Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielnica - Porada, Ocena

Roberto111 09 Sty 2014 22:42 21237 50
  • #1 09 Sty 2014 22:42
    Roberto111
    Poziom 9  

Witam,

Proszę o ocenę wykonania rozdzielnicy w moim domku jednorodzinnym.
    Gniazda 1 faz. kabel YKYd 3x2,5, 3 faz YKYd 5x4 mm oświetlenie 3x1,5 mm.
    Czy dobrze zabezpieczyłem ochronnik przepięć?
    Czy na bramę garażową wystarczy B16 moc napędu to 350 W, tylko zastanawiam się czy nie dać bezpiecznika C 16.

3 29
  • #2 09 Sty 2014 22:48
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

A kto te kable położył w domu ?
    Nie szkoda kasy, panie inżynierze ?

-1
  • #3 09 Sty 2014 23:02
    Roberto111
    Poziom 9  

Ja położyłem :) płyta indukcyjna 7200 W , w garażu jakiś silnik, niech będą porządne przewody, może kiedyś coś wymyślę innego to będę po bezpiecznej stronie (będę miał zapas)
    czy rozdzielnia może być??

0
  • #4 09 Sty 2014 23:15
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Roberto111 napisał:
    czy rozdzielnia może być??

Nie.
    Mnie nie interesują obrazki wyłączników i jakieś kreski niebieskie i inne koślawe.
    Konkrety, umie kolega jasno i czytelnie przedstawić ?
    Inżynier nie potrzebuje obrazków.

1
  • #5 09 Sty 2014 23:28
    fighter
    Poziom 21  

Kolego ręce opadają po twoich pytaniach o zabezpieczenia, ty chcesz to sam wykonać, czy już wykonałeś ??

1
  • #6 09 Sty 2014 23:28
    Roberto111
    Poziom 9  

15kVmaciej napisał:
    Inżynier nie potrzebuje obrazków.

Masz rację, mam rozdzielnię 4x 12 modułów i rozstawiłem to w paincie jak mniej więcej będzie to wyglądać, i dlatego już na tym pliku (gotowym) narysowałem koślawe kreski, też w paincie,
    Wiadomo, że odbiory będą popodłączane, obciążenie faz będzie równomiernie rozłożone chociaż jakiegoś wielkiego i ciągłego obciążenia nie przewiduję.
    Interesuje mnie czy dobrze zabezpieczyłem ochronnik, czy na bramę garażową wystarczy B16 moc napędu to 350 W, tylko zastanawiam się czy nie dać bezpiecznika C 16 i czy rozdzielnia jest dobrze połączona.

0
  • #7 09 Sty 2014 23:35
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

A skąd my mamy wiedzieć,

Roberto111 napisał:
    czy rozdzielnia jest dobrze połączona.
    jak nie znamy sposobu jej połączenia - szyny, linki, drut, blok(i) rozdzielczy itd.

0
  • #8 09 Sty 2014 23:37
    Roberto111
    Poziom 9  

fighter napisał:
    Kolego ręce opadają po twoich pytaniach o zabezpieczenia, ty chcesz to sam wykonać, czy już wykonałeś ??

Rozdzielni jeszcze nie wykonałem, dlaczego ręce opadają?? :)

Dodano po 1 [minuty]:

elpapiotr napisał:
    jak nie znamy sposobu jej połączenia - szyny, linki, drut, blok(i) rozdzielczy itd.

mostki z linki 6 mm

0
  • #9 09 Sty 2014 23:46
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Za mało, panie inżynierze, za mało.

Tu też były mostki z linki, i co z tego -

0
  • #10 09 Sty 2014 23:49
    Roberto111
    Poziom 9  

Rzeczywiście, słabo sprasowane albo słabo skręcone, chyba jednak zdecyduję się na szyny :), czy ochronnik dobrze zabezpieczam C20? jeżeli dobre zrobię mostki to jest ok?

0
  • Pomocny post
    #11 09 Sty 2014 23:57
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Producent ochronnika w zależności od modelu podaje jaki rodzaj i wartość zabezpieczenia zastosować. Mamy za Ciebie szukać w katalogach? Nawet nie podałeś typu.

Co do zabezpieczenia bramy. Ty masz zabezpieczyć przede wszystkim kabel zasilający (o którym nic nie wiemy). Odbiornik powinien mieć fabryczne zabezpieczenie zamontowane przez producenta.

I jeszcze jedno. Odbiorniki trzy fazowe zabezpiecz RCD czteropolowym, dla jednofazowych zastosuj RCD dwupolowe.
    Nieoczekiwana utrata N (według Twojego rysunku) może być bardzo dotkliwa finansowo.

0
  • #12 10 Sty 2014 00:05
    Roberto111
    Poziom 9  

Moeller Ogranicznik przepięć klasa B+C SPB-12/280/4, natomiast kabel do bramy to 3x2,5 mm2

0
  • #13 10 Sty 2014 00:07
    fighter
    Poziom 21  

Koledzy ale nasz kolega domyśla się tego co ma zabezpieczyć, czym i w jaki sposób. Co bedzie jak na budowie nie bedzie dostepu do forum ?
    W moim skromnym odczuciu kolego masz za mało doświadczenia byś wykonał to sam, o uprawnienia się nie pytając.

