Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie do LCD HD44780 - brak stabilności

VolvoX 09 Jan 2014 22:02 1680 9
Tespol
    VolvoX
    Level 11  
    Witam,
    Mam wyświetlacz zgodny z hd44780 podłączony do arduiono. Gdy zasilam z kompa z usb to działa świetnie. Problemy się zaczynają jak chcę płytkę zasilić z zasilacza impulsowego np 12V, lub z ładowarki USB (czyli najbardziej powszechne zasilacze). LCD wtedy mruga i jest niestabilne, po chwili wyświetla już tylko krzaczki.
    Pytanie jak temu zaradzić? Płytka arduino ma na sobie stabilizator 7805 1A, ale chyba sobie nie radzi z tym co dają zasilacze impulsowe.
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • Tespol
    User removed account
    User removed account  
    majsterek
    Level 24  
    VolvoX wrote:
    Gdy zasilam z kompa z usb to działa świetnie. Problemy się zaczynają jak chcę płytkę zasilić z zasilacza impulsowego np 12V, lub z ładowarki USB

Spróbuj dać dodatkową filtrację. Skoro chodzi na USB komputera to znaczy, że powinien pracować poprawnie już przy 5V. No chyba, że te zasilacze które podłączasz nie wyrabiają prądowo. Zmierz napięcie pod obciążeniem jak Ci radzi S-DEK

Pozdrawiam
  • Tespol
    VolvoX
    Level 11  
    Zasilacz daje 1500mA, pod obciażeniem 11.97V.
    Co do filtracji, to mogę prosić o jakieś przykłady? Próbowałem dać kondensator elektrolityczny 1000uF na wyjściu zasilacza, ale nie dało żadnego zauważalnego efektu. Próbowałem też w układzie dioda + kondensator
    Link tez nie pomoglo.
    yokoon
    Level 29  
    Witam.

Zrobiłem kilka takich układów jak np.:

- DS18B20 + ATiny2313 + LCD 16*2 (pomiar temperatury).
    - Odbiornik IR + ATmega8 + LCD 16*2 (sprawdzanie pilotów i odczyt przycisków).

Przed stabilizatorem 7805 dawałem 470µF i po 220µF, dokładałem równolegle kondesatory po 100nF.
    Gdy posiadałem kondensatory tantalowe 100 - 220µF, stosowałem je jako pojedyńcze.

Zasilanie było z zasilaczy (również impulsowych) od 9 do 12V, z wtykami włączanymi do gniazd 230V.
    Układy działają prawidłowo.

Stosowanie kondensatorów o pojemności większych od 470µF do zasilaczy impulsowych nie poprawia jakości napięcia ze względu na częstotliwość pracy.

Można zobaczyć przebiegi napięcia na oscyloskopie zmieniając wartości kondensatorów.
    User removed account
    User removed account  
    dondu
    Moderator on vacation ...
    VolvoX wrote:
    Co do filtracji, to mogę prosić o jakieś przykłady? Próbowałem dać kondensator elektrolityczny 1000uF na wyjściu zasilacza, ale nie dało żadnego zauważalnego efektu.

Po pierwsze, czy masz oscyloskop? Jeżeli tak to zobacz co się dzieje na liniach zasilania wyświetlacza.

Po drugie tak duże kondensatory nie eliminują zakłóceń, które być może Twój układ łapie lub sam generuje. Od tego są małe 100nF umieszczane jak najbliżej pinów zasilania układu chronionego. Niektóre wyświetlacze w ramach oszczędności nie mają wmontowanych kondensatorów 100nF - sprawdź swój wyświetlacz pod tym kątem i ewentualnie wlutuj je. W ostateczności dodaj kondensator na pinach złącza zasilania wyświetlacza.

Po trzecie, pytanie o długość przewodów do wyświetlacza?

Po czwarte pokaż zdjęcia układu, który nie działa prawidłowo.

Po piąte lektura działu Zasilanie i zakłócenia: http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/spis-tresci.html#dzial_zasilanie_zaklocenia
    VolvoX
    Level 11  
    Nie mam niestety oscyloskopu, jakbym miał to bym raczej powiedział co na oscyloskopie widać.
    zmienilem na 100nF rownolegle przy pinach wyswietlacza, nie pomoglo.
    gdzies wyczytalem ze stabilizator na arduino moze sobie slabo radzic z wiekszymi napieciami zasilania typu wlasnie 12v. prawda to?
    planuje zakupic zasilacz 7V albo 9V i zobaczyc jak bedzie smigac.
    dondu
    Moderator on vacation ...
    Może Ty napisałbyś, ale jesteś nowy na forum (w zakresie zadanych pytań), a czasami mamy takie przypadki, że pytający ma oscyloskop ale nie używa.
    Nie dziw się więc, że pytamy o tak oczywiste sprawy.

Czy zawsze zadajesz kolejne pytania, nie odpowiadając na zadane Tobie i prośby skierowane do Ciebie?
    VolvoX
    Level 11  
    1. Nie posiadam
    2. LCD nie ma własnego kondensatora 100nF, a przynajmniej nie udało mi się go jednoznacznie zlokalizować. Dodanie kondensatora 100nF do pinu zasilania LCD nie poprawiło sprawy.
    3. Kable 10cm w chwili obecnej. W planach mam umieszczenie LCD i klawiatury w sporej odległości od uC. Około 2m. Planowałem użyć złącza d-sub i takiegoż ekranowanego kabla.
    4. Arduino + plytka stykowa z wczepionym LCD + 4 przyciski + masa kabelków do tego. W zasadzie nie ma co pokazywać, wieczorem zrobię fote.
    5. Właśnie czytam. Trochę mnie to zastanawia.... płytka arduino ma na sobie kondensatory 100nF.

Może za parę dni uda mi się wylicytować oscyloskop to wtedy będę mógł sprawdzić co w kablach piszczy.