Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brotje cte 240 - Wymiana sterownika pokojowego

08 Sty 2014 11:32 10824 105
  • Poziom 12  
    Witam

Mam problem z moim piecem. Latem miałem wymianę pieca Buderus (zwykły bez zamkniętej komory spalania) na Brotje cte 240 energy top. Serwisant zamontował mi do niego sterownik TYBOX 117. Niestety na nowym piecu mam pobór gazu o połowę wyższy niż na starym przy niższych temp. Zauważyłem że TYBOX bardzo szybko sie załączał jak temp spadła o 0.1C to od razu pompował jeszcze wyżej niż zadana temp. Zmniejszyłem temp na piecu na 65C i wode na ok40C. Na tyboxie histereze ustawiłem na 0,5C ale widzę że teraz przy ustawionych 20C załącza się jak spadnie na 19,5 a grzeje aż uzyska 21C. Myślę że to może mieć wpływ na pobór gazu. Dlatego chciałem podłączyć sterownik Buderus CM707(3 wtyki na złącza AxBxC) ale kompletnie nie wiem które kabelki gdzie podłączyć. Byłbym wdzięczny za pomoc.

P.S. Spalanie przez 24h na temp 20,5C w domu(zimno ;) ) a w nocy 19,0 ok 13-16m3.

Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 27  
    Ile m.kw. ogrzewasz?
    Sprawdź dokładnie co jest napisane w instrukcji. Może masz coś nie dobrze ustawione?
  • Poziom 12  
    Ogrzewam jakieś 170mkw z czego jakieś 30-40 to 2 pokoje z zamknietymi na 1,5 kaloryferami bo są to pokoje nie używane. Jeśli w domu byłoby ciepło to ok ale takie spalanie przy temp 20C to chyba cos dużo. Tymbardziej, że mam porównanie do poprzedniego pieca.

Co do sterownika to sprawdzałem już mnóstwo ustawień chociaż instrukcja jest bardzo mało przejrzysta ;) Zastanawiam sie czy nie wyłączyć histerezy i tam jest jakiś tryb załączania kotła co 15,30,45 lub 60min. Może to ? Tylko nie wiem czy to coś da i czy to nie gorsze rozwiązanie.

Dlatego kusi mnie podłączenie innego programatora żeby dobijał do nastawionej temp np.20,5 a nie że będzie grzał jeszcze o 0,5C więcej.

http://www.deltadore.com/mediastore/23/23397_3_PL_original.pdf

Instrukcja sterownika powyżej.
  • Poziom 27  
    Może na początek zrób próbę 30-sekundową. Wtedy będzie wiadomo, jaką moc masz ustawioną.
    Pewnie nie wiesz, czy została dopasowana do Twojego metrażu.

Podaj wynik.

PS. Ewentualnie możesz próbę przeprowadzić w dłuższym przedziale czasowym, wtedu dokładność jest większa.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 12  
    Nie wiem o co chodzi z tą próbą 30-sekundowa ;-) mógłbyś jaśniej? :-)

Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Sprawdzasz zużycie gazu w litrach w ciągu 30 sekund (lub w czasie proporcjonalnie dłuższym). Wynik to moc jaką masz ustawioną.

Dodano po 40 [minuty]:

montixe napisał:
    Marek451 napisał:
    Witam Dokonałem zakupu Radio Tybox 237 (Delta Dore)
    Mam pytanie - instrukcja tego nie wyjasnia.
    W konfiguracji sa dwie opcje
    Podstawa czasu regulacji 15,30,45,60 min lub tor co uaktywnia mozliwość zmiany histerezy od 02-2 stopni.
    Prosze o wyjasnienie.
    Na co ma wpływ ustawienie czasu
    a na co ustawienie histerezy Czy ustawienie czasu i histerezy jest od siebie zalezne?
    Kiedy sterownik p-racuje w regulacji PID a kiedy z histerezą

podstawa czasu - tu chodzi o to że można ustawić temp komfort i ekonomiczną w pełnych godzinach lub co 15 min. W pełnych tzn np. chcesz mieć komfortową od 5 do 7, więc tybox pilnuje tej temp od 5 do 7,a więc powinieneś na tyboxie ustawić start komfortowej godz 5; godz 6 nadal komfort, a godz 7 ekonomiczna, bo jeśli ustawisz komfort 5-7, to stop będzie o 7:59 (tak sie dzieje gdy przedział jest 60min) . Jak ustawisz podstawę co 15 min, to masz możliwość wskazania kiedy ma się być ta temp. komfort/ekonomiczna w przedziałach 15min, wiec ustawisz start o 5:00 i wskazujesz, że ta komfortowa ma być także o 5:15; 5:30: 5:45 itd az do 6:45, a o 7:00 ma być ekonomiczna i to chodzi w PID, czyli TYBOX uczy się "zachowania" pomieszczenia, czyli tzw Autoadaptacja . Jak wybierasz TOR to masz do wyboru histerezę, czyli np. temp. która ma być utrzymywana w pomieszczeniu, to np 20*C, więc jeśli: histereza 1, to start kotła jest przy 19,5*C, a stop przy 20,5*C ; jeśli hist 2, to start przy 19*C a stop przy 21*C. Nie pamiętam czy w 137/237 przy ustawieniach TOR (histerezie), także można ustalić różne temperatury w oknach czasowych (ale chyba tak, w "program dnia")

