Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega8 - Programator ISP - brak komunikacji.

kubmio 09 Sty 2014 17:35 2118 17
  • #1 09 Sty 2014 17:35
    kubmio
    Poziom 9  

Witam, zacznę od początku:
    Więc tak zrobiłem programator pod port LPT(szeregowy do drukarki) według tego schematu :
    (wszystko dobrze sprawdzałem kilkanaście razy) i chcę zaprogramować tym mikrokontroler firmy "Atmel" model "Atmega8A-PU" w programie "Bascom AVR". Kiedy klikam ten klawisz/przycisk w programie do zaprogramowania ukazuje mi się komunikat "Selected chip and target chip do not mach AT90S1200 <> ATmega8 " no to wybrałem chip "m8def.dat", ale nadal to samo.
    Ehh... tam w ustawieniach widzę że da się zmienić porty tych MISO, MOSI, SCK , RESET ale w żadnym poradniku o tym nie było.
    Z góry pisze że:
    -zasilanie +5V podłączyłem do VCC i/oraz AVCC a także masę do obu nóżek GND - prąd dochodzi patrzyłem miernikiem.
    -programator zrobiłem i podłączyłem dobrze patrzyłem miernikiem przepływ oraz badałem czy nie ma zwarć
    -podłączyłem tylko te 4 przewody zasilające i 4 przewody do programatora nic więcej żadne kondensatory czy kwarce
    - w biosie parell port ustawiłem na Mode: ECP reszta Auto
    Próbowałem także w programie PonyProg2000 ale tam wyskakuje error 16 mimo że kalibracja przechodzi pomyślnie...
    W menadżerze urządzeń ten port ma żółty wykrzykniczek no ale nie mam pojęcia jak połączyć się z tym mikrokontrolerem.
    Dziękuje za wszelką pomoc :)

0 17
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 09 Sty 2014 17:57
    yokoon
    Poziom 28  

Witam.

Twój opis jest bardzo "sciśnięty" co ciężko się czyta.

Zółty wykrznik przy porcie oznacza, iż port jest zamkięty (nie czynny).

Czy używałeś go na przykład. do drukarki ?

Jeżeli nie to użyj programu User_port by go odblokować dla systemu.

Ja tak robiłem dla systemu Windows XP.

0
  • #3 09 Sty 2014 18:44
    landy13
    Poziom 29  

kubmio napisał:
    -podłączyłem tylko te 4 przewody zasilające i 4 przewody do programatora
    Do tego "programatora" trzeba podłączyć pięć przewodów. Pewnie zapomniałeś o masie.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #4 09 Sty 2014 19:24
    kubmio
    Poziom 9  

@landy13 zapomniałem o nim napisać ale wpięty jest :)
    @yokoon Dziękuje, nie używałem na tym drukarki więc użyje tego "User Port" i zaraz zdam relacje.
    Dziękuje

Po użyciu "User Port" ta żółta ikonka powinna zniknąć?

0
  • #5 09 Sty 2014 19:31
    yokoon
    Poziom 28  

kubmio napisał:
    @landy13 zapomniałem o nim napisać ale wpięty jest :)
    @yokoon Dziękuje, nie używałem na tym drukarki więc użyje tego "User Port" i zaraz zdam relacje.
    Dziękuje

Po użyciu "User Port" ta żółta ikonka powinna zniknąć?

Tak powinna zniknąć.

0
  • #6 09 Sty 2014 20:56
    kubmio
    Poziom 9  

Wykrzyniczek dalej widnieje przy "Port drukarki ECP (LPT2)" Hmm... słyszałem coś kiedyś, że instaluje się jakieś sterowniki od drukarki, ale boję się, że to może jeszcze pogorszyć sprawę.

0
  • #7 09 Sty 2014 21:29
    pimpuk
    Poziom 22  

A masz ustawione przerwanie? I nie ma żadnych konfliktów? Jeśli są, to zmień jego numer.

0
  • #8 09 Sty 2014 22:20
    kubmio
    Poziom 9  

pimpuk napisał:
    A masz ustawione przerwanie? I nie ma żadnych konfliktów? Jeśli są, to zmień jego numer.

