Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawór mieszający termostatyczny przy boilerze elektrycznym

Asgard23 10 Sty 2014 12:11 3579 3
  • #1 10 Sty 2014 12:11
    Asgard23
    Poziom 9  

Witam.
    Ze względu na trudność ustawienia optymalnej temperatury do mycia w baterii prysznica i umywalki (szczególnie przy pełnym nagrzaniu bojlera) chcę za bojlerem elektrycznym zamontować termostatyczny zawór mieszający ESBE VTA 312 z wyjściem wody w zakresie 35-60 st. C. Druga sprawą jest ograniczenie maksymalnej temperatury aby dziecko nie mogło się poparzyć.
    Mam tylko problem z użyciem zaworów zwrotnych, bo co producent/fachowiec to inna koncepcja. Ten ESBE nie ma wbudowanych zaworów zwrotnych a producent niby nie przewiduje ich stosowania wukładzie bez cyrkulacji i gdy króćce boilera skierowane są w dół. Nastawiłem się na ten ESBE bo ma króćce 1/2" (odrazu mógłbym do nich przykręcić wężyki) i jego cena jest atrakcyjna.

Zawór ma być zamontowany w łazience bezpośrednio pod bojlerem i dlatego zależy mi na maksymalnym uproszczeniu układu.
    Instalacja ocynk 1/2", bojler 30l zawieszony jest pod sufitem (podłączony wężykami elastycznymi), woda jak na załączonym schemacie za zaworem mieszającym płynie po literze U (pionowo w podłogę i na drugiej ścianie w górę).

Gdzie na poniższym schemacie powinny więc znaleźć się zawory zwrotne?

Zawór mieszający termostatyczny przy boilerze elektrycznym

W punkcie 2 mam zawór bezpieczeństwa z zaworem zwrotnym (jest ze strzałką) więc to mam rozwiązane. Dodam jeszcze, że zamontowanie zaworu w punkcie 3 będzie dla mnie trochę utrudnione.

0 3
  • #2 10 Sty 2014 13:48
    pepis67
    Poziom 8  

Do każdego zaworu mieszającego zwykle w opakowaniu dodane jest około 10 różnych schematów podłączenia .
    W twoim wypadku wystarczy zawór w punkcie oznaczonym 3 . Ustal też czy twój model zaworu ma na pewno zabezpieczenie przed przekroczeniem 55 st . [/center]

Dodano po 3 [minuty]:

Przeoczyłem jedną rzecz ale już się poprawiam . W punkcie 2 masz narysowany zawór bezpieczeństwa , zwykle jest to zawór bezpieczeństwa z zaworem zwrotnym , jeśli nie to przed trójnikiem do zaworu bezpieczeństwa powinien też być zawór zwrotny .

Dodano po 7 [minuty]:

link do strony z instrukcją obsługi i montażu
    http://www.esbe.eu/pl/pl-pl/~/media/ESBE%20PI...instructions/Anv_VTA300_98140118_utgG_lr.ashx

Dodano po 11 [minuty]:

Jeszcze dodatkowo znalazłem informację że dopiero model VT332 o rozmiarze 3/4' ma ogranicznik max. temp. Upewnij się trzy razy odnośnie typu zaworu zanim go kupisz nie jest to tania rzecz [ od 235 do 295 zł ] , moje informację oparłem o stronę producenta .
    Sam użytkuje zawór bez ogranicznika , dobrze działa przy temperaturze w bojlerze około 57 st. wodę wypuszczam na instalację około 45 st. . Po 1 1/2 roku zawór musiałem zdemontować i poddać "odkamienieniu " . Jeżeli znasz morskie słownictwo to drugim producentem zaworów jest Sierra , Yankee , Romeo .

0
  • #3 11 Sty 2014 12:04
    Asgard23
    Poziom 9  

Z tym zabezpieczeniem przekroczenia 55 st. C to chodzi o ochronę przed poparzeniem? ESBE VTA 312 rzeczywiście nie odcina wypływu wody w przypadku zaniku zimnej na wejściu ale w moim przypadku jest to nie potrzebne bo teraz gdy zamknę zimną wodę to ciepła nie poleci.

Skoro potrzebny jest dodatkowo tylko zawór zwrotny w punkcie 3 to czy mogę zamiennie dać go tylko w punkcie 4 (dla mnie było by to ułatwienie w montażu)?

Czy wystarczy zawór z grzybkiem plastikowym/metalowym czy lepszy będzie klapowy?

0
  • #4 16 Sty 2014 22:15
    pepis67
    Poziom 8  

Byłem zajęty , Przepraszam . Tak wystarczy w twoim wypadku w punkcie 4 . Zawór dowolny . Z jednej strony zawsze jest woda zimna .

Dodano po 1 [minuty]:

Klapowy ? Nie jestem pewien ale chyba zaczyna się od DN50 w górę .

0