Wiesz co, gdzieś to znalazłem na forum. Poczytaj i spróbuj sprawdzić jak to u Ciebie wygląda. Generalnie sterownik jak jest sprawny i poprawnie ustawiony, to przy histerezie 1 st.C powinien załączyć przy temp. x - 0,5st.C a wyłączyć x + 0,5st.C.

Faktycznie Twoja instrukcja mocno siermiężna, ale może poczytaj tę Może są ustawienia wspólne
  • Poziom 12  
    Podczas 30 sekund na załączonym piecu obrotów 22 ;) ;) Proszę o pomoc w obliczeniu ;)
  • Poziom 27  
    A no tu już Cię ponosi, hahaha.

1 m 3 to ile litrów?

Żeby nie było za łatwo :-). Poza tym czy popatrzyłeś w instrukcję, którą Ci linkowałem?

Jeden litr na gazomierzu odpowiada 1 kW mocy kotła.

Dodano po 9 [minuty]:

Jeśli odczytałeś dobrze, to Twój kocioł nie ma mocy dopasowanej do ogrzewanej powierzchni i biorąc pod uwagę błąd statystyczny pociska z pełną mocą
  • Poziom 12  
    No to już się gubie :-p zużycie 0.022m3 w 30sek. Kiepsko u mnie z matma ale jak internet do mnie wroci oblicze to bo teraz pisze z komórki i nawet nie mogę sprawdzić ile ma litrów.

Tak patrzyłem na instrukcje i mam poustawiane ok.
  • Poziom 27  
    Czyli idzie z mocą max.
    Na początek, to z tego co się orientuję przy pierwszym uruchomieniu serwisant powinien ją ograniczyć do potrzeb.
  • Poziom 12  
    Czyli skręcanie na piecu temp c.o nic mi nie da? Trzeba potencjometrem skrecic na płycie głównej?
  • Poziom 27  
    Matizzulo napisał:
    Czyli skręcanie na piecu temp c.o nic mi nie da?

Tu musisz sobie dopasować do potrzeb. Możesz zmieniać parametry, ale pamiętaj, żeby jednorazowo nie zmieniać więcej niż jeden. I po zmianie notatki. Kolejna zmiana parametru po 24godz.
    Matizzulo napisał:
    Trzeba potencjometrem skrecic na płycie głównej?

Nie sądzę. Poza zmniejszeniem potencjometrem trzeba regulować ciśnienie gazu na dyszach zdaje się. Ale tu akurat musiałby się wypowiedzieć ktoś z kolegów serwisantów.
  • Poziom 12  
    Czyli wolę żeby mi tp serwis zrobil. Myślisz ze nie ma sensu wymoeniac tego programatora pokojowego?
    I czy to skręcanie na piecu dużo zmniejsza zużycie; )?

P.s. jak obliczyles ze piec jedzie na max obrotach? :-)
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Koledzy mi kiedyś podpowiedzieli. W ciągu 30 sekund każdy spalony litr wskazuje na 1 kW mocy. Dlatego im dłuższy czas pomiaru tym dokładniej.

Dodano po 3 [minuty]:

Matizzulo napisał:
    Myślisz ze nie ma sensu wymoeniac tego programatora pokojowego?

Wiesz, zawsze może być, że kupiłeś uwalony egzemplarz. Ale może na początek zajmij się dokładnie ustawieniami kotła, sterownika. Może gdzieś na coś nie zwróciłeś uwagi. A tego pana co Ci kocioł uruchamiał zawołaj, bo akurat ustawienie parametrów zdaje się nie jest usługą płatną/. Co więcej- powinien to zrobić uruchamiając kocioł.
  • Poziom 12  
    Witam ponownie,
    Chciałbym przy okazji zapytać jeszcze o możliwość podłączenia sterownika pokojowego Buderus cm707 zamiast tyboxa 117. Wkurza mnie to że tybox pompuję jeszcze nawet jak osiągnie temp zadaną o wartość histerezy. Podaję schematy:

CM707

Tybox 117 (mam podłaczone przez 3 przewody chyba)
  • Poziom 27  
    Matizzulo napisał:
    Wkurza mnie to że tybox pompuję jeszcze nawet jak osiągnie temp zadaną o wartość histerezy.

