali około 20-22m3 a ostatnio jeden dzień chodził 12h i spalił koło 17-18. Wydaję mi się że on cały czas pracuję na mocy maksymalnej i mimo modulacji płomienia po osiągnięciu na piecu zadanej temp nie zmniejsza się płomień.

http://www.youtube.com/watch?v=XKCQt2NF3_s&feature=youtu.be
    FOSGEN1
    Poziom 27  
    Po pierwsze link nie działa, po drugie wystarczy, jak podasz wynik.

Fajnie, że Ci hydraulik podpowiedział, co masz zrąbane w instalacji.

Btw., cały czas twierdziłeś, że na poprzednim kotle było dobrze. Ale przecież podczas wymiany kotła grzejniki się raczej nie sfilcowały, prawda?