Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beninca BULL 8 - rusza i po krótkiej chwili staje (zarówno gdy zamyka i otwiera)

Jarek D. 09 Sty 2014 23:33 6156 9
 • #1 09 Sty 2014 23:33
  Jarek D.
  Poziom 10  

  Mam bramę przesuwną ponad 3 lata z napędem Beninca BULL8. Dziś wieczorem pojawił się problem - bramę nie można elektrycznie ani otworzyć, ani zamknąć.

  Po wciśnięciu otwierania kolejno:
  - zaczyna mrugać lampa ostrzegawcza,
  - przeskakuje przekaźnik,
  - rusza silnik,
  - po upływie ok. 1 sekundy (brama przesuwa się w tym czasie kilka-kilkanaście centymetrów) silnik zmienia kierunek i brama rusza w drugą stronę, ale niemal natychmiast zatrzymuje się.
  Kolejne włączenia nie powodują mrugania lampy tylko natychmiastowe ruszenie i zatrzymanie bramy.
  1. Sprawdziłem uruchamianie poprzez przycisk zewnętrzny oraz mikrostyk wewnątrz sterownika by wyeliminować problemy z drogą radiową - efekty bez zmian.
  2. Odpiąłem napęd - brama przesuwa się ręcznie bez większych oporów, jednak sam sterownik zachowuje się dalej tak samo - włącza silnik i po chwili go rozłącza.
  3. Sprawdziłem wyłączniki krańcowe - działają poprawnie.
  4. Fotokomórki też reagują.
  5. Od kilku dni jest bardzo wilgotno, co chwila pada też deszcz. Jednak wewnątrz jest sucho, jedynie przy wyłącznikach krańcowych leżą krople, ale jak pisałem zwierają i rozwierają poprawnie.
  Co jeszcze mogę sprawdzić? A może mój opis daje już pewność co do usterki?
  Proszę o pomoc.

  0 9
 • #3 10 Sty 2014 00:35
  Jarek D.
  Poziom 10  

  Wygląda, że to to on - po wyłączeniu w menu brama rzeczywiście się otwiera i zamyka (ufff, wyjadę do pracy bez ręcznego przesuwania). Bardzo dziękuję.
  Można próbować coś z nim zrobić, czy tylko wymiana na nowy wchodzi w grę? Widzę, że w sklepie firmowym kosztuje on 107 zł (Enkoder BULL8M/BULL8M.S kod:9686332), więc jeśli się nie mylę, to gdyby można było go nabyć w normalnym sklepie to kosztowałby połowę tego.

  0
 • #5 10 Sty 2014 23:03
  Jarek D.
  Poziom 10  

  Dzięki. Zabiorę się za to za dnia, gdy będzie jasno. Oby nie padało zbyt mocno...

  0
 • #6 12 Sty 2014 00:01
  Jarek D.
  Poziom 10  

  Po odkręceniu enkodera okazało się że jest tam mokro. Wyczyściłem, osuszyłem, przelutowałem wszystkie luty na wszelki wypadek. Efekt - otwiera się normalnie, a przy zamykaniu cyrki jak wcześniej. Po odsprzęgleniu bramy również :(
  Układ wygląda jak z myszki komputerowej - na ośce jest ponacinane koło przechodzące przez wnętrze transoptora TCST1300. Do tego kilka podzespołów (zdaje się że dwie diody i z 5 rezystorów).
  Uszkodzona któraś z diód? Bo gdyby był transoptor to chyba dalej w dwie strony brama by nie chodziła?
  Beninca BULL 8 - rusza i po krótkiej chwili staje (zarówno gdy zamyka i otwiera) [/img]

  0
 • Pomocny post
  #7 12 Sty 2014 00:19
  kotbury
  specjalista -automatyka bramowa

  Ten transoptor zaje się nie wykrywa kierunków (jeden LED i jeden fototranzystor - jakby był kierunkowy to fototranzystor powinien być 3-nóżkowy - podwójny) ale dla pewności można by było całkiem go wylutować - może jeszcze pod spodem mokry.
  Może nie tylko on siedział - jak brama nie chce się zamykać to jeszcze stestuj fotki - zrób zworkę przy centralce (com - foto close - foto open) - działać działają bo mają zasilanie a możliwe że na sygnałowym jest np lekkie zwarcie do masy przez wodę ...
  A w ogóle dokładnie obejrzyj i ew. oczyść i wysusz płytkę centralki i krańcówki - coś pisałeś o kroplach przy krańcówkach - (jeśli się da to zdejm plastikowe elementy z zacisków i pod nimi sprawdź) - skoro enkoder mokry i te krople to i może reszta też zawilgotniała.

  0
 • #8 12 Sty 2014 15:17
  Jarek D.
  Poziom 10  

  Sprawdziłem fotokomórki - działały poprawnie. Okazało się, że problem jaki pozostał dotyczył ustawień, które zmieniłem przy pierwszych testach/diagnozach na wartości domyślne. Chodzi o parametry SEAU i SEAr - miały ustawione 0, a ja zmieniłem wcześniej na 20% jak mówi instrukcja. Teraz, gdy zmieniłem ponownie na 0 brama zaczęła się zamykać normalnie. Nie bardzo rozumiem dlaczego tak.
  1. Obie opcje SEAU i SEAr mają w opisie 1:max. czułość - 99 min. czułość, więc czemu miałem i działa przy ustawieniu 0?
  2. Nie bardzo rozumiem też zwory DAS - mam ją otwartą i styki BAR zwarte przewodem bez rezystora 8,2k - czy to jest poprawne?
  3. Instrukcja mówi też że można wciskając + lub - wyświetlić stany wejść. U mnie wciskając + nie dzieje się nic a - uruchamia "krok po kroku", tak jakbym naciskał przycisk na pilocie. Muszę wcześniej wejść w jakiś tryb diagnostyki?

  0
 • #9 12 Sty 2014 17:06
  kotbury
  specjalista -automatyka bramowa

  Ad. 1 - skoro ktoś to tak ustawił wcześniej to też miał z tym problem - może napęd ma wersję firmwaru która nie obsługuje tych funkcji.... (w FAAC - u 741 też występuje w zależności od firmwaru podobny problem - instrukcja sobie a ustawienia enkodera w centralce sobie). Sprawdź czy zabezpieczenie działa - zatrzymaj na siłę bramę - powinna stanąć i się cofnąć. Czy po suszeniu włączyłeś enkoder z powrotem? A jak jednak nie działa zabezpieczenie - może jednak ten enkoder nie jest do końca sprawny.

  Ad 3. ???

  Ad 2. Wg instrukcji - jeśli nie używasz listwy oporowej to tak ma być i może nie wnikać - tzn zdjęta zworka DAS i brak mostka 25-26. Pewnie to samo byłoby gdybyś zasymulował listwę - tzn między 25 i 26 opornik 8K2 i zworka założona.

  0
 • #10 13 Sty 2014 19:33
  Jarek D.
  Poziom 10  

  Jedną ręką po użyciu większej siły brama się zatrzymuje. Czyli w resztę nie wnikać? OK... :)

  Jest jak było przed awarią (zamoczeniem) enkodera. Temat uważam za zamknięty. Bardzo dziękuję.

  0