Czy jesteś pewien, że mimo osiągniętej temp. zadanej powiększonej o pół wartości histerezy sterownik podaje sygnał załączenia? Bo może chodzi Ci o to, że temp. w pomieszczeniu po wyłączeniu kotła rośnie powyżej zadanej?

Moje grzejniki też tak reagują. Pewnie ma to związek z oddawaniem ciepła pomimo wyłączenia kotła.

A jak Twoje zużycie gazu? Jest poprawa?

Obawiam się, że za bardzo wierzysz w cudowne właściwości sterowników. Wywalisz pieniążki na sterownik i znów może Cię trafiać szlag.
  • Poziom 12  
    Sterownik akurat mam za darmo od szwagra nieużywany ;)

A ta histereza działa ok ale zawszę jak mam np. na 20,5C ustawione i histereze 0,6C to mi dobija do 20,8C a w zwyklym dobije do 20,5 i koniec więc nie wiem czy nie więcej gazu ciągnie. Na razie ustawienia pieca zmieniłem tylko temp C.O. z 66 na 57C i zobaczymy czy to coś da. Chociaż obawiam się że te 12m3 na dobę to jest na razie minimum, a mój serwisant jest strasznie niemiły i mówi że jak zmniejszy moc pieca to nie gwarantuję czy mi dogrzeję dom tymbardziej jak przyjdzie zima... Nie mogę się z nim dogadać...
  • Poziom 27  
    Matizzulo napisał:
    na 20,5C ustawione i histereze 0,6C to mi dobija do 20,8C a w zwyklym dobije do 20,5

Czyli masz idealnie. Temp. zadana 20,5, więc załącza przy 20,2 a wyłącza przy 20,8.

Matizzulo napisał:
    mój serwisant jest strasznie niemiły i mówi że jak zmniejszy moc pieca to nie gwarantuję czy mi dogrzeję dom tymbardziej jak przyjdzie zima... Nie mogę się z nim dogadać...

Uruchamiał kocioł? Gwarancję podbijał? Więc łaski Ci nie robi. Nie dogaduj się z nim, tylko każ mu dokończyć robotę.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    To nie jest chyba sprawa sterownika, FOSGEN1 -sugeruje ci, i chyba się z nim zgodzę, że masz za dużą moc na c.o.
    Występuje takie zjawisko: kocioł daje pełną moc, rozgrzewa całą instalację c.o. włącznie z sobą(kotłem), rury i grzejniki. pomieszczenie osiąga zadaną temperaturę, sterownik wyłącza kocioł ale cała energia cieplna skumulowana w masie instalacji( zład wodny + materiał instalacji) jest jeszcze oddawana do pomieszczeń i temperatura powietrza rośnie.

Ustaw temperaturę kotła jak najniższą(ile się tylko) ,oraz zawołaj kogoś kumatego z u-rurką by obniżył Ci moc c.o. jak się da najniżej) .Potem zobaczysz efekty i będziemy mogli dalej coś wnioskować.
    pozdrawiam
  • Poziom 12  
    to mam skręcić na piecu temp na minimum? (chyba 20 lub 30C )

A jaka będzie różnica jak mi zmniejszy moc? Mniejszy płomień na piecu czy dłużej będzie dochodził do temp np 60C ? bo nie bardzo wiem ;)
  • Poziom 27  
    Może nie od razu całkiem w dół,ale poprzednio Ci sugerowałem stopniową zmianę parametrów. Zmiana,obserwacja,zmiana. Nie zdawaj się na sterownik,bo on tylko załącza lub wyłącza kocioł. Jego IQ =0 więc nie wierz mu za bardzo. Dzwoń do gościa albo obdzwoń paru innych. A kocioł Ci wyrobi,spokojna Twoja rozczochrana :-).
    Cholipka,jak się pisze z telefonu to coś zawsze.umknie. Kolega irus.m to autorytet,więc zacznij działać wg wskazówek.
  • Poziom 12  
    irus.m napisał:
    Powiedzmy 40 st C. kociołek ma pracować cały czas z minimalną mocą.
    pozdrawiam

Ok dziś skręcam z 57C na piecu do 40C i zobaczymy. No i obdzwonie kilku serwisantów żeby mi cos tam zdziałali ;)

Kurde zmniejszylem na 40C ale kaloryfery letnie a w domu zimno. W 2h wzrosla temp o 0,2 i nie chciala się zwiększyć więc podkrecilem na 55C i dogrzalo.
  • Poziom 12  
    Ustawiłem na 55C ale 1 stopień dogrzewa mi w 5h. Więc teraz podniosłem i zobaczymy. Spuściłem trochę wody bo było już na czerwonym polu ponad 2,5Bar . Znajomy ma podobny metraż ten sam piec na maksa rozkręcony i rachunki 400 na 2 miesiące przy temp w domu 22-23C a ja 20C i 2000 na 2 miesiące. Fakt ma ocieplony dom ale żeby aż taka różnica...
  • Poziom 27  
    Matizzulo napisał:
    Znajomy ma podobny metraż ten sam piec na maksa rozkręcony i rachunki 400 na 2 miesiące przy temp w domu 22-23C

a ja mam:
    2 złote słonie
    3 krokodyle-jarosze
    i parę innych pierdółek

przestań łykać każdy bajer, który Ci ludkowie wciskają, bo wylądujesz w Tworkach.