0
  • #14 10 Sty 2014 00:10
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Roberto111 napisał:
    natomiast kabel do bramy to 3x2,5 mm2
    Kabel do bramy jak najbardziej prawidłowy, ale kable w instalacji wnętrzowej już nie pasują :D
    Kolega wykona instalację, "osznuruje" rozdzielnicę, porobi zdjęcia, zamieści na elektrodzie, wtedy zweryfikujemy, a tak - ani to projekt, ani wytyczne, tylko luźne założenia, jak na razie.

0
  • Pomocny post
    #15 10 Sty 2014 00:17
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Proszę, znalazłem za Ciebie Link. Przeanalizuj link i napisz co wywnioskowałeś.
    Co do zabezpieczenia kabla do bramy gotowca nie podam, wykaż się sam i zamelduj.
    Wszystko dostępne jest w sieci - od zaraz.

3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.

0
  • #16 10 Sty 2014 00:50
    Roberto111
    Poziom 9  

elpapiotr napisał:
    tylko luźne założenia, jak na razie

Zgadza się. Chodzi mi o to czy koncepcja jest dobra.
    Robiąc kilkanaście instalacji(ja takiego doświadczenia nie mam) wiadomo że zazwyczaj daje się B10 na oświetlenie itd, to jest domek jednorodzinny.
    Moc przyłaczeniową mam 12 kW także w złączu będę miał bezpiecznik B25 A, różnicówka w rozdzielni chyba nie zaszkodzi B25 A?
    WLZ to YKY 5x10 mm2.

Przepraszam, to chyba ze zmęczenia jasne że podałem złe kable, w rzeczywistości są YDYp.

Dodano po 18 [minuty]:

Łukasz-O napisał:
    Odbiorniki trzy fazowe zabezpiecz RCD czteropolowym, dla jednofazowych zastosuj RCD dwupolowe.

tak to jest zrobione przecież

0
  • #17 10 Sty 2014 00:50
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

I tu się zaczynają schody.

Roberto111 napisał:
    Moc przyłaczeniową mam 12 kW także w złączu będę miał bezpiecznik B25 A, różnicówka w rozdzielni chyba nie zaszkodzi B25 A?
    WLZ to YKY 5x10 mm2.

Żaden to bezpiecznik B25A
    Co znaczy różnicówka w rozdzielni B25 ?
    Dlaczego kabel 5-żyłowy ?

PS. O różnicówkach 4-polowych do odbiorników 1-fazowych już pisaliśmy - jako przestrogę https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2726317&highlight=

Cytat:
    tak to jest zrobione przecież

Nie jest - Rozdzielnica - Porada, Ocena

0
  • #18 10 Sty 2014 01:27
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Roberto111 napisał:
    Chodzi mi o to czy koncepcja jest dobra.

Koncepcja? Piszesz scenariusz?? ..Już nie ma co mi opaść, ręce opadły, szczęka...
    Roberto111 napisał:
    Robiąc kilkanaście instalacji(ja takiego doświadczenia nie mam) wiadomo że zazwyczaj daje się B10 na oświetlenie itd, to jest domek jednorodzinny.

Kalka i kopia. Kuźnia robotów projektantów. :/

0
  • #19 10 Sty 2014 08:29
    Roberto111
    Poziom 9  

15kVmaciej napisał:
    Kalka i kopia. Kuźnia robotów projektantów. :/

Akurat projektantem nie jestem, robiłem kilka instalacji jakieś 8 lat temu, teraz mogło się trochę pozmieniać dlatego proszę o radę co zastosować, co poprawić.
    Jestem praktykiem, tylko trochę długo już w tym nie siedzę.
    Widziałem takie domki z lat 60 gdzie instalację były w rurkach i z aluminium - 3 fazowe i przez 50 lat nic się nie działo, gdzie były podłączane silniki 3kW, spawarki, później czajniki elektryczne, piekarniki i wszystko na dwóch obwodach, na bezpiecznikach topikowych :)

0
  • #20 10 Sty 2014 22:38
    kkas12
    Poziom 42  

Jaką wartość posiada zabezpieczenie obwodu zasilającego tę rozdzielnię?
    Skoro znasz odpowiedź na to pytanie to powiedz jaki jest cel montowania zabezpieczenia przed odgromnikami?

A to co widziałeś nie ma żadnego znaczenia w tym temacie.

0
  • #21 11 Sty 2014 18:29
    Roberto111
    Poziom 9  

kkas12 napisał:
    Jaką wartość posiada zabezpieczenie obwodu zasilającego tę rozdzielnię?
    Skoro znasz odpowiedź na to pytanie to powiedz jaki jest cel montowania zabezpieczenia przed odgromnikami?

