Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant atmoTEC VUW 200-3/5 - wzrost ciśnienia, procedura pompowania naczynia

09 Sty 2014 17:57 5964 3
  • Poziom 2  
    Dzień dobry Wszystkim,

Dziś po południu podjąłem się doprowadzenia do ładu mojego pieca Vaillant atmoTEC PLUS VUW 200-3/5. Problem jaki doskwiera urządzeniu to mimowolny wzrost cisnienia przy odkreconym zaworze zasilajacym, gdy zawór dopuszczajacy wode do pieca jest zamkniety. Analizując podobne tematy na forach zauważyłem, że może byc to spowodowane ubytkiem cisnienia w naczyniu przeponowym.

Kilka dni temu sprawdziłem jakie jest cisnienie w naczyniu przeponowym. Odkręciłem wentylek i go nacisnąłem. Na ułamek sekundy [podkreślam: na ułamek sekundy] pojawił sie odgłos uciekajacego powietrza. Następnie cisza. Jednoznaczne było dla mnie to, że w naczyniu nie ma powietrza. Postanowiłem działać.

Dopiero dziś po południu znalazłem czas na powrót do tematu i przystąpiłem do działania. Przedstawiam wszystkie podjęte przeze mnie kroki. Tutaj chciałbym prosić o uwagi/opinie oraz wzkazówki, co dalej?

- zakręciłem główne zawory - zasilający i powrotny;
    - zakręciłem mosiężne zawory pod piecem;
    - spóściłem wode z pieca (z dwóch mosiężnych zaworów) [UWAGA] - tutaj pojawia się problem. Gdy cała woda wypłynęła z pieca coś mnie podkusiło aby jeszcze raz nacisnąć wentylek, co spowodowało, że z pieca mosiężnymi zaworami wypłynęło jeszcze ok dwóch może trzech litrów wody (tym razem woda była brązowa w przeciwieństwie do wody w obiegu, która jest lekko żółta) oraz kolejny - tym razem lekki odgłos uchodzącego powietrza z naczynia przeponowego.

W tej chwili piec jest pusty, zupełnie opróżniony. Prosze o wzkazówki, co dalej? Niechciałbym popełnić żadnych błędów. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że mam obawy iż niestety popełniłem błąd całkowicie opróżniejąc urządzenie...

Co zamierzam? :

- zakręcić mosiężne zawory oraz sprężarką napompowiac naczynie do wartości 0.6 BAR.
    - powoli napełnić piec (no właśnie - jak najskuteczniej go napełnić, aby go nie zapowietrzyć?)

Niedługo będę chciał korzystac z funkcji CWU, tym samym na początku wspomniany główny zawór zasilający musiałby być cały czas otwarty. Oczywiste jest to, że nie mógłbym pozwolić sobie ciągły niekontrolowany wzrost ciśnienia. Stąd wszystkie powyższe działania.

P.S. Niektórzy, z którymi rozmawiałem mówią, że przyczyną wzrostu ciśnienia może być puszczejący zawór napełniający (plastikowy, prawa strona pieca). Gdyby ktoś znał cenę takiego zaworu proszę o informację. Lecz to dopiero wtedy, gdy okaże się, że powyższe działania nie przyniosą rezultatu.

Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam,
    Krzysiek
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zrób jak piszesz. Kocioł napełniaj powoli. Odpowietrzy się automatycznie. Jeśli jednak nie, to odpowietrzysz go na pompie. Co do zaworu serwisowego, to raczej mało prawdopodobne. Nie znam obecnej ceny kat. w kraju. Jednak dostępny raczej tylko w serwisach. Zawsze jednak możesz dołożyć drugi, zwykły kulowy.
  • Poziom 2  
    Wszystkie powyższe działania wykonane. Naczynie podpompowane. Z powodu braku wyspecjalizowanego miernika ciśnienia posłużyłem sie tanim samochodowym. Także manometr przy pistolecie sprężarki (zgodnie z miernikiem samochodowym) ukazał 0.8 / 0.9 Bara.

Korzystając z okazji, że zdjąłem pokrywę pieca, zdecydowałem się sprawdzić czy zawór dopuszczający wodę do pieca przypadkiem nie puszcza. No i co się okazało? Niestety doszło do zakamienienia zaworu. Stwierdziłem, że wyczyszczenie zaworu pomoże. Po solidnym przepłukaniu oraz przedmuchaniu go sprężonym powietrzem okazuje się, że nie trzyma. Prawdopodobnie korozja "wyżarła" go od wewnątrz. Piec ma dwa lata. Jestem drugim właścielem. Zakupiłem go kilka miesięcy temu w Warszawie, która podobno słynie z twardej wody.

Teraz coś z innego worka. Warto napomnieć, że u mnie woda w sieci ma dość duże ciśnienie. Nie wiem czy przypadkiem nie warto byłoby zastanowić sie nad montażem jakiegoś reduktora... Obecnie w jednym z punktów zamontowany jest prowizoryczny kran. Przy maksymalnym odkręceniu nie da się z niego korzystać z powodu wysokiego ciśnienia wody.

Podsumowując wątek będę potrzebował takiego zaworu. Jeśli ktoś posiadałby na stanie, znał cenę lub dokładnie wiedział gdzie kupić, prosze o informacje. Osobiście piszę e-mail z zapytaniem do Vaillant Polska o w.w. zawór.

Za wszelkie informacje serdecznie dziękuję.
    pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Przepraszam z gory za brak polskich znakow, lecz korzystam aktualnie z komputera, ktory nie ma ich wgranych.

Po kilku dniach od podpompowania naczynia przeponowego przyszedl czas na pelne grzanie w mieszkaniu. Zauwazylem, ze piec ma zupelnie inna charakterystyke pracy.

Przedtem roznica cisnienia miedzy stanem spoczynku a osiagnieciem temperatury docelowej wynosila ok 1.0 BARa. Zalozmy, ze na starcie byla 1.2 BARa, natomiast po osiagniecu temperatury bylo to 2,3 BARa.

Obecnie piec zachowuje sie troche inaczej. Cisnienie przy starcie pracy wynosi tak samo 1.2 BARa natomiast po osiagnieu temperatury docelowej jest to +/- 1.7 BARa.

Zauwazylem takze, ze piec jakby troche wolniej grzeje. Zalozmy, ze mam ustawiona optymalna temperature 57C. Piec wtedy ma problem z przebiciem 60C i wylaczeniem sie.

Moglby tak pracowac, mam wrazenie bez konca. Przedtem ta sytuacja wygladala nieco inaczej. Gdy ustawilo mu sie nieco wyzsza temperature musial troche dluzej popracowac, co oczywiste, ale ostatecznie ja osiagal. Teraz zatrzymuje sie 60C. Oczywisicie jesli podkrece temperature sytuacja jest analogiczna.

Teraz mam ustawione 50C non stop i piec pracuje poprawnie choc mimo wszystko troszke bardziej ociazale. Po osiagnieciu 56C wylacza sie, przez chwile pracuje pompa i przerwa. Nastepnie pompa i etap grzania. Jedyne co mnie zastanawia to ta zmiana charakteryski pracy. Chcialbym prosic kogos, aby sprobowal wyjasnic mi zaistniala sytuacje.

z gory dziekuje i pozdrawiam,
    Krzysiek.