Matizzulo napisał:
    1 stopień dogrzewa mi w 5h

hmm, to jest dziwne. Czy w pomieszczeniu, w którym jest sterownik masz zdemontowaną głowicę? To podstawa. Generalnie nie szukałbym winy po stronie sterownika. Coś nie halo jest z Twoją instalacją lub samym kotłem. Czy ciśnienie na kotle wzrosło nagle, czy dopuszczałeś wody? A może po dopuszczeniu nie dokręciłeś zaworu?

Żebyś się nie czuł urażony - Twój sąsiad ogrzewa dom 3 m3 gazu na dobę? Chyba go poniosło, albo ma kominek, którym grzeje non stop, a gaz tylko do gotowania i mycia, ew. na chwilkę pyknie w grzejniki nocą.
  • Poziom 12  
    FOSGEN1 napisał:
    hmm, to jest dziwne. Czy w pomieszczeniu, w którym jest sterownik masz zdemontowaną głowicę? To podstawa.

Nie bardzo wiem o co chodzi ;/ Co do ciśnienia. To ostatnio dopuszczałem wody bo za bardzo odkręciłem grzejnik i mi wyleciało sporo wody(zalana piwnica) ale dopuściłem i poodpowietrzałem każdy kaloryfer. Miałem około 2Bar i zamknąłem a teraz po tygodniu schodzę patrzę a tam prawie 3 było. Więc spuściłem trochę z kaloryfera i teraz tak z 2-2,5 jest (na zielonym polu) .

Teraz zjadło mi już od wczoraj od 20.00 9m3 :(

Przed chwilą mierzyłem i piec grzał do temp 20,5 (+0,3 histereza czyli 20,8C) wyłączył się i po godzinie spadło do 20,1 i znów się załączył. Nie wiem czy to normalne tak szybki spadek ? (Dość silny wiatr dziś)
  • Poziom 27  
    Matizzulo napisał:
    Nie bardzo wiem o co chodzi

z głowicą? Czy masz u siebie w domu zainstalowane głowice termoregulacyjne? Jeśli tak to dobrze, ale w pomieszczeniu w którym się znajduje sterownik głowica musi być zdemontowana.

Może faktycznie trochę szybko Ci spada temperatura, ale tez i masz kawał domu.

Matizzulo napisał:
    Ustawiłem na 55C ale 1 stopień dogrzewa mi w 5h

to mnie zastanawia. Wiesz co, weź Ty chyba jednak wezwij serwisanta. Po pierwsze niech dokładnie sprawdzi kocioł i wyreguluje go do Twoich potrzeb.

Powiedz mi, jak masz umiejscowiony sterownik kotła?
    No i jakiego typu masz grzejniki.

Może jakieś foty powstawiaj tych grzejników, albo choć jednego. Ważne też jest, czy sterownik jest w najchłodniejszym pomieszczeniu.
  • Poziom 12  
    sterownik mam w korytarzu tzn. drzwi wejściowe na altane, potem z altany na korytarz też są drzwi i od tych drzwi w lini prostej z 5m dalej we wnęce gdzie mam lustro jest sterownik. Kaloryfery z głowicami 2 małe na korytarzu. Brotje cte 240 - Wymiana sterownika pokojowego

W pokojach mam większe.
  • Poziom 27  
    Wiesz co, chyba nie wybrałeś najszczęśliwszej lokalizacji dla sterownika.
    Lepiej by było, gdyby był w którymś z pokojów, bo po co masz mieć bardzo ciepło w korytarzu.
    Można się tylko domyślać, że w pozostałych pomieszczeniach masz jednak cieplej, a sterownik w korytarzu na skutek szybkiego wychładzania podaje kotłowi sygnał załączenia.

Sprawdź temperatury w innych pomieszczeniach i zamiast wymieniać sterownik na inny zastanów się nad przeniesieniem tego do pokoju, w którym najwięcej czasu spędzacie. No i poczytaj w instrukcji gdzie i jak powinien być zamontowany. Czy w Twoim przypadku nie wisi na ścianie zewnętrznej?
  • Poziom 12  
    Nie nie jest na zewnętrznej. Jutro dzwonie do serwisanta i zobaczymy. Dzieki fosgen1. :-) p.s. jaki mniej więcej spalanie dzienne powinienem mieć? ;)