Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

C++ algorytm - o tematyce matematycznej

marco177 08 Sty 2014 12:51 954 9
  • #1 08 Sty 2014 12:51
    marco177
    Poziom 20  

Witam. Mam za zadanie aproksymować fragment <x1;x2> danej elipsy odcinkami prostych o zadanej dokładności.

W ogóle nie mam koncepcji jak miałaby przebiegać ta aproksymacja. Prosiłbym o jakąś wskazówkę.

0 9
  • Pomocny post
    #2 08 Sty 2014 16:24
    Dżyszla
    Poziom 42  

Musisz znaleźć wzór na współrzędne punktu (mając dane środek oraz promienie i ewentualnie ich kat a także miarę kątową elipsy względem jej środka). Następnie wyznaczając kolejne punkty na elipsie po zmianie kąta łączyć je liniami.

0
  • #3 08 Sty 2014 16:56
    marco177
    Poziom 20  

Dobry pomysł, zastanawiam się czy to jedyne rozwiązanie. Przychodzi mi do głowy jeszcze coś takiego, żeby aproksymować za pomocą stycznych do okręgu, tzn. znaleźć punkty styczności prostej z elipsą i te kolejne punkty łączyć małymi odcinkami...?

0
  • Pomocny post
    #4 08 Sty 2014 17:26
    Dżyszla
    Poziom 42  

Wyznaczenie punktu styczności również będzie wymagało tych samych danych, a ponadto wprowadzi komplikacje w postaci dołożenia do tego wszystkiego prostej (jakiej?).

Tutaj np. jest wyznaczanie punktu na szczególnym przypadku elipsy, jakim jest okrąg ;) Współrzędne środka to (0,0):

Kod: delphi
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0
  • #5 08 Sty 2014 19:10
    marco177
    Poziom 20  

Przyznam, że na razie znam same podstawy programowania w c++. Cały program ma opierać się na aplikacji konsolowej. Zatem wynik pracy programu w tym przypadku musi być zapisany w pliku tekstowym ? Czyli jakie dane w tym przypadku program musiałby zapisać w pliku .txt- współrzędne punktów, które łączą odcinki?

0
  • Pomocny post
    #6 08 Sty 2014 19:24
    Dżyszla
    Poziom 42  

Hm, konsola? To trochę zaskoczyłeś, bo spodziewałem się zobrazowania. Ale jeśli to tylko matematyka to owszem - wprowadzanie parametrów wzoru na elipsę i po prostu wypluwanie par punktów będących wynikiem działania programu.

0
  • #7 08 Sty 2014 19:42
    marco177
    Poziom 20  

Już zaczynam rozumieć o co chodzi.
    Zatem użytkownik podaje dane do "wykreślenia" elipsy, kod programu zawiera już info jak stworzyć odcinek z dwóch punktów i te punkty podaje w okienku(konsoli) kolejno parami.

Np.:
    (-4,3) (-3,4) - prosta y=x+7.
    .... ..... .........

Dobrze myślę?

0
  • #9 08 Sty 2014 19:57
    marco177
    Poziom 20  

Tylko teraz jak określić z góry dokładność? Pewnie poprzez najkrótsze odległości między punktami=najkrótsze odcinki ........?

0
  Szukaj w 5mln produktów