Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nice - zdalne sterowanie roletami

q111q 10 Jan 2014 13:28 5187 18
 • #1
  q111q
  Level 9  
  Witam, zastanawiam się nad zdalnym sterowaniem roletami. np. telefon GSM
  Mam w domu zamontowane rolety NICE Era Mat A + do tego pilot sterowania NiceWay.
  Mam również moduł GSM NV14A za pomocą, którego steruję alarmem. Zastanawiam się czy mogę w jakiś sposób sterować tymi roletami poprzez ten moduł. Wysyłam sms’a rolety się zamykają\otwierają. Może jest jakiś moduł, co by sterował bezprzewodowo tymi roletami, a sam miał możliwość wpięcia do takiego moduł poprzez przekaźnik?. Może jest jakiś sposób na takie rozwiązanie.
 • #2
  q111q
  Level 9  
  Naprawdę nikt nie miał takiego problemu, nikt się nie spotkał z czymś takim?

  Przeglądałem forum ale nic nie znalazłem, wiem że zawaliłem bo mogłem od każdej rolety z puszki przy wyłączniku puścić kabel i sprawa by była prosta potem do przekaźników i do moduły, ale jak nie mam kabla to już nic z tym nie zrobię?? Poradźcie proszę
 • #3
  bartek_p
  Level 31  
  Najprościej wlutować się w przyciski pilota sterującego roletami. Mało profesjonalne ale powinno zdać egzamin
 • #4
  q111q
  Level 9  
  Też tak myślałem, tylko nie wiem czy tak się da. Mam pilota Nice Way tego z wyświetlaczem , ale jeśli bym kupił jakiegoś najprostszego pilota to czy mogę go tak zaprogramować żeby on przechwycił sterowanie 1 grupą (na raz 6 role) w tej chwili na pilocie muszę wybrać grupę np.1 i wcisnąć góra, albo dół wtedy mi steruje wszystkimi roletami. Jeśli dało by się nauczyć jakiegoś pilota to by załatwiło sprawę. Jest może jakiś uniwersalny pilot który by się nadał do tego?
 • #5
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Da się zrobić ale: nie ma mowy a jakimś " przechwytywaniu" sterowania. Powiązanie pilota z odbiornikiem polega na zapisaniu w pamięci ODBIORNIKA kodu pilota albo wielu pilotów. Czyli jeśli chcesz jednym guzikiem pilota otworzyć kilka rolet to musisz obejść z tym pilotem te wszystkie rolety i wpisać pilota do każdego odbiornika . No chyba że grupa jest stworzona po prostu przez podłą czenie kilku rolet do jednego odbiornika, to jeszcze prościej-wpisujesz pilota do tylko tego jednego odbiornika. Tylko ostrożnie ze wszystkim bo jak coś pomylisz - np guziki pilota, to będziesz musiał ze wszystkich zainteresowanych odbiorników wykasować dotychczasowe piloty i wpisać wszystko od nowa - włącznie ze starymi Way które juz miałeś.
  Technicznie - Way to najczęściej Flor ale wszystko zależy od odbiorników w poszczególnych urządzeniach
 • #6
  q111q
  Level 9  
  Tak też pewnie zrobię, kupię drugiego pilota i podepnę do niego dwa przekaźniki (góra, dół)
  Zastanawiam się tylko nad pilotem najtańszy to WM001G (ten może podobno pracować z 1 grupą) Jestem ciekawy czy da się z tego mojego pilota zaprogramować drugiego (chodzi o przeniesienie tej 1 grupy )?
  A druga sprawa, czy jest może jakiś zamiennik do tego pilota WM001G, co by obsługiwał właśnie grupy rolet (tak naprawdę jedną)
  Kupiłbym jakiegoś taniego pilota, ponieważ i tak będę musiał go rozbroić i dobrać się do przycisków.
 • #7
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Sprawdź - najlepiej doświadczalnie pożyczając pilota albo kupując z możliwością zwrotu - pilota Nice Flor 4-kanałowego. Może się mylę ale chyba Flor jest kompatybilny z ERA (WAY) a w instrukcji do pilotów WAY na stronie Nice jest rysunek - góra , stop i dół pilota roletowego to odpowiednio kan. 1, 2, i 3 pilota z numerkami (do bram )

  Są zamienniki FLOR-a po niecałe 40 zł, rozbieralne i na mikroswitchach - dobre do dolutowywania kabelków.

