Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własna spawarka transformatorowa

maregQ 08 Sty 2014 22:47 1581 1
  • #1 08 Sty 2014 22:47
    maregQ
    Poziom 1  

Witam
    Zainspirowany filmem na YT użytkownika Grant Thompson-The King of Random na którym ten pan pokazywał jak stworzyć własną spawarkę postanowiłem spróbować swoich sił w takim projekcie.
    Kupiłem dwa transformatory z mikrofalówki i zamierzam je w mądry sposób połączyć tylko nie koniecznie wiem jak to zrobić od strony naukowej (od strony technicznej wiem mniej więcej jak wszystko podłączyć).Mianowicie nie wiem jakich kabli miedzianych trzeba użyć o jakiej rezystancji,o jakim przekroju,ile tego kabla nawinąć na rdzeń z transformatora.I czy można łączyć dwa nie koniecznie takie same transformatory... na jednym widnieją takie napisy:220V 50Hz
    Zaś na drugim:230V 50Hz.Ma to znaczenie ile pętel kabla zrobię na jednym i drugim rdzeniu ?
    Dodam że posiadam miernik elektryczny Kemot (pewnie przyda się w pomiarach).
    Ile na wyjściu mam uzyskać V(volt) a ile A(amper).
    Dziękuje i pozdrawiam.
    :)

0 1
  • Pomocny post
    #2 09 Sty 2014 01:04
    supchem
    Poziom 21  

Nie jestem pewnien czy dobrze zrozumiałem jak ta spawarka ma działać ale mają to być 2 trafa połączone szeregowo nowymi uzwojeniami wtórnymi? Jeśli tak to uzwojenie trzeba nawinąć drutem nawojowym, przekrój zależy od prądu tej spawarki. Na obu rdzeniach musisz nawinąć dokładnie tyle samo zwoi i połączyć koniec pierwszego uzwojenia z początkiem drugiego. Napięcie po stronie wtórnej w stanie jałowym powinno wynosić ok. 50V. Prąd wtórny czyli spawania teoretycznie im większy tym lepszy (oczywiście w granicach rozsądku i przy odpowiedniej regulacji) ale na rdzeniach z transformatorów od mikrofalówki przekroczenie granicy rozsądku raczej Ci nie grozi. Prąd ten zależy od mocy transformatorów, a moc od przekroju rdzenia. Co do łączenia transformatorów o różnych parametrach to w tym wypadku powinny mieć one jednakową moc i uzwojenia pierwotne. Jeśli są takie same to róznica w podanych napięciach być może wynika tylko z tego że jeden jest starszy, a drugi nowszy.

1