Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar kąta fazowego, miernik przesunięcia fazowego między prądem i napięciem

kolton 09 Jan 2014 13:14 3465 3
Tespol
    kolton
    Level 16  
    Witam,
    potrzebuję wykonać miernik przesunięcia fazowego między prądem i napięciem. Zastanawia mnie fakt jest jest to robione w urządzeniach do pomiaru jakości energii np
    http://www.sonel.pl/pl/katalog-produktow/analiza-jakosci-zasilania/pqm-701z.html.
    Na 100 % nie jest to liczone z trójkąta mocy gdyż przy odkształconym prądzie pomiar był by błędny.
    Jedynym sposobem który przychodzi mi do głowy to pomiar pośredni, liczący kąt na podstawie odstępu czasu pomiędzy przejściem przez zero prądu i napięcia. Tylko w tym przypadku jakie są brane pod uwagę harmoniczne ??

Ewentualnie czy ktoś ma jakiś inny pomysł na to ??

Pozdrawiam, aha układ będzie docelowo robiony texsasowym Delfino.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Tespol
    User removed account
    User removed account  
  • Tespol
    0ceanborn
    Level 25  
    kolton wrote:
    Na 100 % nie jest to liczone z trójkąta mocy gdyż przy odkształconym prądzie pomiar był by błędny.
    Jedynym sposobem który przychodzi mi do głowy to pomiar pośredni, liczący kąt na podstawie odstępu czasu pomiędzy przejściem przez zero prądu i napięcia.

Chyba można by to zrobić w ten sposób.
    kolton wrote:
    Tylko w tym przypadku jakie są brane pod uwagę harmoniczne ??

Harmoniczne można dla potrzeb pomiaru odfiltrować.
  • Helpful post
    michcior
    Level 30  
    Liczniki mnożą prąd i napięcie, raz jak prąd jest przesunięty o 90st i raz wprost. Potem to leci na uśrednianie i jest wektor mocy biernej i czynnej. Trywiał.

Jak chcesz harmoniczne, to możesz robić jeden prążek z DFT, czyli określone okno sygnały, przemnożyć przez sin or cos zsumować oddzielnie te mnożenia i masz dwa składowe wektory. Jest to jednocześnie filtracja i wynik jest tylko dla harmonicznej częstotliwości tego sin i cos.