Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka ariston AL 109 MARGHARITA, wymiana łożysk

bodziuleczek 09 Sty 2014 18:19 4035 8
  • #1 09 Sty 2014 18:19
    bodziuleczek
    Poziom 6  

Chcę wymienić łożyska w pralce Ariston AL 109 MARGHERITA. Byłem w sklepie z częsciami, kupiłem łożyska i simering, facet nawet był uprzejmy wytłumaczyć mi jak to mam zrobic. Szukałem tez podpowiedzi na tutejszym forum. Mój problem polega na tym, po sciągnięciu paska i koła pasowego nie umiem nic więcej zrobić ponieważ cały tył oraz to co wokół bębna jest wykonane z plastiku.Łożysko to większe jest widoczne na wale i boję się, czy czasem nie jest to ta wersja pralki, gdzie trzeba ciąć plastik, żeby dobrać się do łożysk. Jeśli ktoś z Państwa może mi pomóc, to bardzo proszę.

0 8
  • Pomocny post
    #2 09 Sty 2014 22:33
    karol1996
    Poziom 19  

Wiam
    Aby dokonać wymiany łożysk w tymrodzaju pralkii, należy wyjąć cały zbiorik, wktórym znajduje się bęben. Najpierw należy sprawdzić, czy zbiornik jest klejony/skręcany poprzez położenie pralki, i spojżenie od dołu na zbiornik. Jeżeli są śruby to ok.
    Ale aby zdemontować ów zbiornik, należy ozebrać pół pralki... :(
    Jeśli Kolega nadal chce się tym zajmować, to dobrze byłoby zrobić kilka zdjęć tej pralki, to będę na bierząco Kolegę informował, co dalej trzeba zrobić.
    Ale ogólnie:
    1)Wyjąć szufladkę zasobnika;
    2)Zdjąć wszystkie gałki i pokrętła z panela przedniego;*
    3)Zdemontować drzwiczki;
    4)Zdjąć sprężynę trzymającą fartuch od tej strony(sprężynę podważyć)
    5)"Wepchnąć" fartuch do bębna;
    6)Wyjąć filtr;
    7)Znaleźć i odkręcić wszystkie śruby trzymające panel przedni.
    Jedna może być w okolicach zasobnika, kolejna pod jakąś z gałek programatora, oraz dwie/trzy na dole panela przedniego.(w okolicy filtra)
    8)Gdy wszystkie śruby są odkręcone, trzeba delikatnie i ostrożnie zdjąć cały panel przedni;
    9)Odłączyć wiązkę kabli dochodzącą do silnika, po czym zdemontować cały silnik;
    10)Rozpiąć dolne amortyzatory zbiornika;
    11)Poodłączać wszystkie węże/rurki połączone ze zbiornikiem;
    12)Zdemontować wszystkie elementy przeszkadzające w wyjęciu zbiornika:
    -zasobnik;
    -elektrozawory;
    -hydrostat;
    -przeciwwagę umieszczoną na górze zbiornika;
    -przeciwwagę/i umieszczoną/e z boku zbiornika;
    -odłączyć okablowanie grzałki i termometru;
    13)Gdy już jest wszystko zdjęte, należy delikatnie i ostrożnie wyjąć zbiornik trzymając za sprężyny;
    14)Odkręcić śruby skrecające zbiornik;
    15)Otworzyć zbiornik;
    16)Wyjąć bęben;
    17)Delikatnie i ostrożnie wypchnąć łożyska
    18)Teraz należy postępować tak, jak jest na tym krótkim filmiku(tam jest pralka LG)
    http://m.youtube.com/watch?v=JGmwLB4Y1Ow&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DJGmwLB4Y1Ow

* Może się okazać, że tak jak na filmie, część progrmatora nie jest na stałe połączona z całym panelem przednim. Wtedy najpierw trzeba zdjąć cały panel programatora, odpiąć wszystkie kable. Wtedy dopiero "ujawnią się" górne śruby.

Radzę też obejżeć ten filmik. Tam jest pokazane jakie części trzeba zdjąć, oraz jaka ma wyglądać pralka po ich zdjęciu.
    http://m.youtube.com/watch?v=L9xC-MnNrLk&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DL9xC-MnNrLk

Pozdrawiam,
    Karol

0
  • Pomocny post
    #3 10 Sty 2014 00:35
    zhudomel
    Specjalista AGD

bodziuleczek napisał:
    Chcę wymienić łożyska w pralce Ariston AL 109 MARGHERITA
    - jaki jest dokładny typ i numer serwisowy podany na naklejce na tylnej ścianie pralki.
    bodziuleczek napisał:
    Łożysko to większe jest widoczne na wale
    - raczej mniejsze.
    bodziuleczek napisał:
    czy czasem nie jest to ta wersja pralki, gdzie trzeba ciąć plastik, żeby dobrać się do łożysk.
    - nie (chyba, że nie masz oryginału jaki wyszedł z fabryki).
    karol1996 napisał:
    Aby dokonać wymiany łożysk w tymrodzaju pralkii, należy wyjąć cały zbiorik, wktórym znajduje się bęben.
    - nieprawda.