Masz rację nie jest potrzebne zabezpieczenie odgromnika, zabezpieczenie obwodu zasilającego rozdzielnię to 25A, dzięki Łukasz-O wyczytałem że jest nie potrzebne dobezpieczenie odgromnika. dDziękuję za zainteresowanie :)

0
  • #22 11 Sty 2014 19:13
    djlukas
    Poziom 27  

Kolego jako inżynier to z automatu powinieneś używać do schematów jakiegoś programu CAD a painta to zostaw dzieciom. Większość takich jak ty pokazuje tylko jak połączyć odbiory w rozdzielnicy i myślą, że to wszystko. A co z resztą instalacji (realizacja ochrony, połączenia wyrównawcze i tp.)? Nie wspomnę o 'sznurowaniu' takiej rozdzielnicy jak już wcześniej koledzy wspomnieli.

0
  • #23 11 Sty 2014 21:37
    Roberto111
    Poziom 9  

djlukas napisał:
    Kolego jako inżynier to z automatu powinieneś używać do schematów jakiegoś programu CAD a painta to zostaw dzieciom. Większość takich jak ty pokazuje tylko jak połączyć odbiory w rozdzielnicy i myślą, że to wszystko. A co z resztą instalacji (realizacja ochrony, połączenia wyrównawcze i tp.)? Nie wspomnę o 'sznurowaniu' takiej rozdzielnicy jak już wcześniej koledzy wspomnieli

Jak już pisałem nie siedzę w elektryce z jakieś 8 lat znam program AutoCAD bardzo dobrze, natomiast nie miałem czasu i przykładowego schematu który kiedyś rysowałem żeby powstawiać oznaczenia tak jak powinien to zrobić Inżynier i maznąłem to w paincie.
    Ochrona będzie realizowana za pomocą różnicówek, głównej szyny uziemiającej, ochronnika przepięć.
    Jeżeli chodzi o sznurowanie, to będzie za pomocą grzebieni w poziomie, natomiast w pionie linka 6 mm2.

Moderowany przez kkas12:

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

Kolego jeszcze raz wspomnisz o inżynierze a wątek wyląduje w koszu.

0
  • #25 11 Sty 2014 21:54
    Akrzy74
    Poziom 39  

Zanim zacznę się zastanawiać nad tematem, chciałbym poznać odpowiedź kol. djlukas na wcześniej zadane pytanie, a na które jak sądzę otrzymał odpowiedź autora.

0
  • #26 12 Sty 2014 22:21
    djlukas
    Poziom 27  

Kolega nic nie pisze jaki rodzaj sieci. Dlatego zapytałem o realizację ochrony (i napewno nie chodziło mi o RCD). Co z uziomem? Pewnie powie po co jak kabel 5x. Gdzie ta szyna GSU, co do niej podpięte, jakimi przewodami? Co z ekwipotencjalizacją budynku?

0
  • #27 13 Sty 2014 19:55
    Roberto111
    Poziom 9  

djlukas napisał:
    #26 12 Sty 2014 22:21   Re: Rozdzielnica - Porada, Ocena
    Kolega nic nie pisze jaki rodzaj sieci. Dlatego zapytałem o realizację ochrony (i napewno nie chodziło mi o RCD). Co z uziomem? Pewnie powie po co jak kabel 5x. Gdzie ta szyna GSU, co do niej podpięte, jakimi przewodami? Co z ekwipotencjalizacją budynku?

Sieć TN-C rozdzielony przewód PEN na PE i N uziemienie pręt fi 16 mm długi na 3 m do tego przyspawana bednarka ocynkowana dł. 1,8 m wbite przy slupie podłączone do PE (opór 8 ohm). Rozdzielnia TN-C-S zasilane YKY 5x10 mm2, GSU w rozdzielni połaczone wszystkie metalowe elementy np. grzejników itp. linką żóltozieloną 6 mm2, PE ze złącza i wszyskie PE z odbiorów. Jeżeli chodzi o odgromowkę to nie robiłem, mało zagrożony teren uderzeniem pioruna.
    Dam jeszcze oprócz RCD trójfazowych, różnicówkę jednofazową na odbiorniki jednofazowe w garażu i na parterze tak aby N nie był przerwany i zastanawiam się jaki dać bezp. na płytę indukcyjną czy B20 czy B16 są różne płyty 7200 W i 4500 W a jeszcze nie wiem jakiej mocy będzie.
    Proszę o ewentualne uwagi.

0
  • #29 13 Sty 2014 20:04
    Roberto111
    Poziom 9  

kkas12 napisał:
    Cytat:
    GSU w rozdzielni połaczone wszystkie metalowe elementy np grzejników itp.linką żóltozieloną 6 mm2, PE ze złącza i wszyskie PE z odbiorów...
    A uziom gdzie???

Otok wokół budynku opór 11 ohm

0
  • #30 13 Sty 2014 20:05
    zbich70
    Specjalista elektryk

kkas12 napisał:
    A uziom gdzie???

Napisał że przy słupie. Fi podane, ohmy nawet też...

0