Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus F5 - Bardzo długi start swieżego systemu i zawiesz. przy instalacji nowego

10 Sty 2014 08:37 1515 8
  • Poziom 12  
    Witam

Posiadam laptopa Asus F5, który od pewnego czasu zaczął się bardzo długo uruchamiać i niestabilnie działać. Przy uruchomieniu systemu, zaraz po wyświetleniu logo XP wyłącza się ekran na ok 30 sekund i nie miga dioda od dysku. Po tym czasie bootowanie trwa dalej. Po załadowaniu tapety znowu trzeba odczekać około 30 sekund by pojawiały się ikony. Jak już się uruchomi to często są problemy z portami usb, bo albo widzi pendrive i dyski zewnętrzne, albo nie. Przy próbie odczytania z któregoś nośnika na ogół zawiesza się system i ratuje go tylko twardy reset. Problem występuje w świeżo zainstalowanym systemie i tym przywróconym z kopi zapasowej. Myślałem, że to może wina systemu, więc zaaplikowałem linux mint, ale problem na nim z dyskami usb jest taki sam. Wczoraj już się nie dało nawet zainstalować xp, bo proces instalacji całkowicie się zatrzymuje gdy zostało 10 minut do jego zakończenia. Sprawdziłem programem MHDD stan dysku i nie wykazał żadnych problemów. Wymieniłem też pamięć Ram - bez skutku.
    Parametry komputera:
    Windows XP HE Sp3
    Intel Celeron M 540
    płyta główna ASUSTeK F5RL Chipset Rs400/Rc400/Rc410
    Pamięć DDR 2
    Czy ktoś mógłby podpowiedzieć gdzie szukać przyczyny problemów?
    Piotrek
  • Spec od komputerów
    SMART dysku podaj.
  • Poziom 12  

Włożyłem dziś drugi dysk (na 100% sprawny) i jest praktycznie to samo. Windows udało mi się zainstalować, choć trwało to 4 godziny a każde uruchomienie sytemu zajmuje kilka dobrych minut
    W zwiąku z tym wróciłem do poprzedniego dysku i zrobiłem smart programem MHDD.

Zaobserwowałem jedną ciekawą rzecz. Otóż jak już się system uruchomi to internet działa bez problemu i tylko on, bo reszta jak sprawiała problemy tak sprawuje nadal.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    W czytniku kart SD nic nie siedzi ?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Też bym wyjął z czytnika kartę / a nawet tą zaślepkę.
    O F5 można książki pisać ;)
  • Poziom 12  
    Usunąłem z czytnika kart adapter (był pusty, bez karty), i normalnie pomogło, komputer wyzdrowiał. Aż szok, że to miało coś wspólnego z powolnym uruchamianiem systemu, tym bardziej mnie to dziwi, że było on tam zawsze i z nim czy bez niego nigdy nie było różnicy. Na wszelki wypadek zamieszczam zrzut z programu HWMonitor
  • Poziom 12  
    Super:-) O dziwo z 5 minut jeszcze trzyma. Dzięki bardzo wszystkim za pomoc.
    A tak na marginesie to czym mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego adapter czytnika czy jego atrapa ma wpływ na szybkość ładowania systemu? To że karta może mieć to się zgadzam, ale czytnik bez karty?