Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z płytą Gigabyte GA-8I915P Duo

28 Mar 2005 17:35 2850 8
  • Poziom 10  
    Witam!

Kupiłem ostatnio zestawik: płyta: GA-8I915P Duo, celeron celeron D 340J i GeForce 6600GT sparkle pod PCIexpress. Wszystko byłoby ok, ale problem powstaje gdy odpalam napędy...Na płycie są 3 gniazda pod IDE, jedno czerwone(IDE1) i dwa zielone(IDE 2,3). Pod IDE 1 podłączyłem nagrywarke CD I DVD, a pod IDE 2 dysk segate 120gb i IBM 20gb. Doszedłem do takiego połączenia po wielu próbach nie wykrywania któregos napedu przez sprzęt. Teraz po odpaleniu kompa, w pierwszym menu pokazuje nagrywarke CD i DVD(IDE1) a w drugim 2 dyski(IDE2) i 2 wolne miejsca(IDE3). Problem wyskakuje przy instalacji windowsa XP, bo wtedy wywala komunikat ze nie ma podłączonych dysków do płyty. Nie wiem co zrobic zeby je znalazł. Możliwe ze cos trzeba ustawic w biosie z kontrolerem RAID albo SATA, ale nie wiem co i gdzie.

Prosze o pilną pomoc!

Pozdrawiam

Znalazłem jeszcze opis: "Mostek południowy to układ ICH6R z funkcjami SATA RAID i wsparciem dla 4 urządzeń tego standardu i jednym kanałem PATA dla napędów ATA100. Ilość tradycyjnych gniazd PCI to 3, 1 port PCI Express 16x dla układu graficznego i 2 PCI Express 1x dla kart rozszerzeń.
    Z uwagi na obsługę przez mostek południowy ledwie do dwóch urządzeń IDE producent zintegrował na laminacie dodatkowy zewnętrzny kontroler firmy VIA, model VT6410 oferując tym samym kolejne dwa porty PATA 133 RAID."

Moze ktos cos wymysli.
  • Poziom 35  
    Może to brak sterownika. Podczas instalcji XP wyskakuje taki komunikat o podaniu sterownika kontrolera dysku. Ściągnij sobie ze strony producenta, nagraj na flopa i zapodaj podczas instalki
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    do Childmaker: a po co ma sięgać do strony producenta? Najbliżej mu bedzie sięgnąć do płyty CD którą dostał z płytą główną.
  • Poziom 11  
    edi_pg po pierwsze: o ile dobrze pamiętam, to IDE1 (czerwony) posiada szynę danych 133MHz a pozostałe dwa IDE 2 i 3 (zielone) to szyna danych 100MHz - sprawdź w książce z płyty głównej tam napewno pisze – złożyłem miesiąc temu kompa na identycznej płycie jaką posiadasz i hula do dzisiaj u kolegi!

po drugie wniosek taki: że już tracisz na przesyle danych bo to twardy dysk powinien być na IDE1 (czerwony) natomiast napędy optyczne (DVD i CD) na IDE 2 lub 3 (zielony) – pamiętając o zworkach „master” i „slave” jeśli podłączone napędy optyczne są na jednej taśmie. Oczywiście przy założeniu, że twój HDD Seagate 120GB jest ATA 133. Ja na swojej płycie Gigabyte GA-8AENX-D (chipset 925XE) posiadam tylko jedno IDE1 (czerwone) dlatego nie pamiętam jak to było w twojej płycie. Miałem taką płytę jak opisujesz i było wszystko OK i to jeszcze miałem dysk Seagate SATA 120GB + dwa napędy optyczne (nagrywarki DVD i CD)

a po trzecie: w tej płycie jest jak w każdej innej, tylko sterowniki SATA RAID należy zainstalować z dyskietki przed instalacją WinXP – a piszesz, że dysk twardy posiadasz ATA. Pozostałe dyski jeśli są podłączone do IDE1 IDE2 IDE3 wykrywane są przez BIOS bez dodatkowych instalacji sterowników.
  • Poziom 10  
    maxio 1234

Ale próbowalem juz różnych konfiguracji. Podłączałem napędy optyczne do tego zielonego gniazda z ustawieniem Cable select, wtedy dyski były w czerwonym gnieździe. Wtedy bios nie wykrywal napedów optycznych.
    W instrukcji znalazłem opis ze własnie napedy optyczne trzeba podłączyc do IDE1(czerwonego). I w takiej konfiguracji bios znalazł wszystko, ale windows XP juz nie. Na tej płycie tylko to czerwone gniazdo obsługuje ATA, te 2 zielone, aby dzialalo jako ATA musi byc obsługiwane przez dodatkowy chip VIA. Pytanie tylko czy to tylko kwestia instalacji sterowników tego chipsetu przy instalce winXP?
  • Poziom 35  
    Kiedys miałem identyczna sytuację przy instalacji XP na Abit BE6. W gnieździe sata66 instalacja przerywała. Przegraj sterownik na flopa. Podczas instalacji, wciśnij F6 (chyba) aby zainstalowac inny sterownik, włóż do fdd flopa i po problemie

Dodano po 46 [minuty]:

Cytat z manuala Twojej płyty:
    Cytat:
    4. At the beginning of Windows XP Setup, you will be prompted at the bottom of the screen to press F6 to install a third-party SCSI or RAID driver. When prompted, hit F6 key and insert a floppy disk containing the Intel® Application Accelerator driver that was included with your system. After reading the floppy disk, the selection 'InteKR) 82801FBM SATA AHCI Controller (Mobile ICH6M)' will be presented - select this controller to install the driver. Leave the floppy disk inserted in the drive until the installation reads it the second time to copy the system files.

Czy teraz już zrozumiałeś??????
  • Poziom 10  
    Nie wiem czy czytales ten cytat który zamiescilem na dole pierwszego postu, ale za te dodatkowe gniazda IDE(zielone) odpowiada nie intel tylko VIA, model VT6410. I to chyba to trzeba zainstalowac.
  • Poziom 35  
    Skoro chcesz od VIA to proszę, ale w manualu piszą o Intelu. Próbuj
  • Poziom 10  
    Chyba wiem juz wszystko. Nie tylko w driverach tkwil problem, ale i w prawidlowym podłączeniu napędów do płyty głównej. NAPĘDY OPTYCZNE DO IDE1 OBSŁUGIWANEGO PRZEZ INTELA.

Dzieki za odpowiedzi.
    pozdrawiam