Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zapalajace sie ledy w łazience po wciśnięciu przycisku dzwonka na klatce

09 Jan 2014 20:24 1647 15
  • Level 10  
    Dzień Dobry

Mam mały problem z oświetleniem typu LED.
    Chodzi o oświetlenie łazienki gdzie mam zamontowane oprawy w suficie na 230v gwint E27 tam są wkręcone Ledy - z nimi jest wszystko ok. Natomiast w kinkiecie nad lustrem też wkręciłem Ledy na 230V gwint E14 i tu się dziwnie dzieje, gdy ktoś dzwoni gongiem do drzwi to w momencie naciśnięcia przycisku na klatce zapalają się ledy przy kinkiecie ( ledy w suficie są ciemne OK).
    Pewnie jakiś napięcie szczatkowe generuje dzwonek czy co.
    Proszę o pomoc w tym temacie/
    Mieszkam w bloku i zasilanie mieszkania jest 1 fazowe. Ledy zamontowane w suficie i kinkietach są na tym samym bezpieczniku.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • User removed account  
  • LegrandLegrand
  • Level 10  
    elektrojad wrote:
    heh, ciekawe. Ledy w kinkiecie zapalasz tym samym włącznikiem co te na suficie?

nie- osobny wyłącznik obok lustra
    a jeszcze jedno wyłączniki w domu przerywają fazę nie zero

Dodano po 3 [minuty]:

elektrojad wrote:
    heh, ciekawe. Ledy w kinkiecie zapalasz tym samym włącznikiem co te na suficie?

Jeszcze jedno. Czy gdybyś ciągle trzymałł ten gong wciśnięty to ledy będą się palić czy tylko migną?

gdy wcisnę i trzymam to ledy palą się ciągle
  • User removed account  
  • Level 10  
    elektrojad wrote:
    Czyli wyłącznik osobny. Jeden przy wejściu do łazienki a ten drugi? Nie rozumiem co znaczy na fazie.

na fazie to znaczy ze przerywają- rozłączają fazę nie zero, brak fazy na oprawce po wyłączeniu światła wyłącznikiem.
    tak jeden wyłącznik przy wejściu do łazienki a drugi obok lustra.
  • User removed account  
  • Level 18  
    A odłącz na chwilę dzwonek i spróbuj wcisnąć przycisk dzwonka.Chyba coś jest dobrze namieszane w instalacji.Może wymiana dzwonka pomoże ale to dla mnie nie jest rozwiązanie problemu bo coś musi podtrzymywać napięcie po wciśnięciu przycisku.
  • Level 10  
    MARKSON43 wrote:
    A odłącz na chwilę dzwonek i spróbuj wcisnąć przycisk dzwonka.Chyba coś jest dobrze namieszane w instalacji.Może wymiana dzwonka pomoże ale to dla mnie nie jest rozwiązanie problemu bo coś musi podtrzymywać napięcie po wciśnięciu przycisku.

odpiąłem zasilanie od dzwonka (jeden kabelek) - po wciśnięciu przycisku dzwonka na klatce schodowej ledy się nie zapalają
  • User removed account  
  • Level 22  
    Podejrzewam ,że wprowadziłeś się nie dawno do tego mieszkania. Poprzednik coś kombinował z prądem /napięciem/ gdyż w wielu domach /klatkach/ schodowych dzwonki do mieszkań omijały liczniki domowe i są na 230V. Wydaje mi się , że gdy wyłączysz zabezpieczenie /bezpiecznik/ to gdy wciśniesz gong zapali ci się kinkiet, to potwierdzi moją teorię spiskową.
  • User removed account  
  • Level 10  
    sikorkam wrote:
    Podejrzewam ,że wprowadziłeś się nie dawno do tego mieszkania. Poprzednik coś kombinował z prądem /napięciem/ gdyż w wielu domach /klatkach/ schodowych dzwonki do mieszkań omijały liczniki domowe i są na 230V. Wydaje mi się , że gdy wyłączysz zabezpieczenie /bezpiecznik/ to gdy wciśniesz gong zapali ci się kinkiet, to potwierdzi moją teorię spiskową.

nie podpiąłem znowu gong i po wyłączeniu bezpiecznika który odpowiada za światło w łazience , gong nie działa a ledy po wciśnięciu przycisku sa "martwe"
  • User removed account  
  • Level 10  
    podsumuję :

1-po odpięciu zasilania od gongu- wciskając przycisk na klatce ledy się nie zapalają
    2-po ponownym podpięciu do zasilania gongu i wyłączeniu bezpiecznika zabezpieczającego obwód oświetlenia łazienki i wciskając przycisk od gongu na klatce ledy się nie zapalają gong nie działa ( ten sam bezpiecznik)

Dodano po 1 [minuty]:

elektrojad wrote:
    Widać jakąś puszkę podtynkową w okolicach lustra? A może w tej puszce gdzie włącznik jest więcej kabli?

puszka jest pod panelami w przedpokoju - niestety

Dodano po 2 [minuty]:

a jeszcze jedno wyłącznik odpowiadający za ledy przy lustrze jest w ramce podwójnej razem z gniazdem 230V
  • User removed account  
  • Level 10  
    w sobotę "pogrzebię " w puszce - znalazłem jedną na ścianie w kuchni i po ilości przewodów odpowiada też chyba za oświetlenie łazienki - na razie dziękuje za odpowiedzi
    DOBRANOC WSZYSTKIM