  Piloty Era - te w zestawach z napędami rolet - duże białe - można zdaje sie klonować, pilotów Way sie nie da. (da się tylko przy współpracy z odbiornikiem FLOR nowszego typu dopisywać do odbiornika bez dotykania centrali za pomocą już dopisanego pilota ale to tak naprawdę wygodniejsza odmiana dopisywania z centralki)
 • #9
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Normalne piloty (nie te z wyświetlaczem) typu WM001G (albo normalne FLOR) NIE MAJĄ ŻADNYCH GRUP - są do sterowania 1 urządzenia (albo więcej - jak mają więcej kanałów/guzików). To grupowe sterowanie w twoim pilocie polega na tym że zastępuje on kilka/naście pilotów do każdego urządzenia po jednym i sam kilka po kolei albo w grupach po kilka uruchamia - czyli tak: jak używasz 3 rolet w grupie to twój pilot naśladuje 3 osobne piloty do tych rolet i po kolei je "naciska".
  Pilota Way nie da się skopiować na inny - nawet taki sam Way z wyświetlaczem - przy kupnie nowego pilota trzeba potworzyć w nim od nowa grupy i pracowicie dopisać go do każdego napędu.

  Można z tym małym pilotem zrobić tak jak napisałem - inaczej niż działa Way i trochę od d...py strony - do odbiornika każdego urządzenia z "grupy" którą chcesz sterować dopisać ręcznie tego jednego pilota i po naciśnięciu uruchomi on wszystkie grupowe napędy na raz. Ale ostrożnie - pomyłka (np użycie nie tego guzika pilota do funkcji) oznacza konieczność wykasowania pamięci odbiornika i dopisania od nowa twoich starych pilotów. (Fachowiec ma programator który umożliwia dowolne żonglowanie zapoamiętanymi w odbiorniku pilotami ale trzeba mu płacic....)

  Nie mam pewności czy pilot FLOR zagada z twoimi żaluzjami - Way i Era (do żaluzji) sa oparte na kodowaniu FLOR ale czy zagadają z roletami - tylko test.(czyli pożyczyć FLORA, spróbować dopisać do odbiornika w rolecie - jak pójdzie to można coś kombinować).

  Nie kupuj żadnych zamienników klonujących - działają albo marnie albo wcale. Tylko ścisły zamiennik danego pilota (FLORA zdaje się ma Peiter) albo oryginał
 • #10
  q111q
  Level 9  
  Czyli uściślając, bo trochę to zakręcone, poprawcie mnie jeśli się mylę: Kupuję drugiego pilota np. WM001G jest on jedno kanałowy ale OK.
  Rozłączam wszystkie rolety zostawiam tylko zasilanie do jednej rolety i programuję zgodnie z dołączoną instrukcją. Jak zaprogramuje się roleta to rozłączam ją i podłączam kolejną i znowu programuję tego samego pilota i nową roletę i tak ze wszystkimi (razem 6)
  Po całym tym zabiegu podłączam zasilanie na wszystkie rolety. Mam zaprogramowany nowy pilot, którym mogę sterować wszystkie na raz, a stary pilot został bez zmian. Czyli roleta reaguje teraz na dwa piloty.
  Trochę mam obawy, czy przy okazji tej całej zabawy nie rozprogramuję sobie tego wszystkiego. Dziwne jest to, że nie można programować jednego od drugiego. Mam bramę hormann’a i tam ma dwa piloty jeden został zaprogramowany od drugiego dosłownie w 5 sek.
  A ten nice to jakaś porażka już w ogóle jedną roletę tj. napęd musiałem wymieniać, bo nie dała się zaprogramować.
 • #11
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Nie musisz odłączać zasilania od innych - po prostu działaj na jednej rolecie a reszta tego nie zobaczy dopóki nie wejdziesz na nich w tryb zapisywania pilotów.
  Reszta dokładnie jak piszesz. Tylko jeszcze raz - ostrożnie - jak się pomylisz to czeka cię obejście wszystkich rolet, skasowanie pamięci i dopisanie twojego multipilota jeszcze raz.

  Nie klnij za bardzo na Nice - teoretycznie (bo niepołacalnie) możesz kupić programator BUPC, zgrać pamięci wszystkich odbiorników i z takiego backupu przywracać wszystko w razie zonka.

  Hormann po prostu przyjął inną niż większośc producentów filozofię i system kodowania pilotów (podobnie ma Beninca, oryginalne piloty do twoich rolet Nice - takie długie białe systemu Era też można kopiować) - z drugiej strony spróbuj w Hormannie zaprogramować dwa piloty do jednego napędu ale oba na różnych przyciskach... - nie da się - wszystkie piloty w danym napędzie muszą mieć identyczne przyporządkowanie guzików bo są klonem jednej matki a odbiornik pamięta tylko jedną sztukę - matkę...
 • #12
  q111q
  Level 9  
  Mam jeszcze wątpliwości przed zabraniem się do roboty:) , więc proszę o podpowiedź, bo nie wiem czy dobrze kombinuję.
  Wiem, że przed rozpoczęciem procedury programowania należy umieścić roletę w połowie suwu. A gdyby tak wszystkie rolety (6) umieścić w połowie i rozpocząć programowanie to wszystkie naraz się zaprogramują?