0
  • #4 10 Sty 2014 12:55
    bodziuleczek
    Poziom 6  

Wielkie dzięki Panie Karolu, sporo się Pan natrudził. Wszystko mi pasuje na tym filmiku z jednym wyjątkiem.U siebie nie widzę śrub do montażu i demontażu samego zbiornika,albo w takim razie jest on klejony, albo śruby będą widoczne jak sciągnę płaszcz od przodu pralki.Chodzi mi o to, że jeśli zbiornik jest klejony i trzeba go będzie rozcinać, to wtedy zrezygnuję z całej tej wymiany, tym bardziej , że łożyska jeszcze trochę wytrzymają, a za kilka m-cy kupię nową pralkę. Proszę mi jeszcze tylko odpowiedzieć czy da się ten zbiornik rozkręcić. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za pomoc.
    W załączeniu przesyłam zdjęcia; pralka ariston AL 109 MARGHARITA, wymiana łożysk pralka ariston AL 109 MARGHARITA, wymiana łożysk pralka ariston AL 109 MARGHARITA, wymiana łożysk

0
  • Pomocny post
    #5 10 Sty 2014 17:05
    zhudomel
    Specjalista AGD

zhudomel napisał:
    bodziuleczek napisał:
    czy czasem nie jest to ta wersja pralki, gdzie trzeba ciąć plastik, żeby dobrać się do łożysk.
    karol1996 napisał:
    Aby dokonać wymiany łożysk w tymrodzaju pralkii, należy wyjąć cały zbiorik, wktórym znajduje się bęben.
    - nieprawda.
    Odwołuje to co powyżej napisałem. Okazuje się, że pod tym samym nr serwisowym producent montował różne zbiorniki.
    Oczywiście jest klejony.

0
  • #6 10 Sty 2014 17:08
    bodziuleczek
    Poziom 6  

To znaczy, że w mojej pralce bez fizycznego ciecia zbiornika nie da się wyciągnąć bębna i wymienić łożyska?

0
  • Pomocny post
    #7 10 Sty 2014 17:25
    karol1996
    Poziom 19  

Witam

zhudomel napisał:
    karol1996 napisał:
    - nieprawda.

Ja się z tym nie zgadzam. Aby wyjąć łożyska trzeba otworzyć zbiornik. Aby otworzyć zbiornik trzeba go wyjąć.
    Sytuacja ma się inaczej, gdy na tylnej części zbiornika znajduje się nieruchomy krzyżak z łożyskami. Tutaj czegoś takiego nie ma.
    bodziuleczek napisał:
    boję się, czy czasem nie jest to ta wersja pralki, gdzie trzeba ciąć plastik

zhudomel napisał:
    bodziuleczek napisał:

Sprawdzałem to w różnych bazach danych, oraz innych postach na Elektrodzie.
    Wszystko wskazuje na to, że zbiornik jest klejony.
    Oto link do takiej bazy danych:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11877737#11877737
    skryn napisał:
    To Ci powiem z góry, które są nierozbieralne i ułatwię zestawienie:
    - wszystkie Ariston/Indesit (frontloadery)

Kolejny post(o indesicie, ale to prawie to samo)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1031689.html

Czy Kolega bodziuleczek może zrobić zdjęcie dołu pralki (oczywiście bez pokrywy)

Pozdrawiam,
    Karol

0
  • #8 10 Sty 2014 17:36
    bodziuleczek
    Poziom 6  

Dzięki Karolu, już sobie odpusciłem. Za jakiś czas kupię nową.Pozdrawiam!

0
  • #9 10 Sty 2014 21:06
    h jaworski
    Specjalista AGD

karol1996 napisał:
    Ja się z tym nie zgadzam. Aby wyjąć łożyska trzeba otworzyć zbiornik. Aby otworzyć zbiornik trzeba go wyjąć
    No nie jest to całkowicie prawda da się bez wyciągania całego zbiornika ale trzeba go otworzyć. (oczywiście musi być rozbieralny a nie klejony) po prostu rozbierasz zbiornik jeszcze w pralce i zdejmujesz przednią część wtedy wyjmujesz bęben i w tylnej części zbiornika zamontowanego w pralce wymieniasz łożyska. Z racji tego ze tylna część zbiornika zostaje w pralce to łożyska schodzą w miarę tylko jak są jeszcze lekko uszkodzone chyba że ma się specjalny ściągacz do tego. Tak że nie trzeba wyciągać całego zbiornika tylko przód. Jak są łożyska mocno zużyte to lepiej wyciągnąć cały zbiornik. Ja robiłem to tylko 1 raz w amice jak pękł krzyżak a łożyska były dobre bo niedawno ktoś je wymieniał (pewnie nie sprawdził stan krzyżaka)

0