Nie, nie ustawiałem żadnych przerwań - gdzie to ustawić ? Jak to ustawić? I po co to? Czytałem o przerwaniach ale to chyba w programie wgranym już na mikrokontroler.
    Zauważyłem, że w PonyProg'u mam nieaktywne wybieranie portów.(przepraszam, że nie screen zrobiłem ale nie miałem takiej możliwości)

0
  • #9 09 Sty 2014 22:33
    pimpuk
    Poziom 22  

W menadżerze urządzeń otwierasz właściwości portu drukarki, zakładka 'Zasoby', odhacz pole wyboru 'Użyj ustawień automatycznych'. Dla 'ustawienie oparte na': (obok jest lista rozwijana) rozwijasz listę i wybierasz na przykład 'Konfiguracja podstawowa 0000'. Potem w ramce Ustawienia zasobu: podświetlasz IRQ i klikasz 'Zmień ustawienie'. Otworzy się okno z wyborem przerwania i informacjami o konfliktach. Wybierz przerwanie takie bez konfliktów (ale zalecane dla ECP jest przerwanie 3)

W ponyprogu nie możesz wybrać portu, bo Win ci takiego niesudostępnia, przecież masz wykrzykniki.

0
  • #10 10 Sty 2014 18:01
    kubmio
    Poziom 9  

Hmm... nadal nie działa, ale rozumiem że ma dążyć do zniknięcia ikonki z wykrzyknikiem przy porcie i powinno być wtedy być wszystko ok?

0
  • Pomocny post
    #11 10 Sty 2014 18:33
    pimpuk
    Poziom 22  

Dokładnie tak.
    Jak nic nie zdziałasz, to spróbuję coś wymyślić w sobotę wieczorem.
    Mam trochę utrudnione zadanie, ponieważ nie mam portu LPT w swoich komputerach i tak trochę z pamięci kombinuję.

Pozdrawiam.

0
  • #13 10 Sty 2014 21:52
    kubmio
    Poziom 9  

Nie , nie poradziłem sobie jeszczę myślę sobie żeby zainstalować właśnie jakieś sterowniki do drukarki , tylko ciekawi mnie czy to nie będzie się "gryzło" z programem. W sumie nie mam nic do stracenia najwyżej je odinstaluje. Napiszę odrazu jak się uda.Dziękuje Wam :)

0
  • #14 11 Sty 2014 09:23
    vania
    Poziom 22  

kubmio napisał:
    Nie , nie poradziłem sobie jeszczę myślę sobie żeby zainstalować właśnie jakieś sterowniki do drukarki , tylko ciekawi mnie czy to nie będzie się "gryzło" z programem. W sumie nie mam nic do stracenia najwyżej je odinstaluje. Napiszę odrazu jak się uda.Dziękuje Wam :)

Ewidentnie nie masz sterowników do samego portu LPT. Co to za system i jaka płyta główna? LPT2 sugeruje że płyta jakaś starsza z dwoma LPT lub dodatkowy LPT na karcie. Sterowników drukarki nie instaluj na razie.

0
  • #15 11 Sty 2014 10:42
    kubmio
    Poziom 9  

Tzn. To jest taki laptop w sumie - Panasonic CF-71 i ma jedno wyjście LPT więc tam raczej oryginalna jakaś siedzi - nie mam aktualnie możliwości sprawdzenia, dopisze jak znajdę tą nazwę płyty.
    System : Windows XP Home Edition
    Wersja 2002 Service Pack

0
  • Pomocny post
    #16 11 Sty 2014 11:19
    vania
    Poziom 22  

kubmio napisał:
    Tzn. To jest taki laptop w sumie - Panasonic CF-71 i ma jedno wyjście LPT więc tam raczej oryginalna jakaś siedzi - nie mam aktualnie możliwości sprawdzenia, dopisze jak znajdę tą nazwę płyty.
    System : Windows XP Home Edition
    Wersja 2002 Service Pack

W managerze urządzeń kliknij prawym na LPT2 i daj odinstaluj. Zresetuj komputer, przestaw w BIOS port LPT na LPT1 (adres 0x378), zresetuj komputer. Zobacz czy Windows wykryje nowe urządzenie, jeśli tak to powinien zawołać płytę CD z instalką windows i zainstalować poprawnie port LPT. Jeśli to nie pomoże to powalczymy dalej, może być coś namieszane w jakiś ustawieniach.

0
  • #17 28 Sty 2014 16:30
    kubmio
    Poziom 9  

Dzięki Wam za pomoc ! Działa! Zmieniłem w BIOSie w Parell port z auto na 378/ coś i od razu znikł wykrzynik oraz w opcjach pojawił się port LPT do wyboru - o dziwo dioda od zasilania płytki się zaczeła świecić z samego prądu z portu :D Śmiga w pony progu świetnie , biorę się za konfigurację bascomAVR bo tam sporo opcji , ale to już sobie pewnie Pradze, jeszcze raz dziękuje :) Tyle wspaniałych ludzi na tym forum.

0