  I jeszcze jedno pytanie, jak kupię tego prostego pilota (WM001G) to mogę go zaprogramować w trybie I ponieważ on jest dedykowany właśnie pod rolety?
  A jeśli tego FLOR to pewnie musiał bym wybrać ten tryb II trochę więcej roboty i łatwiej się pomylić (każdy przycisk zaprogramować osobno).
 • #13
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Trochę bokiem myślisz , piloty dopisuje się guzikiem przy odbiorniku czyli musiałbyś w ciągu 10 sekund obiec wszystkie rolety ( bo tyle czeka odbiornik na wpisanie pilota) , wprowadzić odbiorniki w tryb programowania i zdążyć dopisać piloty . Istny sprint :) Raczej po sztuce dopisuj.

  Możesz zwykłe piloty FLOR także wpisać sposobem 1 ( oczywiście 4 kanałowe bo w 2 kan. zabraknie ci guzika na 1 funkcję, chba że wystarczy ci góra i dół bez stopu ale wtedy raczej trzeba wpisywania II sposobem) ale nie powiem ci które guziki będą odpowiadały za które funkcje - musisz przetestować.
 • #14
  q111q
  Level 9  
  Jaki guzik na odbiorniku, o czym Ty piszesz?
  Z tego co wiem i wyczytałem w instrukcji , programowanie nowego pilota wygląda tak:
  5.10.1 - Konfiguracja drugiego nadajnika w „Trybie I”
  Przed rozpoczęciem procedury należy umieścić roletę w połowie suwu.
  01. (na nowym nadajniku) Przytrzymać przez 8 sekund przycisk n, a następnie zwolnić go (w tym przypadku silnik nie wykona żadnego manewru).
  02. (na starym nadajniku) Wcisnąć 3 razy przycisk n, nawet jeśli został już skonfigurowany.
  03. (na nowym nadajniku) Wcisnąć 1 raz przycisk n, aby zakończyć procedurę: silnik wykonuje 3 manewry.
  Wszystko robi się za pomocą pilota (właściwie dwóch stary i nowy), zasięg mają ok. 200m
  Nie pamiętam, aby gość programując na początku grzebał coś w samej rolecie, tylko odłączał zasilanie na chwile i ponownie włączał - to pamiętam, ale roleta wtedy nie miała żadnego pilota zaprogramowanego.
 • #15
  kotbury
  Gantry automation specialist
  To jest dopisywanie w trybie zdalnym - i nie pilot od pilota a dopisywanie do centrali inicjowane starym pilotem i takie programowanie tworzy kopię ustawień starego pilota ( sposób I albo II ) Jeśli podpasuje ci przyporządkowanie guzików do funkcji to ok, jeśli będziesz jednak chciał inaczej przyporządkować przyciski do funkcji- trzeba zajrzeć do centralki.

  Gość musiał "zajrzeć" do centralki albo musiał mieć choć jednego dopisanego pilota
 • #16
  q111q
  Level 9  
  kotbury wrote:
  To jest dopisywanie w trybie zdalnym - i nie pilot od pilota a dopisywanie do centrali inicjowane starym pilotem i takie programowanie tworzy kopię ustawień starego pilota ( sposób I albo II ) Jeśli podpasuje ci przyporządkowanie guzików do funkcji to ok, jeśli będziesz jednak chciał inaczej przyporządkować przyciski do funkcji- trzeba zajrzeć do centralki.

  Gość musiał "zajrzeć" do centralki albo musiał mieć choć jednego dopisanego pilota  Aha, no może, ale ja chyba innego sposobu nie mam, żeby dopisać nowego pilota jak właśnie poprzez tego starego. A tak zapytam stary będzie również działał? Nie zrobi się nie aktywny czy coś
 • #18
  q111q
  Level 9  
  Dzięki za pomoc jak to wszystko zaprogramuje i polutuję to dam znać czy się udało. Pewnie będzie to końcem miesiąca;)
 • #19
  q111q
  Level 9  
  Witam, dzisiaj wszystko uruchomiłem tak jak chciałem.
  kupiłem pilota zaprogramowałem według instrukcji nawet nic nie zepsułem. Polutowałem dwa przekaźniki góra i dół ( steruję dwoma smsami) Zamknąłem wszystko w obudowie uniwersalnej - Chodzi super:)