Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SSK-B13 - Sterownik silników krok. SSK-B13 - skoki przy podłączeniu zasilania

Randal_Steve 08 Sty 2014 23:06 1182 3
  • #1 08 Sty 2014 23:06
    Randal_Steve
    Poziom 2  

Czołem!

To mój pierwszy temat na elektrodzie więc proszę o wyrozumiałość.

Realizuję projekt w którym mam precyzyjnie sterować silnikiem krokowym. Zdecydowałem się na użycie takiego sterownika SSK-B13 firmy leadshine. Tryb pracy który wybrałem to PULSE/DIR. Podczas testowania sterownika zauważyłem że przy włączeniu zasilania sterownik ustawia silnik w jakiejś pozycji startowej czemu towarzyszy nagły skok - co w moim projekcie jest nie do zaakceptowania. Charakter tego skoku jest losowy, zarówno kierunek jak i odległość. Czasem wydaje mi się że jest to więcej niż jeden krok. Dodam że nie jest to zależne od mojego układu sterowania bo skok pojawia się nawet gdy układ jest odłączony. Moje pytania są następujące:

-czy taki skok przy starcie to cos normalnego - w koncu pozycja silnika nie musi sie zgadzać z pozycją jaką "chce" ustawić sterownik(miałem jednak nadzieję że takie coś będzie wewnętrznie kompensowane przez silnik)
    -czy takie coś jest do wyeliminowania? i w jaki sposób?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Pozdrawiam
    R.

0 3
  • #2 08 Sty 2014 23:25
    blue_17
    Poziom 32  

Ten sterownik to ferrari :) zobacz czy coś nie przekombinowałeś przy rampie rozpędzania i hamownia, poza tym polecam zapoznać się jak działa silnik w trybie mikrokowym i jak silnik dąży do "równowagi" :)

0
  • #3 09 Sty 2014 20:01
    Randal_Steve
    Poziom 2  

Hej, dzieki za odpowiedz - postaram się trochę więcej informacji wyciągnąć od Ciebie:)

Cytat:
    polecam zapoznać się jak działa silnik w trybie mikrokowym i jak silnik dąży do "równowagi"

zapoznałem się ze sterowaniem mikrokowym - jednak nie widzę nic nt. dążenia do "równowagi" - jeśli możesz polecić jakieś źródła lub przybliżyć temat żebym wiedział czego szukać, byłbym wdzięczny

Cytat:
    zobacz czy coś nie przekombinowałeś przy rampie rozpędzania i hamownia

Może coś źle rozumiem działanie takiego sterownika. Myslalem że jeśli pracuję w trybie PULSE/DIR to rampa ustawona na sterowniku nie ma w takim przypadku zastosowania i silnik się rozpędza/zwalnia tylko zależnie od tego jak będę podawał na niego impulsy(przypominam że problem występował nawet bez podpiętego źródła impulsów). Czy poza ustawieniem prądu, na sterowniku powinienem jeszcze ustawiać rampy itd? kiedy takie rampy są w tym trybie używane?

Ostatnie pytanie - jeśli silnik został zatrzymany gdzieś w połowie kroku(co rozumiem w sterowaniu mikrokrokowym jest możliwe - stąd mowa o większej precyzji pozycjonowania) - jak sterownik może zacząć sterować silnikiem tak, by nim na początku nie poruszyć, i czy to w ogole możliwe?

0
  • #4 10 Sty 2014 17:20
    elpronet
    Poziom 17  

Witam,

Jeżeli nie podajesz impulsów z generatora to silnik nie ma prawa ruszyć czy wykonać kroku.

Sprawdź połączenie pomiędzy sterownikiem a silnikiem. Czy na pewno masz dobrze podłączony silnik. Chodzi o fazy A i B.

Masz do niego DTR?

Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów